Rebasejaht

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.
Vasta
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Rebasejaht

Postitus Postitas wsm »

Plaanisime teha seajahti aga kuna lund ei tulnud otsustasime teha ühiselt rebasejahti. Sai siis kotti mitmeid rebaseid, aga ühest ei saanud jagu!?
Asi järgmine: Rebane tuli kuusikust künnile täie kiirusega nii, et saba ka sirge taga.Kõrvalolev kütt siledaga 50meetrilt ei hakanud torugi tõstma. Minuni rebasest vahemaa 200m. Otsustasin 270 WSM-ga proovida, ehk näkkab.Aga sihtimisega hakkasin kiiret matemaatikat tegema, et kui palju nüüd vaja ette võtta :?: Esimene lask, võtsin 1m ette ja rebane ei teinud teist nägugi.Teine lask 1,5 meetrit rebasest ette ja künd tolmas rebase juures, aga minema ta läks ja terve nahaga.Pärast hakkas aga krippeldama, et palju siis oleks vaja olnud tegelikult rebasest ette rehkendada.Hiljem kodus arvutades sain aga endalegi üllatava ja tõese vastuse.Tehnilised andmed siis:
Kuul 7,1 grammi ,kuuli kiirus V0-1010 m/s
kiirus 200-l meetril 830 m/s, rebase jooksu kiirus 10 m/s
Ja vastus oleks? :idea:
Siit küsimus ka teistele.
Kui palju oleksite oma relvaga samas situatsioonis ette pidanud rehkendama?
Seda oleks siin huvitav lugeda :!:
Hakake pakkuma!
Head arvutamist!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Pange tähele, küsimus on konksuga. Defineerimata on jäetud rebase keha arvesse mineva tabamisala pikkus. Pakun, et u 2 m horisontaalennakust oleks pidanud piisama.

BM
saialõikaja
Postitusi: 406
Liitunud: E Okt 04, 2004 10:03 am

Postitus Postitas saialõikaja »

Vastus: arvutades välja, et rebane 200m kaugusel ja kiirusel "saba-sirge", oleksin nii kiiresti kui võimalik püssi selga tagasi rehkendanud. :)
tuleb jaht või jaa?
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Rebasejaht

Postitus Postitas wsm »

Ma ei hakanud tabamisala pikkust taga ajama kuna eesmärk on tabamine.
Keha pikkuse sisse mahub ka +ja - (20cm)
Pakutud 2 meetrit on natuke vähevõitu.
Väike peamurdmine siit ka 308 vinni meestele:
Distants 200m
rebase kiirus 10m/s
kuul 10,0 grammi SP
kuuli algkiirus V0-823 m/s
kuuli kiirus 200 meetril 700m/s
Võtaksite ette, kui palju :?:
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Postitus Postitas Anti »

võib-olla 2,4-2,6m
http://beta.album.ee/antilaht
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

2,174m sain mina, kui kuuli kiiruseks keskmiselt võtsin 920m/s
Leidsin kõigepealt, et kui kaua kulub kuulil aega rebaseni jõudmiseks ja siis arvutasin tagasi, et kui pika maa rebane selle aja jooksul maha jõuab joosta.
(laskekaugus/kuuli kiirus)*rebase kiirus=maa mis ette tuleb võtta.
308 ga siis 2,626m nii et Anti laseks 270WSM´ga eest läbi ja 308ga tagant läbi. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Postitus Postitas Anti »

kakuke kirjutas:2,174m sain mina, kui kuuli kiiruseks keskmiselt võtsin 920m/s
Leidsin kõigepealt, et kui kaua kulub kuulil aega rebaseni jõudmiseks ja siis arvutasin tagasi, et kui pika maa rebane selle aja jooksul maha jõuab joosta.
(laskekaugus/kuuli kiirus)*rebase kiirus=maa mis ette tuleb võtta.
308 ga siis 2,626m nii et anti laseks 270WSM´ga eest läbi ja 308ga tagant läbi. :D


