suitsuahi

Tore oleks ju ka teada, mida teised söövad ehk kui oled midagi maitsvat valmistanud, paku teistelegi.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Endal on kividest suitsuahi tehtud ja arvan,et puukastiga on parem küll aga jah, selle kütmisega tuleb ettevaatlik olla ja ahjul silm peal hoida.
Lindu (kana-part) olen teinud nii,et lasen algul kuumast suitsust veerand tundi läbi ja siis keeva vette(maitseained) 15-20min ja uuesti suitsu,jääb mahlasem ja maitse ka vastavalt soovile.
Puu kastiga ahi ehk selle pärast just paremini toimib,et tõmbab lihast-kalast tuleva niiskuse ära ja tulemus parem.
Nooruses maal elades suitsetas kadunud ema siga (terve nuumik)ikka saunas(oli suitsusaun) ikka kolm ööd-päeva.Esimene päev aeti saun kuumaks ja soolaliha tõmbas kooriku peale,teine päev hoiti kuumust nati vähem ja kolmas päev enam ei köetud vaid aint lasti lihal suitsus jahtuda.Valmisliha oli pealt soolakoorikuga kaetud ja seest ilus roosa ja mahlane.Liha säilis jahedas ka aasta jagu.Praegune poesink tükib küll hallitooniline olema ja see sälimine on nagu on.
noorus on ilus aeg
profa
Postitusi: 2
Liitunud: K Dets 02, 2009 10:08 am

Re: suitsuahi

Postitus Postitas profa »

Sain kah valmis uue suitsuahju, välja näeb selline - http://profatoitub.blogspot.com/2009/11 ... almis.html
Joonise tegin ise, kivitöö tegi pottsepp. Mul on olemas ka juba 20 aastat ideaalselt töötanud puitkastiga ahi metsa all, kui aga tekkus mõte teha ahi mis aias ka ilus oleks, ei leidnud abi ei raamatutest ei netist, kõik õpetused on välikaminate kohta või stiilis vana külmkapp, seif, raudvaat, aga sellist ju aeda ei pane. Peale pikka otsimist tundus kõige otstarbekam ise valmis joonistada ja oskajal üles laduda lasta. Kukkus välja suitsuahi-väliköök-õllejoomisnurgake.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas kakuke »

profa kirjutas:Sain kah valmis uue suitsuahju, välja näeb selline - http://profatoitub.blogspot.com/2009/11 ... almis.html

Suits on sellel variandil nüüd kõik katuse all?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
profa
Postitusi: 2
Liitunud: K Dets 02, 2009 10:08 am

Re: suitsuahi

Postitus Postitas profa »

kakuke kirjutas:
profa kirjutas:Sain kah valmis uue suitsuahju, välja näeb selline - http://profatoitub.blogspot.com/2009/11 ... almis.html

Suits on sellel variandil nüüd kõik katuse all?

Ei ole, nagu ka blogist võib välja lugeda, on pilt tehtud pisut ennem kui korsten sai läbi katuse viidud:)
Raud
Postitusi: 96
Liitunud: E Sept 15, 2008 12:36 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas Raud »

Eks igaüks teeb liha isemoodi. Mul on väga hea moodus, mis mulle meeldib väga. Näiteks võtame soku/kitse tagakintsu. Segad valmis sellise mõnusa marinaadi, võtad metallist suure süstla( kus nõela ei ole loomulikult) ning süstid kintsu marinaadi nii täis, kui võimalik. Jätad päevaks kaheks külmikusse (kaks päeva soovitavalt). Mina olen viimasel ajal pannud kintsu alguses hõbepaberi sisse, kuumutab paremini siis teatud ajapärast võtad hõbepaberi ära ja annad suitsu. Suitsu jaoks kasutan leppa oksi, lepapuru ning raudnõgeseid. Vee vann on ka vett täis, et ikka aurutaks ka. Suitsuahi on taoline nagu seal Talvari lehel, ainuke vahe on see et siibriga saab mängida ja vee vann on.
eros
Postitusi: 88
Liitunud: L Mär 29, 2008 8:58 am

Re: suitsuahi

Postitus Postitas eros »

Tere Jahimehed!Suur mure on sellega, et praegusel ajal tundub et kala ei saagi suitsetada.Proovisin räime teha, aga 80 kraadi juures ei saand ta ka peale tundi valmis,vaid pigem kees ära. :M Enne tegemist veel kuivatasime lahtise uksega ca 30 min.Kas keegi on suitsetanud üldse talvel?Äkki ei saagi talvel suitsetada,kuna kondents tekib,ja kala ei suitse vaid aurustub?Ahi on ise tehtud plekist,puiduga seest vooderdatud ja ca 1 meetri kaugusel on tulekolle.Olge head andke nõu mis teha,homme vaja sünnipäevaks 20 kilo räime valmis suitsetada.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas aivar00 »

