K: Vigastatud looma hukkamine?

Siin võiks esitada küsimusi , mis puudutavad jahindus- ja relvaalast seadusandlust ,et oma ala tundvad inimesed saaksid teile vastata.
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Re: K: Vigastatud looma hukkamine?

Postitus Postitas Eik »

Lõpetame selle vaidluse siis läbi huumoriprisma, nt. minu püütud uluk muutub automaatselt minu varaks ja et, minu vara enam minema ei putkaks pean ma..........!! :D
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: K: Vigastatud looma hukkamine?

Postitus Postitas unt »

Jahiseaduses olete kokkuleppele jõudnud, et JS ei keela kinnipüütud looma hukata jahipidamiseks mitte lubatud vahendiga. Toon siia juurde veel Loomakaitseseaduse sätte

§ 10. Looma lubatud hukkamine
(2) Looma lubatud hukkamise puhul tuleb valida hukkamisviis, mis põhjustab loomale võimalikult vähe füüsilisi ja vaimseid kannatusi.


Kui olukord on selline, et loom on seaduslikult kinni püütud, relv ja selle kandmine on seaduslikud, siis ma ei näe vähematki vastuolu, et loom hukatakse püstolist/revolvrist. See, et Relvaseadus sellist konkreetset olukorda ei sätesta, ei ole veel piisav argument. Relvaseadus ega ka ükski teine eriseadus ei sätesta kunagi kogu laia ampluaad, mida nimetatakse eluks. Iga eriseadus sätestab omas kitsas valdkonnas olevad reeglid ja neid seaduseid tuleb vaadelda koos. Ja kui lähtuda Lomakaitseseaduse eelpool toodud nõudest, siis arvan, et kuidagi ei saa väita, et peale lasu püstolist/revolvrist oleks antud olukorras midagi kiiremat ja veel tõhusamat kinnipüütud väikeuluki surmamiseks. Me ei pea seda lasku ju tegema 12sest kaheraudsest, sest see lõhuks looma ja ka püügivahendi! Seega on siin ka otstarbekuse kaalutlus, mille tulemusena on täidetud vähemalt kolmest seadusest tulevad nõuded - tegemist ei ole jahipidamisega; valitud on looma hukkamiseks vähim kannatusi põhjustav hukkamisviis; me ei lähe relvaseadusega vastuollu, sest relvaseadus lihtsalt ei sätesta antud olukorda ja ühtlasi ka ei keela seda. Küll aga viitab Relvaseadus Jahiseadusele.
Ja on veel üks argument - kui seadused ei sätesta täpselt mingeid kindlaid olukordi, siis tuleb neid alati tõlgendada süüdistatava kasuks. Seega puudub mõtekus pidada sellist uluki surmamist seadusevastaseks teoks.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
duma
Postitusi: 523
Liitunud: N Mär 15, 2007 12:10 pm

Re: K: Vigastatud looma hukkamine?

Postitus Postitas duma »

§1. Jahiuluki ebaseaduslik hukkamine

Jahiuluki ebaseaduslikuks hukkamiseks käesoleva määruse tähenduses loetakse jahiuluki isendi hukkamist või jahilinnu muna korjamist, kui selle tegevusega kaasneb seaduse või seaduse alusel antud õigusakti nõuete rikkumine.

Minu meelest on revolvriga uluki hukkamine seadusevastane, isegi pyytud uluki kuna ei ole mingisugust tungivat vajadust seda teha. Jah on tungiv vajadus selle jaoks vigastatud uluki näol, aga see on eriolukord. Kui sa lähed küttima ulukit siis ei näe ma põhjust jahiuluki ebaseaduslikuks hukkamiseks.

Palun teeme nii et rohkem seda seadustega osa ei puuduta läheme vaikselt teemasse tagasi.
Kes vaielda tahab siis teeme seda privas :!: (b) :)
duo on parem
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: K: Vigastatud looma hukkamine?

Postitus Postitas hendrik »

duma kirjutas:§1. Jahiuluki ebaseaduslik hukkamine

Jahiuluki ebaseaduslikuks hukkamiseks käesoleva määruse tähenduses loetakse jahiuluki isendi hukkamist või jahilinnu muna korjamist, kui selle tegevusega kaasneb seaduse või seaduse alusel antud õigusakti nõuete rikkumine.

Minu meelest on revolvriga uluki hukkamine seadusevastane, isegi pyytud uluki kuna ei ole mingisugust tungivat vajadust seda teha. Jah on tungiv vajadus selle jaoks vigastatud uluki näol, aga see on eriolukord. Kui sa lähed küttima ulukit siis ei näe ma põhjust jahiuluki ebaseaduslikuks hukkamiseks.

(b) :)


Kuna siin see jutt lahti läks, siis tuleks ikka lõpuni ära rääkida, mitte väärarvamusega teksti lõpetada. Nimetatud määruse (mille nime pole tahetud isegi avaldada, viisakas oleks seda teha, kuna Eesti riigis on määruseid genereeritud tohutul määral) ehk siis jahiuluki ebaseadusliku hukkamise või jahiuluki elupaiga hävitamise või kahjustamisega keskkonnale tekitatud kahju määrad, Vabariigi Valitsuse 12. veebruari 2003. a määrus nr 48, kohaselt sätestatakse keskkonnakahju tekitamise suurused, mitte tingimused. Jahiseadus sätestab kenasti kõik võimalused ja tingimused seaduspärase jahi pidamiseks. Nagu varem juba öeldud - püütud uluki surmamine EI OLE jahipidamine, seega ei ole vaja nii täpselt näpuga järge ajada jahipidamisevahendite ridadel. Küll aga on vaja ka püütud ulukit surmates valida vahendeid, et see saaks tehtud kiirelt ja valutult. Minu isiklik arvamus on õige mehe käes olev käsitulirelv on selleks palju sobivam vahend kui kaigas vms mitte selleks mõeldud asi.

Ei tasu iseendale elu liiga keeruliseks mõelda - selle asutuse nimi on KKI, kus seda sinu eest tehakse.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: K: Vigastatud looma hukkamine?

Postitus Postitas Feen »

Duma, siin on siililegi selge, et sa urujahis käinud pole. Ise selle eest olen suht usinasti nüüdseks seda jahti pidanud ning, olgem ausad, 22lr lahendab kenasti kõik mured, mis puutuvad uluki surmamisse. Endal küll pole, kuid olen selle kasutamist korduvalt näinud. Naha kahustused väiksemad kui noaga torgates, loom lõpeb kiiremini, ei ole vaja eraldi aega kulutada, plaks ja valmis. Koprajahis juhutb ikka, et loom kahvaga välja, siis noaga asi ära, vahepeal on mõni kobras käinud ja ukerdanud tiiru seal, kus enne kahv oli. Kui urujahi juurde jääda, siis mõtlen tõsiselt 22lr püstoli muretsemisele.

Haavatud looma juurde tagasi tulles, räägiti küll juba, et kuhu lasta. Mingi teema all oli 1-2 simulatsiooni, kus saab optikast siga-põtra-karu-sokku lasta. Nende asjanduste pealt hea vaadata, et kuhu mingi kuuli tabamus mõjub. Algajana oleks endalgi väga abiks olnud... käpa taha, käpa taha... aga noorjahimehele on teinekord suht hägune see käpa taha ning puust ja punaseks on abiks. Ja kui sülti tahta, või on loom nii katki sõidetud, et seda keegi hiljem sööma ei hakka, siis kopsu võib ka lasta. Samuti noaga torgata. Nt selgrootabamusega sigu olen torganud kopsu, ära ei lähe ja kustuvad üsna kiiresti.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta