Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Siia paluks filosofeerivad väljaütlemised,mis ehk kaasaegsetele mõistmatud ja tulevikus arusaamist leiavad.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas puugi »

Saan sinust ka aru.Aga see on jahifoorum.Ja päris jahimehed ei ole sellistest uuendustest ka huvitatud.Ma saan vibuküttidest täiega aru.Miks ma peaksin öö päevaks tehnikaga muutma? :D
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas andrus »

Abivahendid abivahenditeks aga kui te tunnete,et teil endil juba jõud ei käi üle lubatud vahenditega sigadest ja hirvedest ja kellest veel siis kirjutage mulle Ps. Võtan sõbrad kaasa algaval hooajal ja tekitame teie muredele lahenduse.Teie probleem on ainult kutsuda ja piisavalt lube välja kirjutada.
jahismurf
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas kakuke »

Ärge nüüd Järvevana ka tema arvamuse pärast maapõhja taguge. Ma saan väga hästi temast, kui maaomanikust aru. Võibolla ongi nii, et kui tal mure majas, siis kurdavad jahimehed talle, et pime on ja sada häda.
Need abivahendid tungivad igalt poolt peale ja igast suunast. Puugi, usu mind, et nii mõnigi vana vaatab Sinu peale viltu, kui lased oma koera vilkuvate tulukestega rihmaga lahti, tuvastamaks hiljem koera asukoht. Nemad väidavad, et koeri leiti vanasti hääle järgi, kui leiti jne. See on igas asjas nii, et elu läheb edasi. Ei viitsi otsida, et kes väitis, et jahimeestel pole ööoptikaid. Ei mäleta kust, aga alles hiljuti üks mingis jahis rääkis, kuidas oli mingi venelaste toote 1k euri eest ära tellinud.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas puugi »

Ei vilgu seal koeral midagi.Ja vanasti kadusid enamus koeri ka ära.Viltu ei vaata ka keegi,sest leia sihuke loll kes tasuta looma metsast välja ajab.Ja kui keegi omab midagi mida ei tohiks ei ole see kellegi teise probleem!
Homme tahab mõni mürgitama hakata või mida iganes? :shock:
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kakukese jutuga päri,kõik on ju kokkuleppe küsimus.Nagu ma juba kirjutasin ei ole ka minu meelest nende abivahendite kasutuselevõtt mingi maailma lõpp.Küllap nad kunagi võibolla legaliseeritaksegi.Enamasti ei ole ju ükski abivahend kohustuslik.Järvevana hakkas lihtsalt oma jutuga valest otsast peale.Kui teada oleks tahetud mida arvatakse ,siis poleks küll pidanud siin hakkama jutustama ,et kõik nagu nii kasutavad .....jne. Siit foorumist pole mõtet hakata midagi nõudma,siin ju seadusi ei tehta.Ega see öösihiku tahtmine nüüd nii järsku ka ei saanud peale tulla ,oma soovidest oleks pidanud kuu aega tagasi seadusetegijatele teada andma.Kuna ise seda ei viitsitud teha ,ikka loodeti ,et keegi teeb "minu" eest,siis pole põhjust ka ei tea kelle peale kauna kanda.
Ma mäletan ,kui jahimeheks hakkasin,veri kees ja küll oli suur tahtmine jahti pida,ma ei saanud kuidagi aru taadi jutust:"Kui ma looma pääevavalgel kätte ei suuda saada ,siis öösel teda puuotsa ka valvama ei lähe,las ta siis jääb!" Aeg on läinud ja täna saan ma sellest jutust aru.See ei tähenda ,et ma ka täna vahel "puuoksal " looma ei ootaks,aga ma annan endale aru ,et jahil ja jahil on suur vahe.
Siili
Postitusi: 416
Liitunud: E Aug 09, 2004 10:23 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas Siili »

Siin on nagu aru saan üksjagu möödarääkimisi.Kasutuses olevad öövaatlusseadmed on ikka suht mannetud,mingil määral saab neist abi väga lühikesel distantsil.Äraküttimisel ei ole probleemi korraliku valgusjõulise optikaga (Zeiss,Swarovski jne) ka mitte kõige parema nähtavuse korral.Nüüd jõuame probleemide juurde,need on nõuded.
1.Iga kütitav uluki küttimise aeg on piiratud kuupäevast kuupäevani sõltuvalt uluki liigist soost ja vanusest.
2.Tänapäva küttimine on praktiliselt valiklaskmine kogu suuruluki skaalal.
3.Ulukite peamine eluviis on öine,meil on tarvis näha üle 20 mm sarveharude arvu,asetust laiust,pikkust,taustal olevate okste tõttu paras pähkel.Kehakuju,sugu ,vanust.
4.Meteoroloogilised tingimused-vihm tugev pilvitus udu ebasobiv tuul,lumesadu.
5.Eeldan,et tööl tuleb ka käia.
6.Päevasel ajal kütiliinist ületormava uluki nägemine ca 0,3sek jääb sõrm sirgeks.
Ei ole ühegi ööoptika sisse vaadanud,siiski tutvunud nende tehniliste andmetega netis.Eeldan et korralikud ööoptikad maksavad ~3000-4000Euri.Isegi kui need lubatud oleksid,jääksid need enamusele unistuseks.Möödunud jahihooajal tuli endal neid mittesobivusi tõdeda üle 20 korra,a 50 -80 km,tingimused sai täidetud,niisugune see jahimehe elu on.Kogu aeg läheb keerulisemaks ja kallimaks.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas andrus »

Siili kirjutas:....meil on tarvis näha üle 20 mm sarveharude arvu,asetust laiust,pikkust,taustal olevate okste tõttu paras pähkel.Kehakuju,sugu ,vanust..
6.Päevasel ajal kütiliinist ületormava uluki nägemine ca 0,3sek jääb sõrm sirgeks.



Kohati on kuulda,et saarel kahjustused igat sorti taluvuse piiri ületanud.Kas poleks aeg ajutiselt lõpetada need mõõtmised ja lugemised??
Saan aru,et kasvatate omale seal trofeesid ja mida veel aga KELLE või MILLE arvelt??
jahismurf
Siili
Postitusi: 416
Liitunud: E Aug 09, 2004 10:23 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas Siili »

Nüüd on saadud millestki väga valesti aru.Meile ikka kirjutatakse ülevaltpoolt ette tingimused,mille mittetäitmise korral saame karistada,kui ebakompetentne jahimees.Lõpuks ometigi on hakatud tunnistama geneetilisi hälbeid.Tingimustes kus võiks 300 meetri pealt loom ära küttida,kahjuks on raske eraldada vaheharu 20 mm nuppu juba 40-50m pealt,millest peaks järgmisel või ülejärgmisel aastal kasvama korralik vaheharu.Mis puutub kahjustustesse,see on juba pikem jutt.Näiteks mingi soo või vanuse % kvoot on täis ,süüa vajavad nad endiselt ,jahimehe asi on neid lihtsalt kisaga hirmutada metsa.
Mind paneb imestama,kuidas seadused kehtivad valikuliselt.Kui ükskord hakkate ka ise neid tingimusi täitma,võib-olla siis ei jäägi omal enam aega üle nn saamatuid abistada.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas andrus »

Seadustes selliseid nõudeid ei ole,need on "suurte juhtide" välja mõeldud reeglid.Tegelikult võiks neile lihtsalt vilistada.
jahismurf
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas kakuke »

Siili ole hea ja too välja, et millises seaduses on jutt, et sarveharusid võib olla nii ja nii palju ja lasta seaduse järgi võib nii nii vana pulli ntx. See, kui üks mees seadust omast arust teeb, ei ole veel seadus.
Saarlaste seakahjustuste kaitseks ütlen omalt poolt nii palju, et seal käies ja ringi vaadates, on tegelikult pilt mõnevõrra teine, kui siin mandril. Meil siin on võrreldes nendega korralik põllumajandus ja mullastik juba teine. Saan aru nii, et seal põllumajanduse puudusel ainsad songitavad platsid metsseal ongi tegelikult taluhoovide muruplatsid. Sealt ka seda suuremat kisa. Loomauputusest küll ei räägiks, küll aga suudavad need vähesed, mis on, ka palju pahandust korda saata.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas aadu kadakas »

Siili esitatud muidu asjalikest punktidest jäi silmä väike vastuolu. Valiklaskmise põhimõte küll, kuid kas siis ajujahtide eesmärk põhimõtteliselt ongi enamasti kaunis päev looduses, sest suht võimatu asjalikku valikut teha?
Ma kahjuks näinud igasugust praaki ajujahtidest, millest enamus siiski paratamatus. Samas ca 6-10 metssea "riita" laskmise puhul tekib küll aeg-ajalt küsimusi.
Siili
Postitusi: 416
Liitunud: E Aug 09, 2004 10:23 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas Siili »

Teema oli arvukusest ja abivahenditest.Vaatasin ,et juba mitme lk ulatuses ei saada aru miks otsitakse abivahendeid.Enda arust ma tõin välja põhjused,mis suruvad ajalimiidi kokku ja kulutavad just seoses lisatingimustega ressurssi.Mainisin ka et öövaatlusseadmed ei ole imevahend.Enda omadest olen loobunud ,üks on veel seisab praktiliselt kasutult.Puudulik suurendus,puudulik valgusvõimendes,sisselülitatud infrapuna puhul on silmad supitaldriku suurused,uluki poolt vaadates paistab aga valgusfoori punase tulena,originaalsuuruses.Enda arust ma mainisin et limiidid ja tingimused on seni täidetud,vabandan ja lisan selgituseks,et oma panuse on andnud ka koerad ja ühisjahid,kus samuti ei ole soodustavaks teguriks erinõuded.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas aadu kadakas »

Siili postitused panid kohe päris korralikult asja üle juurdlema.
Siili kirjutas:Nüüd jõuame probleemide juurde,need on nõuded.

Kui hakata mõtlema kõikide nõuete ja erinevate nõuete tasandite peale, siis selge on tõepoolest see, et jahimeheks olemisel me ei suuda keegi kunagi oivikustaatuses olla. Pealegi on mängus sedavõrd palju tahke ning muutujaid, et tõsi ta on - keegi ei suuda perfektselt täita seadusandlusest, seltsi tasemel vastuvõetud pügalatest, omavahelistest kokkulepetest ega ammugi kirjutamata seadustest tulenevaid nõudeid. Või leidub nüüd ühtäkki siis keegi, kes kõik nõuded korralikult ära täidab? Või on siin mängus vaid need tasandid, mis ülalt ette kirjutatakse ja all pole vaja muud teha, kui täita ära see osa nõudeid ning siis ülejäänus ajada oma soovitud rida?
Siili kirjutas:Nüüd on saadud millestki väga valesti aru.Meile ikka kirjutatakse ülevaltpoolt ette tingimused,mille mittetäitmise korral saame karistada,kui ebakompetentne jahimees.Mind paneb imestama,kuidas seadused kehtivad valikuliselt.Kui ükskord hakkate ka ise neid tingimusi täitma,võib-olla siis ei jäägi omal enam aega üle nn saamatuid abistada.

Teema on ulukite arvukusest ja abivahendidest ning ennekõike tekkis arutelu sellest, et arvukuse reguleerimise eesmärgil võiks kasutama abivahendeid, sh öövatluseadmeid.
Tõepoolest võiks ju püstitada oma jahimeheks olemise mõtte selliselt, et kui nõuded ülalt tulevad, siis vastavalt vähesele ajale neid täita tuleks kasutada abivahendeid, mis on proportionaalsed, et mõistlikult asi ära ajada. Aga kas mitte siia pole peidetud võimalus ajada oma asja nii, et ulukite arvukus on taotluslikult kõrge ning kuna nõuded ei reglementeeri hästi loendust ja kahjustuste tagajärgi jmt, siis laskelimiidi nõue saab täidetud, kuid arvukus jääb ikka liigsuur? Eks siin saaks veel palju interpreteerida.
Minu jahimeheks olemise eesmärk on aga sootuks teine ja see on seotud inimese ja looduse omavahelise kommunikeerumisega ennekõike.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas puugi »

Selle saamatute abistamisega ongi nii,et kui nad ennast ise abistada ei taha,pole teistel ka mõtet neid abistada.Aga halada mingeid eriseadmeid on ka nõme kui enamus neid ei taha.
Abilised hundid oli ju ka vaja ära korjata.Ja mis puutub limiiti mis tuleb minimaalselt küttida on ka tihti pliiatsist imetud tegelikkusega vastuolus.
Pildid kordaläinud jahipäevast näitavad,et osavad kütid on saarel ka olemas. :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Ulukite arvukusest ja abivahenditest (poolitatud teema)

Postitus Postitas kakuke »

Siili tõi küll välja rida nõudeid/põhjuseid, miks küttida raske, aga ma olen kogu aeg olnud seda meelt, et on olemas kahesugused inimesed. Ühed, kes leiavad kogu aeg põhjuseid, miks ei saa ja teised, kes lahendusi, kuidas saaks. Andkem nendele teistele vaid võimalus ja mured kaovad. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta