.308 & 30-06

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

vkx kirjutas:Müüa kas ajas lihtsalt kogemata paugud segamini ja eksis

Ei ei, ta ikka kiitis konkreetselt 30-06 ülesse.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
mango
Postitusi: 149
Liitunud: E Dets 27, 2004 1:45 am

Postitus Postitas mango »

Neid müüjaid ja nende jutte küll.... võta üks ja viska teist. Olen ise 30-06-st lugu pidanud selle tõttu, et tal on võime väga laia kuuli kaalude spektrit kasutada, ning tal on piisavalt võhma kõigiga (ka äärmustega) väga asjalikult hakkama saada. Seega - paindlikkus, võime igaks olukorraks hästi kohanduda. Ka kättesaadavus. Pean tast eriti lugu, kui tuleb lasta suuremat põdrapulli kaugemalt kui 150m. 308 on "peaaegu" 30-06. 150 meetrini eriti praktilist vahet pole, kuid edasi küll. Raskeid kuule ta nii hästi ei seedi kui vanem vend. Optimum jääb alla 180 graini (usa ühikutes), samal ajal kui 30-06 tunneb end suht hästi ka 220 grainise kuuliga, mis suurele karule/põdrale just kohane. Kasutan ise 30-06 kabas elavhõbedaga täidetud toru, see jaotab tagasilöögi pikema aja peale ära ja laskmine on kohe teine asi, ei pane pauku kartma (mis muidu raskemate kuulidega juhtuma kippus). Igal inimesel on aga erinev tagasilöögi taluvus, ja sellepärast pole 30-06 nii populaarne kui ta võiks olla: see 10% loeb ikka küll, vähemalt selles vallas. Kaupo märkis siin kunagi õigesti ära, et 30-06 lööb millegipärast rohkem tuntavalt tagasi kui 7mm rem mag. Arvatavasti on siin kuulide kaalud mängus, sest 7mm rem mag-l on kuuli maksimumkaal 175 graini, 30-06 jaoks on see alles umbes keskel. 308-t lastakse üsna üldiselt paremate tulemustega kui 30-06-te: ma isegi näed jändasin oma elavhõbedatoruga sinna kaba sisse, et pauguhirmu ei tekiks; ilma oli nagu sutsu torm... Minu jaoks on 30-06 suure ja raske looma püss. 308 tapab ühtlaselt kõike, kuid jääb tõsiselt suure looma ja natuke pikema vahemaa korral veits kergeks, aga see kõik on peaaegu maitse asi. Pean 308-st väga lugu snaiprikaliibrina, 168 ja 172 grainiste Matchking kuulidega: see on minu arust ta tõeline kutsumine. Aga ma ei usu ausalt, et põder/siga vahest aru saab, kui pauk ikka enam-vähemgi õige koha peale tuleb... See kõik rohkem kindlustunde küsimus, mis omakorda soodustab head laskmist, ei muud. Battue versioonis pole 30-06st suurt kasu, enamus sellest püssirohust, mis tal 308-st rohkem on, põleb väljaspool rauda - ilutulestik. Kuul ei saa sest suurt palju kasu. 30-06-l peaks ikka ca 630mm (24") raud olema, või veel parem 26" ehk 660mm - alla selle kisub mõttetuks, parem siis juba 308 osta.
Kasutaja avatar
gustav
Postitusi: 62
Liitunud: R Nov 04, 2005 7:45 pm

Re: .308 & 30-06

Postitus Postitas gustav »

endal on kogemusi 308-ga ja paljud tuttavad kah kasutavad seda ja pole midagi kurta...........kõik vajalik on relva jaoks kah poodidest saada........püss laseb samuti ka kaugel olevad loomi täpselt kuigi 30-06 arvatavasi laseb kaugemaid loomi paremini ja täpsemalt :) :) ......EKS igalühel oma maitse :D :D
kajahimees
Postitusi: 62
Liitunud: E Mär 28, 2005 1:53 pm

Postitus Postitas kajahimees »

