suuruluki katse kombiga

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
metsas
Postitusi: 50
Liitunud: P Mai 16, 2004 6:44 pm

suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas metsas »

Kombi on eraldi relvaliik ja on nõutav eraldi laskekatse. Katse tohib teha ainult kombi vintrauast.
Aga kas see annab õiguse tavalise sileraudsega või vindiga suurulukijahiks või vastupidi?
pure
Postitusi: 40
Liitunud: N Juun 02, 2005 9:46 am

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas pure »

Et ikka siledaga jahti pidada tuleb katse teha siledaga ja vindiga samamoodi ütleb seadus suurulukijahi kohta. Seadus ei reguleeri paraku kombi katsete kohta tuhkagi. Reguleeritakse eraldi millega saab teha laskekatset. Seega, kui sooritad esimeses lauses eraldi siis kombiga pead veelkorra tegema e. kolm laskekatset. Nüüd, kui tahad ainult kombit siis pead kombiga ainult tegema, mis omakorda laskekatset tehes katse ei laiene neile kahele eraldiseisvalt- seaduse mõistes, mis on absurd. Hea tähelepanek muidugi.
Kui eksin siis parandage.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas unt »

Mina küll seda kusagilt välja ei loe, et peaks tegema sileda, vindi ja veel kombi laskekatse. Kombi relvast teed silerauast siledakatse ja vintrauast vindi katse. Sellega on sul mõlema laskekatse tunnistus olemas ja anna menna (y) !
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
pure
Postitusi: 40
Liitunud: N Juun 02, 2005 9:46 am

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas pure »

Seadus näeb ette kolm erinevat laskekatset(erinevate relvadega), Jahieeskiri § 12. Sh. et kombiga tehtav katse toimub kaugemalt, kui sileda endaga( § 12 lg7 ). Loogika ütleb jah, et kombiga tehes peaks nagu kõik tehtud saama, kuid seadus ütleb nii nagu tuleb.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas unt »

Jahieeskirjast § 12
(6) Vintraudse või kombineeritud jahirelva kasutamiseks suurulukijahil sooritab laskekatse tunnistuse taotleja kas vintraudsest või kombineeritud jahirelvast vintraudse jahirelva harjutuse jooksev metssiga.
[RT I, 11.07.2015, 1 - jõust. 15.07.2015]
Järeldub, et kui kasutad suurulukijahil kombineeritud relva, siis piisab kui oled sooritanud vaid ühe laskekatse (vintraudse relva oma) - tsiteerin ". . . sooritab laskekatse tunnistuse taotleja kas vintraudsest või kombineeritud jahirelvast vintraudse jahirelva harjutuse . . ." Kui sul aga juba on sooritatud sileda ja vindi laskekatse ja soetad endale nüüd kombi, siis pole sul enam vaja eraldi mingitki laskekatset sooritada. Mingilgi juhul pole vaja sooritada kolme laskekatset! Aga ma ei imesta kui seda § 12 sõnastust tõlgendatakse kolmel või enamal moel. Ja mina olen üks nendest tõlgendajatest :D
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas Andrus Michelis »

unt kirjutas:Jahieeskirjast § 12
(6) Vintraudse või kombineeritud jahirelva kasutamiseks suurulukijahil sooritab laskekatse tunnistuse taotleja kas vintraudsest või kombineeritud jahirelvast vintraudse jahirelva harjutuse jooksev metssiga.
[RT I, 11.07.2015, 1 - jõust. 15.07.2015]
Järeldub, et kui kasutad suurulukijahil kombineeritud relva, siis piisab kui oled sooritanud vaid ühe laskekatse (vintraudse relva oma) - tsiteerin ". . . sooritab laskekatse tunnistuse taotleja kas vintraudsest või kombineeritud jahirelvast vintraudse jahirelva harjutuse . . ." Kui sul aga juba on sooritatud sileda ja vindi laskekatse ja soetad endale nüüd kombi, siis pole sul enam vaja eraldi mingitki laskekatset sooritada. Mingilgi juhul pole vaja sooritada kolme laskekatset! Aga ma ei imesta kui seda § 12 sõnastust tõlgendatakse kolmel või enamal moel. Ja mina olen üks nendest tõlgendajatest :D


Kindlasti on kodanike, kes on veendunud, et tuleb siis veel lisaks üks vindikatse teha kombi jaoks! :roll:
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas aadu kadakas »

Andrus Michelis kirjutas:Kindlasti on kodanike, kes on veendunud, et tuleb siis veel lisaks üks vindikatse teha kombi jaoks! :roll:

Mhmh, ja papa kapitagusega tuleb neljas ka teha. :D
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas aivar00 »

Just, just - mida rohkem katsetad, seda paremini jahil lased :lol: . Seega targad seaduselugejad - lugege ikka säädusi tihedamini :lol: .
ikka lõbusalt
toomasuba
Postitusi: 14
Liitunud: K Okt 25, 2017 8:29 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas toomasuba »

Ei oma küll kombit, aga tekkis selline kümus, et kui teed vintraudsega laskekatse ära, siis kas siledaga pole seda teha vaja. Endal see just juhtus. Kuna sileraudset pole, tegin laskekatse vindiga. Kätte sain paberi, mille peal kirjas laskekatse sile-ja vintraudsele. Hakkasin alles kodus tunnistust uurima. Peale kättesaamist ei pannud tähelegi.
Samas vaatasin ka metsise keskkonnast ja seal ilusti kirjas et laskekatse liikuvale märgile vintraudsega. Kui nüüd sileraudse ostan ja jahti lähen ning inspektorihärra laskekatse tunnistust näha tahab, siis seal ju selgelt kirjas, et mul see tehtud.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas Välek »

(6) Vintraudse või kombineeritud jahirelva kasutamiseks suurulukijahil sooritab laskekatse tunnistuse taotleja komisjoni valikul kas vintraudsest või kombineeritud jahirelvast vintraudse jahirelva harjutuse jooksev metssiga või jooksev põder.
Ehk siis kombi kasutamiseks pead vindiga laskekatse tehtud saama. See vist peaks tähendama seda, et olles sooritanud vintraudsest laskekatse, on sile ka sooritatud.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas honkomees »

teoorias just nagu jah niiviisi aga igaks petteks olen teinud ka sileraudse katse, samas pole sileraudsega suurulukijahil oma 15 a käinud, kas vindi või kombiga ikka.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas VR »

Välek kirjutas:(6) Vintraudse või kombineeritud jahirelva kasutamiseks suurulukijahil sooritab laskekatse tunnistuse taotleja komisjoni valikul kas vintraudsest või kombineeritud jahirelvast vintraudse jahirelva harjutuse jooksev metssiga või jooksev põder.
Eelmisest suvest pole enam miskit põdra katset, samuti nagu on AINULT ringlehe tabamisala (mitte euroopa märkleht). Isegi katse tunnistused on uued - ehk siis peab isikukood peal olema.
Ülo
Postitusi: 113
Liitunud: N Juul 22, 2004 10:11 am

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas Ülo »

Kuna olen ka üks laskekatsete läbiviijatest, siis selguse huvides kombineeritud relva kasutamisel pöördusin juuni kuus antud küsimusega nii EJS (halduslepingu alusel laskekatsete korraldaja Eestis) kui ka Keskkonnaintspektsiooni poole.
EJS veel vastust ei ole saanud.
Keskkonnainspektsioonist sain hr. Uno Luht'ilt alljärgneva vastuse, millest ka laskekatsete vastuvõtmisel juhindun. Kui katse sooritaja sooritab katse kombineeritud relvast, märgin ka laskekatse tunnistusele relvaks "kombineeritud jahirelv".

Keskonnaintspektsiooni vastus oli alljärgnev :

"Kombineeritud jahirelva laskekatse annab õiguse kombineeritud jahirelva kõigi raudade kasutamiseks.
Kuigi kombineeritud jahirelva laskekatse sooritatakse ainult vintrauast, kehtib see ka sileda raua kohta. Teisisõnu annab kombineeritud jahirelva laskekatse õiguse suurulukile kuuliga jahti pidada ka kombirelva sileda rauaga.
Seega ei pea peale kombirelvaga nõutud laskekatse sooritamist tegema selle relva sileda rauaga jahipidamiseks eraldi sileraudse jahirelva laskekatset. "
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas kakuke »

Ülo, aga kui see kombi vend on ära teinud katse kombi vintrauaga, siis kas oled juurde eraldi kirjutanud sile ja vint? Sest see kombi vend võib võtta nii sileraudse, kui ka vintraudse ja minna jahti sellega, sest mis vahet seal on, et millise vintrauaga katse ära tehakse. Siit eraldi arendades muutub igasugune sileda katse üldse mõtetuks, kui vindikatse tehtud. See lihtsalt nii mõttearenduseks.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: suuruluki katse kombiga

Postitus Postitas andrus »

Ja kui vindi rauaga vaid sooritatakse kombi katse siis võiks ju iga vindi katse omanik kombiga jahti minna.
jahismurf
Vasta