Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Võimalus avaldatud või avaldamisele minevate artiklite aruteludeks.
Vasta
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas gunnar »

Kõik õige uugamets ja ma usun et sa oled õigesti aru saanud miks nii vähe sõna võetakse. Asi pole ainult selles jahiseaduses siin. Kugu selle riigi toimimise põhimõtted o viimastel aastatel nii kreeni keeranud et kurb kohe. Inimesed ei usu enam võimalustesse ja on käega löödud, olen ise ja olen ka palju arvamusi kuulnud et ega jaht pidamata ei jää. Lihtsalt toimub nagu mõisate ajal. Ja kuna pole enam ei metsavahte ega ka jahimehi, kes asjadel silma peal hoiaks, on see lihtsam kui ei iial varem. Igasugu metsafirmad ei hakka küll kümnete kaupa jahindusega tegelevaif firmasid looma. Samuti põllupidajad. Ses suhtes ongi suht naljakas lugeda seda Järvamaa põllupidajate pöördumist. Minu tagasihoidliku arusaama järgi peaks olema põllumehe suur huvi et jahimehi oleks võimalikult palju ja jaht kättesaadav. Sigade arvukusega on asi faktiliselt selline, et isegi kui kaotada igasugune lisasöötmine, siis arvestades pidevalt suurenevat viljakasvatust, pole vaja rohkem kui paar aastat ning arvukus on kontrolli alt väljas. Seda siis jahipidamise piiramisega praegusele jahimehele. Uugamets ütles turismijahi kohta et seal on suured rahad liikumas, võibolla praegu on mingi raha, aga kui see igal pool nii olema hakkab ? Kui enamus ulukeid müüdaks ? Hind on kohe all ja kõvasti. Lisame siia tänapäevased hinnad ning ma kahtlen sügavalt kas jahinduses on võimalik kasumit teenida. Hungari näitel, seal korralikult toimivad turismijahi piirkonnad ongi sellele keskendunud, mingi põllukultuuri viljelemine on suures osas võimatu või mõttetu. Kui ikka igast ajust väljub suurusjärk 60 siga ... ? Rääkimata hirvest kes võib hullemat kahju teha kui siga.

Seega, mis on need peamised hirmud mis võivad tõeks saada ? Rent jahimaade eest ? Keskmine kinnistu suurus on niivõrd väike, et kahtlen väga kas nende omanikud eales selle raha vastu huvi tunnevad. Ja kui tunnevad, ja tõesti tahavad 4EUR/ha saada nagu siin üks , vist hiiumaalt, pärit härra nõudis, on asjaga üheselt ühelpool. Esiteks pole sellist raha ka selles turismis eales olemas ning teiseks pole eesti riigis endas nii suuri rahajõmme. Mis juhtuda võib on see, et hoitakse jahipiirkonnas lepingu all vaid kõige vajalikumad tükid. Uues seaduses ju lepingu nõuet ei ole, ainult siis kui kinnistule mingi rajatis ehitada, või on soovi peale päikeseloojangut jahti pidada. Siis ongi nii, kus sul pukk v kantsel on, maksad oma 20euri aastas ära, põllumehel on valida kas 1) ei küsi midagi ja saad jahti pidada, 2) Küsib sellist tasu et leping jääb sõlmimata (kui lepingut pole, ei ole ka renditasu), 3) maksab peale et keegi kultuure kaitseks. See kahjude hindamine on eos surmale määratud. Aga see juba teine jutt...
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas Ain Aavik »

uugamets kirjutas:
Keskkonnaministeeriumi kirjavahetus ja ettepanekud, mis praktiliselt puuduvad jahimeeste poolt (vähene initsiatiiv millegi pärast või vähene usk :?: :M või ... kolmas variant ''piruka ligi saamine'' ... lootusetus ja tüdimus :M - või koguni :V ) Sügan siin kukalt ja lõuga, kuid sellest on vähe abi.