Pikalt targutama ei hakkagi, palju tarka juba eespool öeldud. Aga olen kah omanud .30-06 kaliibrit, praegu kasutan .300Win Mag-it(kompensaatoritega), .308-ga pole kunagi ühtki pauku teinud ja kindlasti on tagasilöögis tuntavad erinevused, aga...ma hästi ei mõista seda hirmu.
Jahiolukorras teed paugu või kaks, pole vahet neil kaliibritel nii suurt, et nüüd peljata, .30-06 on suure looma ja kaugema lasu jaoks kindlalt etem ja padruni valik kah hea, millest samuti eespool juba kõneldi. Ise olen ka rebase selle kaliibriga täismantelkuuliga 260 sammu pealt lasknud, toelt. Täitsa OK. Tiirus klõmmimiseks ja võistlemiseks-teine jutt.
P.S. kui vaadata ja uskuda Jahiraamatus toodud vajalikke energiaid erinevate ulukite erinevalt distantsilt laskmiseks, siis järeldub samuti, et .308 justkui kipub teatud variantides vähesekski jääma.
Ülo
Postitusi: 113
Liitunud: N Juul 22, 2004 10:11 am

Postitus Postitas Ülo »

Mango kirjutas :
"Battue versioonis pole 30-06st suurt kasu, enamus sellest püssirohust, mis tal 308-st rohkem on, põleb väljaspool rauda - ilutulestik. Kuul ei saa sest suurt palju kasu. 30-06-l peaks ikka ca 630mm (24") raud olema, või veel parem 26" ehk 660mm - alla selle kisub mõttetuks, parem siis juba 308 osta."

Mangoga täiesti nõus. On endal olnud 30-06 püss 57 cm ja ka 55 cm rauaga. Samale järeldusele jõudnud, et sellise pikkusega raua korral ikka osa 308 st enam olevat püssirohtu 30-06-l "ilutulestiku" tarbeks ka läheb. Lasin võrdluseks samades ilmastikuoludes (valguse osas) 60cm 308 ja 55 cm 30-06. Ilutulestik ikka 30-06 oluliselt suurem - seega rohi põleb väljaspool rauda. Soomes olen korra saanud lasta ka 30-06 ga, millel 66 cm raud ja asi hoopis teine.
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Postitus Postitas ninja »

omalt poolt lisan et iga moon on laetud mingi standardi järgi kindla rohu kogusega , kindla energia hulgaga ja kindla põlemis kiirusega ja vastavalt raua pikkusele , et kogu energia täielikult ära kasutada
pikemate raudade jaoks on kasutuses aeglasemalt põlev rohi mille tulemusena kuul kiireneb rauas sujuvamalt ja raud ei vibreeri nii hullusti kui järsema rohu puhul , sellega saavutatakse parem lasketihedus
ja siis kui lühemast torust lased ongi kena tulevärk , lihtsalt padrun peab olema õieti laetud ja tuleb moona valida vastavalt oma relva raua pikkuse järgi ja rauaõõne metalli omaduse järgi
need antud ballistilised tabelid ei pea alati paika , küll suurem osa on seal tõsi, aga täpsuskütid peavad küll ise omal jõul välja uurima , et kuidas tulenui metalli sülgab :)
sees siis siin minu välja kujunenud arvamus ...
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Arvan, et 30-06 padruni "töörõhk" (bar cm2 kohta) lasu ajal on oluliselt madalam kui paljudel teistel (mälu järgi) nii 3200-3300 bar/cm2 kohta ja väga hästi töötavad 51 cm raudadega. Olen mitmetest 30-06 relvadest tulistanud ja põlemata püssirohujääke ei ole ka lühemate raudadega. Näiteks 308 Win rõhk on padrunipesas 3600 bar/cm2.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Kaupo Kindsigo kirjutas:Arvan, et 30-06 padruni "töörõhk" (bar cm2 kohta) lasu ajal on oluliselt madalam kui paljudel teistel (mälu järgi) nii 3200-3300 bar/cm2 kohta ja väga hästi töötavad 51 cm raudadega. Olen mitmetest 30-06 relvadest tulistanud ja põlemata püssirohujääke ei ole ka lühemate raudadega. Näiteks 308 Win rõhk on padrunipesas 3600 bar/cm2.


Ja kuidas madalam "töörõhk" tekitab 30-06-l suurema suudmeenergia kui 308-l, oleks huvitav teada.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

puukoi kirjutas:
Kaupo Kindsigo kirjutas:Arvan, et 30-06 padruni "töörõhk" (bar cm2 kohta) lasu ajal on oluliselt madalam kui paljudel teistel (mälu järgi) nii 3200-3300 bar/cm2 kohta ja väga hästi töötavad 51 cm raudadega. Olen mitmetest 30-06 relvadest tulistanud ja põlemata püssirohujääke ei ole ka lühemate raudadega. Näiteks 308 Win rõhk on padrunipesas 3600 bar/cm2.


Ja kuidas madalam "töörõhk" tekitab 30-06-l suurema suudmeenergia kui 308-l, oleks huvitav teada.


Teoreetiliselt võimalik - kui kasutada tuletatud rõhuühikut "bar/cm2 kohta". Valdamata küll konkreetseid andmeid võin oletada, et 30-06 padruni sisepinna pindala on suurem kui 308-l, mistõttu ühe nimetatud pindalaühiku kohta võib rõhk tõesti ehk väiksem olla. Kuid absoluutne rõhk siiski ei pruugi väiksem olla kui 308-l. Suudmeenergia (kuuli kineetiline energia sisuliselt) sõltub aga just absoluutsest, mitte relatiivsest rõhust.

BM @ veidike teoretiseerimas teemadel milles eriti kodus ei ole
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

No kuidas

Postitus Postitas Arles »

308 ja 30-06 - kuul mõlemal puhul 7,62 mm kaliibri järgi
Rõhk cm2 kohta - sama pindala kohta ju väiksem ja mitte suhteliselt? Kas pole küsimus põlemise ehk plahvatuse kestuses? Madalam rõhk, mis mõjub pikema aja vältel.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Ee....mitte kuuli tagaosa pindala, vaid padrunikesta sisepinna pindala kohta, vähemalt niimoodi ma sain Kaupo postitusest aru. Oletades, et näiteks oleks rohukogus sama (selliseid laenguid on võimalik nendes kaliibrites konstrueerida küll), siis on suhteline rõhk ühe kesta sisepindala ühiku kohta 30-06 puhul väiksem, kuna pindala on lihtsalt suurem.

BM
Pelle
Postitusi: 127
Liitunud: K Nov 24, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas Pelle »

Plahvatuse kestus ei tohiks siin rolli mängida. Sellisel juhul peaks ju pikad ja peene kujuga padrunid (näiteks 9.3X74) väga efektiivsemad olema, aga ei ole. Hoopis vastupidi: mida rohkem rohtu korraga ära põleb, seda efektiivsemalt kasutatakse plahvatuse tõukejõud ära.
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Postitus Postitas ninja »

kuulge , nende ruuttollidega pole vast meil midagi vaja peale hakata , disainerid ja muud targad mehed on juba selle välja töödanud
ja milleks siis hakata m...i mudelit ümber tegema
lihtsalt niipalju et arutage milliste tongidega ja millise rohuga ja kuuli kaaluga ise laete padruneid
katsetage sokoliga ka , siis saate ilusti oma ruuttollid ise üle mõõta lillekese pealt ja seda sirge joonlauaga :)
ja üldse ära jända , lõhud veel silmad ära
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

mõttearendus

Postitus Postitas Arles »

Kavatsematagi mängida eri püssirohtudega teemal 30-06 ja 308 esitaks ikka veel küsimuse vormis arvamusavaldusi - seda ka selleks, et kui miskit mööda panen tekib vastukaja ja saame kõik targemaks.
Niisiis - rõhk kinnises ruumis on nii vedelike kui gaaside puhul kogu ruumi ulatuses sama, seda saab mõõta pindalaühikule avalduva surve järgi. Seega mõjub kuulile kestas olev rõhk. Plahvatamisel tekib ühel hetkel maksimaalne rõhk ja kui püssirohi otsas kaob ka rõhu tekitaja. Samal ajal muidugi ei kavatsegi kuul kogu pulli oodata, vaid püüab jalga lasta. Minu rumala mõistuse järgi võiks suurem kogus püssirohtu lihtsalt veidi (me räägime millisekunditest) kauem "plahvatada" ja seega ka energiat pikemalt edasi anda? Ehk siis see viimane oli arvamusega küsimus.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

[quote="kajahimees"]Pikalt targutama ei hakkagi, palju tarka juba eespool öeldud. Aga olen kah omanud .30-06 kaliibrit, praegu kasutan .300Win Mag-it(kompensaatoritega), .308-ga pole kunagi ühtki pauku teinud ja kindlasti on tagasilöögis tuntavad erinevused, aga...ma hästi ei mõista seda hirmu.
Jahiolukorras teed paugu või kaks, pole vahet neil kaliibritel nii suurt, et nüüd peljata, .30-06 on suure looma ja kaugema lasu jaoks kindlalt etem ....

No milleks, SA Kakuke seda vaibunud vulkaani :lol: küll torkima hakkasid?
Kesk ilusat põdrajahti esitad niivõrd ähmase küsimuse!
Oli too ehk pühapäevajahimees? 60 või 110 kg? kas ka kaugõngitseja? Mitmes püss? (7 ju nagu normiks :wink: ), kus jahti peab, keda tavaliselt kütib? Kas välissafarile kipub? Kas head, aga ka kallist padrunit hakkab ostma?
Ah aitab juba...
Mina, kui müügimees küsiks küll! Ja sügaks siis alles kukalt (või otsustas see proff kõik ettesõidetava automargi ja kufta järgi ära?).

Ja ometi nii enne kui pärast Kajahimeest räägitakse küll aiast, küll aiaaugust. :roll:
Foorum on küll üks tore Hyde Park, kuid arutluse all olevad dimensioonid jäägu mõistetavuse piiresse :!:

Taagepera järgses kommentaaris vilksatas Sinu (tõeliselt vabandan) ja kopra kehakaal :wink: , aga ütle ka, milline sellel Kütiäri püssiostjal oli!?
Kui sarnane, siis 30-06 raskemaid kuule harvem kasutada!

Mango lahkas üksipulgi kõik ära ja veelgi lisas, et tagasilöögi taluvus on individuaalne. (miks too 7 rem magn pehmemalt lööb, leiab Mango ehk vastavaid kestapikkusi võrreldes, vt Arlese viimast!)
VKX paneb täie rauaga, et 30-06 on tagasilöök tugevam, kui 308-l. Ühesuguste kuuliraskuste ja rauapikkuste juures :?:

Mango teeb veelkord juba täieliku rezümee ja ütleb, et...
....150 meetrini eriti praktilist vahet pole, kuid edasi küll. Raskeid kuule ta nii hästi ei seedi kui vanem vend. Optimum jääb alla 180 graini (usa ühikutes), samal ajal kui 30-06 tunneb end suht hästi ka 220 grainise kuuliga, mis suurele karule/põdrale just kohane.

Just! 300m pealt ongi toss otsas.
Ja panekski siis lati 250-300m peale, ja küsiks, et millise energia neist vägevaist relvist lennutatud kuul ka järgi jätab? Aga siis veel ballistiline koefitsent!?
Nagu algeline küsimus, aga loomulikult need järgijäänud Kilodžaulid (or joules) selle pulli ju pikali löövad :!:

Või leidub selline jääger, kes kaljukidlalt ette teab , et üle 100m ei kära?
Ja olekski nagu kaardid sassis!?
Et tahaks püssi,põdrale, karule, kuldile, põrsale, kitsele...ja et ikka repsil ka nahka veits külge jätaks :cry:

Kuradi raske vastata, kui autoostjal sooviks võimas, ökonoomne, väike, kuid 7- liikmelise pereauto ostusoov , millega aastas ka nats kruusa vedada annaks.

Niikui toru pikkus suureneb, ei löö ta juba nii tagasi, ei üles, ja tulekeragi ägedama moonaga ökonoomselt arvel! (300 REM MAGN teeb ikka ilu küll!).

Nii kui üksi ja koeraga, on kohe teisem lugu (ja kahetsed aastaid, et just sedasama ühte vintraudset toru sel siledal ligi põld).

Hea küsimus oli, Kakuke. Sain ma´gi teiste abiga törts targemaks. Ei tulnud see öine monoloog pikk ühtki.
BH.

Ehk Kakukene vargsi ennast mõtles?
Vasta