Ballistika

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Vasta
draiwer
Postitusi: 387
Liitunud: R Mai 29, 2009 9:36 am

Ballistika

Postitus Postitas draiwer »

Tere.
Kuna netis igasugust infi inglis keeles tohutult ja enamus meist ei valda keelt hästi või üldse siis tuli mõte,et paneks sellise pealkirja pealehele ja ja koondaks kogu seda teemat puudutava infi ühte kohta.Alustada võiks kasvõi mõistete lahti seletamisest nagu näiteks twist,col jne.Foorumlaste hulgas on keele oskajaid kes võiksid siia kleepida igatsugu vabalt saadavaid trajektoori,tuule gorrigeerimise jms tabeleid tõlkega ja kasutusõpetusega.Siin leidub ka kogenud iselaadijad kes võiks teha video tutvustades mida ja milleks tarvis,et teha ohutult padruneid.Paha ei teeks korralik püssi hooldus ja puhastus õpetus.Üldiselt võimalikult palju infi.Meie keeles pole vist kunagi sellist infi saada.Neid teemasi küll arutatud aga se kõik valgunud foorumis laiali.Oleks kõigile mugav leida sellega seonduv ühest kohast.Usun,et sellega saaksid jahimehed targemaks ja tuleks vähem ette juttu,et ma võttsin umbes üle ja tabasin koba peale.
Kirjutage foorumlased kes oleks nõus siia seda infi kleepima ja need kes oleksid huvitatud saada targemaks.Kindlasti mõni ütleks,et kui kedagi miski väga huvitab küll saab ise hakkama aga inimesed on ju mugavad ja ikka parem kui puust ja punaseks tehtud.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas sammal.habe »

tartlased võivad minu käest saada koopia teemakohastest DVD-dest Hunters Video sarjast: Become a Better Shot ja Hunting Rifles and Ammunition - seda siis ainult isiklikuks tarbimiseks ja täitsa tasuta. videotel ka venekeelsed subtiitrid. (kuna huviliste horde ei taha teenindada, siis seda õnne pakuks näiteks 5-le esimesele soovijale ja plaadi toorikud toote ise...)
achtung
Postitusi: 102
Liitunud: E Okt 19, 2009 7:31 am

Re: Ballistika

Postitus Postitas achtung »

Viimati muutis achtung, E Aug 07, 2023 8:01 am, muudetud 1 kord kokku.
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas remington »

Vot see on väga väga lai ja huvitav teema. Vene kroonus oli tuhande leheküljeline snaipri õpik ja ballistika osa enam kui 150leheline, kõik asjad üksipulki lahti seletatud. Kahju, et siis seda tehnilist keelt ja termineid ei osanud, meelde jäi rohkem praktiline pool.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas sammal.habe »

remington kirjutas:Vot see on väga väga lai ja huvitav teema. Vene kroonus oli tuhande leheküljeline snaipri õpik ...

kui Sa Potapov'i Isskustvo snaipera -t mõtlesid, siis see on netis vabalt saadaval:
http://arch07.narod.ru/potapov/
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas remington »

Tänud sammal.habe, tuleb tuttav ette,aga sel ajal oli õpiku nime all ja kahtlen, et poes müügil oli.Siin nüüd siis teooria, aga praktikas kõike neid harjutusi läbi teha peab moona olema ikka kastide kaupa.Praktilisel väljaõppel kolme kuu jooksul lasksime päevas 100-200 pauku ennem kui asjast õiget asja saab.Kõigile head lugemist, meeldetuletamist ja õppimist!
s!!m
Postitusi: 84
Liitunud: K Nov 21, 2007 7:06 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas s!!m »

kindlasti hea lugemine aga kahju, et keele oskusest puudu jääb... :(
Igatahes!!
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas remington »

Lehitsesin tunnikese seda raamatut, aga see on uuem väljaanne.Pealkirja järgi vastab täiesti sisule ja lõpus ka ilusasti püssi oksüdeerimise-, hoolduse osa kirja pandud, millest siin foorumis jahimehed kindlasti puudust tundsid.
jyri

Re: Ballistika

Postitus Postitas jyri »

Tere
Olen pikalt praktiseerinud parima lahenduse nimel ja avastanud huvitava asja.Nimelt on jahi seisukohalt AINSAKS ballistikat mõjutavaks faktoriks kuuli algkiirus.Ei kuuli kuju(ballistiline koefitsient e.aerodünaamiline takistus) ega kuuli kaal ei mõjuta lendamistrajektoori kaugustel kuni 250m.Kasutan omalaetud moona ja toon sellise näite-laengud sama kuuliga 800 m/s ja 920 m/s.Kui optika on sisse lastud 800m/s kuuliga nulli,siis 920m/s läheb u.5cm kõrgemale.840 m/s läks u.2cm kõrgemale.Nn "kiirem" või "aeglasem" rohi mõjutavad küll laskmist,aga mitte traektoori e.ballistikat.
Järeldus "kaupluse" moona kasutajatele-kui soetate erinevaid padruneid,vaadake,et algkiirus oleks sama,siis ei pea ka püssi uuesti sisse laskma.
P.S.Oma püssist lasen kotitoest 100m pealt 3 paugust kolm 1-kroonise mündi suuruse ringi sisse.Snaiperiks ennast ei pea.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas aivar00 »

No tore on- vähemalt üks tark mees ka foorumisse sattunud ja tegi asjad minu jaoks kohe täitsa selgeks :lol: :lol: :lol: Küll ma muidu imestasin selle üle, et miks minu 9,3*62 Benelli laseb erinevate tootjate, kuid sama rohu kaaluga ja kuuli kaaluga (kuulid väliselt ka sarnased) erinevalt. Ainsaks põhjuseks on algkiirus. Vot 250 m kauguselt nagu ei ole ma veel proovinudki- see kaliiber ei ole selleks minu arvates mõeldud-aga kui nii väidetakse, siis järelikult nii ka on- no andke andeks :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ikka lõbusalt
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas remington »

juri, ballistikat mõjutavad kõik takistused, mis kuuli lennutrajektoori ette jäävad: näiteks rohukõrred, puuoksad-,lehed,tuul, õhurõhk, sademed, ka see, kas lased mäkke või mäest alla jne. Lamades, põlvelt ja püsti lastes on kuuli lennutrajektoor erinev.Lase lamades 200m ja roni siis kõrgesse jahikantslisse ja lase samuti 200meetrile.Mis tulemuse saad?
jyri

Re: Ballistika

Postitus Postitas jyri »

Kallis Remington
Su pikale seletusele lisaks veel,et kuuli lennu traektoor sõltub veel isegi ilmakaarest-ehk kas lased põhjast lõuna suunas või vastupidi.Ette jäävad takistused EI MÕJUTA ballistikat,nad lihtsalt keeravad kuuli mujale.Pole kordagi näinud spetsialisti,kes laseks püssi sisse näiteks läbi teravilja,võsa või siis tormituulega,kas Sina oled?Seega Sinu teooria jääb teooriaks,aga minu poolt kirjutatu praktikaks-kaugustel kuni 250m(tiirus) ainus märkimisväärne faktor on kuuli algkiirus.Ülejäänute(kaal,kuju,konstruktsioon) mõju on minimaalne(mõned mm 100m peale).Sinu poolt mainitud erinev laskeasend samuti ei mõjuta ballistikat,vaid laskmise täpsust,mis on hoopiski muu.Piki maad lastes või kantslist alla on tõesti ballistika erinev,selles Sul õigus.Küsiti ju praktilist nõu,mina jagasin oma kogemusi.Minu poolt mõõdetud kaugeim täpislask oli 360m põder,südamesse,tunnistajd olemas.Sest teadsin,palju kuul langeb sellel vahemaal(ballistika).Niipalju siis praktikast.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Ballistika

Postitus Postitas hendrik »

ergo
Postitusi: 67
Liitunud: P Dets 03, 2006 6:54 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas ergo »

...kuuli lennu traektoor sõltub veel isegi ilmakaarest-ehk kas lased põhjast lõuna suunas või vastupidi...

no põhjasuunas lastes ei saa ma kah kuidagi pihta, ei lenda kuul mitte niikaugele väljagi kohe! nüüd siis tean, et põhjapoolus üleval on ja tuleb nagu ülesmäge lasta :D
ja ida-lääne suunas, no tõmbab kuuli kõrvale! eriti barnauli oma...
nüüd tean - magnetpooluse mõju! :D
ja laskmine öösel, eriti täiskuuöösel, polegi niisama lihtne! vaat kus kuu rurivaim raskeid
ookeanisi kergitab mitmeid meetreid! asi tal siis kerget kuuli üles tõmmata on!
sihiks ikka allapoole ikka, mitu meetrit kohe :D

palju toredaid mõtteid! :P
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Ballistika

Postitus Postitas peepk »

Soh nüüd sain minagi va rumal inimene targemaks ja tean miks Valdu oma kodukal ikka eriliselt rõhutab et need kuulid reageerivad magnetile :shock: (b) :L
Viimati muutis peepk, K Dets 16, 2009 7:46 pm, muudetud 1 kord kokku.
Vasta