Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Beretta kirjutas:Loodushariduse edendaja Val Rajasaar: “Ma ei ole kordagi lasknud optilise sihikuga jahirelvast, aga...." sõna võtab küll.

Ma ei ole elus ühtegi kaaviku teinud ,aga minu meelest puudub selleks ka igasugune vajadus! Alati võib minna loodusesse ja nautida ELUSAT LOODUST, kui siis, peaks topis olema tehtud sedasi ,et see oleks täpselt selline nagu jumal on ta loonud ,mitte mingi "palituga plastmass kärakas".......bla-bla ......
Val, kuidas minusuguse "spetsi" kom meeldib?
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas duv »

Ahto Kattai kirjutas:
Beretta kirjutas:Loodushariduse edendaja Val Rajasaar: “Ma ei ole kordagi lasknud optilise sihikuga jahirelvast, aga...." sõna võtab küll.

Ma ei ole elus ühtegi kaaviku teinud ,aga minu meelest puudub selleks ka igasugune vajadus! Alati võib minna loodusesse ja nautida ELUSAT LOODUST, kui siis, peaks topis olema tehtud sedasi ,et see oleks täpselt selline nagu jumal on ta loonud ,mitte mingi "palituga plastmass kärakas".......bla-bla ......
Val, kuidas minusuguse "spetsi" kom meeldib?

Väga hästi öeldud!
Mina samuti topistest suurt ei pea ega neid oma, aga neid kes neid valmistavad ja kellel on ka kuidagi halvaks ei oska pidada. Lihtsalt öeldes on asi maitses, kas topisega või ilma ja kas optikaga või ilma.
Kaupo Toom
Postitusi: 17
Liitunud: E Aug 31, 2015 7:12 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Kaupo Toom »

http://vm.ee/et/strateegiliste-kaupade-nimekiri
https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/11 ... lisa1.pdf#

"SÕJALISTE KAUPADE NIMEKIRI" lehekülg 2, sektsioon ML1:
"Märkus 2. Kategooria ML1 ei hõlma relvaseaduse kohaselt tsiviilrelvaks loetavaid tulirelvi, nende lisaseadmeid ega nende olulisi osi, millele on väljastatud vajalikud load relvaseaduse alusel."
Kaupo Toom
Postitusi: 17
Liitunud: E Aug 31, 2015 7:12 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Kaupo Toom »

Sektsioon ML1, lehekülg 3:
"d. lisaseadmed: punktides ML1.a., ML1.b. või ML1.c. osutatud relvade vahetatavad padrunisalved, helisummutid, spetsiaalsed relvaalused, optilised
sihikud ja leegisummutid;
Märkus Punkt ML1.d. ei hõlma relvade optilisi sihikuid, millel puudub elektrooniline pilditöötluse funktsioon ning millel on kuni 9-kordne
suurendusvõime, eeldusel, et need ei ole spetsiaalselt loodud või
kohandatud sõjaliseks kasutuseks ega sisalda spetsiaalselt
sõjaliseks kasutuseks loodud võrgustikke."

Lisaseadmed on selgelt määratletud kui "punktides ML1.a., ML1.b. või ML1.c. osutatud relvade...".

Leheküljel 2 olnud "Märkus 2. Kategooria ML1 ei hõlma relvaseaduse kohaselt tsiviilrelvaks loetavaid tulirelvi, nende lisaseadmeid ega nende olulisi osi, millele on väljastatud vajalikud load relvaseaduse alusel."

Relvaseadus:
https://www.riigiteataja.ee/akt/RelvS

"§ 3. Sõjaväe-, teenistus- ja tsiviilrelvad ning laskemoon
(1) Põhilise kasutusvaldkonna ja omaduste järgi jagunevad relvad ning laskemoon järgmiselt:
...
3) tsiviilrelv – relv, mis on põhiliselt ette nähtud jahipidamiseks, vastava spordialaga tegelemiseks või turvalisuse tagamiseks;
4) sõjaline relv – relv strateegilise kauba seaduse § 2 lõike 3 tähenduses."
Kaupo Toom
Postitusi: 17
Liitunud: E Aug 31, 2015 7:12 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Kaupo Toom »

https://www.accelerista.com/abc/koolita ... ihik-jaht/
""Luba on vajalik sõltumata sihiku kasutamise otstarbest ning kui luba ei ole, siis võib selle tellijat oodata kriminaalmenetlus,“ lisab ta."

Siin MTA juhtivspetsialist Piret Tinkus eksibki täiesti selgelt justnimelt järgneva punkti osas: "Märkus 2. Kategooria ML1 ei hõlma relvaseaduse kohaselt tsiviilrelvaks loetavaid tulirelvi, nende lisaseadmeid ega nende olulisi osi, millele on väljastatud vajalikud load relvaseaduse alusel."

Kas keegi EJS ladvikuga suhtlev isik saab äkki selle teema käsile võtta? Ma olen kõik viited konkreetsetele seadustele ja määrustele siin detailselt kahes eelnevas postituses välja toonud.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas sooviku »

Kaupo Toom kirjutas:Kas keegi EJS ladvikuga suhtlev isik saab äkki selle teema käsile võtta?


:wink: A miks mitte ise?
http://www.ejs.ee/kontakt/
Naine võib olla,koer peab olema!
Kaupo Toom
Postitusi: 17
Liitunud: E Aug 31, 2015 7:12 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Kaupo Toom »

Sest ma andsin juba panuse paragrahvide ja viidete näol. Keegi teine saab nüüd panustada enda aja arvelt edasi. Jagame seda koormust pisut.

Jahis ollakse ka solidaarsed - keegi juhib, keegi ajab, keegi laseb, keegi lohistab, keegi puhastab, keegi praeb. Ei ole nii, et üks vennike jookseb võsas püss, nuga, köis käes ringi ning ülejäänud ootavad nagu õrrel istudes praetud maksatükikest suu sisse.

Ja kui vabatahtlikku lähiajal ei leidu, siis ma tean, kus asub Kuristiku tänav ja leian ka juhtivspetsialiati kabineti ning vastuvõtuaja.
Kasutaja avatar
ylaril
Postitusi: 116
Liitunud: K Juun 29, 2016 3:38 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas ylaril »

Kas keegi on selle litsentsi muretsenud või konkreetse teemaga kokku puutunud.
Kirjade järgi peaks seda olema võimalik taotleda ka online eesti.ee kaudu, kuid seal puudub eraisiku võimalus?
“Strateegilise kauba infosüsteemi Stratlink sisenemine:
Stratlink on ettevõtjate ja strateegilise kauba komisjoni infovahetus- ja menetluskeskkond, kus ettevõtjad saavad esitada strateegilise kaubaga seotud taotlusi, avaldusi, päringuid ja aruandeid.”
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Välek »

Kaupo Toom kirjutas:
Siin MTA juhtivspetsialist Piret Tinkus eksibki täiesti selgelt justnimelt järgneva punkti osas: "Märkus 2. Kategooria ML1 ei hõlma relvaseaduse kohaselt tsiviilrelvaks loetavaid tulirelvi, nende lisaseadmeid ega nende olulisi osi, millele on väljastatud vajalikud load relvaseaduse alusel."


Tsiviilrelva lisaseadmeks ju ei peeta üle 9 kordset optilist.
Kas eelpool toodud Märkus 2 muudab kehtetuks järgneva märkuse?

Märkus Punkt ML1.d. ei hõlma relvade optilisi sihikuid, millel puudub
elektrooniline pilditöötluse funktsioon ning millel on kuni 9-kordne
suurendusvõime, eeldusel, et need ei ole spetsiaalselt loodud või
kohandatud sõjaliseks kasutuseks ega sisalda spetsiaalselt
sõjaliseks kasutuseks loodud võrgustikke.



Kahjuks ei suuda seda kuidagi välja lugeda.
Kasutaja avatar
Preester
Postitusi: 112
Liitunud: R Okt 24, 2014 10:37 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Preester »

Välek kirjutas:
Kaupo Toom kirjutas:
Siin MTA juhtivspetsialist Piret Tinkus eksibki täiesti selgelt justnimelt järgneva punkti osas: "Märkus 2. Kategooria ML1 ei hõlma relvaseaduse kohaselt tsiviilrelvaks loetavaid tulirelvi, nende lisaseadmeid ega nende olulisi osi, millele on väljastatud vajalikud load relvaseaduse alusel."


Tsiviilrelva lisaseadmeks ju ei peeta üle 9 kordset optilist.
Kas eelpool toodud Märkus 2 muudab kehtetuks järgneva märkuse?

Märkus Punkt ML1.d. ei hõlma relvade optilisi sihikuid, millel puudub
elektrooniline pilditöötluse funktsioon ning millel on kuni 9-kordne
suurendusvõime, eeldusel, et need ei ole spetsiaalselt loodud või
kohandatud sõjaliseks kasutuseks ega sisalda spetsiaalselt
sõjaliseks kasutuseks loodud võrgustikke.



Kahjuks ei suuda seda kuidagi välja lugeda.


Kui ma nüüd loen seda Märkus Punkt ML1.d. eesti keeles, nagu see on selles dokumendis kirjas ja siia ilusti kopeeritud, siis minu eesti keele oskust arvestades, siis saan ma sellest jutust aru nii, et litsentsi on vaja siis, kui optikal on olemas elektroonilise pilditöötluse funktsioon (minu arusaamist järgi näiteks öövaatluse võimekusega) ning suurendus on rohkem, kui 9x. Kusjuures tähelepanu siinses liitlauses sõnale ning, mis ühendab kahte liitlauset ja annab praegusel juhul optikale kaks nõuet ja peaksid olema justkui korraga ka täidetud!. Sõnad ja ja ning on eesti keeles võrdse tähendusega! Mina loen siit välja, et kui elektroonilise pilditöötluse funktsiooni optikal ei ole, siis osta piiri tagant kasvõi 50x suurendusega optika. Eraldi kitsendus on märkuse lõpus toodud optika võrgustik. Selle võrgustiku abil saab näiteks kiirelt kauguseid mõõta.
Kui sõna ning asemel oleks sõna või, siis oleks selge arusaam, et optikale on esitatud kaks eraldi nõuet ja üle 9x suurenduse tellimiseks piiri tagant on vaja litsentsi.
Igaksjuhuks helistan õhtul oma kooliaegsele klassiõele, kes on Viljandis gümnaasiumis eesti keele õpetaja ja uurin, mida ta sellisest lause ehitusest arvab.
PS! Kusjuures Eesti seadusandluses on väga palju selliseid kahtlaseid lauseid ja nende ülesehitust, kus komad ja sidesõnad muudavad lausete ja liitlausete tähendust hoopsi teises suunas.
Võtsin siia ka eesti keele instituudi leheküljelt lõigu sidesõnade seletustest:
Ja/või. Sidesõna ja (samuti ning) näitab rindliikmete kooskehtivust, sidesõna või aga välistust. Allikas https://www.eki.ee/books/ekk09/index.ph ... 1=2&id=421
Viimati muutis Preester, K Mär 28, 2018 2:14 pm, muudetud 1 kord kokku.
лошадь, трубку и жену, я не дам никому!
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Preester kirjutas:Kui ma nüüd loen seda Märkus Punkt ML1.d. eesti keeles, nagu see on selles dokumendis kirjas ja siia ilusti kopeeritud, siis minu eesti keele oskust arvestades, siis saan ma sellest jutust aru nii, et litsentsi on vaja siis, kui optikal on olemas elektroonilise pilditöötluse funktsioon (minu arusaamist järgi näiteks öövaatluse võimekusega) ning suurendus on rohkem, kui 9x. Kusjuures tähelepanu siinses liitlauses sõnale ning, mis ühendab kahte liitlauset ja annab praegusel juhul optikale kaks nõuet ja peaksid olema justkui korraga ka täidetud!. Sõnad ja ja ning on eesti keeles võrdse tähendusega! Mina loen siit välja, et kui elektroonilise pilditöötluse funktsiooni optikal ei ole, siis osta piiri tagant kasvõi 50x suurendusega optika. Eraldi kitsendus on märkuse lõpus toodud optika võrgustik, mis oleks siis minu arusaamisel näiteks MIL DOT võrgustik. Selle võrgustiku abil saab näiteks kauguseid mõõta (kui oskad).
Kui sõna ning asemel oleks sõna või, siis oleks selge arusaam, et optikale on esitatud kaks eraldi nõuet ja üle 9x suurenduse tellimiseks piiri tagant on vaja litsentsi.
Igaksjuhuks helistan õhtul oma kooliaegsele klassiõele, kes on Viljandis gümnaasiumis eesti keele õpetaja ja uurin, mida ta sellisest lause ehitusest arvab.
PS! Kusjuures Eesti seadusandluses on väga palju selliseid kahtlaseid lauseid ja nende ülesehitust, kus komad ja sidesõnad muudavad lausete ja liitlausete tähendust hoopsi teises suunas.
Võtsin siia ka eesti keele instituudi leheküljelt lõigu sidesõnade seletustest:
Ja/või. Sidesõna ja (samuti ning) näitab rindliikmete kooskehtivust, sidesõna või aga välistust. Allikas https://www.eki.ee/books/ekk09/index.ph ... 1=2&id=421


Mina saan sellest kah nii aru. Helistama ja kirjutama ma esialgu ei hakka muidu tuleb sellest äkki samasugune vaidlus nagu selle "koera tõugu tõendava dokumendiga". Kui keegi tahab siis õiguskantslerile on väga lihtne päringut teha. Aga kogemus näitab, siis sellest liinist ei pruugi kah ammendavat vastust tulla.
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
Kasutaja avatar
Preester
Postitusi: 112
Liitunud: R Okt 24, 2014 10:37 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Preester »

