Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Kui satud netis surfates huvitavatele lehekülgedele ,siis siia võiks neid teemade kaupa kirja panna.
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Ats »

http://www.postimees.ee/4259771/kohus-t ... ohjendatud

Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab olema põhjendatud

Tartu halduskohus tühistas eile politsei- ja piirivalveameti (PPA) otsuse, millega tunnistati kehtetuks relvaluba pärast selle omaniku karistamist joobes juhtimise eest.
Kohtu hinnangul ei ole relvaloa kehtetuks tunnistamine nimetatud kuriteo alusel küll välistatud, kuid vajab hoolikamat põhjendamist.

PPA otsuse vaidlustas kohtus kaebaja, kellele anti relvaluba 2014. aastal. Tunamullu detsembris loa kehtivus aga peatati, sest kaebaja suhtes alustati kriminaalmenetlust joobes juhtimise kahtlustusega. Selle aasta veebruaris tunnistas kohus kaebaja samas kuriteos süüdi, mõistes talle rahalise karistuse ja lisakaristusena juhtimisõiguse äravõtmise kolmeks kuuks. Seejärel tunnistas PPA tema relvaloa kehtetuks.

Kaebaja sõnul tegeleb ta jahilaskmisega, omades vastavat litsentsi. Tal puuduvad varasemad kriminaalkaristused ja rikkumised seoses relvade omamise, kandmise või kasutamisega.

Kohtu hinnangul ei ole PPA oma otsust nõuetekohaselt põhjendanud ja on esitanud vaid formaalsed põhjendused. Vaidlustatud otsus võimaldab kaalutlusõigust ja selle tegemisel tuleb PPA-l hinnata nii kriminaalkorras karistatud isikut kui ka tema toimepandud tegu.

Kohus leidis, et PPA on jätnud kaalumata kaebaja isiku ja konkreetse kuriteo toimepanemisega seotud asjaolud. Kaebaja süüteo käsitlemisel on PPA piirdunud vaid selle märkimisega, millal tehti süüdimõistev kohtuotsus, millal see jõustus ja millise kuriteokoosseisu järgi ta süüdi mõisteti. Otsuses ei ole esitatud ühtegi kaebaja isikut või isikuomadusi iseloomustavat väidet.

Kohtule jäi arusaamatuks, kuidas jõudis PPA järeldusele, et kaebaja ei vasta enam relvaloaomanikuna relvaseadusega kehtestatud nõuetele. Samuti ei nähtu otsusest, et PPA oleks otsuses arvestanud kaebaja selgitustega jahilaskmise ja jahinduse kohta.

Haldusakti põhjendus peab kohut veenma, et arvestatud on kõiki olulisi asjaolusid. Vastasel juhul ei saa kohus kindel olla, et olulise asjaolu tuvastamata jätmine ja haldusakti puudulik põhjendamine ei ole asja otsustamist mõjutanud.

Kohus selgitas ka seda, et relvaloa kehtetuks tunnistamist võib lugeda kaalutlusõiguseta põhjendatuks mõnede kuritegude puhul, näiteks terrorism, isikuvastased kuriteod või relvaga toimepandud kuriteod. Mootorsõiduki joobes juhtimist ei saa aga selliseks kuriteoks pidada.

Eilne otsus on vaidlustatav Tartu ringkonnakohtus 30. oktoobrini.
Pole looma, pole probleemi!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas aivar00 »

Väga õige lahend - see ei saa lõputult kesta, et käsin, poon ja lasen kui tahan. Kõik juhtumid on erinevad. Kunagi tehtigi relvaseadusesse parandus kuna tollal politseil kaalutlusõigus puudus.
ikka lõbusalt
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Mul ka targematele selline küsimus. Nimelt jahikaaslasel juhtus selline asi ,et hommikul pidult tulles mõõtis politsei jääknähuks 0,12 promilli. Pool tundi paberite vormistamiseks ja promillid kadunud. Öeldi, et nüüd oled sõidukõlbulik ja lubati edasi sõita. Kiirmenetluse korras sai 20 euri trahvi ja kogu lugu. Tänu sellele loole aga võeti pooleks aastaks relvaluba ära. Ma nagu mäletan ,et ainult kriminaal karistuse korral võetakse relvaluba ära, kuidas see seadus tegelikult on? Järsku keegi targem komib!?
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Ats »

Ahto Kattai kirjutas:Mul ka targematele selline küsimus. Nimelt jahikaaslasel juhtus selline asi ,et hommikul pidult tulles mõõtis politsei jääknähuks 0,12 promilli. Pool tundi paberite vormistamiseks ja promillid kadunud. Öeldi, et nüüd oled sõidukõlbulik ja lubati edasi sõita. Kiirmenetluse korras sai 20 euri trahvi ja kogu lugu. Tänu sellele loole aga võeti pooleks aastaks relvaluba ära. Ma nagu mäletan ,et ainult kriminaal karistuse korral võetakse relvaluba ära, kuidas see seadus tegelikult on? Järsku keegi targem komib!?


