Söödaplatsil loomade toitlustamine

Ulukihoole tänapäeval.
Oliver K
Postitusi: 18
Liitunud: N Dets 28, 2017 8:56 pm

Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas Oliver K »

Tere!

Leidsin täna metsast vana söödaplatsi, vanaema ja onu ütlesid, et neil tuttav viis kitsedele sinna söögipoolist. Seal oli kolme erineva rakendusega ehitist. Kaks neist olid mädanenud, üks neist on heina jaoks, praegu mõtlen, et heina ja porgandit saaks sinna metskitsedele viia kah. Peretuttav sinna enam toitu ei vii.

Olen kursis, et ise pigem ei hakata sellist asja tegema, enne konsulteeritakse jahimeestega või teiste asjatundjatega.. Tähtis asi ju. Lugesin netist, et kui kitsedele anda liiga palju märgtoitu ja liiga vähe kuivtoitu, siis see rikub ära neil seedimise. Vastab see tõele? Ning seal oli ka veel kirjas, et antud toidust peaks olema 2/3 kuivtoit ja 1/3 märgtoit. Mina viiksingi neile heina, porgandit ja õunu. Küsin teilt soovitusi toitlustuse kohta. Ning muidugi peab ka andma toitu neile regulaarselt, kuid see söödaplats on siin maal ja käin siin keskmiselt iga kahe nädala tagant. Kui ma juba loomadele esimest korda süüa viin, see koht jääb neile eluks ajaks meelde ja, kui häda käes siis nad tulevad sinna kindlasti toiduotsingule, kas siis oleks mõtet üldsegi hakata neile süüa viima, kui ma saaks seda teha iga kahe nädala tagant? See aasta pole küll karmtalv, metsas ja põllul neil toitu on,kuid ikkagi...

Tahaks kunagi ka ise enda söödaplatsi rajada, kuhu teha ka soolak ja panna ka rajakaamera..

Ma tõesti vabandan, et nii pikki romaane siia kirjutan :D :roll: :lol:

Parimat,
Oliver
Viimati muutis Oliver K, R Dets 29, 2017 11:04 pm, muudetud 1 kord kokku.
Oliver K
Postitusi: 18
Liitunud: N Dets 28, 2017 8:56 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas Oliver K »

Ehk oskab ka keegi öelda ka, et kas soolakivi saab ka kuidagi muud moodi kasutada, kui puust osa ära saagida ja siis alles jäänud ladvale panna?
kätukätu
Postitusi: 28
Liitunud: K Dets 17, 2014 9:21 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas kätukätu »

Tervitused.
Alles jäänud "ladvale" on seda keerukas vist panna? Minumeelest.
Enne vaata kas loomi ikka ka on piisavalt. Kitsed on selle madala lumega seeaasta niigi
heal järjel ja nälga kindlasti ei jää.
Mida rohkem närida, seda peenem on!
Oliver K
Postitusi: 18
Liitunud: N Dets 28, 2017 8:56 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas Oliver K »

kätukätu kirjutas:Tervitused.
Alles jäänud "ladvale" on seda keerukas vist panna? Minumeelest.
Enne vaata kas loomi ikka ka on piisavalt. Kitsed on selle madala lumega seeaasta niigi
heal järjel ja nälga kindlasti ei jää.


Loomi on piisavalt. Sain täna hommikul ka peretuttavalt jahimehelt infot, näitas nende rajakaamerate fotosid ja nii..
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas TiitR »

Minu arvamus, et ära seda kuiva-märja sööda vahekorda nüüd nii tõsiselt ja matemaatiliselt ka võta. Loom sööb nii palju, kui tal vajalik. Kui ainult heinad väljas, küll läheb ja otsib omale midagi muud sinna kõrvale. ja nagu juba mainiti, siis selliste talvedega pole lisasöötmine üldse väga aktuaalne. Mahasaetud tüvele võid lakusoola panna küll, kuid kipuvad selle sealt minema "lakkuma". Kui juba pakk olemas, siis leia mingi raudora (armatuurraua jupp näiteks) ja peksa see sinna pakku sisse...kestab sool kauem, kui muidu mööda metsaalust sellega jalgpalli taotakse.
Aga mõte on tervitatav! :wink:
kätukätu
Postitusi: 28
Liitunud: K Dets 17, 2014 9:21 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas kätukätu »

Soola panekul peaks see maast ikka vähemasti meetri kõrgusel olema.
Hetkel küll sigu suht vähe, kuid vana siga on vahel üsna kõrge. Ja ennast
sügada talle meeldib, peale mudavanni. Selle üleni mudaseks tehtud kivi/sool
pole siis kuigi ahvatlev põdrale.
Kindlasti omab tuttav jahimees kohapeal paremat ülevaadet, kuhu ja kuidas parem on.
Mida rohkem närida, seda peenem on!
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas sooviku »

Tegelikult pole soovitav soolakäiasid madalale raudvarraste otsa panna.Põder võib soola lakkudes vigastada oma hambaid.Kõrge posti otsas peab käi kauem vastu ja elukas ei saa ka polti närida.
Naine võib olla,koer peab olema!
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas TiitR »

sooviku kirjutas:Tegelikult pole soovitav soolakäiasid madalale raudvarraste otsa panna.Põder võib soola lakkudes vigastada oma hambaid.Kõrge posti otsas peab käi kauem vastu ja elukas ei saa ka polti närida.

Tähelepanek õige! (y)
!!!
Postitusi: 55
Liitunud: L Mär 26, 2016 6:32 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas !!! »

Väike märkus!
Inimesi toitlustatakse, aga loomi söödetakse!
Oliver K
Postitusi: 18
Liitunud: N Dets 28, 2017 8:56 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas Oliver K »

!!! kirjutas:Väike märkus!
Inimesi toitlustatakse, aga loomi söödetakse!


:D
Oliver K
Postitusi: 18
Liitunud: N Dets 28, 2017 8:56 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas Oliver K »

TiitR kirjutas:Minu arvamus, et ära seda kuiva-märja sööda vahekorda nüüd nii tõsiselt ja matemaatiliselt ka võta. Loom sööb nii palju, kui tal vajalik. Kui ainult heinad väljas, küll läheb ja otsib omale midagi muud sinna kõrvale. ja nagu juba mainiti, siis selliste talvedega pole lisasöötmine üldse väga aktuaalne. Mahasaetud tüvele võid lakusoola panna küll, kuid kipuvad selle sealt minema "lakkuma". Kui juba pakk olemas, siis leia mingi raudora (armatuurraua jupp näiteks) ja peksa see sinna pakku sisse...kestab sool kauem, kui muidu mööda metsaalust sellega jalgpalli taotakse.
Aga mõte on tervitatav! :wink:


Aitäh kõigile! Viisin metsloomadele sööda täna hommikul ära, annan tulemustest teada.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas kakuke »

Ma ise olen soolakud nii kõrged teinud, et ulatuks maast kivi ilma kuhugi otsa ronimata peale tõstma. Olen sinna otsa armatuurvarda löönud, mille otsas kivi siis on. Ei ole veel seni täheldanud katkiste hammastega põtru. Ja neid soolakuid on ikka omajagu aegade jooksul olnud. Nii minu, kui ka teiste tehtuid.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas sooviku »

Ei ole see jutt minu välja mõeldud!Nii arvavad targemad mehed ja eks ta võib nii ka olla.Kui seda roostes varrast uurida siis on seal vahest sellised kahtlased kriipsud peal küll.Vaevalt need silmaga või habemega tekitatud on :wink: .
Naine võib olla,koer peab olema!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas duv »

Minu seisukoht oleks, et soolaku saab teha küll, kui kasvav 10-15cm jämedune puu nii 3m kõrgusel tüvest ära saagida ja sinna sool panna, kui muidu kinnitada ei ulata, siis saag ja akutrell koos jämedate kruvidega redeli tegemieks kaasa. Sellise paari meetrise hädaredeli teeb veerand tunniga valmis ja pärast saab kruvid jälle välja keerata. Madalamale panna ei ole mõtet, siis näritakse sool lihtsalt ära. Häda pärast saab ka tavalise jämeda soolaga teha, et lihtsalt jämedama kännu sisse õõnsus lõigata ja sinna soola puistata. Metskitse jaoks nagu juba kirjutati pole praeguste pehmete talvedega sööta vaja panna. Juhul, kui siiski tekib tahtmine neid sööta, siis lehisvihad sobivad paremini, kui heinad ja õunad ainult, et neid saab suve algul teha. Erinevalt saunavihtadest kõlbab materjaliks kask, paju, saare-ja vaarika võrsed, pikad nõgesed(hoolega kuivatatult, kipuvad hallitama) jne. Minu kogemuse põhjal süüakse nad ka pehme talve puhul ja lankide olemasolul ikkagi ära. Maha neid panna ei kannata( samuti heinu mitte), siis lähevad peale magama, roojavad täis ja enam ei söö. Omal vihtadega naljakas kogemus, kus pehme talve ja piirkonnas olevate lankide tõttu ei viitsinud neid talvel välja panna ja kevadel avastasin, et söödamaja on ära rüüstatud. Nimelt ukse puudumise tõttu olid kitsed ava ette pandud toikad ära lükanud, söödamajja sisse läinud ja kuivama riputatud vihad rootsudeks söönud.
Oliver K
Postitusi: 18
Liitunud: N Dets 28, 2017 8:56 pm

Re: Söödaplatsil loomade toitlustamine

Postitus Postitas Oliver K »

TiitR kirjutas:Minu arvamus, et ära seda kuiva-märja sööda vahekorda nüüd nii tõsiselt ja matemaatiliselt ka võta. Loom sööb nii palju, kui tal vajalik. Kui ainult heinad väljas, küll läheb ja otsib omale midagi muud sinna kõrvale. ja nagu juba mainiti, siis selliste talvedega pole lisasöötmine üldse väga aktuaalne. Mahasaetud tüvele võid lakusoola panna küll, kuid kipuvad selle sealt minema "lakkuma". Kui juba pakk olemas, siis leia mingi raudora (armatuurraua jupp näiteks) ja peksa see sinna pakku sisse...kestab sool kauem, kui muidu mööda metsaalust sellega jalgpalli taotakse.
Aga mõte on tervitatav! :wink:



Terviseid Teile, härradele ja daamidele!

Kuna hetkel on õues keskmiselt külmakraade 8-10 vahel, siis mõtlesin, et aitaks veidi kohalikke metskitsi. Nimelt soov oleks viia neile põlluäärde porgandit jms. Kasutaks ka siis olukorda ära ja nt neljapäeva õhtul viiksin sööda ära, reede õhtul käiksin kontrollimas, et kas koht on avastatud ja, kui vaja siis panen sööta juurde ja laupäeva hommikul läheksin fotokaga sinna söödaplatsi juurde vaikselt pildistama, oleksin metsas varjus. Nimelt küsimus oleks, et mis loomi võib sinna söödaplatsi äärde oodata, kui see leitakse muidugi... Kohalikus metsas elab mul kährikuid, metskitsi, rebaseid ning ka põtru. Kas porgand, kui sööt võib ka põdrale meeldida? Minu teadmised ütlevad, et ei, kuid pole ka kindel. Ning küsimus oleks ka veel selline, et mida head paremat võiks neile sinna veel viia? Ning kas panna porgandit lihtsalt lume peale hunnikusse või lumi ära kühveldada ning paljale maapinnale panna? Jäätunud porgand võib olla küll päris kõva..
Vasta