Sokk 2010

Siin siis jutud, mis täna metsas juhtus, kas uluk liigub või ei liigu - jookseb või on juba jooksnud ja muud päeva sündmused.
jagwelt
Postitusi: 233
Liitunud: R Nov 30, 2007 11:48 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas jagwelt »

Anti kirjutas:Vastuseks jagweltile: Kakuke siin kirjutas minuarust väga hea vastuse miks see asi tegelikkuses väga ei toimi. Ei usu, et siin aitaks ka terve jahtkonna abi, kuna muid tegureid on ikka liiga palju.

No kui teil sokujahiga nii hästi läheb siis edu teile :lol:
Parem puhtalt mööda kui sitalt pihta...
jyri

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas jyri »

Julgeks kah sõna sekka öelda-olen kuulnud "teooriat" ,et kui ise ei lase,laseb keegi teine.Omal ajal mitu medalit väärt trofeed võtmata jätnud nägin paganasti sanrnaseid sarvi oma sektsiooni "vaiksel" kollegil-tema midagi ei räägi,käib üksi jahil,siis teatab telefonitsi "möödalasust" jne.
Arvan,et veel "mittetargem" on head kulti mitte lasta-et las jätab järglased.Aga see samune kult lastakse järgmine õhtu kuskil 15 km kaugusel ja pole sul ei sigade"aretust" ega medalikihva seinal.Loodus tühja kohta ei salli.
Nii et "isetegevusega" ulukiarenduses tegeleda pole minuarust küll mõistlik,kui ,siis ainult üleriigiliselt.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas aivar00 »

Eks see "isetegevus" või mis iganes nimi talle panna on ikka jahimehel endal kõrvade vahel kinni. Alati on "näljasemaid" ja "närvilisemaid". Olen ka mina jätnud nii mõnegi ilusa soku eluküünla juunis-juulis kustutamata- las teeb parem sugu. Kunagi Jorr mainis, et noorel loomal palju magusam liha- olen ka sellest seisukohast "jaanisoku" laskmisel lähtunud. Kui ka mingi "värdsarv" või taandarenguga isend on ette sattunud on ka too kotti pandud. Samas on ka meie seltsis selliseid mehi kes lihtsalt laseb esimest ettejuhtuvat. Aga õnneks on neid ikka vähem kui minusuguseid.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas smtasku »

Asi ongi rohkem üldises suhtumises ja jahikultuuris. Praegu on tõesti selline suhtumine, et "kui mina ei lase, laseb keegi teine". Sinnamaani on meil veel pikk tee minna, kus oleks toimiv "kui mina ei lase, ei lase ka keegi teine". Seda siis sinnamaani, kui trofeeloom on oma medali "täis kasvanud" ja on ka omale väärilist järelpõlve maha jätnud.
meie toimetused sõnas ja pildis www.salmejahiselts.ee
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas honkomees »

smtasku kirjutas:Asi ongi rohkem üldises suhtumises ja jahikultuuris. .... Sinnamaani on meil veel pikk tee minna, kus oleks toimiv "kui mina ei lase, ei lase ka keegi teine".....

Kakuke ja Co üritavad selgeks teha, et see pole üldse oluline, kas kogu Eesti jahimehed lasevad neid või teisi sokukesi, see valiklaskmine ei muuda kitsepopulatsioonis mitte midagi, kuna jahimeeste osakaal kitsede surmas on alla 10%. Jahikultuur on teine küsimus, mitte kitse-soku aretamine.

P.S. Ei hooli trofeest, maitsvam liha on parem.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Joosep Käba »

Üldkoosolek otsustas alustada trofeesoku küttimist alates 01.08.
Kes tahab laseb varem väikest või väärarendit. Mees ise otsustab.
Pole probleemi mu meelest. Kui süsteem ei meeldi saab selle koosolekul alati maha hääletada.

aivar00 nõus, et on mehi kes esimest kohe rabavad. Tihtipeale polegi see pahatahtlikkusest tingitud vaid lihtsalt vähesest metsas käimisest ja kõrve vahel kummitavast mõttest, et kuram põrutan maha pole teisi näindki ja hakka veel valima jään puha ilma. :shock:

On ka käibel tõde, et tuleb võtta mida loodus pakub, kui pirtsutad ja valid võib õnn pööruda ja üldse ilma jätta. :wink:

Midagi selles tõdemuses nagu peidus oleks....... :M
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas honkomees »

Joosep Käba kirjutas:... tuleb võtta mida loodus pakub, kui pirtsutad ja valid võib õnn pööruda ja üldse ilma jätta. :wink:

Midagi selles tõdemuses nagu peidus oleks....... :M

jah, oleks ka nagu loodusseadustega kooskõlas - midagi ei juhtu niisama, järelikult see trofeesokk kah pidi surema
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
jyri

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas jyri »

Ei tea,kas jälle panen kedagist kahtlema,kuid parimatel aastatel küttisin hooajas kahekohalise arvu sokke.Kitsed/talled lisaks.Oli aastaid,kus paar-kolm ainult.Ja kogu selle kupatuse peale mul kõigest 1 hõbe ja alla 10 pronksiväärilisi sarvi.Väga palju lastud siinkiidetud "shashlõki" sokke-kas siis "pliiatsitega" või "väärsarvedega",kamba peale liha küpsetamiseks. (y)
Siit tulenevalt arvan ise küll,et kui õige troffee ees,siis lasen ära ja ka teistel soovitan.Aga kui lihtsalt mingi 3-haruliste sarvedega,võib ka oodata paremat.Mistahes juhul pooldan kokkuleppest(mistahes tasemel) kinnipidamist kõigi asjaosaliste poolt.Pole ainus,kes kambas rääkinud,kus "head" looma nähtud,siis teine ülbelt järgmine hommik selle ka maha võtnud,kuigi kokkuleppe alusel vaid"pliiatseid" jahtisime.
Aga mõnes seltsis(meil siis 15 Juulist) populatsiooni "taastamiseks ja parendamiseks" küttimise alguse aja edasi lükkamine ja muude piirangute(v.a. kogus loomulikult) sisseviimine mitte(bioloogia)spetsialistidest seltsi juhtide poolt on minuarust ainult oma EGO rahuldamiseks,sest nagu mainitud ei mõjuta see kogu populatsiooni kuidagisti.Eriti kui naabersektsioonis on lood vastupidised.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas jahe »

Mu arust pole vahet,mis kuupäeval jaht algab,hr Plaaster ütles juba asja iva välja,pigem probleem selles,et ilus trofee lastakse ära liiga noorelt,vast pole võõras teema,kus kindlapeale lastud kuldmedal ei annagi medalit välja :M
243win
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas aivar00 »

Seda looduse andmist võib ka teisiti tõlgendada- kui jätad ennast "pakkuva" laskmata võib loodus sulle tänuks ka kuldmedali ette lükata...
Eks bioloogidel ole muidugi mingil määral ka õigus selle 10 %-ga. Samas meenub kohe vist oli Vardilt ühe metsamehest jahimehe mõne aasta tagune rõõmus jutt- nüüd on minu piirkond kitsevaba- just lasin 2 viimast maha :M . Siin siis ikkagi inimkäsi reguleeris kitse arvukust 100% :oops:
Samas alles eile hommikul koeri maja taga heinamaal kusetades võtsid hommikueinet sokupoiss ja kitsemamma. Koerad neid kõrges rohus kohe ei märganud- umbes 70 m pealt alles märkasid- siis toimus väike kiirendusvõistlus. Võitjateks osutusid loomulikult kitsed. Ja selline pilt on olnud juba aastaid, et kitsed tulevad majatagustel heinamaadel praktiliselt maja õue. Hakata neid sealt kohe laskma- tee mis tahad aga jahimõnu sellest ei saa. Käid aga mitmed hommikud-õhtud erinevates kohtades asja kaemas, seejärel valid sobiva välja ning ootad kuniks ta sulle ette satub- sellisest jahist saan ka jahimõnu.
Tõenäoliselt nagu naistega- poisikesena vahtisid igat seelikut tatt ripakil-peale "praktikat" aga kaed asja teise pilguga :lol:
ikka lõbusalt
sokupoiss
Postitusi: 26
Liitunud: T Mai 11, 2004 6:51 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas sokupoiss »

See aasta kahel päeval väljas käidud ja vaadatud mis loomi liikumas on ning mõlemal korral ilvese poisiga kokku satutud, aga ei ühtegi sokku. Loomulikult võib see olla kokkusattumus, aga ilves heinamaadel luusimas esimesel korral hommikul kell 7 ja teisel korral õhtul 9 ajal on minu jahipraktikas midagi uut.
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas hunt »

Samas alles eile hommikul koeri maja taga heinamaal kusetades võtsid hommikueinet sokupoiss ja kitsemamma. Koerad neid kõrges rohus kohe ei märganud- umbes 70 m pealt alles märkasid- siis toimus väike kiirendusvõistlus. Võitjateks osutusid loomulikult kitsed. Ja selline pilt on olnud juba aastaid, et kitsed tulevad majatagustel heinamaadel praktiliselt maja õue. Hakata neid sealt kohe laskma- tee mis tahad aga jahimõnu sellest ei saa. Käid aga mitmed hommikud-õhtud erinevates kohtades asja kaemas, seejärel valid sobiva välja ning ootad kuniks ta sulle ette satub- sellisest jahist saan ka jahimõnu.

Jahimõnu on ikka suurem. kui hoopis naabri heinamaalt saad soku küttida... :D
Muidu lase nagu oma laudast looma :lol:
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Feen »

Nagu juba mainiti, teinekord on see pulkadega mahlane sokupoiss tulevane medaliloom, väga heade geenidega. Seega, kui juba valiklaskmist tegema hakatakse, siis peaks ikka valiklaskmist tegema, mitte nii - medalikandjad ja ülejäänud. Ja sellised nooremad loomad, kellel võib veel korralik sarv tulle, pole vahet kas 1.juuni või 25.september, laskmata tuleks ikka jätta, isegi siis kui talleluba (sügisel) taskus põleb.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas Marekp »

Just, valiklaskmist peaks alustama juba potentsiaalikatest noorloomades. Lugesin ûhte ameeriklaste artiklit valgesaba hirvede valiklaskmisest ja seal oli kokkuvôtlik rusikareegel, et "If you want big bucks, then save young bucks". Eks need pôhimôtted kehtivad kôikkide hirvlaste kohta.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sokk 2010

Postitus Postitas kakuke »

aivar00 kirjutas:...Eks bioloogidel ole muidugi mingil määral ka õigus selle 10 %-ga. ...

Jutt ei käi tegelikult mitte 10% vaid veel väiksemast hulgast. 10% väidetavalt on kõik kitselised, aga kitselistest jämedalt kolmandik on see hulk, kelle puhul peaks valiklaskmist rakendama, ehk siis 3% ja sellest kolmest protsendist (kui õieti mäletan) on kolmandiku tähtsusega sokukeste pärilikkus seega jutt 1% (ühest) ümber. Parandage mind. Selle ülejäänud kütitava 2/3 ümber ei räägita mittemingisugusest valiklaskmisest. :D
Ma ise kuulnud, et skandinaavias eriti pole mindud seda teed, et toimuks kitseliste valiklaskmist, aga samas on sokusarvede maailmarekord just seal. :P
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta