Sigade Aafrika katk Eestis

Põevad metsloomad mitmesuguseid haigusi ja siin saab nendest juttu teha.
Vasta
Teff
Postitusi: 19
Liitunud: L Apr 04, 2009 10:28 am

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas Teff »

on ikka lamba kari!!!
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas sammal.habe »

värskes Soome jahindusajakirja Jahti diginumbris hoiatatakse Eestis seajahil käimise eest, soovitatakse pigem Rootsit seajahi sihtkohana:
http://digijahti.fi/lue/digi-jahti-22015-sve/parm-2
väldi surmavat suveniiri, eksole.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas Beretta »

http://digijahti.fi/lue/digi-jahti-2201 ... on-levinny.
Vast soomekeeleoskajaid meil rohkem kui svenskat
Grumpy old man
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas aadu kadakas »

Paraku on juba mõned viimased aastat soomlased hakanud pigem Rootsit seajahimaana eelistama.
Artiklis muidugi koputatakse eriti kõvasti oma inimeste südametunnistusele stiilis "kes tahaks olla see esimene, kes saaks sak-i maaletooja tiitli endale kaela." Samas mõelda, milline kogus eestlasi voorib Soome vahet (soomlasi Eesti vahet ka), siis keegid ikkagi siit metsast sinna metsa liiguvad. Ja ei lugenud sealtki välja teadmist, mismoodi katk tegelikult liigub.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas TiitR »

Tundub, et viimane hange külmikutele osutus oodatust odavamaks? Miks muidu on ejs-i lehel selline tekst:
"Ilmselt tuleb külmkambrite jagamisel ka kolmas voor. Palume kõigil, kellel on vastavad tingimused olemas ja kindel soov külmkambrit saada, anda sellest Andres Lillemäele teada (andres@ejs.ee või 602 5972)."
Allikas: http://www.ejs.ee/noupidamine-vtas-kuti ... ha-teemal/
jyri

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas jyri »

Küsin foorumlastelt nende arvamust ametlike numbrite vastavusest.
Mina, "diivanijahimees" pealinnast, arvan, et tegelikult kütitud metssigade arv on tunduvalt ( kes teab, mitu korda?) suurem, kui deklareeritav.
Seoses jahimeestele tekitatud kohustuste ( kahe aasta jooksul oma müüdavusest, pädevusetusest või mõlemast korraga ühest äärmusest teise loksuvate , nagu Parkinsoni tõve all kannatajad, ametiisikute otsustest) ja nende reaalsete täitmise raskustega arvan, et Eesti miinimum sigade kvoot, 30 000 isendit, on juba täidetud. Lihtsalt ei taheta ennast koormata igasugu kohustustega teadmas, et see SAK ei ole ohtlik ei inimesele ega koerale, võib rahumeeli koju külmikusse pista. Seega jäetakse load lihtsalt sulgemata, kuigi ühe alusel juba mitmeid ulukeid lastud. See muidugi ei käi kõigi kohta, aga need, kes aastas 1o+ siga lasevad, samuti kellele see ainsa saamine on sündmus, ei pruugi kõigist oma saavutustest rääkida.
Ma tulin sellisele järeldusele peale mitut jahti piirkondades, kus tavaliselt leidis koer sead max.paari tunniga, aga nüüd isegi peale 40+ km otsingut pole kedagi näidanud.
Mida sellest rahvas arvab? :M
Reinz
Postitusi: 134
Liitunud: E Nov 26, 2012 10:58 am

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas Reinz »

Igal mehel pole küll saatjat kannapeal, aga ei tahaks uskuda, et see levinud on.
https://reinufoto.wordpress.com/
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas honkomees »

jyri kirjutas:... Ma tulin sellisele järeldusele peale mitut jahti piirkondades, kus tavaliselt leidis koer sead max.paari tunniga, aga nüüd isegi peale 40+ km otsingut pole kedagi näidanud...

