Laikad

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
pajero
Postitusi: 83
Liitunud: K Aug 01, 2007 8:18 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas pajero »

ma ütleks et need päris koeravaenulikud kes sellise lumega koeri tapma lähevad
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas andrus »

Ma ütleks pigem,et mehed ise teavad mis teevad.See ei ole kindlasti kellegi kommenteerida. :wink:
jahismurf
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

Nüüd on vist paras aeg korrata oma küsimust-kes saavad sellise lumega rohkem õmblemist-läänekad või venelased.Kui 80 aastate algul valisin,missugust laika tõugu võtta(juba mainitud V.Gussevi raamatu järgi),oli just kehaehitus mulle üheks määravaks faktoriks,ehk läänekad tunnevad ennast paksus lumes paremini kui samas lumes venelased.Eeldades,et tööd teevad võrdväärselt(?) :D ,oleks tõesti huvitav statistika.Ise lähen homme,sest minul,(Tal)linna mehel lubatakse jahti pidada ainult peale seda,kui kohalikud on endaomaga maha saanud.Sedagi tänu maa suuromanikust sõbrale.Tunnen kaasa ja soovin kiiret paranemist kõigil lõigata saanud kutsadel.Siiralt!
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas GC »

Järvamaal kuuldavasti koertega seajaht kinni kuni lumeolude paranemiseni.
Kunagi sai igasuguse lume ja külmaga (isegi -30 kraadiga) koertega metsas käidud. Siiski mäletan ka vanast ajast koerajahi keeldu sügava lume tõttu.
Praegune lumi pole veel teab mis, aga otsusega igati päri... nii sea kui koera seisukohast.
koos koeraga
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

jyri kirjutas:Nüüd on vist paras aeg korrata oma küsimust-kes saavad sellise lumega rohkem õmblemist-läänekad või venelased.

Mul läänekas on rohkem lõhkuda saanud kui venelased :wink: Kindlasti see muutub varsti vastupidiseks, aga seda siiski koerte iseloomu tõttu. Sügavas lumes on siiani lõhkuda saanud ainult Läänekas.
Loomulikult on läänekatel pikemad jalad. Aga niipalju, kui mina koeri tean, siis venelaste tööle hakkamise protsent on suurem kui läänekatel. Seetõttu järgmised koerad ongi võetud venelased. Aga...igale ühele oma. Meil seltsis ka korralikku tööd tegev läänekas olemas. Oleks ise sattunud väga hea lääneka peale, oleks ehk järgised olnud ka läänekad.
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Laikad

Postitus Postitas plaaster »

See nädal käinud vene-eurooplasega paar korda. Kuna nädala alguses sigade liikumist polnud ja metsa sai mindud puht ehku peale, siis koera ainsaks liikumisviisiks olid paarishüpped. Ennist keegi mainis, et sellise ilmaga koeraga metsa minek justkui koera piinamine vms. Koer ilmselt küll selle väitega nõus ei ole sest teisipäeval olin mina see kes ära väsis. Kui koera rihmaotsa sain, kiskus koer täiega metsa, vaatamata sellele, et oli juba 15 kilomeetrit maha tampind.

Täna tundus, et lumi on oma raskuse all madalamaks vajunud ja sead on korralikud vaod sisse kündnud. Sigade liikumine toimus mööda sissetallatud radu, mida koer ka enamjaolt kasutas.

Kindlasti on pikematel jalgadel (kõrgematel koertel) omad eelised. Kuid arvan, et lüüasaamine sõltub rohkem koera iseloomust kui jalgade pikkusest.

Kuna plaan isasele vene-eurooplasele mingi püstkõrv juurde võtta, siis olen viimasel ajal just sellise pilguga koerte tööd jälginud, et kumb oleks parem kas suuremat või väiksemat kasvu püstkõrv. Eelmine laupäev oli olukord kus siga oli kuuse noorendikus ja seal oli kindel eelis väiksemakasvulisel koeral. Aga ega selle ühe korra põhjal ei saa veel lõpliku järeldust teha nii, et hoian silmad kõrvad lahti.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

