Väga maitsev tuli, soovitan soojalt.
Algul pelgasin, et äkki lööb hallituse sisse kuivamisel aga ei juhtunud midagi, paneelmajas ikka see kliima nii kuiv kütteperioodil, et kuivatab kõik ära.
Viimased tükid võtsin kaasa sõbra juurde ja võtsime saunas õlle kõrvale ära.
Peaks ka ise proovima liha kuivatada. Tean ja olen ka maitsnud nn. "lamba viiult" mida enamalt lääneranniku saarlased teevad. Panevad terve kintsu ahjule või kuskile lähedusse kuivama. Kuivatavad palju, pärast on kints kristalse väljanägemisega. Hea sealt siis noaga laastusi tõmmata ja veidi õlut peale mekkida. Nimi tal sellest, et lõikamisel koot sõrmede vahel ja kints vasta rinda/õlga ja siis noaga laastusi vedama.
Kõige parema lamba kintsu saad nii: Võtad värske kintsu, katad üleni kuivalt jämeda soolaga lased seista (olenevalt suurusest) 4-5 päeva. Siis pühid soola lihtsalt käega veits maha. Nüüd paned suitsuahju, kerge kuumus, et suitsu maitse külge tuleb mitte rohkem kui 1.5 -2tundi aga hästi kerge suits! Pärast lased tal tuules või kes tahab või pole kohta ka radika juures kuivada nii 2 nädalat! Pärast lõikad või tõmbad noaga liistakuid ja asi on tõesti hea! Olen ise teinud ja eriti võisaiaga on super!
Õlu ja v..n no siis ...!!
Ajasite mul ka suu vesiseks oma hea jutuga. Äkki keegi teab kas peale Tartu turu ka kuskil Tallinna pool seda Beef Jerki maitseainet müüakse või kes teda valmistab. Äkki Santa Maria toodangus on olemas.
Sellel pirapoel millest jutt, on ka internetilehekülg http://www.pipar.ee ja sealt võib välja lugeda, et esindus ka pealinnas olemas. Edasi saad vast juba ise hakkama.
Tellisin seda ka Jaani Lihapoodi, Viljandis, Tartust nad tõid, sealt samast Piprapoest.
Nii, et puhtalt selle maitseaine pärast ei pea ma sinna enam sõitma, aga selle müügimehega vestleks seal küll, väga mõnusalt filossofeeris teemal "maitseained".
Adressi eest tänud, iseennast ei jõua ainult ära kiruda, sest just eile käisin Tallinnas. Eks tuleb see sõit uuesti ette võtta. Päriks veel niipalju, et kui palju seda maitseainet kilole lihale panid ja nagu ma aru sain, siis on see Beef Jerky maitseaine valmis segatuna neil müügil. Internetis muidugi seda ta ei näidanud, aga eeldan, et kõiki segusid nad sinna üles panna pole jõudnudki.
see beef-jerky ajas proovima. paneelmajas tuleb praegusel perioodil ideaalselt välja! nii et tänud mulgimaale radika-jerky tehnoloogia eest! tallinna piprapoest(vot tallinnas müügil polegi)antud retsept 60gr jerky-t pluss 12 gr vürsisoola.
Möödunud suvel läks lammastega halvasti. Hädatapu tõttu tekkis mõningane lihaküllus. Nooremad said rutem otsa, üks vana utt jäi nädalaks katusealusesse roikuma. Peale nülgimist ja sisikonda vett ligi ei lasknud, sai päikest ja tuult. Kärbsehirm oli muidugi suur, südasuvi, suht vihmane ka, kuid marlit üle ei viitsinud tõmmata. Päike ja tuul tekitasid rümba pinnale kuiva ja sitke kile, selline liha kärbest enam ei huvita. munad vajavad koorumiseks niiskust. Kui söögitegemiseks läks, leikasin käntsakatelt kilekorra koerale, sisemine osa läks saslikiks, moorungiks jm. Nädal roikumist oli liha mõnusalt laagerdanud/noorendanud . Trikk iseenesest ei ole uus, nii on mõnigi metsaelukas söödavamaks muudetud, küsige kasvõi karudelt .
Sai siis basturma (beef yerki) tegu katsetatud. Kakukesel külas olles selgus, et oli olemas nii liha kui ka maitseaine. Nii siis proovi pärast natuke niidi otsa ja ahju pääle kuivama. Tulemuse kohta ütleks seda, et üllatavalt pehme oli (kuiv ja pehme), midagi kuivatatud seente taolist. Isegi maitselt sarnanes natukene. Aga õlleampsuna igati asine näks.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kas keegi on sokku proovinud kuivatada kuda välja kukkus tahaks ka proovida.Tallinna piprapoest sai tana ostetud seda beef yerki maitseainet müüakse kilo kaupa 180eeki.Kaupmees ütles et seda tuleb kasutada koos nitriitsoolaga see hoiab roiskbakterid eemale.
Soku kintsust saab edukalt kuivatatud liha teha! Igasuguseid imemaitseaineid pole mina kasutanud!? Ise olen teinud ainult soolaga! Hoiad liha 4-5 päeva kuiva soola sees, seejärel paned kusagile kas kuuri või pööningule kuivama ja paari nädala pärast on asi valmis. Kärbseprobleemi pole kuna kärbes soolast liha ei taha!!
Lambakintsu olen kuivatanud. Alul kints soolvette paariks nädalaks,
maitsevigureid ka sinna juurde. Rosmariin ja loorber lähevad hästi peale.
Kui on piisavalt sooldunud, pikkida korralikult küüslauguga läbi ja ahju väga
madala temperatuuri juures (40-80 C) ja praokil uksega paarkümmend tundi,
sõltuvalt kintsu suurusest. 48 tunnist peaks üldjuhul piisama.
Norrakad pidavat lambakintsu pea samamoodi tegema, ainult kuivatamine oli
neil õues rippudes, marli ümber ja kolm kuud.
Teine hiljuti proovitud trikk on külm-suitsu veiseliha kuivatada. Kuivas paar
nädalat hea öhutuse käes ja sai õite magus.
Endal plaanis liha-seene-köögivilja kuivati ühel heal päeval valmis ehitada,
maakeeli „väike kapp restide, ventilaatori ja lambipirniga”. 100W pirn peaks
piisavalt sooja andma.