Meil pole teadaolevalt midagi sahkerdatud, lastud 1 katkus siga ja ei ühtegi surnult leitud katkusiga (meie jahimaasse kiiluna ulatuval naabrite maal küll ja sealt pärines ka meil lastud siga) aga ... põdrajahtide käigus avastasid koerad vaid mõned üksikud sead elik kuldid, ei ühtegi karja. Söötadel praktiliselt ei käida ehk sead on kadunud. Lastud mingi napp kolmandik kohustulikust, ühesõnaga p...s.
Mulle jällegi tundub, et meil on pidevalt sigu üle loendatud. Need karjad, mis meie naabrite maal maha kõngesid, olid ühised karjad vähemalt 3-4 sektsiooni peale. Ja nii tõenäoliselt kogu armsas vabariigis.
Kahjustuste hädakisa kohta suure arvukuse tulemusel: Kahju suudab üks siga tekitada üllatavalt palju, tõestusena kunagi lasin kunagi talvel heinapõllul kuldi, kes oli terve heinamaa üksi üles sonkinud, ainsad sissetulevad jäljed värskel lumel ja ei ühtegi väljaminevat.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas aivar00 »

Tsiteerin:
Küsin foorumlastelt nende arvamust ametlike numbrite vastavusest.

Lihtsalt ei taheta ennast koormata igasugu kohustustega teadmas, et see SAK ei ole ohtlik ei inimesele ega koerale, võib rahumeeli koju külmikusse pista. Seega jäetakse load lihtsalt sulgemata, kuigi ühe alusel juba mitmeid ulukeid lastud. See muidugi ei käi kõigi kohta, aga need, kes aastas 1o+ siga lasevad, samuti kellele see ainsa saamine on sündmus, ei pruugi kõigist oma saavutustest rääkida.

Kas sa Jüri ei julge üksi KKI-sse "kohvile" minna :lol: et provotseerid foorumlasi avalikus foorumis seaduserikkumistest pajatama :lol: :lol: :lol: !
ikka lõbusalt
jyri

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas jyri »

Aivar!
Ma ei provotseeri kedagi vaid küsin arvamust- kas ei tundu, et sigade arvukus on kõvasti alla läinud isegi "puhastel" maadel? Harjumaa ja Läänemaa. Küttimata min. limiidid on suuremad, kui reaalselt veel lasta suudetakse. MIKS? :M
Aga KKI -d "kardan" mitte rohkem, kui liiklusmiilitsat põõsastes - ma üldjuhul seadusi ei riku! Ei metsas- ega liikluses. Liiklus, nagu ka jaht, on ühiskonna lõige ja sealt näeb reaalset suhtumist seadustesse, seega oletada, ei KÕIK on "ausad" jahimehed oleks küll naiivne. :P
Või on nii, nagu Honkomees väidab- sigade arvukus on "üleloendatud" ?
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas aadu kadakas »

honkomees kirjutas:Mulle jällegi tundub, et meil on pidevalt sigu üle loendatud. Need karjad, mis meie naabrite maal maha kõngesid, olid ühised karjad vähemalt 3-4 sektsiooni peale. Ja nii tõenäoliselt kogu armsas vabariigis.
Kahjustuste hädakisa kohta suure arvukuse tulemusel: Kahju suudab üks siga tekitada üllatavalt palju, tõestusena kunagi lasin kunagi talvel heinapõllul kuldi, kes oli terve heinamaa üksi üles sonkinud, ainsad sissetulevad jäljed värskel lumel ja ei ühtegi väljaminevat.