Avalikult leitav:
http://dh2.envir.ee/atp/index.php?op=ad ... Jahiseadus

Kui panna info ja otsad kokku, siis on näha, kuidas kaotab sisulise mõtte EJS koos juhatusega - pole mitte vale väljaütlemine: ''Mis te arvate, et teid esindatakse seal juhatuses koos firmaliitudega. EEML - Raul Vahtre ja RMK - Aigar Kallas .. Onemar ja teised ärijuhid .. ainult see on määravaks, mis toob rammusalt kasumit sisse ja ilma igasuguse maksuta.
See pole mitte nende ühistute ja jahtkondade arvamus, kes turistide poputamisega ning ülimalt suureks ja kontrollimatuks paisunud lihaäriga ei tegele .. uuele tegevjuhile, olgu ta nii tasemel ja kompententne jahinduse koha pealt, kui tahes, nagunii tegevus- ja sõnavabadust ju ei anta seal EJS-is ''juhatuse'' poolt ..''

Kui siinpoolsed väljaütlemised on kellelegi valusad, siis eks ma olen jahh ''pinnuks silmas ja taguotsas'' ja oma mõttelaadilt suht sinna ''uugametsa'' kanti, kui arvestada ''kasumitootlust kellegi või millegi arvelt'' ...
... kuid, kui ülejäänud jahimeeste ja naiste ning nende kaaskondsete .. ka külakogukondade otsuseid ja õiguseid meelega ''lapiti lauaga'' kinni lüüakse selle rammusa kasumi ja röövraielise metsaäritsemise ning turismijahi, trofeejahi ja lihaäri (kasumi) nimel, siis on siin riigis täiesti vale suund võetud. Ja selle suuna on võtnud vaikival nõusolekul meie endi kaaskondsed ja tihti peale ju ka paljud inimesed meite kõrval, meie kõigi vaikival nõusolekul, rääkimata ''valitud esindajatest'' ...

Aga mis siin ikka viriseda .. see kurss on ju võetud selle vabariigi algusaastatest saati ''suurte juhtide eeskujul'' (lausa häbi :oops: on kirjutada sõna ''vabariik'' suure algustähega )

Paistab, et jahinduses on prioriteet number üks .. TURISMIJAHT, KUI TEENUS, mis toob rammusalt sisse ja on muutunud ERA-viisiliseks kontrollimatuks taskutäitmiseks läbi sisse tuleva raha ELATUSALLIKANA, vanema põlvkonna arvamus on tegelikkuses tabav - lihaküti ja trofeeküti ahnus .. selle jaoks ju seadusi on loodud (loe ostetud) ja ''loomisel'' on ka ''uus jahiseadus'' mis kodanike õiguseid jalge alla tallata üritab varanduslikku erisust rõhutades.

See tegevus on kontrollimatu tänu seadustes valitsevatele ''aukudele'', mis on teadlikult ja tahtlikult seadustesse sisse kirjutatud ''äritsejate-ellit-aadlike'' poolt ..
Eks eestlane on muutunud ka viimase 20 aastaga teada ja tuntud tüngategijaks teiste arvelt - parim magustoit on teine kaaskondne .. kasvõi oma ''pereliige'' - peaasi, et ''MINA'' hästi elan .. muu pole tähtis.
Huvitav, millal me oma otsustuse võime sandi-raha nimel teenindaja, ''kõik müügiks'' (koos ''naha ja karvade'' ning maa ja rahvaga) mentaliteedi vastu vastu vahetanud oleme???

:V Panen nüüd suu ilusti kinni ja jälgin mängu edasi .. sai pikk ja s.tt jutt, ehk jälle südamelt ära :V



Lisa mu kommentaarile peale Gunnari juttu on järgmine:

Oksjonid RMK eeskujul ja maaomanik, kes tahab sarnaselt antud asutuse eeskujul ''jahipidamist korraldama hakata'' ... selleks ju seadus luuaksegi uuel kujul :VS

Kui vaadata antud eeskujul ''uutes jahipiirkondades toimetajaid'' ja ''oksjonivõitjaid'' .. siis kahjumis nad nüüd küll pole :roll: tänu kontrollimatule ja seadustatud jahikorraldusele turismijahi valdkonnas ning liha ja vorsti ning konserviäris. Tuletan meelde eht eestlaslikku nihverdamise ja slikerdamise nig petmisoskust - maksude maksmisest ma parem siinjuures eip räägi .. see on teema omaette :V

