Keeritussi kontrollimine

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Margo
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 16, 2007 8:31 pm

Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Margo »

Oskab keegi selgitada, mis vahe on Tehisseede meetodil ja Kompressiooriumi meetodil. Võiks käiia koolitusel, kui kodustes tingimustel teha saab...
Küsi minult soodsamalt rehve!
www.rehviparadiis.eu
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas VR »

Kui sa oktoobri alguses koolitusel käisid, oli sellest üsna palju juttu!
Tuleta meelde! Test-eksami ju tegid ära ja tunnistse said ka kätte. :wink:
Margo
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 16, 2007 8:31 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Margo »

Kuna paljud tunnevad huvi selle kohta siis tegingi teema, et igaüks saaks ise lugeda.

Põhimõtteliselt ei ole siis mõtet koolitusena võtta kopressooriumi meetodit, kuna seda tohib kasutada kuni 31. dets 2009 ja ei ole eriti usaldusväärne. KUI õieti mäletan siis oli see mikroskoobiga uurimine?

Tehisseede meetod käis saumiksri ja lambi all soojendamisega ?

Vabandan, kui need kaks asja omavahel vahetusse ajasin, kuid õnneks on siin teadjamad mehed, kes loodetavasti mind kiiresti parandavad!!!
Küsi minult soodsamalt rehve!
www.rehviparadiis.eu
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Pauli »

Oluline asi tehisseede meetodi juures on ikka kunstlik maomahl, mille sisse liha pannakse. Ainult saumiksri ja lambi all soendamisega saad sa natuke paha haisu, muud midagi.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Feen »

oot, Margo, kas s käisid seal koolitusel või sa ei käinud seal? Kui sa käisid (VR vihjab midagi), siis, olgem ausad, mingi raha on asjatult kulutatud.

Nüüd siis, tegelikult oleks päris hea, kui kusagilt leiaks materjale selle kohta. Kompressooriumi meetodi kasutamiseks pole eriti muud vaja kui korra-paar näha kuidas asjad käivad ning, asja natuke raskem külg, korralikku mikroskoopi koos lisavidinatega (plaadid, käärid jms). Arvestades, et paljudes kohtades enam ei nõuta, et loom kontrollitud oleks, ja see teatud määral laiskust põhjustab (ei uurita enam üldse), siis lubatakse või mitte, võtad ise proovid, uurid ära ja sööd enam-vähem rahus.

Mind huvitab, mida seal tehisseede osas räägiti. Kus kohas neid proove tulevikus tegema hakatakse (vastus stiilis, kui ma õigesti mäletan, siis Eesti erinevates kohtades, jääb suht kasutuks)? Kes neid teeb? Kas antud koolitus annab õiguse koolitatul hakata, varustuse olemasolul, neid proove tegema? Või, mida üldse antud koolitus osalejale andis (peale diplomi)? Mõtlesin ka selle koolituse peale natukene aega, kuid mulle jäi mulje, et vahva silmaringilaiendamise koolitus rohkem, ja sellist raha pole sellisel juhul mõtet välja käia, kui ma hiljem, loodetavasti rohkem kui paar päeva hiljem, olen kõik unustanud.

Ps. kas koolitusel mingeid materjale ei jagatud? Oli siis koolitus tõesti nii segane ja keeruline, et pärast seda ei tee isegi vahet kompressooriumi ja tehisseede meetodite vahel? (ma mäletan sanitaar- ja hügieeni teemalist kooliust esmaülevaatuseks, seal polnud küll normaalsetest materjalidest haisugi, esines kilde teemal põdramaks ja sapp jms, ning arvestades erinevate haiguste ja parasiitide hulka, mis läbi käidi, on jäänud tõesti ainult mälestus, et räägiti ju küll, aga teadmiste jaoks tuleb ise juurde otsida. Seda enam, et väga paljud juhtumid, millest rägiti, puudutasid koduseid lojuseid).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas VR »

Feen kirjutas:mida seal tehisseede osas räägiti. Kus kohas neid proove tulevikus tegema hakatakse (vastus stiilis, kui ma õigesti mäletan, siis Eesti erinevates kohtades, jääb suht kasutuks)? Kes neid teeb?
Ps. kas koolitusel mingeid materjale ei jagatud? Oli siis koolitus tõesti nii segane ja keeruline, et pärast seda ei tee isegi vahet kompressooriumi ja tehisseede meetodite vahel? (ma mäletan sanitaar- ja hügieeni teemalist kooliust esmaülevaatuseks, seal polnud küll normaalsetest materjalidest haisugi,
Ma tegelikult vihjasingi oktoobri alguses toimunud sanitaar- ja hügieeninõuete koolitusele, aga ...
selle käigus oli üsna palju juttu keeritsussi levimisest ja proovide võtmisest (nii lektorite, kui ka veterinaaria lõpetanud osalejate poolt). Samas oli juttu ka tehisseede kodusel teel teostamise keerukusest. Teisalt - kui väga tahta, siis ei ole miski võimatu. Aga, ega vist aktsepteritavat tõendit siiski kodunt keegi anda ei saa.
Margo küsimus tõstatus tõenäoliselt EMÜ poolt kinnisesse meiliringi saadetud teatest vastavate proovide tutvustuse koolituse toimumise kohta. Isegi kui see koolitus annaks tunnistuse proovi teostamise oskuste kohta, on vaja ka tunnustatud laborit koos tehnikaga. Aga jälle - kui väga vaja ja tahta...
Margo
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 16, 2007 8:31 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Margo »

Käisin tõesti koolitusel, pöörasin rohkem rõhku uluki esmavaatluseks nagu arvatavasti enamus seal viibijatest. Ei pidanud sel hetkel väga vajalikuks põhjalikult uurida, kuidas laboris tööd tehakse vaid kuidas vajalikud proovid sinna jõuaks ja uluk võimalikult hügieeniliselt toidulauale saaks. Eks enamuste selliste koolituste mõte ongi asja tudvustamine, et konkreetse huvi korral teaks mida lähemalt uurida.

Trihhinelloskoopiliseks uuringuteks tuleb võtta mitu sarapupähkli suurust LIHASE proovi. Metssealt tuleb võtta 6 proovi:

1 diafragma mõlemast säärest lihase ja kõõluse ühinemiskohast
2 mokkadest
3 säärelihastest
4 roietevahelistest lihastest
5 keelelihastest

Tänud Mosse, sain vajaliku vastuse oma küsimusele (y)
Küsi minult soodsamalt rehve!
www.rehviparadiis.eu
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Feen »

Ahsoo... kurjamus, ma sain siin mingit kanalit pidi (homme, kui vähekene mahti, siis vaatan täpsemalt), et tulemas see trihinella diagnoosimise, üldse uurimise, teemaline koolitus. Saab komressiooni ja tehisseedet koos ja/või eraldi. Ma mõtlesin, et seal käidud ja miskit pole enam meeles. Arvestades, et see kas jus oli või suht kohe tuleb, oleks patt olnud kõike ära unustada :D. Mul igatahes tekkis antud kuulutust (mis minu meelest ei olnud kinnine vetidele saadetud kiri, kuna ise vet ju pole, aga kirja ma sain) lugedes mõningaid küsimusi. Lähipäevil võtan teema üles, hetkel selline uni, et silme ees virvendab.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Margo
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 16, 2007 8:31 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Margo »

Koolituse info saabus minuni juba laupäev, sealt see küsimus tekkiski, et mida oleks mõttekas kuulama minna. Mõlemat ei taha ja mikroskoopi osta ei kavatse :M
Raha tegemise plaani ei ole, ainult omatarbeks. Selleks pole ka tegelt diplomi vaja...

Allpool teade:


Toimumisaeg: 20.11.2008
Maht:
• kompressooriumi meetod 6 akadeemilist tundi, 1,0 AP
• tehisseede meetod 9 akadeemilist tundi, 1,5 AP
• kompressooriumi ja tehisseede meetod 11 akadeemilist tundi, 2,0 AP


Toimumiskoht: maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi nakkushaiguste osakonna labor, Kreutzwaldi 62, Tartu