Selle teksti oleks nagu usoPM kirjutanud. Noh nii meeltesegaduses, et hundi ja metssea kogemata segamini ajas :D .
Tegelikult tahtsin kommenteerida seda hinnagut, et lokaalse ala teadmine on robustselt lükatud üle-Eestiliseks "tõenäoliseks" hinnanguks. See ikka seinast-seina nagu ilmagagi meie väikesel, aga palju varieeruval maal.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas Feen »

Ma poleks kindel, et kui pole katku leitud, siis ala puhas. Meil läks ka ikka aega enne kui esimene positiivne tulemus tuli. Kokku seni 7 kõtitud ja positiivset. Metsast leiab konte igalt poolt (aga jõua neid kogu aeg välja tassida). Seega, äkki on surnud ja pole leitud.

Teiseks, nädalavahetuse jahis tegi laikamees ka suurest tükist läbimise. Mets sea-ja põdrajälgi täis kuid tulemused 1 kährik ja 0 reaktsiooni muudele loomadele. 2 koeralaadset taksi olid oluliselt tegusamad. Ehk, Jüri, oled ikka kindel, et sul laika toimis?

Kolmandaks, ma olen hoopis kuulnud seda varianti, et ühest seast tehakse mitu proovi selleks, et lubasid rohkem maha kanda ja limiiti täita. Samas, ise pole sellist asja näinud ja pigem on mulje, et jahiseltsid lasevadki rohkem, jahimehed kannavad lubasid paremini maha ning kõik muud olukorrad on mõne piirkonna omad leiutised.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas honkomees »

Feen kirjutas:Ma poleks kindel, et kui pole katku leitud, siis ala puhas. Meil läks ka ikka aega enne kui esimene positiivne tulemus tuli. Kokku seni 7 kõtitud ja positiivset. Metsast leiab konte igalt poolt (aga jõua neid kogu aeg välja tassida). Seega, äkki on surnud ja pole leitud.
...

võimalus, et surnud ja pole leitud jääb ikka, ehkki nende meie jahimehe maalt naabrite jahimaalt leitud sigade hais oli ikka kaugele tunda. Konte nagu ka pole tuvastatud. Sügisel ju neid marjulisi ja seenelisi oli üksjagu metsades. Samas on üsna kindel, et katkusigu meil kindlasti liigub, kuna juba paar km eemal on neid lastud ja surnuna leitud.
Imelik just see, et see arvukuse vähenemine nagu igal pool Eestis, meil surnuid pole ja sigu vähe, kuid põdrajahis ja pukist lastud üksikud olid puhtad. Mitmetel naabritel hulgi surnuid ja loomulikult sigu peaaegu pole, see nagu viitaks rändsigadele :wink: meie näitel. Aga mis siis mujal Eestis toimub? Kas suurem sunniviisiline küttimissurve tõi kaasa selle, et polegi nii palju sigu kui arvati?
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas TRG »

Lund on vaja ,siis saab veidi parema pildi ette :wink: .
Õnne peab olema
jyri

Re: Sigade Aafrika katk Eestis

Postitus Postitas jyri »

Feen kirjutas:. Ehk, Jüri, oled ikka kindel, et sul laika toimis?



Nagu öeldud, keskmiselt 1,7 jahti nädalas lubab oma noores kutsas juba 99% kindel olla selles, et kui minu ümber 1km alal siga olemas, leitakse see üles. Aga egas ma ainult tema "tühjast jooksust" oma järeldusi tee. Sigadest "tühi" nii tema jaoks, kui ka värskeid jälgi pole ja söömas ( kaamerates poseerimas) ei käida, aga põtru ju koer leiab . Ka sellest järeldan, et kutsa ausalt töötab (y)
Aga ühelt sealt mitu proovi võetaksegi just sellest, et ei suudeta "vajalikud" reaalselt ära küttida, numbreid peab aga näitama, muidu lähevad pahad onud veelgi kurjemaks. Ehk kas nii-või naapidi on tegelikkus "ametlikust statistikast" kaugel.
"Minu" jahialad on ümber Tallinna 100 km sees, erinevates maakondades, igal pool sama asi- kas kokkusattumus? Ei taha uskuda.
Vasta