Ja millal on näha olnud ''hinna alla kukkumise poliitikat'' ülejäänud maakeral valitseva ''kauboikapitalismi'' tingimustes .. seda lihtsalt pole.
Tähtis on võimu ja rahavoo jätkuvuse kättesaamine .. edasine asjade käik juba ei huvita seda ''äri-eliit-aadlit'' ...
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas gunnar »

uugamets kirjutas:Lisa mu kommentaarile peale Gunnari juttu on järgmine:

Oksjonid RMK eeskujul ja maaomanik, kes tahab sarnaselt antud asutuse eeskujul ''jahipidamist korraldama hakata'' ... selleks ju seadus luuaksegi uuel kujul :VS

Kui vaadata antud eeskujul ''uutes jahipiirkondades toimetajaid'' ja ''oksjonivõitjaid'' .. siis kahjumis nad nüüd küll pole :roll: tänu kontrollimatule ja seadustatud jahikorraldusele turismijahi valdkonnas ning liha ja vorsti ning konserviäris. Tuletan meelde eht eestlaslikku nihverdamise ja slikerdamise nig petmisoskust - maksude maksmisest ma parem siinjuures eip räägi .. see on teema omaette :V

Ja millal on näha olnud ''hinna alla kukkumise poliitikat'' ülejäänud maakeral valitseva ''kauboikapitalismi'' tingimustes .. seda lihtsalt pole.
Tähtis on võimu ja rahavoo jätkuvuse kättesaamine .. edasine asjade käik juba ei huvita seda ''äri-eliit-aadlit'' ...


Selleks et oksjonil midagi müia on vaja tervikut, ehk jahipiirkonda. Minimaalses ringpiiris 5000ha. Selleks peaks ikkagi kõigepealt moodustuma jahipiirkond. Selle kohapealt ma kirjutasingi et mingeid 20-30 ha suuruseid tükke omavad firmad ei hakka neid moodustama. Jah on üksikuid kohti kus on ka suuremad tükid, aga neid vähe.
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas gunnar »

Lisaks veel. Endal sisetunne ütleb et kogu see jama on rohkem 5 kuni vo 10 piirkonna pärast, kus oleks piisavalt rahamehi taga et endale jahimõis luua. Selleks lammutatakse kogu jahindus ja jäetakse kaosesse. Iseenesest tavaline käitumine kauboikapitalismi tingimustes.

Aga ikkagi, kuida saab maaomanik kõiki neid õigusi jahinduses omada kui see objekt kelle ümber kogu kammajaa ehk jahiuluk, käib, ei kuulu maaomanikule. Ei ole neil ka niipalju julgust et seda nõuda...
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas Mart »

Põllumeeste kahjustuste kompenseerimise ootused ei ole õigustatud.
Kui piirkond käes, siis muudetakse piire, et jääks ainult mets. Järgi jäänud piirkond vabaneks nö uuele rentnikule, aga kes siis ainult põldu jahimaana rentida soovib. Jääb palju valgeid laike nagu Lätis.
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas gunnar »

Mart kirjutas:Põllumeeste kahjustuste kompenseerimise ootused ei ole õigustatud.
Kui piirkond käes, siis muudetakse piire, et jääks ainult mets. Järgi jäänud piirkond vabaneks nö uuele rentnikule, aga kes siis ainult põldu jahimaana rentida soovib. Jääb palju valgeid laike nagu Lätis.