Ega muud pole, kui sammud kohtusse ja vaidlustada.
Pole looma, pole probleemi!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas aivar00 »

Täpselt nii - see relvaloa kehtivuse peatamine ei ole põhjendatud.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
sokk
Postitusi: 508
Liitunud: R Veebr 19, 2010 6:29 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas sokk »

Ahto Kattai kirjutas:Mul ka targematele selline küsimus. Nimelt jahikaaslasel juhtus selline asi ,et hommikul pidult tulles mõõtis politsei jääknähuks 0,12 promilli. Pool tundi paberite vormistamiseks ja promillid kadunud. Öeldi, et nüüd oled sõidukõlbulik ja lubati edasi sõita. Kiirmenetluse korras sai 20 euri trahvi ja kogu lugu. Tänu sellele loole aga võeti pooleks aastaks relvaluba ära. Ma nagu mäletan ,et ainult kriminaal karistuse korral võetakse relvaluba ära, kuidas see seadus tegelikult on? Järsku keegi targem komib!?


Mul oli 0,15 ja tehti ära. Küsisin kas relvaluba on ka ohus millepeale vastati et ei ole kui lepite kiirmenetlusega et kui ei lepi siis võib hiljem see inimene kes lõplikut otsust teeb seda asja kaaluda. Kuna seadust tolle asja kohta ei teadnud uskusin ausaid politseinike ja maksin peaaegu maksimum trahvi olenevata sellest et register oli puhas ja veel lisaks 6 kuud relvad hoiul :lol: :lol: :lol:
Seaduses oli vähemalt tol hetkel punkt kus oli kirjas et ükskõik mis mootorsõidukiga joobes juhtimisel vahelejäämisel võetakse 6 kuust kuni oli vist 3 aastani.
Born to hunt.
https://www.facebook.com/HuntingSmurf/
https://www.instagram.com/huntingsmurf/
https://www.youtube.com/channel/UCodfVOhCwglMPdlrvIjWP7A
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Aga mida siis ikkagi teha? Väga võimalik ,et nii mõnigi kord on selle taga mõni "üliaktiivne ametnik". Ma arvan ,et neid juhtumeid on kindlasti rohkem. Igal ühel individuaalselt süsteemi vastu sõdida on kindlasti raske ,aga meil on ju ka lõppude lõpuks tsunft ,mis oma liikmeid peaks vähemalt üritama kaitsta? :M Kas ehk meid peaks ka vägistamises südi mõistetama ,riistad on ju olemas. Võtad avalikus kohas napsu, tuleks ühiskonnast isoleerida ,oled ju potentsiaalne vägistaja! :wink:
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas sooviku »

Mida teha?Väga lihtne ju.Kui on plaanis jahipidamisega edasi tegeleda,ei tasu viina võtta!Või hakkame nüüd nõudma seaduse muutmist,et jahimeestel oleks lubatud autoga sõitmisel suuremad promillid :wink: .Relvaluba võetakse ära ka mittejahimeestel.
Naine võib olla,koer peab olema!
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Välek »

sooviku kirjutas:Mida teha?Väga lihtne ju.Kui on plaanis jahipidamisega edasi tegeleda,ei tasu viina võtta!.
Just nii. Lisaks veel, et kui lapsed tehtud, on mehe riistvara sama ohtlik kui mädased kurgumandlid. Mõistlik oleks see eemaldada- kaob risk, et vägistajaks saad.
Walter
Postitusi: 98
Liitunud: P Okt 21, 2012 8:13 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Walter »

sooviku kirjutas:Mida teha?Väga lihtne ju.Kui on plaanis jahipidamisega edasi tegeleda,ei tasu viina võtta!Või hakkame nüüd nõudma seaduse muutmist,et jahimeestel oleks lubatud autoga sõitmisel suuremad promillid :wink: .Relvaluba võetakse ära ka mittejahimeestel.

