Jaht ääretule padruniga?

valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas valgeronk »

Jahieeskiri paragrahv 5 (2)Ääretule padruniga tohib küttida,nugist,tuhkrut,minki,ondatrat....Tohib küttida lindu,välja arvatud hanelised ja lauk...Miks on see nii?Kas kunagised seaduseloojad ei olnud pädevad?Või on seadus lihtsalt ajale jalgu jäänud?Võrdleme natuke ääretule padrunit.22 lr.kuulikiirus keskmiselt 350-420ms. 22win.mag.kuuli kiirus 580-630ms.dzaule ei tea.Sellise kuuli kiirusega võiks minu arvates küttida ka hanelisi ning miks mitte ka rebast?Mõtlemist nagu oleks.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas Beretta »

Vaatasin korra soomlaste vastavat seadusandlus thttp://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2009/20090823 ja ei saa kuidagi nendest joulidest (mida corvus alba ei tea) üle ega ümber. Hanejahis neil näiteks min 2,5 gr ja 200 jouli, partide puhul piisab 150 jouli. Ehk enne kui kartaagot hävitama minna tuleks põhitõed endale selgeks teha. Püssikuuli m/s ei ole paraku sama kui bemmil uute kummide vilistamine.
Grumpy old man
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas valgeronk »

Vaatasin endal olevat padrunikarpi.22win.mag.40gr.620ms.Mis puutub siiaBMV.Oled tark,jaga seda ka teisteda.Miks selline üleolev suhtumine?See oli minu nägemus ääretulega padruniga jahist.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas kakuke »

Ma ise ammutan kaliibrite kohta tarkust lehelt http://www.norma.cc, seal näha palju mingist asjast keskmiselt välja pigistab. 22LR näiteks ei anna piisavaid joule pardile ka välja, kuigi kuuli kaal nagu piisav. 22LR suhtes olen ise ka skeptiline, kui kasutada standard moona ca 330m/s), mitte kiireks aetud asju (380m/s ja edasi).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas Beretta »

Veelkord, ei saa nendest joulidest üle ega ümber. Kineetiline energia koosneb massist ja kiirusest http://et.wikipedia.org/wiki/Kineetiline_energia. Joulid on arvutatavad. Eesti seadusandja on lähtunud sellest, et tavapärase ääretulepadruni kuul ei evi piisavalt energiat haneliste ja rebase laskmiseks. Soomlastel asi lahti kirjutatud. Näiteks nepile piisab 100 jouli. Loodan, et on piisavalt jagatud netiavarustes leiduvat tarkust.
Grumpy old man
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas Tiit Karp »

valgeronk kirjutas:Jahieeskiri paragrahv 5 (2)Ääretule padruniga tohib küttida,nugist,tuhkrut,minki,ondatrat....Tohib küttida lindu,välja arvatud hanelised ja lauk...Miks on see nii?Kas kunagised seaduseloojad ei olnud pädevad?Või on seadus lihtsalt ajale jalgu jäänud?Võrdleme natuke ääretule padrunit.22 lr.kuulikiirus keskmiselt 350-420ms. 22win.mag.kuuli kiirus 580-630ms.dzaule ei tea.Sellise kuuli kiirusega võiks minu arvates küttida ka hanelisi ning miks mitte ka rebast?Mõtlemist nagu oleks.



Ilmselt küsimus pole kuuli kiiruses ega energias. Kuuli energiast piisab põdra maha võtmiseks.
Haavlitega lased kuni 40 meetrini, 22lr tahad aga kaugemalt laskmiseks. 22lr trajektoor on niivõrd kõver ja tuulest sõltuv, et väksemagi kauguse määramise eksimisega kaasneb oht lindu sandistada või mööda lastsa.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas kakuke »

Tiit Karp kirjutas:
valgeronk kirjutas:Jahieeskiri paragrahv 5 (2)Ääretule padruniga tohib küttida,nugist,tuhkrut,minki,ondatrat....Tohib küttida lindu,välja arvatud hanelised ja lauk...Miks on see nii?Kas kunagised seaduseloojad ei olnud pädevad?Või on seadus lihtsalt ajale jalgu jäänud?Võrdleme natuke ääretule padrunit.22 lr.kuulikiirus keskmiselt 350-420ms. 22win.mag.kuuli kiirus 580-630ms.dzaule ei tea.Sellise kuuli kiirusega võiks minu arvates küttida ka hanelisi ning miks mitte ka rebast?Mõtlemist nagu oleks.



Ilmselt küsimus pole kuuli kiiruses ega energias. Kuuli energiast piisab põdra maha võtmiseks.
Haavlitega lased kuni 40 meetrini, 22lr tahad aga kaugemalt laskmiseks. 22lr trajektoor on niivõrd kõver ja tuulest sõltuv, et väksemagi kauguse määramise eksimisega kaasneb oht lindu sandistada või mööda lastsa.

See näide oli nüüd väga mööda. Iga asjaga annab lollusi teha, siledaga lasta looma liiga kaugelt näiteks kuuliga ulukit 100 ja enama maa peale ja ka vintrelvast ulmeliselt kauguselt looma püüda.
Vibudega peetakse ka tänapäeval väga suurtele loomadele jahte, kuna surmavat jõudu piisavalt ja kukub selle nool veel enam, kui spordika kuul. Spordika kuul ei kuku kohe kindlasti rohkem, kui sileraudse mis tahes moon.
Miks küll kõik 22lr juures kohe kiirustavad näiteks põtra tooma? Mingi isiklik kogemus selles vallas? :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas baddmann »

Eesti normide loojad on seniajani justkui teadlikud ainult ühest võimalikust ääretulepadruni kaliibrist ehk 22LR. See on tõepoolest spordipadrun ning selleks ta valdavalt ka peaks jääma, kui tõepoolest pisikiskjaid ja laanepüü välja arvata (Eesti oludes). Võimsamaid ääretulepadruneid pole Eesti mitte eriti kaua kasutatud, vaevalt et nende levik massiline on, aga kui neid kõlbab kasutada kahjurite jahil teisepool suurt lompi, siis miks näiteks ei võiks olla lubatud see ka meil. Kährik ja rebane on reaalsed jahiobjektid, keda nende kaliibritega saab surmata.

Pigem on probleem selles, et uut moodi mõtlemine ehk kaliibrite ja moona selekteerimine džaulide järgi ei ole lihtsalt eesti seadusandjale nii suupärane kui hea ja lihtne kaliiber millimeetrites, kuuli kaal grammides ning kesk/ääre nimetus padruni tüübis. Nii on seadusandjale lihtsam ja kontrollijale kah.

BM
jyri

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas jyri »

Toon näite omadest kogemustest 22LR puhul(püss mis mul hetkel müügis)-kui piirangut veel polnud,olin üritanud hanesid lasta.Kusjuures kaugustel 50...100m.Optikasse hästi näha,kuidas kuul tabab,hani tõuseb õhku ja lendab minema.Kui kaugele-ei tea.Saanud kätte olen vaid 2 tükki-ühte tabasin pähe,teist rangluusse ja koerad võtsid kinni.Ülejäänud nx10 lendasid minema.Kui soetasin endale 222REM.Mag-i, vigaseid hanesid polnud üldse-kõik saak korjatud.Mäletan ka varese laskmise kogemust-nimelt nülgisin puu otsa riputatud sokku,sama puu ladvas kraaksus vares.Võtsin 22LR ja tulistasin teda.See kraaksus edasi.Lasin veel-hüppas teisele oksale ja jätkas kraaksumist.Mull hakkasid peale 6 lasku juba kõiksugu mõtted pähe tulema,kui äkki vares prantsatas maha.Kõik kuulid rindkeres.
22Mag,mis mul samuti olemas,on teine lugu-poolmantliga võtab mistahes lindu.
Sestap arvan ka mina et 22LR ei ole kõige parem lindude jahiks.
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas kaliiber »

jyri kirjutas:Toon näite omadest kogemustest 22LR puhul(püss mis mul hetkel müügis)-kui piirangut veel polnud,olin üritanud hanesid lasta.Kusjuures kaugustel 50...100m.Optikasse hästi näha,kuidas kuul tabab,hani tõuseb õhku ja lendab minema.Kui kaugele-ei tea.Saanud kätte olen vaid 2 tükki-ühte tabasin pähe,teist rangluusse ja koerad võtsid kinni.Ülejäänud nx10 lendasid minema.Kui soetasin endale 222REM.Mag-i, vigaseid hanesid polnud üldse-kõik saak korjatud.Mäletan ka varese laskmise kogemust-nimelt nülgisin puu otsa riputatud sokku,sama puu ladvas kraaksus vares.Võtsin 22LR ja tulistasin teda.See kraaksus edasi.Lasin veel-hüppas teisele oksale ja jätkas kraaksumist.Mull hakkasid peale 6 lasku juba kõiksugu mõtted pähe tulema,kui äkki vares prantsatas maha.Kõik kuulid rindkeres.
22Mag,mis mul samuti olemas,on teine lugu-poolmantliga võtab mistahes lindu.
Sestap arvan ka mina et 22LR ei ole kõige parem lindude jahiks.



Ma ei tea kuda hanede jutt paika peab, aga vähemalt see varesejutt kõlas pehmeltöeldes jamana.
Et lased 6x varest rindkerre 22lr-ga ja see ei veel kraaksub ja hüppab oksalt oksale :shock:
Olen vareseid sama asjaga lasknud lugematul hulgal (tavalise tiirumoonaga) ja rindkeretabamuse puhul on alati piisanud ühest lasust, ei mingit edasi kraaksumist ega oksalt oksale hüplemist.
Vahest on küll lennata üritanud, aga see lend kestab tavaliselt 1-10m.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas kakuke »

Ma olen ise õige mitmele linnule lasknud 22lr´ga ringu, moonaks S&B standard ja siiani pole neist ühtegi kätte saanud, ka tuvi 2x lasknud. Peale tabamust hüppab õhku, sulgi lendab ja lind paneb minema. Heal juhul teeb nägu, et varsti kukub alla. Ja distantsid on olnud mõistlikud selle kal jaoks, kuni 50m. Kui aga lased selga või küljelt siis kohe maas ka, aga ma ei tea mis pull sellega on, et eest lases maha ei jää. Võibolla moonas asi siis, kui teistel teistsugust kogemust. Nüüd soetasin purgi Lapuat, eks näis. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas jahe »

jyri kirjutas:Toon näite omadest kogemustest 22LR puhul(püss mis mul hetkel müügis)-kui piirangut veel polnud,olin üritanud hanesid lasta.Kusjuures kaugustel 50...100m.Optikasse hästi näha,kuidas kuul tabab,hani tõuseb õhku ja lendab minema.Kui kaugele-ei tea.Saanud kätte olen vaid 2 tükki-ühte tabasin pähe,teist rangluusse ja koerad võtsid kinni.Ülejäänud nx10 lendasid minema.Kui soetasin endale 222REM.Mag-i, vigaseid hanesid polnud üldse-kõik saak korjatud.Mäletan ka varese laskmise kogemust-nimelt nülgisin puu otsa riputatud sokku,sama puu ladvas kraaksus vares.Võtsin 22LR ja tulistasin teda.See kraaksus edasi.Lasin veel-hüppas teisele oksale ja jätkas kraaksumist.Mull hakkasid peale 6 lasku juba kõiksugu mõtted pähe tulema,kui äkki vares prantsatas maha.Kõik kuulid rindkeres.
22Mag,mis mul samuti olemas,on teine lugu-poolmantliga võtab mistahes lindu.
Sestap arvan ka mina et 22LR ei ole kõige parem lindude jahiks.

Olen vareseid 22lr-st päris palju klõpsutanud surevad kohe olenemata moonast......kui varesele otse rindu lasta kukub nagu kivi ei liiguta ka enam,nii et hr Jyri sinu kuue kuuli lugu on küll puht muinasjutt :lol: (y) kui siiski tõsi, siis on kaks võimalust kas püss viia emeksi või nõia kätte.
243win
Kasutaja avatar
hagijas
Postitusi: 137
Liitunud: N Nov 25, 2004 10:24 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas hagijas »

mõnede jutt paneb lausa muigama :D kellel laulab lind edasi oksal peale 5. rindkere tabamust ja teine mees plaksutab nii ,et sulgi lendab. Oman ka sellise kaliibriga relva ja ei meenu ühtegi sellist juhust, kus linnud oleks tabamuse korral minema lennanud või loomad õige tabamuse puhul minema jooksnud. Ilmselt Kakuke need suled mis lendavad, need on pigem ripsekad kui rindkere tabamused.
looma tuleb otsida jälgede lõpust
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas valgeronk »

Tegin mõned aastad tagasi väikese katse. Olin sellel ajal tööl jahilaske tiirus, aega oli käes küll ja küll. Võtsin kuivatatud saarepuu 55mm. plangu panin 50m-le. Laadisin püssi 22wmr-iga. Tegin 5 lasku, kõik kuulid läbistasid plangu. Kordasin sama 75-l.meetril,sama lugu.Alles 100 l.meetril jäid kuulid planku kinni.Ennetades aasijaid,saareplank ei olnud mäda.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Jaht ääretule padruniga?

Postitus Postitas honkomees »

Minu kogemused on Jyri ja Kakukese omadega sarnased, paskrästas küll kukub kohe aga vähe suurema linnuga on küll nii, et peale tabamust raputab pead ja ei midagi, kukub lõpuks ei tea mitmenda pauguga. Samas nt nugisele pole küll teist spordikapauku vaja ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Vasta