Sama minu mõte. Ja lätis vägagi surve asja muuta.
Messer
Postitusi: 225
Liitunud: T Nov 30, 2010 9:17 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas Messer »

...ja siis on võimalik, et tekib surve valgetele aladele jäävatelt maaomanikelt midagi ette võtta ja siis see pudru ja kapsad kestavad ja probleemid kasvavad.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas Mart »

Täpselt ja lõpuks peame tõdema - tahtsime parimat, aga välja kukkus nii nagu alati.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas aadu kadakas »

Selle kõige peale tekib tahtmine hüüda: "Halloo riik, mis toimub?"
Keskkonnaministeeriumi esindaja Lamp ütles Luual seminaril välja, et tegelikult kuulatakse huvigruppe ja seetõttu tuleb nö inimeste soove arvestades uut jahiseadust tehagi. Gunnar, Sul ilmselt õigus, et paari atraktiivsema jahimõisa huvid kaaluvad üles kogu Eesti jahinduse. Tegelikult ma veel ei taha nõustuda sellega, et tulevikus tuleb jahimeestel hakata kas salakütiks, parimal juhul väikeulukikütiks (mis iseenesest igati tore ja ka vajalik variant), üksikud jäägriks ja mass sabassörkijatest kiibitsejateks. Äkki hakkaks ikkagi kalavarusid ka eraomandi normaalseks osaks nimetama ja tõmbaks massile harrastajatele vee peale!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas rajaleidja »

Nüüd peab jahimees lausa põllu ääres hakkama valvet pidama, et loomad seisaks paigal mitte ei kõnniks ringi :roll: http://www.postimees.ee/985296/jahisead ... isest-ilma
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas gunnar »

rajaleidja kirjutas:Nüüd peab jahimees lausa põllu ääres hakkama valvet pidama, et loomad seisaks paigal mitte ei kõnniks ringi :roll: http://www.postimees.ee/985296/jahisead ... isest-ilma


Juba lugesin ja ausalt, naersin kohe kõva häälega. Vaevalt päev tagasi arutasin kaasjahimehega et varsti on hüvitus loomajälgede eest ja siin me siis oleme. Aga äkki naabri maali, see teine eesti läks seenele ?
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas rajaleidja »

Marjuline/seeneline on püha. Jahimees hakkab oma ökoloogilise jalajälje eest maaomanikule lisa maksma. Sammulugejad külge ja arvet pidama :)
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas Ain Aavik »

Materjali lugemiseks ja arutluseks ..

http://webdk.agri.ee/?page=pub_view_dyn ... exp_11243_

Lisan siia igaks juhtumiks kaks faili antud lehelt.

Täiendus:

Maaomanikud pöördusid põllumajandusministri poole ettepanekutega jahiseaduse eelnõu kooskõlastamisel toetada nõuet jahiala kasutamisel saavutada eelnev kokkulepe maaomanikuga ning põllumajanduskultuuride kahjustusi hüvitada õiglaselt. (koosõlastamisele saadetud eelnõu näeb maksimaalseks hüvitiseks 100 EUR/ha, samas kartulipõllu väärtus on ca 4000 EUR/ha ja metsakultuuri rajamise kulu üle 1000 EUR/ha)

Leitav lehelt
http://www.facebook.com/pages/Eesti-Era ... 3447900151
Manused
kiri_pollumajandusminister_jahiseadus_ETK_EPK_EEML_17092012(2).pdf
(59.17 KiB) Allalaaditud 273 korda
Eesti Erametsaliidu ettepanekud jahiseaduse eelnõule..doc
(35 KiB) Allalaaditud 292 korda
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
välek vibulane
Postitusi: 17
Liitunud: N Aug 27, 2009 4:33 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas välek vibulane »

Kuna oponentidele meeldib tihti kontekstist välja rebida endale sobivaid lõike, siis sellise käitumise valguses võiks neile nina ette visata järgmise artikli : http://www.jt.ee/980062/pollumehed-teen ... d-eurosid/
No ei rulli ega söö metsloomad kõik saaki ära.Jääb isegi piisavalt, et kasumit teenida.
välek vibulane
Postitusi: 17
Liitunud: N Aug 27, 2009 4:33 pm

Re: Kui kuidagi ei saa, siis kasvõi vägisi surun ...

Postitus Postitas välek vibulane »

Lisaksin veel 1-e dokumendi(mille lingile viitas uugamets)-ehk Kaitseministeeriumi vastus.
Minu meelest päris teravmeelsed ja humoorikad kommentaarid:)
Vaata eriti punktid , mis asuvad`` Muud märkused all``
Manused
20120921_KeM_jahiseadus (2).pdf
(432.9 KiB) Allalaaditud 447 korda
Vasta