Ma arvutasin siin just seda 308win asja. Ma nii täpseks ei läinud,aga arvutasin samamoodi nagu Janek. Ja nagu näha, 308win ei laseks ma mööda vaid saaks peale ikka :wink:
http://beta.album.ee/antilaht
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Et siis arvuti metsa kaasa ja toksid kohapeal andmed sisse ja ehk ei lähegi poolt tundi ära kui õige laskekaugus leitud.Aint reps paganas on poole tunniga juba kolmandas metsas(kui mitte urus) ja nüüd peab hakkama uuesti arvutit piinama.Endale tundus,et lasakemaa kaugus on võetud siis seisva looma peale või liigub rebane sinuga paraleerselt(aga liikudes ju looma kaugus muutub,eriti veel kui täistambiga liigub) ja on nüüd see kaugus nii täpne,et saad kohe arvutiga ettesihtimismäära välja arvutada?
Arvan,et siin annab kõige täpsema vastuse Saialõikaja arvutus.
noorus on ilus aeg
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Saialõikajal hea valem tõesti, aga huvitav kas see siis ka töötaks kui rebane vindiga ntx 50m peal välja tuiskab saba sirgu? Ei usu, aga siis on juba hilja rehkendada, et sellise kiirusega rebuskile tuleb tabamispunktist ette võtta ei vähem ega rohkem, kui 60cm ja seda polegi nii vähe. Ma olen ka sellist valemit proovinud, et rebase tuiskamise ajal annad vilet ja see on töötanud. Sinder uudishimulik jääb seisma ja vaatab tagasi. See saatuslikuks saabki.;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Ja ei tohi unustada ka ülesse võtta kui kal308 ja distants 200m.Üldiselt vaikse ilmaga ka 200m kauguselt vile aidanud.
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas wsm »

Antud hetkel polnud seal vilega midagi teha, sest 50 meetrit metsas sihil lasti tal kaaslane ära ja sealt see saba-sirge tulek tuligi.

Aga lugu iseenesest õpetlik kuna põdrajahil võib sellist situatsiooni tekkida küll ja küll. Siit õpetus, et põdrale samalt maalt ikka põdrajagu ette :!:
Muidu läheb loom kõhust või kintsudest haavatuna minema!
s4u4l4e4v4
Postitusi: 9
Liitunud: K Aug 03, 2005 2:58 pm

Rebasejaht

Postitus Postitas s4u4l4e4v4 »

Kas rebase täis kiirus, nii et saba on sirge on 36 km/h? 10 m/s =36 km/h.
Kahtlen selles ja arvan, et rebane on võimeline kiiremini jooksma.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Omal juhtus hiljuti järgmine lugu:Koerad võtsid kuldi ja see sindrinahk pani kohe sajaga minema.Õnneks olin alles auto lähedal.Autole hääled sisse ja tutkaga koeri jälgima.Kuskil 3km eemal õnnestus ühe suure põllu juures ette jääda ja sealt siis nad tulid.Siga täiega ees ja koerad ca 150m taga.Toetasin põhupallile,vedasin seaga kaasa,võtsin umbes peajagu ette ja vajutasin.Kult tegi salto ja samasse ta jäigi.Hilisem mõõtmine:kaugus 320m,kal.300wm,kuul 11,7g norma oryx, ja tabamus abas ehk siis naba kümme.Kuna ise pean seda lasku rohkem kobaks siis oleks huvitav teada palju sellisel juhul vaja ette võtta?
s4u4l4e4v4
Postitusi: 9
Liitunud: K Aug 03, 2005 2:58 pm

Postitus Postitas s4u4l4e4v4 »

Pakuks oma varjandi. Nende andmete järgi peaks kuul läbima 200m kuskil 0,25-e sekundiga. Jooksev rebane 10 m/s, selle ajaga läbib 2,5 m. Sama palju peaks minu arust ka ettevõtma tahetavast tabamis kohast, aga ma arvan, et täiskiirusel rebane jookseb kiiremini kui 10 m/s ja ettevõtt peaks olema veel suurem. Pakuks 3 - 3,5 meetrit sellelt kauguselt ettevõtu maaks. Selline on minu arvamus.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Mul selline lugu laupäevast, kui faasanijahist tulime, maru ilus rebane oli põllus. Rohkem lugusid pole :) Tegelikult, kui juba päevakajaline ja rebase teema, siis lisaks punase jutti tabamise arvutustele, kuidas rebane liigub? Talv nagu napilt käes, päike särab kenasti. Öösel tuleb loodetavasti kuud ka. Hea oleks kuulda, kuidas rebase nägemisega hetkel.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta