Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Prohvet Maltsvet
Postitusi: 426
Liitunud: T Dets 11, 2007 5:26 am

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas Prohvet Maltsvet »

jyri kirjutas:[quote="Joosep KäbaTäpsustan oma mõttekäiku. Minu arusaamine on see, et ükstapuha mis sorti lubatud relvaga mees metsa läheks ja missorti elukaid küttida sooviks peaks temal olema kehtiv laskekatse(muuhulgas tõendab ju oskust ohutult relva kasutada) antud rauaõõnega relvaliigi kohta. Et ka linnujahimees lisaks põdrakütile peaks mingi ajal oma laskeoskust välja paista laskma.
Tulirelvi ju teadupärast kehtiva seaduse järgi liigitatakse muuhulgas relvaraua õõne järgi: sileraudne, vintraudne, kombineeritud. :shock:

Täpsustan ka ise peale mõningat mõtlemist ja meenutusi pardijahtidest,kui neid pidasin,haavlilaviinide alla/ette sattununa,et tõesti miks mitte teostada laskekatset mistahes täiskaliibrilisest relvast.Just sellepärast,et laskmise ajal "eksamineerija" võibki tuvastada,kuidas kodanik relva käsitleb ja kuidas on tal lood ohutustehnikaga.Aga kui siledast 35 m pealt saadakse jooksvale seale pihta,siis ka 100m jooksvale põdrale ja ka lendavat märki tabatakse kah "keskmiselt".
Kui aga seisvale siluetile ei suudeta 35m pealt pihta saada,sõltumata relva liigist,ka selliseid nähtud-siis pole ka kütiliinis asja sellistel ja tegelikult peaks ka relva ära võtma.Ohtlikkuks kisub :twisted:[/quote]


Sa ikka enne postitamist läbi lugesid oma jutu :)
Ole kui leebe tuul...
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas valgeronk »

Olin jahilasketiirus tööl mõned aastad.Tean jahimeeste laskmistaset küllaltki hästi,tase n.n.seinast-seina,hindeks keskmiselt:3,5.On mehi,keda pidi iga kahe aasta tagant ikka jälle ja jälle õpetama.Oli mehi,kes sooritasid laskekatse esimese ja ka neid, kes tegid kuni 5-6 katset.Arvan,et laskekatse kohustus peaks jääma.Missugusel kujul,ei teagi.Kas 2. või 3.või 5.aastase intervalliga?Kas ainult seisvasse(soomlastel:75 m.)või liikuvasse,või valikuliselt?Kõik peaks olema kokkuleppes,misiganes ametite või liitude vahel.Oma jahikaaslaste laskeoskust tean vägagi hästi.
Teesoo laskurklubi
Postitusi: 72
Liitunud: K Juun 21, 2006 12:39 pm

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas Teesoo laskurklubi »

Sama asi minu vaatenurgast. Kaheksa aastat olen laskekatseid vastu võtnud ja nii head hinnet nagu 3,5 viie palli süsteemis ei julge küll panna. Uskuge asi on hullem kui arvata oskate.
Aga mure pole mitte see, vaid mure hakkab noorte jahimeetse koolitamisega. Annan neile koolitusel relvaõpet ja laskmist aega on selleks 6-8 tundi ja siis lähevad noored kohe laskma. Üks küsis tiirus olles relva vaadates mis nupud need siin on???? Sõjaväes pidime 2 nädalat kuiva tegema ennem, kui lahingmoonaga märki saime lasta. Ma arvan, et siin on üks suuremaid arengu kohti laskekatse parandamiseks. Kui nüüd arvatakse, et laskekatse tuleks lõpetada, siis surevad tiirud osaliselt välja ja seda eriti maakondades, kuna huvi lasta on vähestel.
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas Teder »

Minu arvates peab igal jahimehel endal veidi kriitikameelt olema. Milleks raisata oma aega ja raha kui otsustaval hetkel lased mööda ja vead lisaks ka veel oma jahikaaslasi alt. Seega arvan, et lasketrenni ikka teha tuleb ja püssid peavad olema korralikult sisse lastud. Teine asi on selles, et mulle on vastumeelne kui mu elu püütakse liigselt ära reguleerida ja samuti arvan, et mida vähem mul on seadusega ettenähtud kohustusi, seda parem. Ja laskekatse mulle lisakohustus on, kuigi olen selle harilikult esimese korraga ära teinud. Ja mulle meeldib lasta, ka tiirus. Aga jahimehe seisukohalt on mul lisakohustus jälgida, kas laskekatse juba aeguma ei hakka - see on tüütu (igal pool kohustused- autokindlustus, jahiluba, helkurvest autosse, relvaloa aegumistähtajad jne.) Lisaks see kõik ka maksab ja mu rahakott pole just liigselt paks. Makse niigi küllalt. Laskekatseid võib teha jahtkonnasiseselt kui muidu on kahtlus, kuidas keegi laseb. Oma kodukorda ei keela keegi kehtestada.
Haavliga laskmisel laskekatse - minu arvates selge liialdus, pigem juba äriplaan. Aga vahel võiks taldrikud lasta küll.
Mis seadustesse puutub, siis on hea kui seal mitmeti tõlgendatavaid sätteid poleks. Nii mõnedki asjad tuleks enne selgeks vaielda.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas aadu kadakas »

Aga kui seda kriitikameelt suurel osal pole? Samas aga kaob seadusega kehtestatud regulatsioon ning asi jääb jahiseltsi tasandile otsustamiseks, kes on tasemel, kes pole? Suht suvaline ja ettearvamatu.
Lugesin seda (juba ka omakorda poolitatud) teemat uuesti ning eks arutlus on kõvasti algset devalveerinud. No see selleks... Arutelust ikkagi kumab läbi segadus, kas on laskekatset vaja ning mida see ja kellele tõestama peab. Ja kas on seaduselünkasid jmt. Laskekatse ikkagi peaks tõepoolest näitama, kas mees saab vastava relva käsitsemisega hakkama ning oskab näiteks seisvale külge saada. Ok. Nüüd läheb sileda, vindi või millega iganes jahile ning sõltumata suur- või väikeulukist teeme individuaaljahti. Tõepoolest tunduks nagu praegune laskekatse ja kogu formaalsustejada mõnevõrra olevat liig. Aga tehes ühisjahti tunduks praegustki jada nagu vähevõitu, sest tase kehva. Kui nüüd ühisjahti mõelda mitte jahiseltskonna tornides vmt passimisena, vaid ajujahina või jahina koertega, siis tuleks tänast "sõela" lausa tihedamaks teha. Et mitte liigfilosoofiasse kalduda, siis mõte on selline:
1. jahiline peab tõestama, et ta on vastava relva nö kõlbulik; alguses ja iga x peioodi tagant
2. idividuaaljahil lisa"võimlemist" poleks vaja
3. ühisjahi kütil miski eraldi laskekatse, kui ühisjaht pole tornides ootamine vm vastav
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ärge nüüd seda tornidest laskmist ka niiväga lihtsaks hinnake ! Vean kihla ,et üsna suur protsent mehi ei saaks ka sealt oma normi täidetud. :M
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas Pauli »

Seaduse (ja normidega üleüldse) on alati see häda, et see tuleb teha grupi nõrgemate liikmete järgi. Ehk siis kui enamus jahimeestest vabatahtlikult tiirus ei käi, siis tuleb nad sinna väevõimuga ajada. Grupi tugevamad liikmed tunnevad ennast paratamatult ahistatuna. Lasta ma eriti ei oska, aga minu jaoks näiteks on ahistav 90 km/h piirang maanteedel. Aga kuna valdav enamus autojuhtidest muutub juba 80 juures ohtlikuks (aga üritavad ikkagi 95-ga sõita), siis ma ei protesteeri üldise korra vastu. Samamoodi tundub mulle laskekatse nõue üldsuse huvides põhjendatud.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Suuruluki laskekatsest teise nurga alt (poolitatud teema)

Postitus Postitas Tiit Karp »

Selge on see, et suurulukikatsetest loobuda on vale. Iseasi on formaat. Kõik me teame, et esimesel jahil ja esimesel võistlusel (laskekatsel, eksamil) on närv sees ja jalgades värin. Siit võibolla ka mingi põhjendus kui ööldakse, et metsas mees ei eksi, aga laskekatsel ei saanud hakkama. Mees on jahil käinud aastakümneid ja tunneb ennast kindlalt. Kui käib ka tiirus iga aasta siis tunneb ka seal end kindlalt. Samas jallegi ei tähenda see, et mees kes katsed läbib viiendal või kuuendal korral, ongi asja selgeks saanud. Jargmised 5-6 katset võib-olla jallegi lähevad aia taha.
Vaataksime asja reaalselt. Jahijuhataja saab opereerida nende meestega kes tal jahil on. Kelle paneb katma kindlama koha ja võib jatta katmiseks pikkema vahemaa, kellele jatab väiksema vahemaa ja kelle paneb külje peale nii öölda autode valvesse.
Siin olekski vaja, et eksameid võetaks vastu eri distantsidelt. Ja miks seda mitte teha ühistu siseselt. Näiteks kui ma ei suuda katset sooritada sajalt meetrilt- teen seda 50lt meetrilt või 35 meetrilt. See tähendab, et jahil mind ei panda katma pikemat distantsi.
Kena oleks kui ma saaks tõestada, et see laskekatse täitmine polnud juhuslik ja ma suudan seda ka teist korda täita. Aga olgem ausad, et see ei tohi minna jallegi tasuliseks. Midagi toimugu ka ühistu siseselt.
Vasta