.308 & 30-06

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Vasta
Külaline

Re: 30-06 ballistika parem ?

Postitus Postitas Külaline »

teadjamiis kirjutas:foorumist jooksis jutu sees läbi, et 30-06 ballistika on parem kui 308win `il, ok. aga kas keegi viitsiks võtta kätte ja lahti seletada miks kogu maailma eriüksuste ja sõjaväegede snaiperrelvad on 308win padruniga ja miks olympia laskmise 300m. lastakse 308win padruniga. Mina tean aga uurige kirjandust. Olen ka ise 300m distantsi lasknud ja võin öelda, et edukalt aj just nimelt omalaetud 308win padruniga. kellel suurem huvi asja vastu siis laadimisfoorumis kokkusaamise ettepanek ja aeg-koht olemas. Ärge ainult hakake 12,7mm snaiperrelvadest urgitsema nendega on hoopis teine asi.


Jutt jummalast õige! Mõned viited, kus sellest ka räägitakse:
http://www.snipercountry.com/higrnd05.htm
http://www.snipercountry.com/Articles/AccuracyFacts.asp
eeru
Postitusi: 246
Liitunud: N Veebr 26, 2004 9:17 am

Postitus Postitas eeru »

Sooviksin infot külmvaltsitud rauaga vintpüssist millel puudub klassikaline vintsoon. Mis ta endast kujutab ja kas keegi omab sellist relva ?
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Saingi lõpuks kinnituse oma kahtlustele,mis ükskord kukalt sügama võtsid.
Nimelt sai ühel kevadel püssi kontrollitud ja mis juhtus - püss lasi diagonaalis paremale ülesse,sai siis vannutud,et kuda ma siis viltuse püssiga jahil käisin.Kruvisin siis optika paika ja vahepeal said karbist padrunid otsa,tegin uue karbi lahti ja oh õudust ,asi jälle paigast ära.Mis siis ikka ,kruvisin jälle optikat ja sain asja jooksma ,mis selgus,optika sai jälle sinna tagasi kruvitud,kust reguleerimist alustasin :lol: .Kasutatud sai ühesuguste parameetritega moona,kuigi erineval ajal ostetud.
Kui nüüd teadjamehejutust pärlid välja noppida,siis ülaljutustatu pole mingi ime.Räägitagu mis tahes,aga see üks karp pidi olema raudselt teisiti laetud,sellisele järeldusele jõudsin siis ja praegu sain oma mõttele ainult kinnitust.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

RElva ja kaliibri valikust kirjandust

Postitus Postitas honkomees »

Relva valikust, sh kaliibri ja firma, võib vene keele oskaja lugeda pika jutu http://www.huntclub.ru/Books/rifle_select/index.htm Sattusin juhuslikult vene saitidel kolades peale. Minu arust täitsa huvitav, ehkki ise pole kõigega nõus. Too autor on suurte kaliibrite fanaatik, aga tunnistab, et paljugi on maitseasi ja lõpuks soovitab ikka iseennast usaldada :D
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

Mul endal on olemas vindid 308-le ja ka 223-le. Ostsin esialgu 308 selle kaliibri universaalsuse pärast. Väikeulukile siiski parem 222 või 223. 308 puudus on see, et ta jääb suurele loomale (karu, põder) siiski vähe nõrgaks. Tapab küll hea tabamuse korral, aga 30-06 on siiski kindlam. eriti karule. Nüüd kui mul on 223 ka olemas, kahetsen veidi, et mul pole 308 asemel 30-06-t. Niiet kui on kavas osta vinti väikeulukeile veel eraldi, oleks minu arust 30-06 etem.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

ma puht uudisimust küsin mitu karu ka hr TEDER last on.
243win
Kaupo Kindsigo

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

See, et 308 Win põdrale ja karule nõrgaks jääb on müüt! Tean mõndagi kuldmedali väärtusega karutrofee omanikku kes oma karu just 308 Win-iga lasknud, põdrast ma ei räägigi (palju "pehmem" loom). Ahjaa, Eesti rekord- hirvetrofee on Deerhunteris (Faelhmanni 3) seinal, lastud ka 308 Win-ga.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

