cal 16

Siin oleks tore vahetada mõtteid jahirelvadest , nende headest ja ka halbadest külgedest .
Milline relv millise jahi jaoks jne.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: cal 16

Postitus Postitas Beretta »

Duvi jutu kinnituseks:16/70 haavlipauk - 152 haavlit, 12/70 169 haavlit. kinnitab Norman Strungi "The art of Hunting" Minnesota 1999. 20/70 jääb väheke alla -135 haavlit
Võrdluses haavlid nr 4.
Grumpy old man
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: cal 16

Postitus Postitas honkomees »

Beretta kirjutas:Duvi jutu kinnituseks:16/70 haavlipauk - 152 haavlit, 12/70 169 haavlit. kinnitab Norman Strungi "The art of Hunting" Minnesota 1999. 20/70 jääb väheke alla -135 haavlit
Võrdluses haavlid nr 4.

mäletan kusagilt, et 20 magnum kaliibri haavlilaengu mass on umbes sama 12 kaliiber tavapadruni (12/70) omaga
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
halfling
Postitusi: 27
Liitunud: L Aug 22, 2009 8:12 pm

Re: cal 16

Postitus Postitas halfling »

Nonii!!!
Esiteks tånud neile kes vaevusid vastama ja oma teadmisi jagama.
Peale tunde kestnud internetiotsinguid låbi mitme påeva suutsin kokku saada sellise haletsusvåårse infojupi:
Tootjad

Baikal- Kommentaare vist ei vaja, koik ise oma kåega katsunud

Stoeger- USA kommentaaride jårgi tundub olevat analoog Baikaliga, lihtsalt teisel mandril (kvaliteedi, kooste ja muu), Moni kiidab et påris hea. Ilmselt saadki niipalju kui maksad. Kodulehel hinnaks 399USD

Merkel- Saksa tootja, kommentaarid puuduvad, targu nil hind ka enda teada (ei töota just våga madal olla)

Ugartechea- Hispaania, hind 2000 EUR ja rohkem, kodulehel olid pildid ainult klassikaliste horisontaalraudadega pussidest, ise jåreldasin et nad teisi ei teegi, aga selle voin eksida

Mark Dehaan- köige segasemate andmetega tootja uldse. Mingitel andmetel algavad hinnad 639 USD st. Kodulehel aga (üsna puudulik) pakuti 2000USD pluss, aga need mingite kaunistustega, tarnimisajaks lubas 8 kuu kanti. Tüüp ise USA s tehas türgis.

Rizzini tootevalikus oli ka sees, seda peaks keegi eestisse vahendama ka keegi tåpselt ei måleta

Lisaks erinevaid väiketootjaid pölvp¨kstes ja kaabudega jahimeestele premium hinnaklassist 3- 6 tuhat EUR

poolautomaatide ja pumpade kohta huvi ei tundnud

Minu jåreldus asjale: EESTI tingimustes kindlasti köige lihtsam tellida endale varem kellegipoolt mainitud Balalaika, siis kiruda aga ikka kasutada. Töenåoliselt tunduvalt keerulisem selle balalaika ekvivalendi tellimine ookeanitagant. ûlejäänutega vist nii et kui juhtub kogemata kusagilt 50000+ EEKu ¨le jääma ja pisut aega ja viitsimist on pole ka neid teab kui raske soetada. Ûldiselt nende relvade valik suhteliselt kesine küll, aga ikkagi vïmalik, aga enda tahte jårgi modifitseeritud 16 d saadaval töenåoliselt ainult eritellimusel.

Ehk on kellegile sellest jutust ka abi. Ise pole oma ostusoovi kaugeltki maha pannud ja ku kellegil on veel midagi huvitavat lisada, siis alati oodatud.
kui pihta ei lähe, siis läheb mööda
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: cal 16

Postitus Postitas remington »

Seda 16cal. peaks liikuma politseis, nende vastu suurt huvi jahimehed ei tunne.Olen minagi neid seal vaadanud ja käes hoidnud,suht uued ja hea väljanägemisega-igatahes paremini hoitud kui 12cal.Võtke kohaliku prefektuuri relvainspektoriga ühendust ja valikut peaks olema, sest neid pärandatavaid müügirelvi ju on veel.Hinnad 500-1500eeku ainult.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: cal 16

