Lapua Mega kaotab massi

Arutelud ja küsimused padrunite laadimisest
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas POLT »

Tere

Kas keegi on viimasel ajal kogenud, et Lapua Megal südamik eraldub täielikult mantlist. 12g kuulil oli jääk kaal 4,41g(paljas mantel). Lastud see nädal kaks pulli ja seest kätte saadud kuulid mõlemal korral samasugused. Maksast ja mujalt leitud eraldunud südamiku kilde. Kuuli tundusid, et on avanenud normaalselt. Kas on trehvanud mingi praak partii kuule või on Lapua mega kuuli kvaliteet langenud? Hetkel ei julge mega juurde laadida.
Padrunid ise laetud:
Kuul siis juba eel mainitud 12 g Lapua mega
Rohi vv140 2,80g
Col 67,5
Hülss norma
Relv tikka t3 light+stalon victor 308 win
Manused
66789442-1B3B-489F-B954-4AC9DC80954D.jpeg
6331BB8C-FE25-4521-AB7E-61660C57FB28.jpeg
0CE57994-97AC-456C-812A-D4A7A625C02D.jpeg
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas duv »

POLT kirjutas:Tere

Kas keegi on viimasel ajal kogenud, et Lapua Megal südamik eraldub täielikult mantlist. 12g kuulil oli jääk kaal 4,41g(paljas mantel). Lastud see nädal kaks pulli ja seest kätte saadud kuulid mõlemal korral samasugused. Maksast ja mujalt leitud eraldunud südamiku kilde. Kuuli tundusid, et on avanenud normaalselt. Kas on trehvanud mingi praak partii kuule või on Lapua mega kuuli kvaliteet langenud? Hetkel ei julge mega juurde laadida.
Padrunid ise laetud:
Kuul siis juba eel mainitud 12 g Lapua mega
Rohi vv140 2,80g
Col 67,5
Hülss norma
Relv tikka t3 light+stalon victor 308 win

Kasutan ise ka 12g mega, Vv N-140, 308-l juba üle 15 aasta ja siiani kõik maha jäänud. Loen oluliseks, et rindkere lasuga(ilma abaluud puutumata) jookseks kuul või selle osad vähemalt teisel pool naha alla välja(põdral), parem veel, kui hoopis läbi läheb, siis vere järgi lihtsam jälitada. Kuidas loomad muidu maha jäid, kas tuli pikalt jälitada, kas oli abaluud läbiv lask või mõni suurem kont pihta saanud?
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas POLT »

Esimesel juhul lask aba taha u.15m kauguselt ja kuul teisel pool naha all sellisel kujul nagu pitidel. Kontidest puudutas roideid. Loom kukkus ja rabeles jõkke, lastud üle ja jäi vette.
Teisel juhul lask aba taha u. 80m kauguselt kuul u. 2 cm enne nahke liha sees sellisel kujul nagu pildilt näha. Kontidest puudutas kuul samuti roideid. Loom jooksis edasi ja lastud jooksu pealt veel kuul aba taha mis läks männi ripsakaga ja jäi kuhugi sisikonda, loom 120m pärast maas.

duv millised kuulid on sinul põdrast leituna välja näinud, kas on südamikku alles olnud sees ja kas oled ehk jääk kaalu kaalunud? Vb mõni pilt kätte saadud mega seentest?
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas duv »

Viimasel ajal ainult ajujahtides pole enam oma kuulidele sattunud, sest mitu meest korraga ametis, aga ennemalt kogusin kõik kättesaadava alati kokku. Nende paari-30 kuuli hulgas paar tükki ainult tühi mantel. Paljud neis Lapua Mega on(kui üldse on) ei oska öelda, sest seal ka teisi Hornady kuule ja teisi kaliibreid. Juhul, kui 15m pealt lastes mantel teisel pool naha all, kas tinasüdamik läks läbi naha siis? Juhul, kui kuul või mantel rindkere ikka läbis pole ju paha.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas honkomees »