vat ,vat hakkab tulema seda ma kuulda lootsingi meie eesti oludes niisugust looma ei ole mida 308 maha ei võta ja põdrale pole tõesti teab mis kõvat pauku tarvis ,kui kehakaalusi võrrelda siis isegi sokk talub pauku paremini kui põder,suurele seale on küll vaja kõvemat kopsakat aga pole temalgi 308 eest pääsu,tean viit või kuut karu mis vene ajal lasti sileraudsetest lausa kartetsiga,praegused karud mis nende kõrval lastud on lausa poisikesed,ei kirjuta sellepärast et mingi 308paadunud fänn olen, minu arvates 30-06 ja 308 on väga head kaliibrid mõlemad suuruluki laskmiseks eestis.
243win
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Oman vintrelva kal. 338 win mag ja iga jahikorraga hakkan seda relva rohkme austama. Pole vahet keda lased.Kitse korral nõuab muidugi täpset lasku aga no see on rohkem mehe probleem.Ja kuulil on 300 meetril sama energia mis 308 100 meetril. Seega soodne relv pikamaameestele.
Egas elevant pole siga!
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

Nagu ingliskeelsetes artiklites kirjas, on 308 täpsem kui 30-06 ( 308 lasi 1000 jardi peale 7 - 8 tolliseid gruppe vs 30-06 16 tolli ).
Nüüd kui võrrelda šokki, millise saab loom ning mis ta maha võtab kui kuul teda tabab, siis 30-06 on see suurem. Seega on 30-06 eksimisvõimalus suurem kui 308. Nüüd arvestades, et Eestis lastakse enamik ulukeid max. 150 m pealt, on 30-06 loogiliselt võttes parem valik, kuna enamik jahimehi pole ju snaiperid. Juttude peale, et küll on hea 300 - 400 m pealt siga lasta, ma tavaliselt muigan ( ja kui meenutada, siis
mitu korda on olnud vajadus lasta sellise distantsi pealt ? See on nii inimese loomuses -
soov olla kõikvõimas, juhuks kui ...
Esiteks tuleb siga välja hämaras / pimedas ( enamik aega jahihooajast on Eestis ju pime) ning siis on raske hinnata looma suurust ning märgata ees olevaid kõrsi.
Enamik põtru lastakse ajus ja siis pole ka tarvidust sellisteks vahemaadeks.
Sokk, rebane jne. on teine asi, kuid seal peaks kasutama juba teist kaliibrit.

Harjutamine peaks jääma ikka tiiru, metsas peaks olema nii, et kui päästikule vajutad pead olema 100 % kindel, et loom kukub - raipeid pole küll metsa vaja.
Seega läheb õige jahimees lasu sooritamiseks loomale lähemale - minu arvates.
Muidugi on mugav sõita autoga metsa/niidu serva ja lasta seal olev loom maha.
Õige jaht on ikka see, kui saad terve päeva vabas looduses veeta ja jälgi ajada.
Täpne lask on eduka jahi krooniks, mitte ei ole jaht ise ...

Lõpuks on kõik ikkagi kinni isiklikus eelistuses ning selles, millist kaliibrit sõbrad kasutavad, kuid ostes peaks arvestama ikka seda, millised on reaalsed Eesti olud.
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

Külaline kirjutas:Nagu ingliskeelsetes artiklites kirjas, on 308 täpsem kui 30-06 ( 308 lasi 1000 jardi peale 7 - 8 tolliseid gruppe vs 30-06 16 tolli ).
Nüüd kui võrrelda šokki, millise saab loom ning mis ta maha võtab kui kuul teda tabab, siis 30-06 on see suurem. Seega on 30-06 eksimisvõimalus suurem kui 308. Nüüd arvestades, et Eestis lastakse enamik ulukeid max. 150 m pealt, on 30-06 loogiliselt võttes parem valik, kuna enamik jahimehi pole ju snaiperid. Juttude peale, et küll on hea 300 - 400 m pealt siga lasta, ma tavaliselt muigan ( ja kui meenutada, siis
mitu korda on olnud vajadus lasta sellise distantsi pealt ? See on nii inimese loomuses -
soov olla kõikvõimas, juhuks kui ...
Esiteks tuleb siga välja hämaras / pimedas ( enamik aega jahihooajast on Eestis ju pime) ning siis on raske hinnata looma suurust ning märgata ees olevaid kõrsi.
Enamik põtru lastakse ajus ja siis pole ka tarvidust sellisteks vahemaadeks.
Sokk, rebane jne. on teine asi, kuid seal peaks kasutama juba teist kaliibrit.

