Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas POLT »

kakuke kirjutas:Siin see teema mängu tulebki, et 308´le on kiirust juurde vaja. Mingite kuulidega saadakse 1000m/s kätte ka.


1000m/s kiirus saadakse kätte kergete 7-8g kuulidega(308w). Siin juures tuleb arvestada, see kerge kuul on ilmast, kokkupuutest heinakõrrega jne palju rohkem mõjutatud, kui seda on raskem kuul.
Kuuli aerodünaamika on väga oluline, et vähendada vahemaa kasvades kuulikiiruse kiiret kadu.
Näiteks toon oma tabelitest teoreetilise näite, välja lastud 180gr oryx-il on 500m peal kiirust järgi 423m/s(ilmselt kuul enam ei avane) siis sama raske kuuli ja sama suure laengu juures on bondstrikel alles 550m/s.
Panen pildi juurde siis saavad kõik aru kumb kuul paremini läbi õhu võiks tungida.
Ei taha siin kohal inimesi kaugelt loomi laskma õhutada , aga keda teema huvitab saab vb mõtteid lihtsalt juurde.
Manused
G1-vs-G7-BC.png
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas kirp »

Mulle tundub, et see avanemine on natuke ühekülgselt üle tähtsustatud. Tapab ikka energia ja kas see jääb looma sisse v. mitte. Muidugi, mingil kaugusel võib vaskkuuli avanemine nii vähene olla, et see lendab loomast läbi. Põdraga on läbi lendamise võimalus ilmselgelt väike. Aga 300 kaliibri padrunite kuuli energia langeb päris märgatavalt 300+ kaugustelt. Mingil määral annab magnumkaliibritega kuuli kiirust ja kaalu lisada, aga 308 ei saa kahjuks raskemate kuulidega stabiilsust kätte, sest väga kiire twistiga raudu on vähe ja kaliibri ballistika ei võimalda raskete kuulide kiirust väga üles ajada. Siit ka Kakukese mitmekordsed vihjed kergete aga kiirete vaskkuulide kasutamisele, mis praegusel hetkel seaduse käsulaudadega vastuollu läheva. Need kes vaske kasutava, andke aga teada, kas kuulid jäävad põdrale sisse (korpuse, kaelalasud jne). Minu kogemus E-tipiga kitsel olid küll sellised, et ühtki kuuli kätte ei saanud - kõik lendasid läbi. Põtru ei ole vasega seni lasknud, ikka oryxiga.

Mis puutub bonding tüüpi kuulidesse, siis olen oryxit kasutanud omajagu ja see on väga hea kuul. Aga kuidagi kummaliselt kehvake tundub olevat bonded tehnoloogiaga tehtud kuul (mida siin teema all refereeriti), mille algkaalust pool kuhugi ära hajub. Bonded idee ju ongi, et tina ei eraldu kestast ja kaalukaotus on tagasihoidlik (umbes 10%).
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas Tooming »

Vaatasin uuesti norma lehelt ecostrike avanemise pilte... Võibolla võiks ka 308 ecostrike avanemisega rahule jääda kuni 260 meetrini. Vaske ostetakse küll, müüa ütles, et gmx läheb nagu soe sai, aga siin vaikus. Kõik jahil ja pole aega kirjutada? :D
Norma laeb ka 9g evostrike kuuli. RWS kuul, see avaneb ka kaugemalt, viskab kokkupuutel esiotsa ära ja tagumine ots tungib sügavamale. Millegipärast arvan, et see kuul lõhub päris kõvasti ja kuidas see üldse põdra peal töötaks? Eestis pole müügil näinud.
https://www.norma-ammunition.com/en-gb/ ... --20177352
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas kakuke »

Siin foorumis on ka juttu olnud, et täisvase tööpõhimõte on suuresti ka lõike peale ehitatud. Mis kasu on loomas kuulist, mis on nagu täismantel ...
kirp kirjutas:Mulle tundub, et see avanemine on natuke ühekülgselt üle tähtsustatud. Tapab ikka energia ja kas see jääb looma sisse v. mitte. ...

