Soovitused algavaks jahihooajaks

Vahetame muljeid ja kogemusi jahitrofeede valmistamisest ja hooldusest .
wakk
Postitusi: 13
Liitunud: T Okt 25, 2011 8:21 pm

Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas wakk »

Mida teha nahkadega pärast nülgimist?Nahk puhastatada lihakehakeha poolt kõõlustest ja rasvast ning lihast.Kas kuivatada või soolata siin kehtib küsimus,reegel on et väiksed ulukid kuivatatakse suured soolatakse.Kui tahate korralikku trofeed siis tuleb ka nülgimisel korralikult vaeva näha kõrvadele soovitan tähelepanu pöörata eriti karude puhul.Kirjutan siin foorumis sellepärast et loen siit välja lauslollusi ,olen näinud palju "pekikäntsakaid" parkimistöökodades ja mis seal salata ka teinud seda tööd mis tuleb ära teha teil kalld trofee kütid.Nähke ka ise natuke vaeva peale selle et hakata viina võtma peale uluki laskmist,kui teadmistest puudu tuleb siis küsige vanade kalade käest või lugege raamatut,minu teada oli selline teatmik jahimehele olemas välja antud kuskil 1960.Kui terkib küsimusi vastan heameelega foorumis,selleks ta ju ongi. :D
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas andrus »

Ma küsiks vastu,et mille eest ma siis maksan sellele töökojale?????
Ja mitte vähe.Seega hakkan ikka joooma küll. :wink:
jahismurf
wakk
Postitusi: 13
Liitunud: T Okt 25, 2011 8:21 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas wakk »

Millest konkreetselt juttkäib,räägi asjast.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas andrus »

Millest sina konkreetselt räägid???
Natuke seda ja natuke teist,suurt muhvigi aru ei saa.
Võiks ikka oma teksti üle lugeda ja parandada, ennem kui saada nuppu vajutada :!:

Mina räägin seda,et kui ma tahan omale korralikku trofeed siis küsitakse mult selle eest korralikus kohas ka korralikku raha.Ja ma ei näe mingit põhjust,et ma peaksin hakkama nende eest tööd ära tegema.Las siis teenivad ka oma raha korralikult välja.
jahismurf
wakk
Postitusi: 13
Liitunud: T Okt 25, 2011 8:21 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas wakk »

Vaata asi on selles et enne kui sa asja parkali juurde viid tuleb midagi teha ka selleks et sul nahk käes roiskuma ei läheks.Kui ruttu läheb sul liha käest ära?Sama pull on ka nahaga.Mis nahast sul konkreetselt juttkäib,äkki vestleme natuke ?
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas andrus »

Hetkel ei käi jutt üheski minu nahast.Ma lihtsalt ütlesin,et kui ma tahan korralikku trofeed siis ma mitte ei hakka ise teda täiuslikkuseni lihvima ja nädalaid kodus hoidma.

Aga kui sul on häid näpunäiteid kuidas toimida nahkadega mis peavad pikemalt seisma ja ootama,millal parkalini jõuavad siis VÄGA HEA.
Aga ole hea ning kirjuta suhteliselt selgelt ja punktide kaupa välja kuidas,mis ja milleks.
Head nõuanded oma ala spetsialistidelt on alati teretulnud.
jahismurf
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas sooviku »

Kirjutan siin foorumis sellepärast et loen siit välja lauslollusi ,olen näinud palju "pekikäntsakaid" parkimistöökodades ja mis seal salata ka teinud seda tööd mis tuleb ära teha teil kalld trofee kütid.Nähke ka ise natuke vaeva peale selle et hakata viina võtma peale uluki laskmist

Sinu jutu järgi on siin foorumis siis lollid ja joodikud.Mina tean näiteks seda,et trofeevalmistaja soovitab just endal nahka mitte rikkuma hakata.Puhastad küll ära aga ei kraabi karvasibulaid välja.Ja peale jahti joomise jutt :M
Naine võib olla,koer peab olema!
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas Tormis »

Väike meenutus esimesest hirvepulli nahast. 90-ndate keskpaik, sai lastud jaanuari alguses hirvepull, väga ilus talvine nahk. Konsulteerisin asjatundjatega, aega ja soola oli, nahas sisselõikeid ei olnud, 24 tundi peale esimest soolamist sai verisool maha pühitud ja uuesti soolatud. Parkal võttis 200 krooni :!: (90-ndate keskpaik) ettemaksu, see kviitung on mul siiani alles. Aega läks ja tundsin huvi, millal naha kätte võiks saada aga siis hakkasid parkali poolsed põhjendused, et veel ei saa ja nahatrummel oli remondis ning lõpuks, et halvasti nülitud, osa karvu on välja tulnud. Asi lõppes sellega, et lugesin lehest parkimisfirma pankrotiteadet. Ärge nüüd korralikud tegijad sellepeale solvuge aga ma tõesti ei soovi enam taolist kadalippu läbida. :VS
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas aadu kadakas »

andrus kirjutas:Aga kui sul on häid näpunäiteid kuidas toimida nahkadega mis peavad pikemalt seisma ja ootama,millal parkalini jõuavad siis VÄGA HEA.
Aga ole hea ning kirjuta suhteliselt selgelt ja punktide kaupa välja kuidas,mis ja milleks.
Head nõuanded oma ala spetsialistidelt on alati teretulnud.

Wakk, siin päris hea võimalus kirjutada auditooriumile, kuidas ideaalilähedaselt naha esmast töötlust näete. Ülerääkimine pole kunagi paha. Loomulikult on piisavalt jahilisi, kes on hooletud trofeede esmaste töötlustega ning siis peab parkal "sitast saia tegema". Kuna paljudel pole ka hoiutingimusi näiteks soolatud nahkadele soojal ajal, siis tegelikult näeksin ma pigem varianti, kus parkal oleks valmis tegema ära kogu töö ja sellest siis ka rohkem raha küsima. Taksidermistid lausa ju soovitavad, et ärge hakake oma "targa peaga " ise miskit tegema, tooge tervelt kohale. Äkki tänapäeval oleks mõistlik pakkuda välja täisteenus ka parkimistöökojal. Lihtsalt selline tandem jahimees-parkal aeg-ajalt ei toimi.
wakk
Postitusi: 13
Liitunud: T Okt 25, 2011 8:21 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas wakk »

No eks ta ole.Üldiselt võiksin sellest asjast rääkida tunde.Taksidermisti töö ja parkali töö on kaks eri asja kuigi põhitõed on ühed et nahk saaks pargitud,sellel teemal vestleks ka tunde.Räägiks siis natuke naha konserveerimisest.Nagu teada on iga looma laskmiseks oma aeg,näiteks rebane eriti noor ja veel suvi siis ongi nahk õhem ja karvasibul suht lähedal,sealt ka see läbilõikamis oht.Kõikide teiste ulukitega on sama moodi ka karu näituseks ideaalis oleks teda lasta kevadel aga siis ju keelu all.No see selleks



1.Peale nahastamist nahk puhastada paksemast lihast ja rasvast,kui on tegemist trofeega kus pea otsas siis pöörata tähelepanu kõrvakrõmpsudele need tuleb välja võtta või lahti lõigata ja soola täis suruda et sool ka sinna tungiks kui seda ei tee siis komplikatsioonid kerged tulema .Seejärel nahk soolata koheselt.Kui palju soola panna?Mida rohkem soola seda uhkem,ütleme üks ühele looma naha kaalust,mina soovitan panna rohkem nii et naha peal oleks 1 sm paksune kiht soola.Nahk jätta laialilaotatud asendisse,mitte rullida kokku ega panna kilekotti.2-5 päeva pärast oleneb nahast raputada vana sool välja ja panna uus sool peale ja jätta jälle lahtiselt põrandale.See on üks soovitus.Kui see tehtud siis parkimistöökotta.

Reegel on ikkagi see et väiksed ulukid kuivatatakse ,suured soolatakse enne parkimistöökotta viimist.Ei panda kilekotti ega jäeta kuskile sooja kohta mitmeks päevaks vedelema,nagu minu praktikas on palju ette tulnud.Samuti ei soovita ma ka naha sügavkülmutamist Topisetegijale ta võibolla sobib aga nahaparkimistöökotta mitte,selleks on kümneid põhjuseid.

SEE VIINA VÕTMISLUGU,VABANDAN AGA TEAN VIIT JUHTU,KUS AVASTATI ULUK ALLES 3-NDAL päeval et peaks teise ära ka nülgima.see muidugi kõigi kohta ei käi.Nii et tuhat vabandust.
Et nahast saaks hea trofee tuleb ka endal natuke vaeva näha ja kui ise ei oska küsida asjapulkade käest nõu.Näiteks lasta jahiklubidel korraldada sellealaseid koolitusi,väga head nõu oskavad anda ka need kes on käinud Soomes karusnahafarmides tööl.Nii et mõtlemiainet ja arenguruumi on.Kui küsimusi on küsige,ootan asjalikke küsimusi .

Wakk.
wakk
Postitusi: 13
Liitunud: T Okt 25, 2011 8:21 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas wakk »

Ma arvan et enamused parkimistöökojad juba tulevadki kliendile vastu eks see ju nende leib ma arvan kui te ilusti töötlejaga kokku lepite saab kõik asjad tehtud.Nagu mina tean vist suvekuudel parkimistöökojad ei tööta ja ega vist suvel jahti ka ei toimu :D
klem
Postitusi: 73
Liitunud: E Mai 11, 2009 9:12 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas klem »

wakk kirjutas:praktikas on palju ette tulnud.Samuti ei soovita ma ka naha sügavkülmutamist Topisetegijale ta võibolla sobib aga nahaparkimistöökotta mitte,selleks on kümneid põhjuseid.


Paluks võhikule selgitada, miks sügavkülmutamine halb on?
jyri

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas jyri »

Omal ajal harrastasin "kvaliteetset eeltöötlust" ka ise teha,midagist siiani meeles.Wakk-väikeulukitel näiteks rebasel(nugisel) ja kährikul on nahkade eeltöötlus absoluutselt erinev-kuidas sa nad ühte patta paned?Samuti on erinevad põdra-ja jaanuari hirve nahkade eeltöötlused,sest ühte lastakse Eestis karvavahetuse ajal,teist "täiskarvas".Rääkimata sokkude "suvenahast",mis tegelikult kõige parem pörandale on.
Uuri ikka algul,mis nahast jutt käib ja siis too need õpetused "punktihaaval" välja.Siis on vast kasu kah!
wakk
Postitusi: 13
Liitunud: T Okt 25, 2011 8:21 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas wakk »

Selge see et töötlemine on erinev,tegelikult on eesmärk üks nahk peab alt jääma puhas et seda saaks kas kuivatada või soolata,samuti on olemas ka ulukid mida lastakse ainult talvel nende karva väärtuse jms poolest,keegi ju suvist rebast ei lase et saada karusnahka või kuidas?
wakk
Postitusi: 13
Liitunud: T Okt 25, 2011 8:21 pm

Re: Soovitused algavaks jahihooajaks

Postitus Postitas wakk »

Natuke külmutatud nahkadest.


Selle asjaga on nii ja naa,iseenesest pole paha see külmutamine,pole vaja soolaga jännata ega midagi .ainult et sellel kes selle nahaga tegelema hakkam on tööd rohkem,samuti tuleb ju nahk ikkagi enne puhastada ja siis konserveerida siis saab hakata nahka parkimiseks ette valmistama.Sulatamine võtab ju aega ja pole teada millal see uluki nahk sinna külmikusse jõuab.Kui topisetegijad pooldavad seda varianti siis mina isiklikult seda varianti ei poolda.Siiski on soolal oma ülesanne sellesprotsessi ahelas.
Vasta