Ma varem kui kasutasin 308, siis sai kõik lastud 9,7 grammise Megaga ja alati oli korrektne seen, osa tina muidugi eraldus kuid sellist asja nagu piltidel polnud mul megaga kunagi.
Viimased kümmekond aastat olen kasutanud 7x65R peamiselt ja Sako SHH, Megat pole ses kaliibris müügil kohanud.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas POLT »

duv kirjutas:Viimasel ajal ainult ajujahtides pole enam oma kuulidele sattunud, sest mitu meest korraga ametis, aga ennemalt kogusin kõik kättesaadava alati kokku. Nende paari-30 kuuli hulgas paar tükki ainult tühi mantel. Paljud neis Lapua Mega on(kui üldse on) ei oska öelda, sest seal ka teisi Hornady kuule ja teisi kaliibreid. Juhul, kui 15m pealt lastes mantel teisel pool naha all, kas tinasüdamik läks läbi naha siis? Juhul, kui kuul või mantel rindkere ikka läbis pole ju paha.


Teiselt poolt läbi naha ei tulnud midag välja, südamik jäi kuhugi looma sisse. Olen arvamusel, et sellises hinnaklassis kuul nagu mega on võiks vähemalt 80% oma massist säilitada, hetkel kaks näidet järjest kui kaalu säilis pm 30% ringis. Olen megast varem pigem head, kui halba kuulnud ja nüüd selline vastupidine kogemus endal kohe.
Igatahes hetkel mega juurde ei lae, lasen viimased 16 padrunit ära ja võtsin prooviks Barnes TSX 11,7g kuna ma juba selline kaalusäilivusefetish olen.
Loodan, et see oli ainult praak partii või mingite väga halbade juhuste kokkusattumus.
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas POLT »

Eile õhtul jälle Diana armuline ja oli saaki. Õnnestus ka jälle kuul kätte saada. Seekord seen väga eeskujulik, nagu õpikus. Kuul sisenes abaluust(ülemisest veerandist), läbi selgroo ja keeras ennast suunaga üles, kuul oli turja peal naha all. See kord oli ulukiks põdra asemel hirv ja distants oli 300m. Võib järeldada, et vb ei taha kuul suurema kiiruse juures looma sisenedes koos püsida.
Manused
CA634E6B-F4D6-41EB-A783-AD5B33EC7724.jpeg
C1CB7130-F0DC-426D-8FDF-C106060495E4.jpeg
68184ACD-193D-427D-A25D-311CFEFCC526.jpeg
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas duv »

Megaga lugu seega halb, sest siiamaani on mul tavaline lask võsastunud sihi peal ligikaudu 50m distantsil ja kuul ikka koos püsinud. Kahjuks tuleb nüüd otsida uus kuul, mis mul 11,7 Hornady avamaa kuuliga kokku jookseks.
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas POLT »

Sõber täna helistas ja rääkis, et reedel lasi põdrapulli 25m pealt alakaela. Loom jalapealt maas, kuul oli läbinud selgroo ja jäänud teisele poole naha alla. Kuulist oli järgi jäänud samasugune moodustis nagu minu esimesetel postitatud piltidel(järgi oli ainult mantel). Mis asja juures imelik, et nii väiksel distantsil kuul ei tunginud läbi. Sõber lasi tehase laetud Lapua megaga 12g. Tean, sama setinguga padruniga lasi ta augusti alguses karu ja kuul tungis loomast läbi, loom 150 kg.
Megaga tõesti tunduvad lood kehvad.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas Välek »