Ma oma kogemusele tuginedes julgen väita, et kuuli kaalust oluliselt tähtsam on asjaolu, et kuul töötaks. Kui kuul ei avane ja läbi tuhiseb, siis kuidas see energia sinna looma sisse jäetakse? Mida rohkem purustusi (õiges kohas loomulikult), seda kiirem surm.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas POLT »

kirp kirjutas:Mulle tundub, et see avanemine on natuke ühekülgselt üle tähtsustatud. Tapab ikka energia ja kas see jääb looma sisse v. mitte. Muidugi, mingil kaugusel võib vaskkuuli avanemine nii vähene olla, et see lendab loomast läbi. Põdraga on läbi lendamise võimalus ilmselgelt väike. Aga 300 kaliibri padrunite kuuli energia langeb päris märgatavalt 300+ kaugustelt. Mingil määral annab magnumkaliibritega kuuli kiirust ja kaalu lisada, aga 308 ei saa kahjuks raskemate kuulidega stabiilsust kätte, sest väga kiire twistiga raudu on vähe ja kaliibri ballistika ei võimalda raskete kuulide kiirust väga üles ajada. Siit ka Kakukese mitmekordsed vihjed kergete aga kiirete vaskkuulide kasutamisele, mis praegusel hetkel seaduse käsulaudadega vastuollu läheva. Need kes vaske kasutava, andke aga teada, kas kuulid jäävad põdrale sisse (korpuse, kaelalasud jne). Minu kogemus E-tipiga kitsel olid küll sellised, et ühtki kuuli kätte ei saanud - kõik lendasid läbi. Põtru ei ole vasega seni lasknud, ikka oryxiga.

Mis puutub bonding tüüpi kuulidesse, siis olen oryxit kasutanud omajagu ja see on väga hea kuul. Aga kuidagi kummaliselt kehvake tundub olevat bonded tehnoloogiaga tehtud kuul (mida siin teema all refereeriti), mille algkaalust pool kuhugi ära hajub. Bonded idee ju ongi, et tina ei eraldu kestast ja kaalukaotus on tagasihoidlik (umbes 10%).


Sinu twisti ja kuuli kaalude jutt on minule segane. Mina olen kogenud, et 308win twist 1:10 laseb raskema otsa kuule stabiilselt nt 12-13g. Twist 1:11 laseb hästi nt 11g ümbruses kuule.

Mina olen aru saanud, et energia kaob vahemaa kasvades ühtlaselt. Ei ole märganud 300+ meetri juures mingit järsemat energia langust, energia kaob koos kiiruseg üsna ühtlaselt.
Panen andmed kuuli kiiruste ja energia suhtest.

Mis puudutab bondstrike liigseset massi kadumisest siis pakun, et see kuul on välja töötatud pikamaa jahi jaoks ja peaks avanema korralikult ka väiksematel kuuli kiirustel nt: 550m/s.
Kuul avaneb lähi distantsidel väga agresiivselt ja sealt seda pliid rohkem ma maha hõõrdub. Kui nüüd võrrelda oryx-it ja bondstriket siis orxy-l on kuuli otsas avanemisele kaasaaitavad mantli sisselõiked 4mm pikad vs bondstrike 6mm. Ehk siis krossimootorrattaga ei sõida nii hästi ringrada kui superbikega ja vastupidi. Kuigi head pillid mõlemad.
Manused
IMG-0727.jpg
IMG-0728.jpg
IMG-0729.PNG
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas Tooming »

aivar00 kirjutas:Algajana soovitaksin hoopistükis leida enda relvast täpselt jooksev moon ning sellega küttida igal pool.

Selleks selle teema tegelikult tegingi, et vaja uut moona. Relvast jookseb väga hästi 2 tehase laetud padrunit. Hornady Interbond 10,7g ja Sako Hammerhead 11,7g ümara otsaga. Sako oli paras üllatus, et nii hästi jookseb. Hornady ja Sako parduniga 100 meetrit toelt lastes kuul lõikab kuuli. Aga interbondi enam ei toodeta ja Sakoga hetkel vaakum. Tehasest vist ei saa kaupa? Siis mõtlesingi siit uurida millega keegi jahib, mis töötab efektiivselt, eelistatult siis pliivaba kuul. Prooviks tehase laengud ära, kui ei jookse, siis ise laadida
Viimati muutis Tooming, N Okt 22, 2020 8:58 pm, muudetud 5 korda kokku.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas Välek »

kirp kirjutas:Mulle tundub, et see avanemine on natuke ühekülgselt üle tähtsustatud. Tapab ikka energia ja kas see jääb looma sisse v. mitte. Muidugi, mingil kaugusel võib vaskkuuli avanemine nii vähene olla, et see lendab loomast läbi. Põdraga on läbi lendamise võimalus ilmselgelt väike. .

Jutt kõik õige, aga praktikas oli nii, et 360.... m pealt lendas 9.7g oryx 308win keset rinnakut suurest põdrast läbi. Konti mäletamistmööda ei tabanud. Ja kindlasti see kuul ei avanenud, sest avanenud kuulid on ka nina eest lastes sageli sees.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas kirp »

Väga hea Välek. Sellised väga kaugelt lastud põdra tulemused ongi vajalikud. Esiteks, enamuste kuulidega pole 250 m mingit probleemi, et ei avane vms. Teiseks, ilmselt on väga vähe juhte kus 350+ m põtra lastakse ja seetõttu on need kogemused väga väärtuslikud. Mina pole Oryxiga nii kaugelt põtra lasknud, aga kui see läbilendamise fakt 360 m süstemaatiline on, siis kohe kindlasti ei hakkaks selle kuuliga nii pika maa peale üritamagi.