Tavaliselt ikka massiivsed koerad ennem lüüa saavad.Kas jala kõrgus 5cm kõrgem või madalam,see rohkem teisejärguline asi.
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

rajaleidja kirjutas:Aga niipalju, kui mina koeri tean, siis venelaste tööle hakkamise protsent on suurem kui läänekatel.
Arvan,et tahtsid öelda,et varem hakkavad tööle,mitte rohkem.Sellega nõus. :D Minu esimene läänekas hakkas suurulukit töötama 2,5 aastaselt,enne seda ei tahtnud isegi vaadata nende poole.Aga see-eest praeguse "suurmeistri" (esimene seadiplom 10 kuuselt!)kõik teadaolevad "lapsed" alustasid tööd 5...7 kuuselt(suurematega koos).Eks palju sõltub ka kasvatusest.Arvan,et veri annab 50% ja kasvatus sama.Muidugi võib olla ka andekas 70/30 või puruloll 30/70.Ja mis puudutab lõhkumisi,siis "suurmeistril" 10 jahihooaja jooksul kõigest üks trauma,seegi ainult marrastus.Ja ka mitte sellepärast koerad terved,et jahil ei käi(ise taban aastas koerte eest u.10 siga ja lasen pukist samapalju juurde,+ teised lasevad mu koerte eest kah midagi)vaid ikka intellekti pärast-sõber vaatas minu tehtud videosid enne torkamist ja pööras tähelepanu sellele,et kõik "torkamisküpsed" põrsad olid kätte saadud n.ö.vabal maastikul.Rohus,viljas(haavatud otsimine),paksus lumes,tihnikus "mütsiga lööma" koerad ei lähe ja kulte saadud kah piisavalt.Arvan,et see ongi põhinäitaja,mis rohkem sõltub indiviidist,mitte tõust :D .Näis,kuidas mul homme läheb :roll:
KUTT65
Postitusi: 26
Liitunud: K Jaan 04, 2006 10:53 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas KUTT65 »

Mul 3 aastane venelane ei taha siga võtta,haugub mõne korra ja kogu lugu.Mida teha,et ta siga hakkaks võtma?
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

KUTT65 kirjutas:Mul 3 aastane venelane ei taha siga võtta,haugub mõne korra ja kogu lugu.Mida teha,et ta siga hakkaks võtma?


Kas ta on kogu aeg niimoodi käitunud?Kas teiste koertega ka koos metsas käib?
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

jyri kirjutas:
rajaleidja kirjutas:Aga niipalju, kui mina koeri tean, siis venelaste tööle hakkamise protsent on suurem kui läänekatel.
Arvan,et tahtsid öelda,et varem hakkavad tööle,mitte rohkem.Sellega nõus. :D Minu esimene läänekas hakkas suurulukit töötama 2,5 aastaselt,enne seda ei tahtnud isegi vaadata nende poole.Aga see-eest praeguse "suurmeistri" (esimene seadiplom 10 kuuselt!)kõik teadaolevad "lapsed" alustasid tööd 5...7 kuuselt(suurematega koos).Eks palju sõltub ka kasvatusest.Arvan,et veri annab 50% ja kasvatus sama.Muidugi võib olla ka andekas 70/30 või puruloll 30/70.Ja mis puudutab lõhkumisi,siis "suurmeistril" 10 jahihooaja jooksul kõigest üks trauma,seegi ainult marrastus.Ja ka mitte sellepärast koerad terved,et jahil ei käi(ise taban aastas koerte eest u.10 siga ja lasen pukist samapalju juurde,+ teised lasevad mu koerte eest kah midagi)vaid ikka intellekti pärast-sõber vaatas minu tehtud videosid enne torkamist ja pööras tähelepanu sellele,et kõik "torkamisküpsed" põrsad olid kätte saadud n.ö.vabal maastikul.Rohus,viljas(haavatud otsimine),paksus lumes,tihnikus "mütsiga lööma" koerad ei lähe ja kulte saadud kah piisavalt.Arvan,et see ongi põhinäitaja,mis rohkem sõltub indiviidist,mitte tõust :D .Näis,kuidas mul homme läheb :roll:


Eks päris tüütu on koeraga metsas käia 2,5a või rohkemgi lootes,et ehk hakkab kunagi tööle.5-7 kuused töötavad kutsikad (koos vanemate koertega) pole küll mingi haruldus.10 siga (või rohkem) koertega võiks kuu norm olla,kui ikka metsas käia oled.
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