Helistasin lõuna ajal eesti keele õpetajast klassiõlele ja ta kinnitas minu seisukohta. Ehk siis optika puhul peavad üles tähendatud märkuses ML1.d. kirjeldatule olema mõlemad nõuded täidetud. Eraldi teema on spetsiaalse sõjalise eesmärgiga ja optika võrgustikuga, koos asjakohaste numbrite/ühikutega. Lihtsalt niisama sihikuristil olevad kriipsukesed ja täpikesed ei tee sihikuvõrgustikust veel sõjalise otstarbega võrgustikku. punktide ja kriipsude vahe peab arusaadavalt ja numbriliselt ühikutesse jaotatud. Näiteks nurgatuhandikeks.

Selle teema siin foorumis siiamaani lahkamisel peaks olema selge, et praegusel juhul on MTA osutunud jällegi omavolitsejaks ja repressiivorganiks, kes ei oska korrektselt seaduseid lugeda. Täiesti seadusetult on püsti pandud krimasjad ning 7 jahimeest alusetult süüdi mõistetud.
Ega muud vast ei olegi, kui pöörduda kas õiguskantsleri poole või EJS haarab initsiatiivi. Selge on ka see, et MTA ajab praegu igast võimalikust august sente taga, et riigikassat täita. Nüüd siis selline moodus...
Viimati muutis Preester, K Mär 28, 2018 2:16 pm, muudetud 1 kord kokku.
лошадь, трубку и жену, я не дам никому!
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Välek »

Copy paste:
d. lisaseadmed: punktides ML1.a., ML1.b. või ML1.c. osutatud relvade
vahetatavad padrunisalved, helisummutid, spetsiaalsed relvaalused, optilised
sihikud ja leegisummutid;
Märkus Punkt ML1.d. ei hõlma relvade optilisi sihikuid, millel puudub
elektrooniline pilditöötluse funktsioon ning millel on kuni 9-kordne
suurendusvõime, eeldusel, et need ei ole spetsiaalselt loodud või
kohandatud sõjaliseks kasutuseks ega ...


Kas keeleõpetaja arvas, et üle 9 kordse suurenduse korral, võib ka pilditöötlusfunktsiooniga optikaid litsensita soetada? Loodan siiralt, et ta ei saanud küsimusest päris täpselt aru. :)
Kasutaja avatar
Preester
Postitusi: 112
Liitunud: R Okt 24, 2014 10:37 pm

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas Preester »

Küsimuseks eesti keele õpetajale oli konkreetselt kahe lihtlause seos liitlauses. Mina mõikan asja selliselt, et seaduseloome juures on tahetud kehtestada kaks asja eraldi mõistena aga lause ehitusega on untsu pandud. Hetkel kirja pandud lause ehitust vaadates on selgemast selgem see, et litsents omamise nõue ei kehti kahe juhtumi puhul koos. Sõna ning seal vahel määrab asjad koos kehtima. Paras umbluu sõnastus, millest natuke hiljem lugedes hakkad nagu nõiaväel väheke kõveramalt aru saama...
Pakun, et see teema saab lahenduse peale esimest kohtuvaidlust.
Samas eelmise nädala esmaspäeval, 19. märtsil, saabus mulle Aliexpressist spordika jaoks 3-9x40 optika ilma mingisuguse probleemita. Võibolla ka sellepärast saabus probleemivabalt, et pakk postitati Eesti poole teele Aliexpressi Euroopa laost Hollandist. Pakk ise oli üleni pruuni teibiga sisse mähitud, aadress peal ja mitte ühtegi viidet, et sees oleks optika.
Samas näide Hiinast postituste kohta hoopis teisest vallast. Poiss tellis oma e-sigaretile uued akud hiinast. Teadupärast Hiinast (EU väliselt) akusid ei lubata saata. Aga ega hiinlane ka loll ole. Pakil oli kirjas, et saadetiseks on MP3 player.
Kogu selle jama taga on suur hirm ja häda, kus maksud ei kipu enam riigile laekuma ja nüüd on antud MTA'le ülesanne kasseerida makse igast võimalkust kohast, kust aga saaks.
лошадь, трубку и жену, я не дам никому!
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Optiliste sihikute tellimiseks on vaja litsentsi

Postitus Postitas duv »

Kui 3-9, siis polegi probleemi seaduse alusel, oleks viimane number 10 siis võiks rääkida.
Vasta