Teemad:
• Trihhinelloos kui parasitaarne zoonoos
• Trihhinelloosi etioloogia, epidemioloogia, diagnoosimine ja tõrje
• Trihhinelloos sigadel, ulukitel ja farmikarusloomadel Eestis
• Komisjoni määrus (EÜ) nr 2075/2005, 5.detsember 2005, millega kehtestatakse erieeskirjad liha ametlikuks kontrollimiseks keeritsusside (Trichinella) suhtes
• Trihhinelloosi diagnoosimine
Õpitulemus:
• koolituse läbinud ja arvestuse sooritanud isik omab:
• põhjalikku ülevaadet Komisjoni määrusest (EÜ) nr 2075/2005, 5.detsember 2005, millega kehtestatakse erieeskirjad liha ametlikuks kontrollimiseks keeritsusside (Trichinella) suhtes
• piisavaid teadmisi haigusetekitajatest, nende arengutsüklist, haiguse epidemioloogiast ja tõrjest
• häid teadmisi lihaseproovide võtmisest ja käsitlemisest ning uurimisandmete dokumenteerimisest ning
• oskab kasutada trihhinelloosi otseseid diagnoosimismeetodeid ja sisustada trihhinelloosi diagnoosimise labori
Õppejõud: Toivo Järvis, dr (vet-med), Eesti Maaülikooli professor
Erika Mägi, dr (vet-med) Eesti Maaülikooli teadur


Ajakava

Teema
Teooria – ühine nii kompressooriumi kui tehisseede meetodi õppijatele

9.00-11.45 • Trihhinelloos kui parasitaarne zoonoos, selle oluline seoses inimese (raske) haigestumisega

• Trihhinelloosi etioloogia, epidemioloogia, diagnoosimine ja tõrje, ülevaade senistest teadmistest kogu maailmas
• Trihhinelloos sigadel, ulukitel ja farmikarusloomadel Eestis, Eestis läbi viidud uurimistöö andmeil

• Komisjoni määrus (EÜ) nr 2075/2005, 5.detsember 2005, millega kehtestatakse erieeskirjad liha ametlikuks kontrollimiseks keeritsusside (Trichinella) suhtes
11.45-12.15 Kohvipaus, lõuna


Praktiline osa

12.15-13.45



KOMPRESSOORIUMI MEETOD
13.45-14.15
Kompressooriumi meetodi arvestus
Kohvipaus

14.15-18.00
TEHISSEEDE MEETOD
ja arvestus

Osalemistasu:
1. Kompressooriumi meetod 600 krooni
2. Tehisseede meetod 1100 krooni
3. Kompressooriumi ja tehisseede meetod 1300 krooni
Küsi minult soodsamalt rehve!
www.rehviparadiis.eu
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas vallo »

Voila, kui sa mulle selgeks teed kuidas, sa ilma mikroskoobita kavatsed keeritsussipoissi näha, siis võid mikroskoobi tõesti ostmata jätta. Mõlemad metoodikad eeldavad mikroskoopi.
Margo
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 16, 2007 8:31 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas Margo »

vallo kirjutas:Voila, kui sa mulle selgeks teed kuidas, sa ilma mikroskoobita kavatsed keeritsussipoissi näha, siis võid mikroskoobi tõesti ostmata jätta. Mõlemad metoodikad eeldavad mikroskoopi.


Kui ma seda selgitada oskaks, siis poleks siia teemat teinud :VS


Igaljuhul võiks selle teema lukku panna või ära kustutada, kuna esitatud küsimusele igaühele arusaadavat vastust ei tulnud :evil:
Küsi minult soodsamalt rehve!
www.rehviparadiis.eu
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas kakuke »

Margo kirjutas:Oskab keegi selgitada, mis vahe on Tehisseede meetodil ja Kompressiooriumi meetodil. Võiks käiia koolitusel, kui kodustes tingimustel teha saab...

Minu meelest on neile küsimustele väga hästi vastatud.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tuska
Postitusi: 99
Liitunud: T Dets 14, 2004 5:58 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas tuska »

iga kingsepp jäägu oma liistude juurde, see koolitus on ikkagi veterinaaridele mõeldud ja laske oma metssigadelt võetud proovid loomaarstidel või laboritel teha
vahel tuleb ka mööda lasta
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas tony »

Mis vahet seal on kes need proovid teeb,peaasi et koolituselt kõik teave ilusasti omandatud ja asi kenasti selge.
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Keeritussi kontrollimine

Postitus Postitas vallo »

Niisiis , nagu mainitud sai eeldavad mõlemad metoodikad mikroskoobi olemasolu, nagu kirjeldati ka jahimeeste sanitaar ja hügieenikoolitusel. Seda panid seal kindlasti kõik tähele, juhul kui ei tegeletud kõrvaliste asjadega loengu ajal. Sellest tulenevalt tuli mul meelde selline asi, et kui keegi hakkab endale mikroskoopi hankima, siis ärgu tehku seda uisapäisa, seal on nõutavad kindlad parameetrid. Veel parem ,kui ostaks selle mikroskoobi minu käest, toome neid päris usinasti maale.
Vasta