Mis puutub energia vähenemist pikkadel distantsidel, siis see sõltub väga kuuli kaalust ja BCst.
180 gr Bondstrike on tõesti fenomen omaette, säilitades 300 m pealt 2500 J energiat. 150 gr ecostrikeil on sellel maal vaid 2000 J ja 180 gr Oryxil kõigest 1800 J. Võiks tõesti arvata, et 300+ peale sobiks põdrale vaid 180 gr Bondstrike. Kui kellelgi õnnestub selle kuuliga nii pika maa peale põtra lasta, antagu tulemustest kindlasti teada.

Raudu 1:10 twist rate on 308 win vähe. 1:11 on meil laialt levinud T3, aga tsehhid pakuvad aeglasema keeruga torusid (1:12). Väidetavalt on oluline nn güroskoopiline stabilisatsiooni faktor. Selle vähenemisel pidavat muutuma isegi kuuli BC. Ka ülepingutamine ei olevat hea - kui liiga kiiresti pöörleb. Nii, et täitsa kõva teadus see ballistika. https://www.everydaymarksman.co/equipme ... wist-rate/
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas aadu kadakas »

POLT kirjutas:
kirp kirjutas:Aga 300 kaliibri padrunite kuuli energia langeb päris märgatavalt 300+ kaugustelt.


Mina olen aru saanud, et energia kaob vahemaa kasvades ühtlaselt. Ei ole märganud 300+ meetri juures mingit järsemat energia langust, energia kaob koos kiiruseg üsna ühtlaselt.


Teema on igatahes huvitav. Siin on 2 väidet ja ilmselt ka praktilise kogemuse väljendust.
Lisan omalt poolt ühe enda küsimärgi või anomaalia, millele pole head selgitust leidnud. Mingil põhjusel ei saanud 400 m peal aru, miks kuul käitus veidralt ehk liikus "äkki" alla. 300, 500 ja 600 m peal oli kõik ootuspärane ja Lapua Ballistics app toetas ka tehtud klikke. 400 m peal aga tuli teha 2-3 klikki (8-12 cm) lisaks üles, et õiget sektorit tabada. Männikul ei oska ka ideaalilähedaste tingimuste puhul mingit tuuletrikki kahtlustada.
Moonaks Stg 58 9,52 g. Relv eelmises postituses.
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas POLT »

aadu kadakas kirjutas:
POLT kirjutas:
kirp kirjutas:Aga 300 kaliibri padrunite kuuli energia langeb päris märgatavalt 300+ kaugustelt.


Mina olen aru saanud, et energia kaob vahemaa kasvades ühtlaselt. Ei ole märganud 300+ meetri juures mingit järsemat energia langust, energia kaob koos kiiruseg üsna ühtlaselt.


Teema on igatahes huvitav. Siin on 2 väidet ja ilmselt ka praktilise kogemuse väljendust.
Lisan omalt poolt ühe enda küsimärgi või anomaalia, millele pole head selgitust leidnud. Mingil põhjusel ei saanud 400 m peal aru, miks kuul käitus veidralt ehk liikus "äkki" alla. 300, 500 ja 600 m peal oli kõik ootuspärane ja Lapua Ballistics app toetas ka tehtud klikke. 400 m peal aga tuli teha 2-3 klikki (8-12 cm) lisaks üles, et õiget sektorit tabada. Männikul ei oska ka ideaalilähedaste tingimuste puhul mingit tuuletrikki kahtlustada.
Moonaks Stg 58 9,52 g. Relv eelmises postituses.


See, et kuul oma lennul äkki alla keerab ilma mingit välist takistust puutumata on minule ka anomaalia.
Enda laske oskue ja relva juures ei pane pahaks stabiilselt laske asendilt 10cm eksimust tesentrist 400m kauguse lasuga.
Küsimuselele kuidas kuulid äkki alla keeravad ootaks targematelt praktikutelt samuti loogilist seletust.
Kuuli tabmus tuleb küll alla poole vastutuule korral aga siin kohal ma saan aru, et tuul oli välistatud.
Huvitav lugu!
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas Tooming »