Ei tea,kui suur on ulukite limiit/jahimees Tony seltsis :D .10 siga iga jahimehe kohta tundub natuke liialdatud number olema.Ehk kui 30 aktiivset püssimeest siis lumega dets,jaan.,ja veeb kokku u.1000 siga ühe seltsi peale? :VS Mida te ise sööte,sigadest rääkimata,et nii palju lasta suudate? :D Ja 2,5 aastat läänekaga enne sea töö alustamist tühja kah ei läinud-linnujahil ja nugist võttis super.See-eest järgmised 11 aastat polnud probleeme. Varaalgajatest koertest niipalju,et sõbral on pidevalt 3 koera,keda ta ka pidevalt "uuendab",sest ükski tema koertest üle 5 aasta ei ela-sead ei luba.Kumb variant parem,eks igaüks ise otsustab.
tony kirjutas:10 siga (või rohkem) koertega võiks kuu norm olla,kui ikka metsas käia oled.
-aga minu koertega ongi u.nii kui ka teiste poolt minu koerte eest lastud lisada.Eelmise aasta talvel sai kokku vets alla 50 täis-pole paha linna elaniku jaoks,onju?
Kui õigesti mäletan norme,siis metssea(või teise ohtliku uluki) ründamisel ennast ohtu-või löögi alla seadmisel jääb koer diplomist ilma.Tea,kas Tony koeral,kel just eile magu välja lastud,ka diplomeid oli või hindas ta oma koeri ise? :D ? Praeguse lumega suudan metssea III järgu diplomi ka ise sooritada-lähenen mööda vagu karjale ja hakkan 10m pealt haukuma,seega üks III j.metsseale pole ka mingi näitaja!paar kolm juba on. :D Ja veel-siga või muud ohtlikku ulukit võivad "võtta" mistahes koerad,kord kaks või kümme.Siis saavad otsa.Aga laika eelis mistahes koerte ees on see,et ta suudab seejuures enda ohutust tagada.Seega iga õmblus koeral võib tähendada,et temal on veel arenguruumi.Sorry,kui solvan kedagi. Rajaleidja kirjeldas eile just "peaga" laikat,kes paksus lumes jälitades ootas ja ootas võimalust rünnakuks.Mis sellest,et siga saamata jäi,see-eest koer terve ja teinekord saabki kätte. :D
Kutt65 probleemist-kui mul see esimene oli,kes 2,5 aastat "ootas",käisin regulaarselt aedikus(toona Ardus) teda ässitamas.Ja ükskord algaski pihta :D .Küsi nõu seaaia omanikelt(nät.Aivo 5167506),nemad kõige rohkem probleemseid koeri näinud!
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas GC »

KUTT65 kirjutas:Mul 3 aastane venelane ei taha siga võtta,haugub mõne korra ja kogu lugu.Mida teha,et ta siga hakkaks võtma?


Oma kogemuse põhjal soovitan üles näidata püsivust ja sigadele järgi kõndida. Praeguse lumega ei lähe nad tõenäoliselt kaugele...kui veab ja saad koera juureolekul sea maha, on esimene suur õppetund tehtud.

Mis massiivsetesse koertesse puutub, siis minu meelest neil just praegu eelis ongi lumest läbi murdes, kerged ja kasvult väikesed koerad on tõsiselt hädas.

Ja 10 siga kuus!!!???
koos koeraga
maapähkel
Postitusi: 25
Liitunud: L Nov 21, 2009 7:47 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas maapähkel »

eks igas seltsis võidakse lasta 10 ja enam siga kuus kui yhe loaga lastakse 10tk...pole probleemi ju.....ja ,mis me siin räägime 10 siga mehe kohta tean mehi kes kuu jooksul tapavad 20 ja enam siga....,aga need ka iga päevased käiad mitte nv jahimehed....ja ise enesest mõistetavalt nad lubade arvust kinni ei pea....
alati mine järgi ja kontrolli hoolega.....
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

Lugege nüüd ikka Tony postitus uuesti läbi. Kus on kirjas, et 10 siga mehe kohta? Selgelt ju kirjas: 10 siga koertega! Ehk siis koeramehe kohta 10 siga. Olles käinud Tony juures jahil ja teades natuke ta koeri, siis tean ka, et see 10 siga kuus ei ole temale probleemiks.
Vasta