Harjutamine peaks jääma ikka tiiru, metsas peaks olema nii, et kui päästikule vajutad pead olema 100 % kindel, et loom kukub - raipeid pole küll metsa vaja.
Seega läheb õige jahimees lasu sooritamiseks loomale lähemale - minu arvates.
Muidugi on mugav sõita autoga metsa/niidu serva ja lasta seal olev loom maha.
Õige jaht on ikka see, kui saad terve päeva vabas looduses veeta ja jälgi ajada.
Täpne lask on eduka jahi krooniks, mitte ei ole jaht ise ...


Lõpuks on kõik ikkagi kinni isiklikus eelistuses ning selles, millist kaliibrit sõbrad kasutavad, kuid ostes peaks arvestama ikka seda, millised on reaalsed Eesti olud.


Vot õige!!! (y)
Mine metsa!! ;)
nuhvi
Postitusi: 12
Liitunud: R Dets 17, 2004 7:13 pm

Postitus Postitas nuhvi »

Mul endal on 30-06 ja olen väga rahul,tapab ühe lasuga.Sõbral on 308win. Lasi 35 m pealt kolm lasku pähe enne kui põder maha jäi. Soovitan 30-06. :twisted:
nuhvi
Kasutaja avatar
shikaree
Postitusi: 141
Liitunud: T Dets 23, 2003 6:25 pm

Postitus Postitas shikaree »

nuhvi kirjutas:Mul endal on 30-06 ja olen väga rahul,tapab ühe lasuga.Sõbral on 308win. Lasi 35 m pealt kolm lasku pähe enne kui põder maha jäi. Soovitan 30-06. :twisted:

rääkimine hõbe, vaikimine kuld!
aga siin vist pole hõbedat ka kuskil
seal on teine rebane!
Kasutaja avatar
Mattis
Postitusi: 39
Liitunud: R Okt 08, 2004 2:00 pm

Nuhvi sõps laseb kummikuulidega vä?

Postitus Postitas Mattis »

Mul endal on 30-06 ja olen väga rahul,tapab ühe lasuga.Sõbral on 308win. Lasi 35 m pealt kolm lasku pähe enne kui põder maha jäi. Soovitan 30-06.


Nuhvi, sa paned ikka mõnusalt kapsast. Otse naerma ajab see rumal jutt! :lol: me siin laseme krt. 150-200 pealt ja põder kukub maha sammugi astumata. Kahelda tuleks äkki sinu sõbra laskmisvilumustes või püssi täpsuses.
Hallil nõukogude ajal lasi üks külamees spordikaga põdrapullile ca. 30-40 meetrilt kõrvaauku ja põder lõppes silmapilkselt.
Soovitan hoopis rõhku panna optikale relva peal.

Eelistan siiski 308. kuna moon odavam ja tagasilöök rahulikum. Tuttav kirub, et ostis 30-06. Soigus, et mõttetult tugevalt raputab! Eriti hakkab tunda andma tiirus. Tõenäosus, et optika paigast nihkub on ka suurem.
Head relvad mõlemad ja tapavad ühtmoodi hästi.
Otsid mind - MINE METSA :) !
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

nuhvi kirjutas:Mul endal on 30-06 ja olen väga rahul,tapab ühe lasuga.Sõbral on 308win. Lasi 35 m pealt kolm lasku pähe enne kui põder maha jäi. Soovitan 30-06. :twisted:

Kui nii siis selge see ,et püss on nõrk,või on ära kaetud!Vanasti olevat uss läbi raua aetud ,mis needuse mahavõtvat ja püssi jälle tapma paneb.Peaksite ka proovima ja meile ka tulemustest teada andma.Keegi siin veel kuskil ka kirjutas ,et laseb aga pähe ja pärast pea lasku pole ükski loom üle paarikümne sammu läinud :D :D :D Peaks siinkohal mõnd veel kangemat relva soovitama ,aga ei ole nende vastu huvi tundnud ja jään sellel teemal hätta. :D :VS
Kivi kotti!
Vasta