Sileraudne 28kal.

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Henz »

Tere! Küsimus siis selline, et mida arvate 28kal. sileraudsest jahipüssist? Mille jahiks kölbab, mille jaoks mitte? On kellelgi sellise relvaga kogemusi?

Ette tänades
Henz.
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas peepk »

Ei arva suurt midagi.Oli vene ajal iz-18-28 üheraudne püssitörts.Tollal polnud peale plekkkestade midagi saada,laetud moonast rääkimata.Huvitav et mida rohkem Sokolit panid,seda suurem kokkujooks oli haavlitega 1,4grammi oli vist lagi,kuid sisselöök oli ülihea mida siiski ei piisanud sest haavleid mahtus kesta vast 3 või 4 x vähem kui12 kal.Samuti nigel oli laengu kinnitamine hülssi et taskus haavlid või kuul jalutama ei läheks,küll sai padruni ots parafini või ülitäpsete korkseibidega suletud.Oma valatud kolme kandva ribiga kuulid rauast väljumisel olid veerandi võrra lühemad ja kuuli südamik ribidega ühes tasapinnas,see laks lihtsalt on liiga kiire,ei aidanud ka kui troppe topelt kuuli alla panin.Tean saarlast kes oma 28cal toz-34 tsokid maha võttis ja lasi omavalmistatud ümarkuulidega.Ei ole huvi tundnud praegusel ajal laetud moona olemasolust meie poodides.Ise enam sellist cal ei võtaks,miinuseid rohkem kui asi väärt ja laskmiskaugus piiratud sest laengus haavleid vähe ja hajuring pea sama mis 12cal.
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Olavi Kool »

kasutasin ise pikalt sellist TOZ-34 28kal püssi ja nüüd kasutab isa kuna hea kerge relv kaasas kanda. Padrunud laen kõik ise ja kasutan pronksist treitud Blondo kuule. Eelmise aasta talvel lasin sellega ajust välja jooksnud paariaastast kulti, jäi teine seisma ja mõtles natuke, siis viskas pikali ja hakkas jalgu siputama. Teised seljatagant komenteerisid, et siga naerab pikali maas mu püssi üle aga ei naernud midagi kui ligi kõndisin tegin igaksjuhuks armupaugu pähe aga hiljem selgus, et poleks tarvis olnud, kuul otse südamest läbi ja seast ka läbi. Operaator seisis seljataga ning asi ilusti videos(mitte Youtubes). Asi selline, et lasta võib aga väga täpset lasku tahab, koeramehele paras kui veel tsokid maha võtta ja blondo kuuli kasutada.
naised saunas rääkisid
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas kakuke »

Mul ka 28kal Toz-34. Kapist otsin ta välja, kui tiirus vaja siledast lasta. Selleks pole siiani paremat asja leidnud. Looma sellega nagu lasknud polegi, ahjaa, eelmine aasta sai üks kobras lõpetatud sellega tiiki, kui toimus eluspüük.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Henz »

Elustaks natuke oma vana teemat. Nüüd sama kaliibriga püssi ost uuesti päevakorda kerkinud ja kuulaks veel kommentaare selle kaliibri ja relva kohta. Relvaks Toz34 ja seisukord peaaegu uus. Kuidas antud kaliibrist haavleid ja kartetše lasta on? Kindlasti tahab see kaliiber täpsemat silma kui näiteks 12kaliiber kuna haavlite tükiarv padrunis on kordades väiksem. Olen kuulnud ka, et karusnahakütid kasutavad nn poolikuid laenguid et nahka vähem rikkuda. On kellelgi kogemusi?
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas kakuke »

Ma ei tuleks nagu selle pealegi, et seda kal kasutada haavlipüssina.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Henz »

Tean mehi kes on sellega pardijahis käinud, selle pärast julgesin küsida :roll:
Ise ka ikka kuulipüssiks plaanin seda jätta.
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas kakuke »

Ma olen ka sellega tiiru pardijahis käinud, selle ka eelmine vastus nagu oli.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Välek »

Henz kirjutas: Kindlasti tahab see kaliiber täpsemat silma kui näiteks 12kaliiber kuna haavlite tükiarv padrunis on kordades väiksem.

Noh, täpset silma on alati vaja, sõltumata haavlilaengu suurusest. Olulisem näitaja on see, et pead lasu tegema palju lähemalt, kui näiteks 12kal korral, et ikka piisavalt haavleid külge saada.
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Henz »

Nojah, väljendasin end pisut valesti jah.
Kuidas sellele kaliibrile moonaga lood on? Enamus ilmselt laevad ise ja ka ka kuulid valatakse-treitakse ise?
Jäi silma, et Waldus on sellele kaliibrile kuuli pauku isegi müüa. Kuidas kogemused on?
Kas keegi on ise vöi lasknud venemaalt kuule tuua? Seal pidavat neid igas jahipoes ja köikidele kaliibritele müüdama. Tea ainult mis hinnad vöivad olla... :M
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas kakuke »

Ma olen kunagi Võru külje all lasknud neid valada, kuule 28 kal´le. Hetkel ostan kuulipaugud poest. Seda sama, mida Waldu toob. Olen kunagi saanud osta ka nr5 haavlit ja nr 0´i olen ka tehasepauguna müügis näinud. Praegu oli vist kodus kapis nr 7 vms. Aga kasutan seda püssi ikka üksnes haavatud loomade tagaajamiseks võpsikus ja ajujahtides, kui ise metsas sees ja rauas need Waldu müüdavad tehase kuulipaugud.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Henz »

Mis tüüpi kuulid olid ja mis tüki hind on? Sai siis kaup tehtud ja omanik andis kaasa peotäie Polevo kuule. Palju kuulile rohtu alla panna seda vana öelda ei osanud kuna oli poe haavli paugu kuuliga ümber laadinud. Ise olla ta laadinud haavli pauke nepi ja pardi jahiks (nr7 ja nr5) ja need rohu ja laengu kogused ta ka lahkelt mulle andis. Küsimuse peale kuidas haavli pauku sulgeda (metall kest) vastas mees, et kõige parem olla kokku surutud ajalehe tropp. Aga mitte tänapäevane libe ajalehe paber vaid omaaegne ja vähe karedam. Selline tropp ei pidavat taskus või vöö peal ka alaspidi lahti rappuma. On ta nii või pole, eks ma katsetan kindlasti järgi. Kuulid istuvad üsna lobedalt kestas, vanamehe soovitus oli haavli konteiner ribadeks lõigata ja paar riba kuuli konteineri ja kesta vahele sättida. Jääb täitsa tihe, mõõduka jõuga tuleb kuul kesta suruda. Kuidas sellisena täpsus on, eks see selgub tiirus.
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
Siili
Postitusi: 416
Liitunud: E Aug 09, 2004 10:23 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Siili »

Kasutanud TOZ 34-28 1980 -ndast aastast.Esialgu kuulipüssi aseainena ,peal oli optika 8x56.Kuule sai katsetatud läbi aastate igas kujus ja kaalus,erinevate püssirohu kogustega.Ümarkuulid jäta kohe kõrvale,kui kõlbmatud,kuulid valasin kõik ise,kaalud 12-19 grammini.Kuuli kinnitamiseks kinnitusvahendeid kasutada on jama,kuul peab ise kinni jääma.Üldiselt ei näe tänapäeval põhjust näha kurja vaeva läbi aastate,et tabada antud kaliibriga tikukarpi 100 meetri pealt.kasutatud tänapäeval koerajahis ja haavlipauk kustutab igasuguse karuslooma.Seda teemad on lahatud arhiivis,sealhulgas kuuli kinnitamist.Huvilisel edu lugemisel.
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Henz »

Kui mõni kuuli vorm alles on ja kasutult seisab, oleksin huvitatud. Laengute sulgemise kohta olen siit lugenud ja uurinud vanemate meeste käest, niiet jääb ainult omal järgi katsetada milline kõige paremini peab.
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Re: Sileraudne 28kal.

Postitus Postitas Henz »

Ümarkuulist niipalju, et tuttav vanem mees kiitis seda ribidega ümarkuuli, sputnik vist nime poolest, taevani. Ütles, et tema kukkedega 16kal. tuulast jooksis see kuul ideaalselt ja paremat kuuli tema arvates pole :)
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
Vasta