Ääretulepadrunid

2003. aasta teemad
Vasta
Külaline

Ääretulepadrunid

Postitus Postitas Külaline »

Ehk räägiks keegi lähemalt ääretulepadrunitest. Mida lastakse, millistele kaliibritega relvadele moona tehakse jne.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

See, mida ääretulepadruniga lasta tohib on selgelt ära toodud jahieeskirjas.
§5. Jahipidamise muud nõuded
(2) Ääretulepadrunit võib kasutada ainult nugiste, tuhkru, mingi, ondatra ja lindude, välja arvatud haneliste ja laugu, laskmisel.
Kaliibrite poole pealt olen kohanud ainult kolme kaliibrit.
.22LR (kõige levinum)
.22WMR (üks isegi ripub iidamast aadamast Jagdwelti kodulehel)
.17HMR
Kuna ise kahjuks midagi sellist veel ei oma, siis edasi pajatab ehk juba mõni asjatundjam mees. :|
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Mis padrun see ääretulepadrun (rimfire cartridge) on ja milline välja näeb saad teada,kui võtad ühe tavalise spordika padruni ja uurid seda nats lähemalt.Või 22LR püstoli padruni, see on see sama.
Jahivintrelvade padrunid on (centerfire cartridge) kesktulepadrunid, kui otse tõlkida.
Põhiline erinevus on sütikutes , ääretulepadrunil lööb lööknõel padruni ääre poole , kesktulepadrunil padruni keskel asuva sütiku keskele.
Suuresti erinevad on ka kuuli kaal ja püssirohu kaal ,sellest tulenevalt ka edasiantav energia.
Miks suurema kaliibriga jahivintrelvades ei kasutata ääretulepadruneid täpselt ei tea,aga arvan , et ääretulepadruneis kasutatav sütik jääb natuke lahjaks ja kuna suurema laenguga padrunid on paksema põhjaga ei saa neid sütikuid seal üldse kasutada.
NB!Viimane lõik on puhtalt minu oletus ega pruugi sugugi tõene olla , aga küsida polnud samuti kellegi käest.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Miks suurema kaliibriga jahivintrelvades ei kasutata ääretulepadruneid täpselt ei tea,aga arvan , et ääretulepadruneis kasutatav sütik jääb natuke lahjaks ja kuna suurema laenguga padrunid on paksema põhjaga ei saa neid sütikuid seal üldse kasutada.
NB!Viimane lõik on puhtalt minu oletus ega pruugi sugugi tõene olla , aga küsida polnud samuti kellegi käest.

Asi võib veel olla ka selles, et kui soovitakse pruugitud kesti korduvkasutada, siis osutuks see ääretulepadruni korral võimatuks. Pole ju saladuseks see, et korduvlaetud padrun kesta olemasolu korral on pea poole odavam ja paraku ka täpsema tulega (see pole reegel).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas: paraku ka täpsema tulega (see pole reegel).


Ehk lisaksid oma mõttele paar sõna,see laskemoona teema mulle suht võõras.Hakkasin just uurima vindi padrunite laadimist ,Norma kodukal asi kenasti kirjas.Ei tea,kas meie jahipoed laadimistarvikuid müüvadki.
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

trucker kirjutas:
kakuke kirjutas: paraku ka täpsema tulega (see pole reegel).


.Ei tea,kas meie jahipoed laadimistarvikuid müüvadki.


Vähemalt Deerhunter müüb, sai just mõni päev tagasi asja uuritud. Kui õieti mäletan, siis laadimiskomplekti hind oli vist umb. 7-8tuh. ringis, saab ka üksikuid komponente osta. Tellimise peale peaks vist saama ka teistest kauplustest.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Ehk lisaksid oma mõttele paar sõna,see laskemoona teema mulle suht võõras.Hakkasin just uurima vindi padrunite laadimist ,Norma kodukal asi kenasti kirjas.Ei tea,kas meie jahipoed laadimistarvikuid müüvadki.

Müüakse ikka, iseasi kas endal jälle tasub seda komplekti soetada. Nagu eespool öeldi maksab see päris palju ja odavam annab kiirelt otsad. Mina ntx. uurisin välja ühe tegelase kes tegeleb laskmisega päris kõvasti ja seetõttu ka omab vastavat tehnikat. See eelnev minu poole odavam jutt ongi sealsest hinnapäringust pärit. Minu meelest on kaval seda laadimise asja uurida kohalikust jahiklubist (nemad tavaliselt selliseid tegelasi teavad, sest paljud neist tegelevad väikekiskjate jahiga ja osad spordiga). Viimasel ajal ringi liikudes on minu kõrvu jõudnud teisigi vastava teenuse osutajaid siinses maakonnas. Kuna ise ikka veel mitmete segaste asjaolude tõttu kasutan lahtist sihikut, siis ei ole tundnud täpsuse vahet, küll aga räägivad seda juttu mehed, kellel optika peal ja laskmist palju (rebasekütid). Asi pidi olema mõnevõrra selles, et peale esimest lasku on kest vastava püssi järgi välja venitatud ja mängida annab ka rohu kogusega. :|
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Mis on ääretulepadrun ja mis kesktulepadrun.Teeme selle asja lõplikult selgeks:
kesktulepadrun - padrun, milles püssirohu süütamiseks vajalik süüteaine on padrunipõhja keskel asuvas sütiku kapslis.
ääretulepadrun - padrun, milles püssirohu süütamiseks vajalik süüteaine on padrunipõhja äärikus

See sai siia kirja pandud selleks,et oleks hea viidata,kui juhtutakse küsima.
CaveMan
Postitusi: 41
Liitunud: T Nov 19, 2013 5:04 pm

Re:

Postitus Postitas CaveMan »

kakuke kirjutas:See, mida ääretulepadruniga lasta tohib on selgelt ära toodud jahieeskirjas.
§5. Jahipidamise muud nõuded
(2) Ääretulepadrunit võib kasutada ainult nugiste, tuhkru, mingi, ondatra ja lindude, välja arvatud haneliste ja laugu, laskmisel.


Siin on ära toodud, mida võib ääretulepadruniga teha ning kuidas ta töötab. Aga kas keegi võiks veel lahti seletada, miks just nii? Miks neid ulukeid võib ja teisi mitte? Mida ääretulepadrun tabades testmoodi teeb kui kesktulepadrun?
jahipyss
Postitusi: 97
Liitunud: T Mai 13, 2008 1:37 pm

Re: Re:

Postitus Postitas jahipyss »

:lol:
Viimati muutis jahipyss, K Okt 19, 2016 10:06 pm, muudetud 1 kord kokku.
kalur
Postitusi: 427
Liitunud: N Veebr 10, 2011 6:20 pm

Re: Ääretulepadrunid

Postitus Postitas kalur »

22 wmr ikka märksa võimsam kui 22lr.
jahipyss
Postitusi: 97
Liitunud: T Mai 13, 2008 1:37 pm

Re: Ääretulepadrunid

Postitus Postitas jahipyss »

:lol:
Vasta