Nugisepüünis

Õnnestunud jaht on hea eeltöö tulemus , kuidas teha ettevalmistusi ja mida jahil abivahenditena kasutada.
Vasta
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Nugisepüünis

Postitus Postitas jorr »

Uurisin veidi seda Andruse valmistatud nugiselõksu ja üks oluline viga torkas silma.Kastiuks sulgub soont mööda kukkudes aga kui väljas tuiskab ja hiljem sulalumi külmutab selle kastlõksu uksesoone kinni,siis uks ei sulgu korralikult,ning loom pääseb.Ise olen kasutanud sellist lõksu,millel uks kaarega langeb alla ja sulgub väljas oleva jämedama traadi abil.Oli tavaline,et uksel oli raskuseks hobuseraud.Vanasti oli just tähtis,et mida kauem püünis väljas seisab seda vähem on inimese lõhna küljes ja püüab paremini.
noorus on ilus aeg
Andrus M
Postitusi: 170
Liitunud: K Veebr 23, 2005 7:24 pm

Re: Nugisepüünis

Postitus Postitas Andrus M »

Vastuseks Jorrile.
Ilmselt olete seda tüüpi lõksu vaid pildil näinud, mitte kasutanud.
Ukse paksus on 1mm , soone laius 5-6mm.
Lõks töötab ainult uksele asetatud raskuse (5-15cm paksuse ja1-1,5m pika kaika) olemasolul.
Lisaks kaetakse lõks kuuseokstega, mis hoiab ära täistuiskamise ja lisab uksele survet, mis kokkuvõttes on piisav selle vähese külmunud lumetolmu purustamiseks, mis sinna võiks teoreetiliselt sattuda. Raskuse suurendamine või vähendamine reguleerib tallalaua tundlikust.
Seda lõksu konstrueerides mõtlesin loomulikult ka sellise lahenduse peale, mida Jorr mainis, kuid suure tuisu ja hilisema külmetamise puhul oleks ukse sulgumine veel prblemaatilisem olnud.
Pealegi oleks ehitus rohkem aega võtnud, oleks kallimaks läinud. Olen arvamusel, et mida lihtsama konstruktsiooniga on lõks, seda töökindlam ta on.
Olen aastaid kõikvõimalike lõksude ja nende päästikutüüpide kohta informatsiooni kogunud ning katsetanud kuid apsoluutselt kõikvõimalikes ilmastikutingimustes ei tööta saja protsendiliselt ükski lõks ,kaasaarvatud minu tehtud. Väga palju oleneb ikka lõksu ülespanijast - mis ühe käes ei tööta võib teisel väga edukas olla. Olen selles paljudel kordadel veenduda saanud.
Aitähh Jorrile kriitika eest, olgugi, et eksliku, aga kui kellelgi veel peaks küsimusi või kõhklusi olema, siis vastan meelsasti.
Parim viis kahtluste hajutamiseks oleks seda lõksu isiklkult katsetada
Minu koduleht: http://andrusmuru.planet.ee
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Nugisepüünis

Postitus Postitas jorr »

Enda arvates on lõksul üks väga suur pluss ja see on kaal.Olen neid laudadest tehtud lõkse metsa pidi tassinud ja kaalu kirunud.Seepärast oli vene ajal taldrikraud ikka sobivam kui lõkspüünis.Praegu muidugi taldrik keelatud lugu,nüüd teised rauatüübid.Ning lõksu ja rauaga püük tahab head uluki tundmist,tema käiguradasid ja elupaika peab hästi teadma.Aga jah,sellist lõksu,nagu Andres M pakub,olen aint pildil näinud ja kui mehel asi läbi töötatud,küllap siis püüab ka.
noorus on ilus aeg
metsavaht
Postitusi: 37
Liitunud: P Jaan 14, 2007 12:51 pm

Re: Nugisepüünis

Postitus Postitas metsavaht »

Tunduvad päris asjalikud püünised aga kas on ka tulemusi andnud? :M
kindel käsi, kindel saak.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Nugisepüünis

Postitus Postitas baddmann »

metsavaht kirjutas:Tunduvad päris asjalikud püünised aga kas on ka tulemusi andnud? :M


Ära sa ometi püünisepilte põhjalikult vaata :D

BM
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Nugisepüünis

Postitus Postitas mustlesk »

Äkki andrus pani topise kasti :lol:
metsavaht
Postitusi: 37
Liitunud: P Jaan 14, 2007 12:51 pm

Re: Nugisepüünis

Postitus Postitas metsavaht »

aga kas kellegil on veel nendega kogemusi?
ja pilte uurisin põhjalikult.
kindel käsi, kindel saak.
Vasta