Kehtiva ReS järgi on igasugune grill-tśill ja saunaõlled välistatud kui relv on näit. nädalavahetusel kapist väljas ja kaasas - tegu on sel juhul seaduse mõistes relvakandmisega ning siis pead kaine olema. Kuidas jahimeestel see reguleeritud on - kas omameeste pundis ei pöörata sellele tähelepanu, kas lõõgastumiskohas on kasutusel teine relvakapp mis on ka ametlikult registreeritud?
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Üks asi on joobes relvaga ringi kodjamine , hoopis teine lugu on kui relv on saja luku taga kodus. Me kõik oleme surelikud, mõni lihtsalt surematum ,kui teine. Mõni "ei ole"eladesgi seadust rikkunud......bla-bla jne. Kas näiteks 150-nega kaine kihutaja on OK ,aga praktiliselt kaine normaalselt kulgeja kuulub võlla riputamiseks. Ei taha siin kedagi õigustada ,aga hukkamõistul peavad olema ikka mingid piirid.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas sammal.habe »

JOKK peaks olema, kui annad üleandmis-vastuvõtuaktiga kainele sama tüüpi relva luba omavale autojuhile üle. kes siis ka vastutab relva eest.
kuidas säädusesilm sellele vaatab, kui nt saunaseltskonna torud on kõik ühele mehele kenasti üle antud, ei tea. kas keegi on praktikas kogenud?

Walter kirjutas:Kehtiva ReS järgi on igasugune grill-tśill ja saunaõlled välistatud kui relv on näit. nädalavahetusel kapist väljas ja kaasas - tegu on sel juhul seaduse mõistes relvakandmisega ning siis pead kaine olema. Kuidas jahimeestel see reguleeritud on - kas omameeste pundis ei pöörata sellele tähelepanu, kas lõõgastumiskohas on kasutusel teine relvakapp mis on ka ametlikult registreeritud?
Kasutaja avatar
ylaril
Postitusi: 116
Liitunud: K Juun 29, 2016 3:38 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas ylaril »

sammal.habe kirjutas:JOKK peaks olema, kui annad üleandmis-vastuvõtuaktiga kainele sama tüüpi relva luba omavale autojuhile üle. kes siis ka vastutab relva eest.
kuidas säädusesilm sellele vaatab, kui nt saunaseltskonna torud on kõik ühele mehele kenasti üle antud, ei tea. kas keegi on praktikas kogenud?



Momendil pole nii palju aega, et seaduseid lappama hakata, aga oli see siis Soomes või Eestis, aga analoogses situatsioonis jäi süüdi siiski relva omanik, st kui relv ja omanik ühes ruumis, siis vastutab ikkagi omanik, olgu mis aktid iganes koostatud ja kui ma ei eksi kehtis ka sama põhimõte ühisjahile.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas honkomees »

ylaril kirjutas:... st kui relv ja omanik ühes ruumis, siis vastutab ikkagi omanik, olgu mis aktid iganes koostatud ja kui ma ei eksi kehtis ka sama põhimõte ühisjahile.

Aga kui mul üks relv ja teine üle antud kasutamiseks teisele mehele, mis ma siis vastutan teise mehe eest? Aktiga või ilma, mul jälle kusagilt meelde jäänud, et kui omanik kõrval (ühisjaht), siis ei pea isegi akti olema. Aga väga vabalt võin ka eksida selles viimases punktis, äkki Aivar seletab?
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
ylaril
Postitusi: 116
Liitunud: K Juun 29, 2016 3:38 pm

Re: Kohus tühistas politsei otsuse: relvaloa äravõtmine peab...

Postitus Postitas ylaril »

honkomees kirjutas:Aga kui mul üks relv ja teine üle antud kasutamiseks teisele mehele, mis ma siis vastutan teise mehe eest? Aktiga või ilma, mul jälle kusagilt meelde jäänud, et kui omanik kõrval (ühisjaht), siis ei pea isegi akti olema. Aga väga vabalt võin ka eksida selles viimases punktis, äkki Aivar seletab?


Minu eelnev kommentaar oli lisatud joobes olekut silmas pidades.
Kui viibid nt. ühisjahis joobes seisundis, ilma ise enda isiklikku relva antud momendil kasutades vaid relv antud teisele, kasvõi notari poolt kinnitatud akti alusel, süüdi jääd siiski.
Vasta