Proovisin täna Bondstrike 11,7g, Ecostrike 9,7g ja Oryx 10,7g 100m tiirus ära. Tihedus oli kõigil enam-vähem sama nagu viewtopic.php?f=25&t=12575&hilit=Gmx kasutaja Kakukese pilt gmx. Mul oli 9,7g ja 10,7g gmx ka enam-vähem sama. Naturalis aga hajus rohkem.
Kuul-kuuli tulemust aga kahjuks ei saanud ühegi padruniga. Võimalik, et ise roostes, kuna vahepeal jäi vähe pikem paus laskmisega sisse + nüüd kasutan summutit. Kui summuti läheb kuumaks, hakkab optikas miraaž tekkima ja väga halb sihtida. Summuti jahtub ikka päris aeglaselt. Poes õiges mõõdus katet ka polnud, seega vist ise mingi katte ehitama. Poest küsisin Ecostrike kohta, pidi ka päris hästi minema. Järgmisena proovin Barnes tooted ka tiirus ära. Seniks laen Ecostrikega, kui peaks mõni põder langema, annan teada kuidas töötab.
Viimati muutis Tooming, L Okt 24, 2020 11:09 am, muudetud 1 kord kokku.
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas POLT »

Tooming kirjutas:Proovisin täna Bondstrike 11,7g, Ecostrike 9,7g ja Oryx 10,7g 100m tiirus ära. Tihedus oli kõigil enam-vähem sama nagu viewtopic.php?f=25&t=12575&hilit=Gmx kasutaja Kakukese pilt gmx. Mul oli 9,7g ja 10,7g gmx ka enam-vähem sama. Naturalis aga hajus rohkem.
Kuul-kuuli tulemust aga kahjuks ei saanud ühegi padruniga. Võimalik, et ise roostes, kuna vahepea jäi vähe pikem paus laskmisega sisse + nüüd kasutan summutit. Kui summuti läheb kuumaks, hakkab optikas miraaž tekkima ja väga halb sihtida. Summuti jahtub ikka päris aeglaselt. Poes õiges mõõdus katet ka polnud, seega vist ise mingi katte ehitama. Poest küsisin ka Ecostrike kohta, pidi ka päris hästi minema. Järgmisena proovin Barnes tooted ka tiirus ära. Seniks laen Ecostrikega, kui peaks mõni põder langema, annan teada kuidas töötab.



Barnesest omalt poolt. Olen lasknud nii ttsx 180gr kui ka tsx180gr kumbagi muljetavaldavalt jooksma ei saanud, tavaliselt viskas ühe lasu grupist välja.

Panen pildi mõnedest kätte saadud kuulidest: vasak- ttsx,kult, 50m aba lask, lendas läbi looma vastu puud sain metsaalt kätte; keskmine- tsx, põrsas 50m jala taha, kuul kehvalt avanend sain söödaku seest kätte; parem- tsx, põdra kael 20m halastuslask, kuul kusagil kaela piirkonnas sees, ei mäleta täpselt kus. See oli sellele põdrale kolmas lask. Esimene kopsupauk kuul läbi ja haavakanali järgi kehvalt avanend, teine pauk abadesse kuul lendas läbi ja abad nägid kohutavad välja hiljem. Kaks esimest lasku olid u. 70m kauguselt.
Manused
IMG-0731.jpg
IMG-0735.jpg
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas aadu kadakas »

POLT kirjutas:Kuuli tabmus tuleb küll alla poole vastutuule korral aga siin kohal ma saan aru, et tuul oli välistatud.
Huvitav lugu!

Jah, oli hoopis väike tuulevirre tagant, mis tõstab. Ma ise kahtlustan, et tegu oli mingi ballistika asjaga, mis just sellise komplektiga tekkis. Ehk kuul langes lihtsalt varem, kui teoorias arvestatud. Muidu ei seletuks asjaolu, et pikematel distantsidel asi taas toimis. Algkiirus 813 m/s.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas aadu kadakas »

Tooming kirjutas:Kui summuti läheb kuumaks, hakkab optikas miraaž tekkima ja väga halb sihtida. Summuti jahtub ikka päris aeglaselt. Poes õiges mõõdus katet ka polnud, seega vist ise mingi katte ehitama.

Jah, see lahendab. Muidugi militaarvarustuste pakkujailt peaks hea saama.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas baddmann »

aadu kadakas kirjutas:
Tooming kirjutas:Kui summuti läheb kuumaks, hakkab optikas miraaž tekkima ja väga halb sihtida. Summuti jahtub ikka päris aeglaselt. Poes õiges mõõdus katet ka polnud, seega vist ise mingi katte ehitama.

Jah, see lahendab. Muidugi militaarvarustuste pakkujailt peaks hea saama.


Kuumakindel mattpinnaga teip summuti ülemise kolmandiku peale äkki ?

BM
Vasta