Suitsetada saad ikka, kuid arvan, et ahju pead ennem lihtsalt kuumaks kütma, et kondensi ei tekiks. Teisisõnu- üleskütmine võtab rohkem aega. Muidugi ma ei tea milline su ahi on. Mul üks sõber suitsetab aasta läbi liha ilmast olenemata. Saunas olles kuradi mõnus (b) kõrvale sooja suitsuliha nosida. Ise sellel talvel ei viitsinud tossutada- lumi õues sügav ja ilmad olid suht viludad. Mul nimelt plekkKorpusega ahi ja too tahab pikka ülessoojendamist.
ikka lõbusalt
pano
Postitusi: 150
Liitunud: E Veebr 01, 2010 9:43 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas pano »

ma ka aastaläbi nii kala kui leha suitsetan ja pole erit vigagi. kuid tõesti suvel ikka rohelise oksaga saab vähe parema meki külge.
Koertega on jaht!!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas aivar00 »

Värske oksaga :M - minu kogemuste järgi pigitab "värske oks". Samas oleneb ka suitsuahjust. Nn. raudkividest kerisega ahjus olen samuti kasutanud värsket aiast võetud vesiheina ja nõgeseid peale liha pehmeks küpsetamist nn. lõhna ja maitse andmiseks. Nn. plekkahju puhul olen pannud enamjaolt kuumutatud pleki peale suitsu tekitamiseks ainult kuiva ilma kooreta lepapuitu, võimalusel samuti ploomi, õuna ja ka kirsipuud.
ikka lõbusalt
pano
Postitusi: 150
Liitunud: E Veebr 01, 2010 9:43 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas pano »

ei tea küll et ta mull pigitaks ,mul just see plekk ahi. samas sõbral on selline kuhu kuumale pinnale pannakse lehti ja laastu ,kuid minumeelest jätab kole kibeda maitse külge, aga maitse asi :D
Koertega on jaht!!!
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas hundikütt »

Toorest leppa olen pannud just kala suitsutamise lõpus ,annab ilusa kuldse värvi. Kui palju panna ,teeb kibedaks.Vähemalt minu ahjul nii.Aga suitsutada saab talvel küll,aga enne tuleb ahi kõvasti kuumaks ajada,et niiskuse välja saaks.
eros
Postitusi: 88
Liitunud: L Mär 29, 2008 8:58 am

Re: suitsuahi

Postitus Postitas eros »

Äitäh kõigile kes proovisid hüva nõu anda,aga vea sain lõpuks oma peaga selgeks ja sooviks siin seda ka teistega jagada.Kuna tulekolde ja ahju vahe on meeter ja ahi ise ca 1,5 meetrit kõrge mille otsas veel ca meetrine korsten läbimõõduga ca 15 cm siis kogu see asi kokku midagi head ei tähenda (n) .Kuna kala suitsetamisel teda vaja enne kuivatada korralikul kuumusel uks lahti,siis tekkis see probleem et ära nad ei kuivanudki :( .Lõpuks sain ka vea teada,kuna kütte kolle asub liiga kaugel ahjust siis tekib sinna liig palju kondentsi ja küta palju küta seda kondentsi välja ei saagi kuna korsten on liiga peenike ja sealt omakorda jookseb see kondents jälle sirinal alla ja tekitab jälle niiskuse mis omakorda tekitab keetmise efekti :( . Lahendus on see, et tulekolle tuleb alla teha ja korstna asemele luuk mille enne suitsetamist avad ja kütad ahju korralikult soojaks.Võib olla see jutt sai pisut segane,aga usun et enam-vähem on asi arusaadav.Muuseas kogu see jutt käib praeguste ilmade kohta,suvel on ahi kindlasti ok (y)
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas jorr »

Sul ju tulekolde ja ahju vahel meeter maad ja sellist suitsu kutsutakse ikka külmsuitsuks.Sellisega kala suitsetamisel on omad reeglid.Üldiselt võtab külmsuits palju aega.
noorus on ilus aeg
eros
Postitusi: 88
Liitunud: L Mär 29, 2008 8:58 am

Re: suitsuahi

Postitus Postitas eros »

jorr kirjutas:Sul ju tulekolde ja ahju vahel meeter maad ja sellist suitsu kutsutakse ikka külmsuitsuks.Sellisega kala suitsetamisel on omad reeglid.Üldiselt võtab külmsuits palju aega.
Sellega paned sa küll mööda,ahju saab hõlpsasti 80 kraadi sisse,külmsuits tehakse 20-25 kraadi juures ja sellega liha tegemine võtab ikka päevi :MKas keegi oskab lahti mõtestada mõiste :arrow: Maasuits :arrow:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: suitsuahi

Postitus Postitas kakuke »

Maasuitsuga seostub endale kohe suitsusaunas mitu päeva tehtud suitsuliha.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta