Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Kasutaja avatar
Veix
Postitusi: 200
Liitunud: E Veebr 11, 2008 5:19 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas Veix »

tony kirjutas:Aga kus siis ei tüssata?

No Viljandi lähedal seenimaani pole probleemi olnud, tüssamise või petmisega!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas tony »

Ära iial ütle iial :D
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas tony »

Vorsti nad oskavad tõesti teha.Kusjuures enne põlengut oli seal tehtud vorst tunduvalt parem.Ainult ühest asjast ei saa ma aru.Kui ma viin sinna 100kg liha ja sellele lisatakse veel 15kg pekki,siis kokku teeb see 115kg aga vorsti saan ma kätte ainult 90kg (andmed ei ole tõesed,võtsin hetkel laest aga umbes nii see käib).Kusjuures kodus hakkab see vorst imekiirelt kokku kuivama.Teinekord on lausa hirm,et kes keda:kas mina jõuan vorsti enne sügavasse panna või kuivab teine käte vahel kokku :D .Teadupärast peaks laskma teisel nädalapäevad seista,et siis maitseained ilusasti läbi käiks aga siis jälle jääb see nahk (kile) lotendama :mrgreen:
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas jorr »

Sinu jutust ei loe välja,kas tegemist on keedu,poolsuitsu või suitsuvorstiga.Muide,metsloomaliha vorst selline,et tükib kergesti hallituse peale võtma,ehk ütled ka ,kus vorsti hoiad.Kontserviga sellist muret pole ja säilib jahedas ilusti.Aga kauba kaalu muutmiseks on igasugu trikke olemas,näiteks pandi vanasti riidest suhkrukottide juurte veepang ja suhkru kaal ka tõusis.Lugesin,et praegu pidavat mõned poed pesema need tarbetähtaja üle elanud salatid koorest puhtaks ja siis uus hapukoor peale ning müüki tagasi.Ostke salatit, see ju tervislik toit.
Muideks,ka metsloomalihast täissuitsuvort tõmbub kuivades kokku ja kui soolikas(praegu põhimiselt kile) halvasti täidetud siis õige krimpsu kisub.
noorus on ilus aeg
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas rajaleidja »

tony kirjutas:Vorsti nad oskavad tõesti teha.Kusjuures enne põlengut oli seal tehtud vorst tunduvalt parem.Ainult ühest asjast ei saa ma aru.Kui ma viin sinna 100kg liha ja sellele lisatakse veel 15kg pekki,siis kokku teeb see 115kg aga vorsti saan ma kätte ainult 90kg (andmed ei ole tõesed,võtsin hetkel laest aga umbes nii see käib).Kusjuures kodus hakkab see vorst imekiirelt kokku kuivama.Teinekord on lausa hirm,et kes keda:kas mina jõuan vorsti enne sügavasse panna või kuivab teine käte vahel kokku :D .Teadupärast peaks laskma teisel nädalapäevad seista,et siis maitseained ilusasti läbi käiks aga siis jälle jääb see nahk (kile) lotendama :mrgreen:

Ei vaidle vastu, et enne õnnetust oli vorst justkui parem. Selle aasta esimene partii oli ka hea. Teine partii oli aga justkui natuke toores alles. Aga et viidud lihast märgatavalt vähem vorsti saaks, seda pole omal senimaani ette tulnud. Siiani praktiliselt üks ühele välja tulnud. Ja kodus pole vorstid kokku ka kuivama hakanud :)
Aga aeg on näidanud, et erinevad partiid võivad kvaliteedis ja maitses väga palju erineda. Õnneks on seda "praaki" omale väga vähe sattunud. Praegu neil tänu põdrajahi hooajale käed-jalad tööd täis(esmaspäeva hommikuti järjekorrad uksetaga) ja eks kipuvad selle pärast ka kiirustama.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas tony »

Huvitav,kas siis ainult minul lihal-vorstil vahe sisse tuleb?Ise pidasin seda loomulikuks kaoks.Üks juhus meenus:viisin nati üle 400kg liha,sinna juurde lisati mingi kogus pekki (kilosi ei mäleta),lasin teha pool kogust pikka vorsti (vist oli õllesegu,see sinepiseemnetega) ja teise poole grilli (sinna lisati veel juustu).Kätte sain 386kg vorsti.Ja nii on minul olnud kogu aeg.Kodus on 1mX2mX2m külmik,kuhu saan soovi korral kuni -12 sisse.Vot seal ma eelnevalt vorsti hoiangi mingi 0 kraadi juures.
Kellapoiss
Postitusi: 149
Liitunud: K Nov 01, 2006 5:05 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas Kellapoiss »

Mina kuivatan toatemperatuuril vorstid ära,siis pakin õhukesse toidukilesse ja sügavkülma.Mis puutub jahimeeste tõmbamisse,siis Lindpeti ees võivad kahvatuda kõik.
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas vallo »

Eks natuke ikka läheb kaduma niiskuse arvelt. Viisin viimati 170 kg liha ja välja tuli 146 kg vurste.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas kakuke »

kormoran kirjutas:Sain hiljuti maitsta tehtud seakonservi, see ei kõlvanud küll kuhugi, värv oli nagu keeduvorstil, ilus roosa. Vorsti nad võibolla oskavad teha, aga konservi küll mitte.

Kas headuse üle otsustasid värvi järgi või oli maitse ka kehva?
Feeniga saime sealt kitsest tehtud grillvorstid kätte ja ei laida nagu.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Veix
Postitusi: 200
Liitunud: E Veebr 11, 2008 5:19 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas Veix »

Eks see kvaliteet kõigub vastavalt nõudlusele, kui ikka tung taga ja kiired ajad, siis võib ka kvaliteedi ja maitse kõikumisi esineda.
Homme oli just plaanis minna liha viima, aga ilmastik on jube hetkel ja hommikune minek lükkub vist edasi.

Meenus, et esimese põdrajahi nädalavahetuse järgsel, esmaspäevahommikul 07.45 oli lihatööstuse ukse taga juba üle kümne auto ja neil polnud peal 10 kilo vaid ikka sadades kilodes liha, tehke siis järeldused! :)
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas Kolevoll »

See, et lihatööstusest saad vorsti sinna viidud lihakkogusest vähem, on juba vana tõde (nõukaaegne jäänuk e töölised tahavad ka elada). Viljandi lähedal olid meil sel teemal mõned aastad tagasi "vorstmeistritega" ka mõned lahkarvamused. Olen kodus ise üsna palju vorsti teinud ja valmistoodangut olen saanud ikka kogu lihakogusega (metsloomaliha+pekk) võrdelises osas. Vorsti valmistamisel lisatakse lihamassile veel igasugu lisaaineid vastavalt retseptile (nt soola kuni 3%, pipar, suhkur, tärklis, juust, vesi, jne), mis vorstisegu mahtu veelgi suurendavad, mitte ei vähenda. Tõsi on küll see, et ahjust välja võetud vorsti mass (kaal) on umbes 10% võrra väiksem kui ahju pandud vorstil, ent ikkagi võrdeline algse lihakogusega (massi langemine vorsti töötlemisel tuleb vorstimassile lisatud vee aurumisest).
Kui vorsti antakse tööstusest tellijale vähem kui sinna viidud metsloomaliha ja veel selgitatakse, et nii peabki olema, siis on tegemist vanast nõukaajast tuntud "loomuliku kaoga".
Viimati muutis Kolevoll, E Nov 24, 2008 11:08 am, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas Olgerd »

Kuna olen ise tsipake selle alaga tegelenud, siis võin öelda, et on ka igasuguseid lisaained, mis lisatakse massi tõstmiseks vorstisegule, et läheks vähem toorainet.
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas Eraser »

kormoran kirjutas:Sain hiljuti maitsta tehtud seakonservi, see ei kõlvanud küll kuhugi, värv oli nagu keeduvorstil, ilus roosa. Vorsti nad võibolla oskavad teha, aga konservi küll mitte.


Aga sa proovi nende tehtud põdrakonsevri, oleme ka meie palju toda teha lasknud aga nii head satsi kui seekord pole küll veel olnud. Samuti on nende suitsuliha väga hea.
Kasutaja avatar
reimakas
Postitusi: 308
Liitunud: E Nov 28, 2005 5:16 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas reimakas »

Viljandi ligidal tehtud vorst üks paremaid, mida tehtud. Nende konserv ei kõlba kuhugi... Konservid laseme meie Viiratsis teha ja siiani rahul.
Liha on ametlikes tehastes alati kokku kuivand. Kopra vorsti lasime ühel talumehel teha ja viisime 53kg liha ja pekki ja saime poolsuitsuvorsti 52kg :P Sellist asja tavaliselt pole juhtund ei vorsti tegemisel ega Viiratsis konserviga...
See, kes tapab, pole veel jahimees
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Re: Sooviksin lasta teha mõned vorstid - aga kus

Postitus Postitas Eraser »

Me lasime Viljandi lähedal teha ka metssea konservi, antud asi oli küll tõesti mitte parimate killast, liha liiga pudiks lastud ning kallerdisest ja kamarast polnud haisugi. Nüüd saime eelmine nädal kätte põdrakonservi, tõesti, kordan veelkord, mitu aastat oleme konserve teinud nii siin kui seal, kuid nii head pole veel saanud!!!
Vasta