Kutsika hind

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Keegi siin tõi võrdluseks kutsikate hinnad Soomes. Just helistasin tuttavale ja täpsustasin asjaolusid. Nimelt võib Soomes jahikoertena kasutada ka segaverelisi ja ilma uhkete ja läikivate tõupaberiteta koeri :!: Iga jahiseltskond otsustab ise, millised koerad metsa võtab. Peamine nõue on, et koerad metsas ka tööd teevad ja küttidele abiks on.
Ainuke piirang on koerte turjakõrgus 34 cm nende kasutamisel metskitse- ja hirvejahis.
2007 sügisel Saksas nägin ise, kuidas lontis kõrvadega pontud koos saksa jahiterjeritega sigu minu töömaal taga ajasid :wink: Et koera sama suurest põrsast eristada, oli terjeritele külgedele erepunase neoonvärviga triibud maalitud. Meil satuks koeraomanik sarnase teoga suure tõenäosusega igasugu paduroheliste viha alla ja meediastaariks kui julm loomapiinaja :twisted:

Küsiks asjatundjatelt ühe lihtsa küsimuse: Kui kasvõi uut jahiseadust ette valmistades tuuakse meile kogu aeg eeskujuks meie naabreid EUROOPAST, miks kuradi pärast siis koerte teema on palju bürokraatlikum ja kitsa ringi kennelite huve teeniv, võrreldes meie naabritega :?:
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas vollifedja »

Uurin asja-nii Soomes-Rootsis-saksas-Poolas jne. ma ei usu, et suva krantsiga metsa nendes riikides lubatakse. Miks siis neil on ka jahikoerte aretuses tase kõrge, koerad jahis korralikult õpetatud ja töötavad tibens-tobens. Arvan, et kuna tõuge on tuhandeid, siis sulle võis tunduda peen tõukoer suva lontkõrvana.
Setteritel pole Eestis lindu, mida jahtida,kahjuks.
Ja näitused-see on hobi, millele liitus läbi jahikatsete ka pärisjaht. Näitustel näeb ka teiste riikide (jahi)koeri, saab sõlmida kasulikke kontakte-sidemeid. Saksamaal on omaette teema taksinäitus(eriti klubi-erikas) seal puha soliidsed jahimehed omadega...ja juttu jagub kauemaks.
Ei saa lõpmatuseni(eriti väikeses Eestis) kasutada üht -kaht isast-selleks, et väljamaalt HEAD koera saada pead olema ise tuntud, tunnustatud,(st näituste "stamkunde, nähtud, suheldud) muidu müüakse just suva lontkõrv, mitte esimene valik, mida meile Eestis oleks rohkem kui hädasti vaja. Praegu põrkun mitmes kord probleemiga-meil ei ole isast siledat sobilikku taksi paarituseks. On, kas kümneid kordi kasutuses või liiga suured. Kui standart näeb ette 10 kg, max, siis peaKS seda ka olema, muidu on, et mida edasi, seda hiidtaksideks arenevad, mida ongi näha.Niiet aretus on tähtis ikka küll, samuti näituse-tööhinded-omadused
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Arvan, et kuna tõuge on tuhandeid, siis sulle võis tunduda peen tõukoer suva lontkõrvana

Kas sa Üllar nüüd said lõpuks ometi aru kui kehva su koerte tõugude eristamise oskus on :lol: :lol: :lol: - ja kui sa veel asjale pihta ei saanud, siis varsti seatakse ka su Soome tuttava "teadmised" Soome jahikoerte kasutamise seaduslikkusest :?: alla :lol: :lol: :lol: .


Kui mu terjer vahest selili pikali olles kõrvad kikki ajab, siis tundub ta mulle kah suvalise kikkkõrvana :lol: :lol: :lol: - igatahes tänud hea nalja eest- tegi kohe tuju väga heaks :lol: .
ikka lõbusalt
Mihkelsc
Postitusi: 30
Liitunud: E Apr 03, 2006 4:40 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Mihkelsc »

Jutt läheb küll temast välja, aga sooviks ka kaasa rääkida.
Soomes on jahikoera lubatud kasutada mitte vastavalt tõule vaid vastavalt käitumisele ja kasvule. Kui räägitakse peatavast koerast, siis ei huvita kedagi et ta on laika- kui looma nägematta värskel jäljel haugub, ei tohi teda põdrajahil kasutada. Jäljel haukuv koer on ajav koer. Põtra ajava koera turjakõrgus tohib olla alla 28 cm.(on räägitud selle määra tõstmisest, et saaks kasutada beeglet ja dreeverit ngu näit.Rootsis) Praktikas tähendab see seda, et põtra saab ajada ainult taksiga. Kui suudad hagija, prantsuse puudli või huntweileri panna käituma nii, et haugub ainult seisvat looma, võid kasutada põdrajahil peatava koerana. Eestis on s***auguni peatava koera tõutunnustega ja jahikoera passiga ajavaid koeri, millede tekkimine ja aretamine omab minu meelest juuri meie lähiajaloos. Juurtes võin ka eksida.
Mihkel Schasmin
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Jägervision »

Aga kuidas Soomes see kontrollitud-reguleeritud on et konkreetsel viisil jahtiva koeraga jahil käiakse mitte lihtsalt ei haarata mingit suvalist krantsi kaasa? Koertekojas keegi nostalgitses kuidas colliega kitsejahti peeti, ma äkki arvaks, et mu dober oleks äge jahikoer ja siin foorumis keegi uuris oma jahiks õpetatud pitbulli kasutamise kohta... Päris niisama lihtne see ju ometi olla ei saa. Või?
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Jägervision kirjutas:Aga kuidas Soomes see kontrollitud-reguleeritud on et konkreetsel viisil jahtiva koeraga jahil käiakse mitte lihtsalt ei haarata mingit suvalist krantsi kaasa? ... Päris niisama lihtne see ju ometi olla ei saa. Või?


Olen Soomes tähele pannud sellist huvitavat nähtust, et inimesed arvestavad paikapandud reeglitega ja järgivad neid :roll: Samuti toimib päris tõhusalt ühiskondlik kontroll, nn. naabrivalve. Mingite reeglite vastu eksija satub kiiresti kogukonna põlu alla.
Soomlased räägivad asjadest nii, nagu nemad mõtlevad ja aru saavad. Ja nad ei häbene oma arvamust välja öelda ka oma nime all :wink:
Sellist käitumist, et mõeldakse ühte, räägitakse teist ja tehakse kolmandat, soomlaste juures naljalt ei kohta.
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Jägervision »

Seda nüüd küll, et Soomes kulgevad asjad mõnes osas iseeneslikult paremini. Kindlasti teen niimõnelegi siinkohal liiga kui arvan, et Eestis päris nii aumeheks olemise peale asju vähemalt praegu oleks enneaegne viia. Kõige paremini olen tuttav koeranduses toimuvaga kus Eesti mehe hoolimatust ja juhmust peavad põhjanaabrid (kel endal sarnased probleemid sisuliselt olematud) likvideerima ja isegi sellest üritatavad siin mõned kasu lõigata...

Mis puutub oma nime alt rääkimisse siis keda huvitab, saab kahe klikiga lehele kus minu oma ilusasti kirjas on. Karta ei ole mul küll midagi :)
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Marekp »

Mihkelsc kirjutas:Jutt läheb küll temast välja, aga sooviks ka kaasa rääkida.
Soomes on jahikoera lubatud kasutada mitte vastavalt tõule vaid vastavalt käitumisele ja kasvule. Kui räägitakse peatavast koerast, siis ei huvita kedagi et ta on laika- kui looma nägematta värskel jäljel haugub, ei tohi teda põdrajahil kasutada. Jäljel haukuv koer on ajav koer. Põtra ajava koera turjakõrgus tohib olla alla 28 cm.(on räägitud selle määra tõstmisest, et saaks kasutada beeglet ja dreeverit ngu näit.Rootsis) Praktikas tähendab see seda, et põtra saab ajada ainult taksiga. Kui suudad hagija, prantsuse puudli või huntweileri panna käituma nii, et haugub ainult seisvat looma, võid kasutada põdrajahil peatava koerana. Eestis on s***auguni peatava koera tõutunnustega ja jahikoera passiga ajavaid koeri, millede tekkimine ja aretamine omab minu meelest juuri meie lähiajaloos. Juurtes võin ka eksida.


Jah, kôigega nôus, aga seaduses on ûks oluline sôna, mille Sa oled välja jätnud. Nimelt, hirvlastele ei tohi jahti pidada lôastamata ajava koeraga, kelle turjakôrgus on ûle 28 cm.
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Marekp »

Jägervision kirjutas:Aga kuidas Soomes see kontrollitud-reguleeritud on et konkreetsel viisil jahtiva koeraga jahil käiakse mitte lihtsalt ei haarata mingit suvalist krantsi kaasa? Koertekojas keegi nostalgitses kuidas colliega kitsejahti peeti, ma äkki arvaks, et mu dober oleks äge jahikoer ja siin foorumis keegi uuris oma jahiks õpetatud pitbulli kasutamise kohta... Päris niisama lihtne see ju ometi olla ei saa. Või?


Dobermann ja pitbull ei klassifitseeru ei ajavaks ega peatavaks koeraks, seega nendega tôesti jahti pidada ei tohi, vähemalt normaalsetes riikides. Aga ma ei näe mingit probleemi kui keegi oma segaverelise hagijaga vôi laikaga jahti peab, eeldusel muidugi, et see koer ikka töötab nii nagu hagijas vôi laika peab töötama.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas rajaleidja »

Marekp kirjutas:
Jägervision kirjutas:Aga kuidas Soomes see kontrollitud-reguleeritud on et konkreetsel viisil jahtiva koeraga jahil käiakse mitte lihtsalt ei haarata mingit suvalist krantsi kaasa? Koertekojas keegi nostalgitses kuidas colliega kitsejahti peeti, ma äkki arvaks, et mu dober oleks äge jahikoer ja siin foorumis keegi uuris oma jahiks õpetatud pitbulli kasutamise kohta... Päris niisama lihtne see ju ometi olla ei saa. Või?


Dobermann ja pitbull ei klassifitseeru ei ajavaks ega peatavaks koeraks, seega nendega tôesti jahti pidada ei tohi, vähemalt normaalsetes riikides. Aga ma ei näe mingit probleemi kui keegi oma segaverelise hagijaga vôi laikaga jahti peab, eeldusel muidugi, et see koer ikka töötab nii nagu hagijas vôi laika peab töötama.

Kuidas segavereline kvalifitseerub rohkem kui dobermann või pitbull? Kui tingimuseks on eeldus, et koer töötab nii nagu hagijas või laika, võib sinna kvalifitseeruda ükskõik, mis tõugu koer.
NB: Pitbulli kasutatakse Ameerikas jahil päris palju
antonio
Postitusi: 25
Liitunud: T Nov 10, 2009 11:25 am

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas antonio »

eee,et siis kuskohast lõpeb segavereline hagijas ja algab dobbermanniga paaritunud hagijas.?Või bitbulli ja siledakarvalise terjeri segu?võimalik,et visuaalne välimus väga ei muutugi!Ikkagi peab ju mingi piir olema e.paaritunud loomad peavad(võiks) olema paberitega,aga näiteks hambumise või ületatud turjakõrguse tõttu ei sobi oma tõu esindajaks,mitte lihtsalt peame iga segaverelisega jahti.üks tuntud foorumikülastaja "verekoer-laika"-teemas pidas ka normaalseks ja seaduslikuks suvel töötavate laikadega metsaskolamist.Et nagu lasukontroll.No selge värk,tõug on selline,et peremees teab: koerad murravad seapõrsaid ja kitsetallesid vaid peale 1.oktoobrit :wink: .
Jutu mõte on selles,et miks mehed kes kaitsevad oma jahipiirkonda ja seal elavaid loomi,vajavad sinna segaverelisi koeri?samahästi võiks ju hulkuvate koerte suhtes tolerantne olla,w mis?
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Jägervision »

Needsamad küsimused minu arvates kerkivadki kui jahikoeraks võib pidada igat koera kellel on europass... Ma võin ju igasugust kägu ajada kuidas mul on collie ajav ja dobermann peatav ja buldog retriiviv või mida iganes aga see ei tee neid selliseks. Ja kui lubatud on jahti pidada iga koeraga kellel on europass siis ei ole ju enam vahet kas see koer on bullterjer, laika-collie ristand, paberiteta hagijas või rotweleri-bokseri segu. Ühtviisi legaalsed metsas jooksma on nad kõik. Tõugude sees on varieeruvust omajagu. Mis siis veel ilma mingite piirideta...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas kakuke »

Mul tuli seda juttu lugedes mõte, et mis oleks kui teeks jahimeestega ka nii, et kui pole näiteks 7 eelnevat põlve jahimehed olnud, siis ei tohi metsas jahti pidada. Mis siis, et see mitte jahimeestest põlvnev jahimees võib olla rohkem jahimees, kui see, kes põlvneb jahimeesetest, aga jah, mis oleks? :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
mustlesk
Postitusi: 635
Liitunud: N Dets 02, 2004 1:48 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas mustlesk »

Hästi öeldud Kakuke :A
Kasutaja avatar
Marekp
Postitusi: 172
Liitunud: L Sept 06, 2008 6:40 pm

Re: Kutsika hind

Postitus Postitas Marekp »

Jägervision kirjutas:Needsamad küsimused minu arvates kerkivadki kui jahikoeraks võib pidada igat koera kellel on europass... Ma võin ju igasugust kägu ajada kuidas mul on collie ajav ja dobermann peatav ja buldog retriiviv või mida iganes aga see ei tee neid selliseks. Ja kui lubatud on jahti pidada iga koeraga kellel on europass siis ei ole ju enam vahet kas see koer on bullterjer, laika-collie ristand, paberiteta hagijas või rotweleri-bokseri segu. Ühtviisi legaalsed metsas jooksma on nad kõik. Tõugude sees on varieeruvust omajagu. Mis siis veel ilma mingite piirideta...


Just nimelt "kägu ajamine", et minu dobermann on peatav, ei ole mingi argument. Aga kui Sa sooritad oma dobermanniga vastava katse ja saad vastava tunnistuse, siis on ju asi jokk.
Ûldiselt arvan, et ei maksa karta seda jahikoera passi nôude kaotamist. Ei Soomes ega mujal maailmas ei peeta jahti dobermannidega, seda väga lihtsal pôhjusel - neid tôugusid on kordades raskem ôpetada jahis ôigesti töötama kui spets jahikoera tôugusid. Elu loksutab ise asjad paika.
Vasta