.308 & 30-06

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Postitus Postitas Metslane »

Endriku info tegi südame alt nii soojaks. Esiteks just selle pärast, et see lükkab ümber 30-06 meeste väited, et see kaliiber on ikka pea jagu üle 308'st, sest lisa kuulienergia tapab paremini. Soome andmete põhjal on looma liikumismaa peale lasku 2 m ! 30-06 kasuks ja Rootsis 5 m rohkem. Võib-olla olen lihtsalt kehv mees, kuid see kelkimine siin foorumis, et lasen 308ga 150m ja siis 30-06ga 100 m veel kaugemalt. Mul metsas käelt lastes on sellised distantsid ikka laskmata jäänud. 100 m käelt lasta on juba punnitamine. Minge mehed tiiru ja laske käelt 100m tiirus ja vaadake, mis tulemused teil on. 308 omanik!
Viimati muutis Metslane, K Nov 14, 2007 6:39 pm, muudetud 1 kord kokku.
Aim small, miss small!
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Metslane kirjutas: Esiteks just selle pärast, et see lükkab ümber 30-06 meeste väited, et see kaliiber on ikka pea jagu üle 308'st, sest lisa kuulienergia tapab paremini. Soome andmete põhjal on looma liikumismaa peale lasku 2 m ! 30-06 kasuks ja Rootsis 5 m rohkem.


Ei saanud nüüd päris täpselt aru, mida sa mõtlesid - kas 308 on parem või ikkagi 30-06?
Kasutaja avatar
Kallekke
Postitusi: 299
Liitunud: K Jaan 03, 2007 9:13 pm

30-06

Postitus Postitas Kallekke »

Kui nüüd tabelid kõrvale jätta siis on tegelikult 30-06 ikka 308-sast peajagu üle küll:9,7-se kuuliga 308-sal V0 860 m/s on ka kõik mis võimalik välja pigistada ja sedagi meile kättesaamatu rohuga (kui just ise tooma ei lähe kaugele maale) kui sama surve juures 30-06-st pigistab 9,7-sega V0-liks 937 m/s meile kättesaadava rohuga,tõsi täpsuses kaotab mõne mm kuid jääb ikka paremaks kui enamus poe moonad. mks neid kiirusi üles ajada on vist kõigile teada(sirgjoonelisem lend,suurem energia,spets kuulidega max.tulemuse saamine,vähem tuulekartlikum.......)
Protif "HORNADY" njet prijomoff !
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Endriku poolt loetud andmetes ei ole muidugi ka midagi kasutatud kuulide kohta. Kuulist oleneb ka asi oi kui palju. Huvitav tähelepanek, et Soomes liiguvad loomad peale tabamust kuidagi kaugemale, kui Rootsis.:)
Viimati muutis Mart, K Nov 14, 2007 9:23 pm, muudetud 1 kord kokku.
kraavik
Postitusi: 378
Liitunud: E Okt 03, 2005 4:06 pm

Postitus Postitas kraavik »

Mart kirjutas:Endriku poolt loetud andmetes ei ole muidugi ka midagi kasutatud kuulide kohta. Kuulist oleneb ka asi oi kui palju. Huvitav tähelepanek, et Soomes liiguvad loomad peale tabamust kuidagi kaugemale, kui Rootsis.:)


Jah, vahed on vaat et kahekordsed! :D Ja pole ka infot, mitme lasuga loom kukkus. Äkki 308 mehed tegid keskmiselt 2 lasku ja 30-06 mehed said 1 lasuga hakkama? :lol:
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Postitus Postitas hendrik »

Mart kirjutas:Endriku poolt loetud andmetes ei ole muidugi ka midagi kasutatud kuulide kohta. Kuulist oleneb ka asi oi kui palju. Huvitav tähelepanek, et Soomes liiguvad loomad peale tabamust kuidagi kaugemale, kui Rootsis.:)


Ma olen Mardiga sama meelt, et kuulide kohta oleks ka infot vaja, muidu selline üldsõnaline tabel on pigem lihtalt huvitav lugeda aga korrektset järeldust (nt seda, et rootsi põder on visam vms :D ) teha ei saa.

Ähh, 308 vs 30-06, ikka tahetakse libedale teele minna, maitse üle ei vaielda, vaid kakeldakse.. Pealegi, milleks laduda seda rohtu ja kiirust maksimaalsen? Kui on ikka kindel värk, et vaja neid häid trajektoore ja kiirust ja kõike muud paremat, siis on .30 perekonnas paremaid valikuid.

Juhin Mardile ka tähelepanu, et mitte mina ei loetlenud neid fantastiliselt fenomenaalseid põdraandmeid, vaid Endrik...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ei saa mina ka jutust aru 308 vs 30-06. Pigem võiks rääkida teemal, et kas üks või teine on piisav. Sellest saaks juba aru.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

hendrik kirjutas:Juhin Mardile ka tähelepanu, et mitte mina ei loetlenud neid fantastiliselt fenomenaalseid põdraandmeid, vaid Endrik...


Sorry, parandatud. :wink:
Endrik
Postitusi: 25
Liitunud: E Nov 12, 2007 10:20 pm

Postitus Postitas Endrik »

Soomlastel on kõnekäänd et hea lask oleneb viiest tähtsast asjast:
1)koht kuhu looma tabada
2)koht kuhu looma tabada
3)koht kuhu looma tabada
4)mis kuuliga lasta
5)mis kaliibriga lasta

selge see et 308 ei ole parem kui 30-06 ja vastupidi. olen ka mina eelkõnelejatega nõus et tähtis on milleks seda kaliibrit kasutatakse. Minu isiklik arvamus on et 308 Eestis piisav, on tiirus parem, 30-06 lubab suurema jõu tõttu rohkem eksimust, tiirus natuke liiga tugev tagasilöök aga võimaldab minna Aafrikasse ja mujale suurulukeid (teatud piirini)küttima.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: 30-06

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Kallekke kirjutas:Kui nüüd tabelid kõrvale jätta siis on tegelikult 30-06 ikka 308-sast peajagu üle küll:9,7-se kuuliga 308-sal V0 860 m/s on ka kõik mis võimalik välja pigistada ja sedagi meile kättesaamatu rohuga (kui just ise tooma ei lähe kaugele maale) kui sama surve juures 30-06-st pigistab 9,7-sega V0-liks 937 m/s meile kättesaadava rohuga,tõsi täpsuses kaotab mõne mm kuid jääb ikka paremaks kui enamus poe moonad. mks neid kiirusi üles ajada on vist kõigile teada(sirgjoonelisem lend,suurem energia,spets kuulidega max.tulemuse saamine,vähem tuulekartlikum.......)




Vaatame natuke seda "peajagu üle olemist":

308 WIN
rohi Vihtavuori nr N530 kogus 2,76 g kuul 9,7g algkiirus 892 m/sek

VV nr N540 3,13 g kuul 9,7g algkiirus 901 m/sek

30-06 Spr

rohi VV nr N550 kogus 3,87 g kuul 9,7g algkiirus 917 m/sek
VV N540 kogus 3,64g kuul 9,7 g algkiirus 906 m/sek

1.Mis rohud need "kättesaamatud" on?

2.Vaata, tulemused on ligikaudu samasugused. Aga juhin tähelepanu sellele, et sama tulemuse saavutamiseks on vaja ühel puhul laadida 3,13 g ja teisel juhul 3,87 g (brrrrrrrr...) rohtu. Milleks? Kärakas on jube, lasta on ebamugav ja 308-l on peaaegu sama kuuli algkiirus mõistlikuma laenguga? :roll:
3.oot oot millise "kättesaadava rohuga"pigistab 30-06-st 9,7-sega V0-liks 937 m/s???
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ja Kaupo jutule lisaks et 30-06 padrunu eest tuleb poes väljakäia 5-10 eeku rohkem ,juba see "tõestab" asja paremust. Ikka mul on suurem kui sul :wink: Võite siin oma J-isi arvestada palju tahate ,kindel on aga see kui lask ikka TABAB siis on loom ka küljeli! **** mis vahet on kas ta läheb edasi 30 v 35 meetrit. Ma ei tea miks on meil selline kartus ,et vajan ikka "jõhkramat" relva ,muidu ei tapa viimati!? "Kärpse " laskmisel olid abiks spets lauad ja alused ja tulemused olid nagu nad olid,kus **** te metsas pikal sihil v langil nii kindla aluse leiate,et sooritada neid 300-400 m laske? Ärge hakake nüüd jurama alpikepist,sellistel distantsidel on vististi ainuke käepärane tugi enamasti auto,aga kas see on jaht?Niipalju kui mina olen tähelepannud,kasutavad tegijamad tiirus ikka harjutusele vähim lubatud kaliibrit,kas see ei anna motivatsiooni liikuda mitte võimsuse vaid kvaliteedi poole?

Ka nii võib ,aga kas see on mõistlik? Olin algaja vindi(308) omanik ja kutsuti appi metskonna põtra laskma,noor ja kogenematu nagu ma olin ,sai pauk teele saadetud paarsada meetrit eemalt teed ületavale pullile! Tulemuseks oli verine põder metsas ja omal häbi.Algas võidujooks,kas jõuame viimasele sihile ette ,v kaob põder suurde rabamasiivi ,kus pole ühtki kraavi ega sihti.Trehvasimegi siis viimasel sihil,kauguseks aga tererve kvartali pikkus ,oli vist mingi 500 m. Ainsaks toeks kvartali post ja ei mingit kogemust nii kaugelt laskmiseks.Esimene kuul lõi lumistelt pilliroo latvadelt lume üless ja näitas palju tegelikult on vaja kõrgust korigeerida.Teine pauk siiski tabas ja viiest väljatulistatud oli kaks veel küljes.Peale esimest tabamust liikus ta kokku ehk 50 m .Moonaks oli vene "Lossi" moon millel mingi 9g kuul ja Vo mingi 900 m/s. Kõige esimene pauk oli tabanud ainult esimest jalga. Kas ma nüüd peaksin soetama endale mingi 300 -se magnumi ,juhuks kui elus veel midagi sellist peaks juhtuma,pigem ikka jätan sellised lolused tegemata ,kuigi nagu selgeks sai on võimalik ka 308-saga selliselt distantsilt loom tappa,rääkigu need võimsuse tabelid mida tahes!
Kive kotti!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

kult kirjutas:....
"Kärpse " laskmisel olid abiks spets lauad ja alused ja tulemused olid nagu nad olid,kus ***** te metsas pikal sihil v langil nii kindla aluse leiate,et sooritada neid 300-400 m laske? Ärge hakake nüüd jurama alpikepist,sellistel distantsidel on vististi ainuke käepärane tugi enamasti auto,aga kas see on jaht?
...

OT: Ei pea auto selleks olema. Ise olen roomanud hanekarja poole seljakott kaasas, mis kaltsu täis topitud ja ei ütleks küll, et jahimõnu väiksem oleks olnud. Aga see on puhas kuld, et enam tuleb kvaliteedile rõhuda, kui kvantiteedile. Kvaliteet kopsus toimib paremini, kui kvantiteet maos/soolikates. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Kallekke
Postitusi: 299
Liitunud: K Jaan 03, 2007 9:13 pm

308-3006

Postitus Postitas Kallekke »

Kaupo:

Vaatame natuke seda "peajagu üle olemist":

308 WIN
rohi Vihtavuori nr N530 kogus 2,76 g kuul 9,7g algkiirus 892 m/sek

VV nr N540 3,13 g kuul 9,7g algkiirus 901 m/sek

30-06 Spr

rohi VV nr N550 kogus 3,87 g kuul 9,7g algkiirus 917 m/sek
VV N540 kogus 3,64g kuul 9,7 g algkiirus 906 m/sek

1.Mis rohud need "kättesaamatud" on?

2.Vaata, tulemused on ligikaudu samasugused. Aga juhin tähelepanu sellele, et sama tulemuse saavutamiseks on vaja ühel puhul laadida 3,13 g ja teisel juhul 3,87 g (brrrrrrrr...) rohtu. Milleks? Kärakas on jube, lasta on ebamugav ja 308-l on peaaegu sama kuuli algkiirus mõistlikuma laenguga? Rolling Eyes
3.oot oot millise "kättesaadava rohuga"pigistab 30-06-st 9,7-sega V0-liks 937 m/s???




Küsiks Kaupolt et mis on ühist vene,saksa,inglise vindil,ak 47-mel,30-06-el jne. sõjarelvadel?
kui sa arvad et 30-06-el see 0,74 grammi rohtu niisama sinna kõvema kärtsu saamiseks on pandud,umbes samasugu v0-lide saamiseks 308 superlaengutega siis mõtiskle veel korra asja üle.
Rohu all mõtlesin Hodgon-i.
Enne kui sa siin 308-sale superlaenguid jagad tee ikka rahvale selgeks ka millistes 308-sa cal-iga püssides seda kasutada võiks-vastasel juhul on mõnel innukal kuulajal ja laadijal hambad mustad ja püss kinni kiilunud.
N550-nega pigistab sellise 937m/s laengu välja.(ammus need 500 seeria rohud tulid)



ei midagi isiklikku.
Protif "HORNADY" njet prijomoff !
bambino
Postitusi: 134
Liitunud: K Nov 30, 2005 11:44 am

Postitus Postitas bambino »

Vaadates Lapua tabelit on 308 ja 30-06 testraud mõlemal 24" (610 mm), väike vahe on vindisammus. Kuna max rõhk on niikuinii antud SAAMI järgi, siis ei tohiks püssidel erilist vahet olla.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kakuke ,ära nüüd võta asja nii konkreetselt/isiklikult ,ma ju kirjutasin "enamasti" mis ei tähenda ,et see 100 % nii oleks.Ma tean mis relva kasutad ja ma ei taotlegi midagi muud ,kui et noormees ,kes on äkitse probleemi ees mida siis ikkagi tal tarvis on ,kas ülivõimast pommitajat v mõneti tagasihilikumat kaliibrit ,millega ta ka peale esimest kärakat silma kinni ei pigistaks ,kui päästikule vajutab ja saab selgeks,et see näiliselt nõrguke kaliiber on võimeline "haiget tegema" oi oi kui kaugelt! Sina alustasid õigest otsast ja oleks tore ,kui mõnelgi noormehel oleks mutsu sama rada käia! Kui on kogunenud kogemusi ja oskusi ja tekkib vajadus magnumite järele ,siis on see juba teine teema ja teadlik valik seal pole midagi taunitavat!
Kivi kotti!
Vasta