KKI õigus relva kontrollimisel

Siin võiks esitada küsimusi , mis puudutavad jahindus- ja relvaalast seadusandlust ,et oma ala tundvad inimesed saaksid teile vastata.
mürka
Postitusi: 188
Liitunud: T Okt 31, 2006 10:04 am

KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas mürka »

Keskkonnainspektsiooni poolt teostatavates jahikontrollides tuleb tihti ette, et
jahimees ei mõista, miks ja mille alusel inspektor kontrollib jahimehe relvaluba ja
jahis kasutatavat tulirelva. Et vältida edasisi arusaamatusi, siis toon välja
mõned selgitused.

Relvaseaduse § 88 kohaselt teostab riiklikku järelevalvet relvade, tulirelva osade
ja laskemoona käsitlemise üle Politsei- ja Piirivalveamet ja relvade ning
laskemoona sisseveo, väljaveo ja edasitoimetamise üle Maksu- ja Tolliamet.
Jahiseaduse § 47 kohaselt teostab riiklikku järelevalvet jahiseaduse ja selle
alusel kehtestatud õigusaktide nõuete täitmise üle Keskkonnainspektsioon. Seega,
kuigi Keskkonnainspektsiooni kontrolliõiguse kohta relvaseadus midagi ei ütle, on
Keskkonnainspektsioonil õigus jahitulirelva kasutamist kontrollida jahiseaduses
määratu alustel.

Jahiseaduse § 26 lg 1 määrab, et jahitulirelv on tulirelv, mis on omandatud
relvaseaduse alusel jahipidamise otstarbel.
Seda, kas jahil kasutatav tulirelv on jahitulirelv, on võimalik kontrollida üksnes
vaadates relva omaniku relvaloal relva otstarbe kohta tehtud märget. Seega on
keskkonnakaitseinspektoril õigus osundatud jahiseaduse paragrahvi kohaselt
jahimehe relvaloalt seda vaadata.
Lisaks annab õiguse relvaloal tulirelva otstarvet kontrollida
poolautomaattulirelva puhul jahiseaduse § 24 lg 1 p 2, kui määrab, et lubatud
jahipidamisvahendiks on jahipidamise otstarbel registreeritud poolautomaattulirelv,
mille salve mahub kuni 2 padrunit.
Ja lõpuks annab inspektorile jahimehe relvaloalt tulirelva kasutusotstarvet vaadata
ka jahiseaduse § 24 lg 4 p 11, mis määrab, et keelatud on jahipidamine
tulirelvaga, mis ei ole jahitulirelv. Ilma relvaloal kasutusotstarbe märget
vaatamata ei saa inspektor teada, kas tegemist on jahitulirelvaga.

Nimetatud paragrahvid annavad keskkonnakaitseinspektorile õiguse kontrollida nii
jahimehe relvaluba kui jahis kasutatavat tulirelva.

Meil siin foorumis ju targemaid mehi, mida teie arvate kas on õige seaduse tõlgendus.
küll siga pori leiab
Henz
Postitusi: 157
Liitunud: R Mär 28, 2008 5:07 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas Henz »

Kes garanteerib KKI inspektorite pädevuse relvade alal? On kogemus kus pumppüssi peeti poolautomaadiks ja mul läks ikka tüki aega, et meestele selgeks teha mis asi on poolautomaat, mis asi on pumppüss ja mis vahe neil on.
Piipu, püssi ja naist ei laenata...
keegikuskilkunagi
Postitusi: 31
Liitunud: T Okt 11, 2016 2:28 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas keegikuskilkunagi »

Lugesin veelkord relvaseadust, jahiseadust ning ka Korrakaitseseadust.

Mina tõlgendaks seda nüüd nii, et:
1. PPAl (ja EMTAl) on ainukesena õigus kontrollida sinu relva.
2. KKIl on õigus kontrollida, kas sa oled jahis jahirelvaga - inspekteerida relva numbrit (hoiad relva enda käes) ning kontrollida vastavust relvaloale ja kasutusalale.
3. KKIl ei ole õigust nõuda relva ega selle osade(ka salv) ega laskemoona üleandmist inspekteerimiseks. äärmuslikuks minnes - ei tohigi neile anda relva ega laskemoona üle. (välja arvatud kinnipidamisel.)
4. Kui annad KKIle mingil põhjusel üle salve, siis tühjaks laetuna!
5. Kui neil on põhjendatud kahtlus keelatud vahendi kasutamise osas, siis on neil vastavalt korrakaitseseadusele õigus isikuid ka kinni pidada või esitada kutse oma ametiruumi ohu ennetamiseks või selle vältimiseks (vt. KKS $31)

Kuna ma ei ole jurist, siis see võib minu lihtsustatud arusaam ka vale või kallutatud.

NB! Igatahes, enne kui KKIga raksu minna, tasub meeles pidada, et neil on õigus ka inimesi kinni pidada!

NBB! jamade ennetamiseks on alati mõistlikum enne küsida - ma võin omalt poolt öelda, et olena alati KKI inimestega hästi läbi saanud. Kui suhtuda nendesse kui inimestesse, suhtuvad ka nemad nii ja kui oled eksinud...siis võivad ka nemad olla endiselt inimlikud!
nokasmaius
Postitusi: 91
Liitunud: T Aug 09, 2011 4:50 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas nokasmaius »

Huvitav, kas KKIle on juba hangitud kiibilugejad? Milleks muidu kiibistamiskohustus?
Teeks äri, aga aega ei ole; tööl peab käima.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas sooviku »

nokasmaius kirjutas: Milleks muidu kiibistamiskohustus?


Kiibid pole mõeldud mitte KKI-le vaid koera omanikule,et leitud koera kellegagi siduda.Ise asi millisel vanamutil,küla vahel see kiibilugeja on :wink: Inimesed on agarad, leitud lemmikud jõuavad ruttu(vahel liigagi) varjupaika ja seal kontrollitakse kiipi kohe.Muuseas on ka inspektoritel kiibilugejad olemas.
Naine võib olla,koer peab olema!
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas pktaks »

Kiibi numbri järgi on koer leitav üldjuhul ka kennelliidu registrist, kui ta on seal kirjas. Samas, kui koeral olev kiibi number ja passis/ekl registris olen kiibi number ei kattu, saab küsida, kas ikka see koer on see õige. Minul ühel koertest on kiip kadunud või lõpetanud töö, ühekorra kontrolliti ja tehti avastus, et kiipi polegi :p eks kiip on suuresti omaniku, mitte inspektori jaoks.
nokasmaius
Postitusi: 91
Liitunud: T Aug 09, 2011 4:50 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas nokasmaius »

Vaadake, kui omanik soovib oma kadunud lemmikut kiibi abil leida, oleks kiibistamine ju vabatahtlik tegevus (ehk omaniku enda mure). Meil täna aga kohustuslik. Minu koer on kiibistatud, kiip kliinikus korduvalt kontrollitud - töötab. Loodan et lemmik kaduma ei lähe ning pole vaja otsida. Kui uskuda ajakirjandust siis pahatahtlike äritsejate (koeravaraste) vastu ei aita kiip kah. Ikka ise peab teadma, kus lemmik asub.
Hea teada, et KKIl lugejad olemas.

Edu! Jüri
Teeks äri, aga aega ei ole; tööl peab käima.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas sooviku »

Teema kisub küll teiseks aga eks koer ole ka omamoodi relv :) .Kuskilt,mingi itimehe jutt jäi kõrva,et arendatakse kiipi,mida saab üle interneti jälgida.Ma olen ammu mõelnud,miks sellist asja veel tehtud pole.Muuseas,vahel on kohustuslikud asjad ka kasulikud,kuigi eestlase komme on kohe vastu olla :wink:
Naine võib olla,koer peab olema!
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Aga mis hetkest algab KKIl õigus üldse relva kontrollida?
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas aivar00 »

Ei saa aru mida te jahute. Lugege korralikult läbi JAHISEADUS. Seal kenasti kirjas:

7. peatükk Riiklik järelevalve ja keskkonnale tekitatud kahju
§ 47. Riiklik järelevalve


Riiklikku järelevalvet käesoleva seaduse ja selle alusel kehtestatud õigusaktide nõuete täitmise üle teostab Keskkonnainspektsioon.
[RT I, 13.03.2014, 4 - jõust. 01.07.2014]
§ 471. Riikliku järelevalve erimeetmed

Keskkonnainspektsioon võib käesolevas seaduses sätestatud riikliku järelevalve teostamiseks kohaldada korrakaitseseaduse §-des 30, 31, 32, 45, 46, 47, 49, 50, 51, 52 ja 53 sätestatud riikliku järelevalve erimeetmeid korrakaitseseaduses sätestatud alusel ja korras.
[RT I, 13.03.2014, 4 - jõust. 01.07.2014]


Siia alla kuulub ka Jahieeskiri. Tervet peatükki foorumisse ei hakanud kopeerima - siin viited ka teistele seadustele ära märgitud mida inspektor on pädev kontrollima ja mida mitte. Sellest tulenevalt tehke ka omad järeldused kas tasub inspektori pädevuses kahelda või mitte kui ta näiteks küsib näha sinu jahiautomaadi salve :lol:.
Viidet relvaseadusele ei olegi vaja - keskkonnametnik ei kontrolli otseselt sinu relva vastavust Relvaseadusele vaid kontrollib, et sinu jahirelv oleks vastavuses Jahiseaduses toodud nõuetega.
ikka lõbusalt
nokasmaius
Postitusi: 91
Liitunud: T Aug 09, 2011 4:50 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas nokasmaius »

aivar00 tuline õigus. Pole vaja jahuda, mida inspektor võib kontrollida või mida mitte. Poolautomaadi omanikud, tehke lihtsalt oma salved seadusele vastavaks ning polegi vaja metsa minnes karta, kummas taskus sul õige salv on.
Edu! Jüri
Teeks äri, aga aega ei ole; tööl peab käima.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas honkomees »

nokasmaius kirjutas:aivar00 tuline õigus. Pole vaja jahuda, mida inspektor võib kontrollida või mida mitte. ...

a kui tark inspektor võtab su relva, pistab oma autosse ja ütleb, et sul pole vastavalt relvaseadusele õigust anda relva teisele isikule üle, va politseiametnik ametikohustuste täitmisel ning nüüd lähme politseisse vormistama protokolli relvaseaduse rikkumise kohta, mis siis ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas aivar00 »

Siis asi väga lihtne kui jahimees ise :L oli ning oma relva inspektorile või muule teisele isikule üle andis.
Mina küsiks kohe politseis - MILLE ALUSEL KKI INSPEKTOR MINU RELVA TOHTIS KÄIDELDA?
Käitlemine teadaolevalt on relva hoidmine või ka edasikandmine. Mina relvaomanikuna ei ole talle sellist luba andnud ei suuliselt ei kirjalikult. Ja kui KKI inspektoril juhtumisi puudub ka vastava relva liigiluba, siis olen enam kui kindel, et see sama tark KKI inspektor saab politseist endale karistuse kaela. Kui niisama mitte, siis hea advokaadi abiga kohe kindlasti.
Põhjus väga lihtne - KKI inspektoril puudub sellise tegevuse jaoks pädevus.
Loodan, et säherdusi "spetsialiste" meil ei ole. Samas ei imestaks ma ka sellise juhuse üle. Agarus võib ka ogaruseks osutuda :lol: .
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas sooviku »

No ei saa aru ,miks mõni mees tahab kogu aeg kõigi kontrollijate,inspektorite või politseinikega vaidlema hakata.Kui sul kõik on korras,nö.pea kammitud ja huuled värvitud,näita oma paberid,pistulid ja penid ette ja saad jahti edasi pidada.
Naine võib olla,koer peab olema!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: KKI õigus relva kontrollimisel

Postitus Postitas honkomees »

sooviku kirjutas:No ei saa aru ,miks mõni mees tahab kogu aeg kõigi kontrollijate,inspektorite või politseinikega vaidlema hakata.Kui sul kõik on korras,nö.pea kammitud ja huuled värvitud,näita oma paberid,pistulid ja penid ette ja saad jahti edasi pidada.

Eks sul ole ju õigus, aga .... kui on selline hää inspektor, kes su võtab vahele sellega, et andsid relva tema kätte (nt kontrollimaks mitu padrunit salve mahub vms), mida sa ei tohiks teha, siis oledki oma korras asjadega purgis.
Aga kuidas nad seda ilma kätte võtmata kontrollida saavad, vot seda küll ei tea ...
ja kuna KKI tüdrukud relvade alal pädevad ei ole, siis olen oma silmaga igasugu naljakaid katseid näinud ja arvamusi kuulnud nende suust.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Vasta