Postitus Postitas baddmann »

halfling kirjutas:tõsi, 20 cal. omavad suurem osa tootjaid oma valikus, ka 28 on paljudel esindatud mingis vormis. Isegi remington oli om 1100 mudeli teinud 16 aga see poolautomaat või pump ei süvenenud. 20- sega puuduvad igasugu kokkupuuted, kas kellelgi on olemas ja räägiks padrunid, kuulid, haavlivalikud, kuidas linnujafil, või taldrikujahil


Olen 20-kal siledaga päris palju linnujahti pidanud (küll mitte NII palju, kui 12 kal siledaga, aga siiski). Kuna kasutan 28 g haavliga padruneid, siis väga suurt vahet 12 kal-ga ei tunneta. Pigem on mõnikord tundunud, et 20-kal-ga tabab surmavalt veidi pikemalt distantsilt, aga selles küsimuses on jällegi väga palju subjektiivsust, nii et "kõhutunne" on selle kohta kõige selgem öelda. Muidugi, need, kes harjunud 36 g ja mini-beebi jms magnumitega, arvavad kindlasti teisiti. Kui aga nii 20 kui 12 kal harjunud 28 g moonaga, siis igal juhul on mugavam taskus 20 kal oluliselt väiksemaid padruneid kaasas vedada.

Minu 20 kal relv on küll horis. raudadega Baikal (vahetatavad tšokid, 1 päästik, kestaheitja, laad lapselik, relv ise kerge ja lühike), ent aastakene või vähe enam tagasi sai Tallinnas Küti äris vaadatud ja käes hoitud Beretta 646 (oli vist?) Silver Pigeonit. Klass hoopis teine, raudade asetus samuti (vertik.). Poleks varem 20 kal juba olemas olnud (ja mitte põhi-sileraudsena minu jaoks siiski), siis oleks ehk isegi ostmisele tõsisemalt mõelnud.

BM

P.S. Kal 16 pole ise kasutanud ja ausalt öelda ei soovitaks kah. Ühel jahikaaslasel on, päris tihti on kuulda, kuidas moona on vähe ja valik nadi jms. Kal 20 hakkab selgelt 16-le kandadele käima, kui mitte juba mööda minema populaarsuselt, aga sellega koos ka moona saadavuselt ja valikult.

bm
halfling
Postitusi: 27
Liitunud: L Aug 22, 2009 8:12 pm

Re: cal 16

Postitus Postitas halfling »

P.S. Kal 16 pole ise kasutanud ja ausalt öelda ei soovitaks kah. Ühel jahikaaslasel on, päris tihti on kuulda, kuidas moona on vähe ja valik nadi jms. Kal 20 hakkab selgelt 16-le kandadele käima, kui mitte juba mööda minema populaarsuselt, aga sellega koos ka moona saadavuselt ja valikult.


Parandaks seda pisut et tootjste seas ei hakks mööda minema vaid reaalselt juba kordades kättesaadavam
kui pihta ei lähe, siis läheb mööda
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: cal 16

Postitus Postitas duv »

halfling kirjutas:
duv kirjutas:Küllap see vindiga pardijahil käimine rohkem küla jutt, isegi sai noorena 32 kaliibrisega(oli vene vindist ümber puuritud) õhust linde lastud ja omal nüüd 16 ühe haavlipüssina, mis küll kuidagi 12/76-st kehvemini ei lase. Jahis ikka enamalt jaolt mängib lasketäpsuses rolli inimlik eksimus kui see mõne või mõnekümne grammi võrra väiksem laeng.


Olen selle jutuga absoluutselt nõus. Juhtusin mõni aeg tagasi taldrikuid laskma, koos tuttavaga kellel oli 16 kaliibri tulenui. Kui seda oma käes katsetasin, hakkas meeldima, ei täheldand muud vahet oma 12 kui ainult et kergem kuidagi mugavam. Ent sulle küsimus ka kas su 16 on vanem toodang või hiljaaegu soetatud kuskilt.


Minu 16 on vana IZ-58 horisontaalraudadega, aga kombil üks raud 12/76, nii on proovitud ka 50 grammiseid laenguid, sest raua puikkus seal 61cm ja tsokk nõrk. Linnujahti aga ikka 16-sega peetud saab ju 16 pauke sama kaalu juures ligi 2x rohkem kaasa tassida ja kaks 30grammist pauku ikka etem, kui üks ilmkärakas. Sellest ka oli vast ennevanasti tingitud 16 kal suurem populaarsus, et püss ja padrunid mõnevõrra kergemad
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: cal 16

Postitus Postitas peepk »

Minu kõige esimene püss oli 16 cal kukega üheraudne ja laskis pikema maa peale kui minu uus samuti ühene aga 12 cal mille ma krooni alul ostsin,aga sakslased tegid kunagi kahe eelpool mainitu kaliibriga võrdluskatse ja selgus et 12 cal on ikkagi etem ja tapavõime suurem.Ise tegin tollal uue toru valiku just kuulujuttude põhjal et 16 moon hakkab kaduma.Omal müüma jaoks olemas 16 kal kuuli vorm mis Saaremaal elades mitu aastad külakorda käis aga nüüd kasutult seisab,loomulikult enda treitud.
Viimati muutis peepk, L Sept 05, 2009 10:54 am, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: cal 16

Postitus Postitas honkomees »

peepk kirjutas:...Ise tegin tollal uue toru valiku just kuulujuttude põhjal...

jah need kuulujutud! Ise nende alusel jätsin soetamata rootsi mausri. Aga 12 kallibris on mitu toru olemas ja juurde siledat nagu ei tahaks, aga heameelega vahetaks mõne nt korraliku 16 või 20 magnumkaliibrilise vastu, kui kusagil oleks
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
draiwer
Postitusi: 387
Liitunud: R Mai 29, 2009 9:36 am

Re: cal 16

Postitus Postitas draiwer »

Minulgi krooni algul ostetud IZ 27E pukk 16cal.Ei saa öelda midagi halba.Katki pole midagi läinud, lindu tapab hästi,kuuilga on tabatud ca 100m siga selgroogu,läbi ei jooksnud kuid jäi teisele poole naha alla. Laskemoonast on raske saada 2-2,5 mm haavliga padrunit ja kuuli valik väiksem kui 12cal.Sel ajal tehti veel normaalse viimistlusega venku püsse.
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: cal 16

Postitus Postitas vallo »

Mul 20 kal olemas. Sven Prees lasi sellega ükskord pulli pärast kaarrada, tulemust ei mäleta, aga üllatavalt hea tulemuse sai. Püss kusjuures poltlukuga ja kirp sälk sihik.
reinman
Postitusi: 26
Liitunud: R Okt 09, 2009 9:07 am

Re: cal 16

Postitus Postitas reinman »

Vanale teemale lisaks ja 16 kaliibri kiituseks.

Oli minu esimene päris oma ja pea 10 aastat ainuke püss (iz 12 kui õigesti mäletan, vertikaalraudadega). Kõige rohkem tunnen puudust hanejahis, no ei saa enam 12ga hakkama. Mul oli tol ajal ka hagijas, oli hea püss metsas kaasas vedada ja rebast, jänest lasta. Ja nepijaht oli legaalne, sai neidki potti. Ka kuul jooksis hästi, lasin temaga kaks põtra ja mõned sead. Laadisin siis 100% oma moonast ise (ikka selle rohelise käsiraamatu järgi - tiba peenem haavel, tiba kergem laeng ja tiba rohkem püssirohtu). Ei saaks öelda, et ta kõige kergem oli, küll aga mäletan, et oli kõigist püssidest, millega võrreldud sai, oluliselt pikema rauaga (nii umbes 5 cm).

Olen juba paar aastat ringi vaadanud, et kui leiaks midagi samalaadset, ostaks uuesti. Või siis tõesti 20 kaliibri, mille kohta ei oska praegu midagi arvata.

Aga võibolla oli vanasti rohi rohelisem, jänesed suuremad ja hani lendas madalamalt...

Ehk aitas ka see, et oli ainuke püss ja sellisega kasvab ikka korralikult kokku. Või lihtsalt sobis ideaalselt.
Vasta