POLT kirjutas: 25m pealt alakaela. Loom jalapealt maas, kuul oli läbinud selgroo ja jäänud teisele poole naha .... Mis asja juures imelik, et nii väiksel distantsil kuul ei tunginud läbi. .
Selles pole miskit halba kui sisse jäi. Põrutasin 9.3x62 15 grammi oryx põdrale kaela keskele ja samamoodi jäi naha alla pidama. Kaugust oli kuni 50 m. Kael on sitke koht. Olin kõrval kui mõne sammu pealt 12 siledaga põtra üle lasti. Kuul oli kaelakondil lapik nagu kopikas. Pidi uuesti üle laskma.... Poleks juures olnud, ei usukski.
Joosepk
Postitusi: 22
Liitunud: E Aug 24, 2015 2:43 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas Joosepk »

Kust moon ostetud on?
Lapua koduleht ütleb, et probleemide puhul tuleb maletoojale kirjutada koos selgitustega ja saadetakse otse tehasesse moon uurimisele. Vastu saad raporti kunagi kui asi uuritud pluss praak vahetatakse välja.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas aadu kadakas »

Olen seda kuhugi teemasse kirjutanud, kuid mõte vast sama.
Nüüd juba ammu maise teekonna lõpetanud Soome taat oli täpselt sama murega pöördunud Lapua tehase poole. Seal tunnistati kohe praagi olemasolu ja anti vist ka miskid karbid lepituseks. Kuulid lendasid veidralt juppideks.
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas duv »

Välek kirjutas:
POLT kirjutas: 25m pealt alakaela. Loom jalapealt maas, kuul oli läbinud selgroo ja jäänud teisele poole naha .... Mis asja juures imelik, et nii väiksel distantsil kuul ei tunginud läbi. .
Selles pole miskit halba kui sisse jäi. Põrutasin 9.3x62 15 grammi oryx põdrale kaela keskele ja samamoodi jäi naha alla pidama. Kaugust oli kuni 50 m. Kael on sitke koht. Olin kõrval kui mõne sammu pealt 12 siledaga põtra üle lasti. Kuul oli kaelakondil lapik nagu kopikas. Pidi uuesti üle laskma.... Poleks juures olnud, ei usukski.

12 kal kuul peaks lähidistantsil kaelalüli ikka pilbasteks lööma(isegi õõneskuul millega põdrajahile asja pole), juhul, kui ta vastu kaelalüli laiaks läheb on põder löögi järel ikkagi surnud.
Selle ülelaskmise jutu peale meenub lausa ühe vana küti jutt külameeste jahist ja põdra trofee jagamisest, kus tema vindist paugu andis, mille peale pull paarikümne meetrise sööstu järel puu najal ohkima ja läksatama kukkus. Paugu peale kohale jooksnud ülejäänud kütid muidugi trofee lootuses kiirustasid, aga kõik põtra kiiresti üle laskma, põhimõttel, kes viimase paugu annab see sarved saab. Tulistati niikaua, kuni looma viimased tõmblused lakkasid, suures õhinas muidugi ka sarved puruks, kuigi loom peale esimest lasku vajas lihtsalt veidi aega suremiseks.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas Välek »

duv kirjutas:12 kal kuul peaks lähidistantsil kaelalüli ikka pilbasteks lööma(isegi õõneskuul millega põdrajahile asja pole), juhul, kui ta vastu kaelalüli laiaks läheb on põder löögi järel ikkagi surnud.
.
No näed. Peaks muidugi. Pani pea maha peale lasku ja ajas seejärel uuesti üles. Olevat jahimoon olnud, mitte tiiru jaoks mõeldud moon. Kuidas see võimalik on, ei tea isegi.
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Lapua Mega kaotab massi

Postitus Postitas POLT »

Joosepk kirjutas:Kust moon ostetud on?
Lapua koduleht ütleb, et probleemide puhul tuleb maletoojale kirjutada koos selgitustega ja saadetakse otse tehasesse moon uurimisele. Vastu saad raporti kunagi kui asi uuritud pluss praak vahetatakse välja.


Mina tellisin Lapua mega kuulid Gladiusest. Kust kohast sõber tehase moona ostis ei tea, kuid saan küsida kui vaja.
Vasta