Mida arvad viimasest numbrist?

Väikesed arutelud ajakirja "Eesti Jahimees" artiklite teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Feen »

Oeh, kirjutasin pika loo. Natukene sapine sai, kustutasin ise maha. Üldine jutu mõte oli, et Arles on minu silmis kordades autoriteetsem isik kui mõnigi teeneline treener.

EJs kirjutatud lood on huvitavad. No, ma muidugi olen Arlest näinud nii mõnelgi võistlusel ja korra-paar ka natuke õpetust saanud, seega, ma kujutasin ka ilma piltideta ette mida ta oma jutuga öelda tahab). Kindlasti on sellist lugu EJsse vaja, ja sellisel kujul nagu see on, peaks ta loodetvasti jahimeeste hulgast tiiru tooma nii mõnegi.

Teenekate sportlaste ja treenerite teemal... mõnes aspektis tundub, et kohati on natuke palju lupja settinud mõnda kohta. Arlese kirjatükkide nõrkadele kohtadele osutamine on päris hea, aga kui seda teha vormis, et ma olen nii kõva mees ja mina ei saanud aru. Vabandust, aga kui keegi paneb treenimiseks sobivate poolpehmete pallide loetellu kõik pallid, mis ei ole kas poolpehmed või ei mahu kätte ära... või, kui ei süveneta artiklisse, st, ajada paar lugu segamini, ja hakata sellest tasemest lähtuma kriitika noote pildudes, siis ole sa kui teeneline tahes, autoriteeti kaotad seejuures kõvasti (kahjuks või õnneks olen ma ise ka natukene sportlane, natukene atesteeritud, natukene näinud-kuulnud, natukene oman oma arvamust).

Üldjuhul, kui keegi edendab sporti, sellist, mille tulemuste eest raha makstakse, õpilaste arvult raha makstakse ja muud moodi tippspordi toetusi saab, siis pole päris õige koht minna jahimeeste ridadesse torkima, et need nagu suht oma moodi kirjutavad ja asju ajavad, eriti kui pole ette näidata õpilasi, kes nö rahvaspordi tasemel oleks tulnud ja VSSis 200 p ära lasknud. Samuti pole ma Rein Valdru sulest lugenud ühtegi asjalikku kirjutist EJs, (mis võiks puudutada jahispordi edendamist ja kuidas seda teha). Kui keegi midagi teeb ja üldsegi mitte halvasti, sest kindlasti jõuab Arlese kirjutiste abil rohkem jahimehi tiiru kui Reinu juurest kogu ajaloo vältel õpilasi läbi on käinud (minu spoekulatsioon tuleviku suhtes).

Meile, jahimeestele, on abiks ka see, kui mõni vilets lask jääb tegemata, ning mõned head lasud lisanduvad. Olümpiakomitee rahad jätavad meid suht külmaks. Ma vaatan ise ka kohati igasugused klassikalise karatevendasid ning mõtlen, et kui võrkapalli mängitaks nii... 15 aastat teed liigutusi ning siis annab treener palli, nüüd oled sa osav küll, kasuta edaspidi palli ka. Neile selline asi meeldib, midagi pakub ning lõpuks, natuke peab olema väärikust ka, et mitte minna nt võitluskunste puudutavasse ajakirjandusse kirjutama, et need on küll eriti maakad ning tegelikult tuleks teha asju nii.

Jällegi olen (küll 4 x lühemalt kui enne) pika teksti valmis kribanud. Kokkuvõttes, kuni mõni mees oma mätta otsast (ju on vähe õpilasi, pearahad väiesed, pension ka nadi... hinge ei mahu, kuidas mingi harimatu naga palju suuremaid masse laskmise juurde toob ja ei aja kuiva juttu vaid tõmbab tõsise treeningu juurde odava populismiga, mida, muideks, on enamus reklaamist) tuleb ja hakkab kritiseerima, ja avalikult (selle asemel, et Arlesele soovituslik kiri või telefonikõne teha), siis näidaku, mida tema on Eesti jahimeeste lasketaseme tõstmiseks teinud. Kus on tema õpilased harjutuses VSS ja mis tulemusi on saanud. Õpetamise meetodeid on palju, mõni vana lihtsalt ei suuda sellest aru saada.

Seega, Arles, ära lase ennast sellel segada, pildid ja selgutused on head, neid kasuta ikka, üldjoones jätka samas vaimus.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Metslane »

Ma loen ka huviga Arlese artikleid. Proovin ise ka midagi kahe kõrva vahele jätta ja usun, et tulemus hakkab paranema. Kriitika peab olema hariv ja parandav.

Edu Arlesele
Aim small, miss small!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas kakuke »

Senini on juttu olnud pigem laskjatele, kui reajahimehele. Minu arvamus.
Et alustada algusest siis tuleks kindlasti rääkida püssi sisse laskmisest. Pean silmas ennekõike asendit (laualt lastes, lamades liivakotilt võibolla miskit veel). Käinud ise tiirus ja näinud, kuidas "juhuslikud" inimesed põikavad tiiru püssi sisse laskma. Põhihäda on see, et asendid pole paigas ja nagu polekski aimu, et kuidas püssi sisse lasta. Asend paika (laualt lastes ei tohi istuda nagu baaripuki otsas toetudes maha mitte täistallaga vaid varbaotstele, ka seda nähtud), miskit ei tohi krampis olla, lõdvestumine, hingamine (seda pole üldse puudutatud) ja siis päästmine millest juba juttu tehtud. Ilma piltideta seda ära ei seleta. Juba selle poekoti juures (või selgitavas artiklis) oleks võinud olla pilt 3x3cm, et kuidas sõrme otsas see kilekott. Tegelikult oleks võinud sinna kuhugi poetada juurde ka mõtte, et hea laskmise eelduseks on ka hea füüsiline vorm. Nagu aru saan siis sealt see kilekott ka tuleb?
Vaatasin viimast artiklit ja tegelt see nagu segapudru (tegelt sama moodi kirjutatud nagu minu postitused foorumis :D). Püsti laskmisest nagu räägitud (või tegelt pole ka, aga pildid olemas). On küll hulga pilte mis valesti, aga kus on pilt laskjast ülevalt alla või siis joonis, et kuidas jalad asetsema peavad sihtmärgi suhtes. Kui nüüd peaks tulema juttu, kuidas püsti asendis käelt lasta siis pilte tuleks juurde vaadata eelmisest ajakirjast? Piltidel oleks tore, kui juures märkus pilt 1, pilt 2 jne ja siis artiklis viide antud pildi juurde. Peaksid endale tegelikult tegema kondikava, et mis järjekorras millest kirjutad. Väga hea oleks tegelt mingi asend ära seletada veel selliselt, et panna pilt laskjast, kes õiges asendis ja siis nooltega juurde jutt. Alustades alt, kuni ülesse välja. Näiteks all, jalad 45 kraadise nurga alla sihtmärgi suhtes. Toetuda täistallaga (mitte kiikuda). Jalad ca õlgade laiuselt harkis. Seal all võiksid veel kirjuta miks kasutad VSS´i laskmisel tanksaapaid ;) ja järgmiseks põlvede juurde ja ülesse välja.
Kuna Arles kehalt laskmise asendit ei valda ja Valdru seda juttu järgib siis oleks võinud sisse poetada lause artiklisse, et Valdru järsku võtab vaevaks siin ajakirjas seda seletada vms. Nii oleks saanud väikest viisi kinda kavalalt välja visata.
Ei suutnud enda vanu ajakirju ülesse leida, aga kas sellest oli juttu, et vindiga lastes püsti asendist peavada põlved raudselt lukus olema. Nähtud neid küll, kes lasevad vintrelva nagu haavlipüssi, ise "vedrudel olles".

Kritiseeriks ühte teist Arlese selgitavat juttu Allaku teemal. Minu meelest see 10cm ring on liialdatud. Süda ei pea kindlasti olema selleks kohaks, kuhu alati sihtida. Enda praktika järgi julgen väita, et kopsupauguga on loomad kiiremini maha jäänud ja rekordjooksud surmava lasu korral loomad siiani teinud just südamelasuga. Mina tooks kriitiliseks piiriks A4 lehe, aga seda muidugi mitte püssi sisse laskmiseks. :D Seal see 10cm ka liialt räme.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Winnetou
Postitusi: 47
Liitunud: K Veebr 21, 2007 8:55 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Winnetou »

Feen kulla poiss, enne kui sa Valdrut nii karmilt kritiseerid uuri kes on nt. Inna Rose ja mida ta on saavutanud. Kes lasevad Eestis hetkel õhupüssi, sportpüssi ja 300m vabapüssi.Jne jne. Nende poiste jaoks on VSS nagu küüni ukse pihta laskmine.
Kakukesel on aga õigus, ka mina ootan millal Arles jõuab algtõdedest kaugemale ja räägib täpsemalt laskmise kõikidest elementidest. Ise ta sellest kirjutamist alustas ja aasta lõpuks peaks koos olema täiesti arvestatav õppematerjal.
Kasutaja avatar
Olgerd
Postitusi: 787
Liitunud: P Apr 09, 2006 5:16 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Olgerd »

Miskit siis Inna Rosest: http://www.epl.ee/artikkel/447089
priitorm
Postitusi: 72
Liitunud: N Aug 21, 2008 11:06 am

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas priitorm »

Algajana olen ka otsinud materjale ja infot, kust laskmist õppida. Kahjuks on valik üsna kesine ning Arlese kirjutiste laadsed ettevõtmised väga teretulnud ja abiks.
Hea, et on selliseid nö. omakasupüüdmatuid aktiviste (Arles, Aarne, http://www.teesoolk.ee, jne), kelle abi ja õpetussõnad jõuvad väga paljudeni.
Kahjuks ei ole leidnud ühtegi hr. Valdru õppematerjali, kuigi tema kogemusi ja teadmisi arvestades oleks tal vist midagi teistele rääkida küll.
Siin vist tulebki välja mis on kellegi sügavam eesmärk, kas soov tõsta tõesti üldist laskmisoskust kõigi harrastajate seas ning seeläbi tõsta ka ala poulaarsust ja üldist taset või valida endale mõned andekad tipud ja jagada oma teadmisi ning kogemusi vaid nendega.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas aivar00 »

Vast nii see ikka ei ole- kas siis Innal oli otsaette kirtjutatud, et temast saab tipp :M
Väga kahtlen selles. See ikka kõva töö tulemus nii sportlase kui ka treeneri poolt. Või oli Kikule otsaette kirjutatud, et tema on kohe tipptegija... Pigem asi ikka kinni eestlase kiuslikkuses. Kui üks noor mees üritab midagi teha(lihtsalt heast tahtest), siis kohe leidub keegi vanem, kes kritiseerib. Ei ole mina see kohtumõistja, kuid minu arusaamise järgi- kui tahad kritiseerida, siis ole ka mees ja räägi või näita kuidas õige on. Sellest peaks kasu olema kõigil. Ja õpetajal ning õpetajal on suur vahe. Kahjuks aga kõik ei oska teisi õpetada, kuigi ise on head spetsialistid (see ei ole kriitika kellegi pihta vaid enda elukogemus).
Sellest olen ka aru saanud, et kui oled midagi õppinud tegema (ka valesti), siis hilisem ümberõppimine kordades raskem.
Vanemad mehed kindlasti mäletavad koolis vasaku käega kirjutamist. Sain ka mina selle eest joonlauaga mööda näppe aga nii kui õpetaja selja keeras oli pliiats jälle vasakus käes. Õnneks jäeti mind rahule, kuid paljud pidid "ümber" õppima.
ikka lõbusalt
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas baddmann »

aivar00 kirjutas:...Või oli Kikule otsaette kirjutatud, et tema on kohe tipptegija... ..... Ja õpetajal ning õpetajal on suur vahe. Kahjuks aga kõik ei oska teisi õpetada, kuigi ise on head spetsialistid (see ei ole kriitika kellegi pihta vaid enda elukogemus). ....


OT: ei olnud Kikule otsaette kirjutatud, vaid hoopis sünnitunnistusse (perekonnanimi noh, isa-ema mõlemad tipus olnud :)

Õpetamise kohapealt tõmbaksin meelevaldse paralleeli ajakirja toimetamisega. Praegune EJ vajaks hädasti KAASAEGSET peatoimetajat, et suunata kajastatavate teemade valik vähegi huvitavasse rööpasse. Praegune kohusetäitja on kahtlemata (elu)kogemustega reporter ja ajakirjanik, aga kas ta sobib 21. sajandi jahindusajakirja peatoimetaja tööd tegema .... kahtlen sügavalt. Kui EJ peabki olema EJS sõnumitooja ja mitte muuhulgas ka jahindusest väljapoole suunatud loodusajakiri, siis muidugi võib kõik vana rada pidi edasi minna.

Eks nüüd foorum jälle EJ veebruarinumbris saab kurja keelt kuulata, kuidas me siin anonüümselt ja ilma kirjaoskuseta olles vaest vanakest materdame :D

BM
Aarne
Postitusi: 10
Liitunud: R Jaan 07, 2005 9:51 am

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Aarne »

Kakukesele!

Hr Allaku artiklile ei kirjutanud kommentaari Arles vaid Arlese isa Aarne. 10cm jutt käis haavlipüssiga kuuliga laskmisest. Et selleni jõuda nägime moonaga väga palju vaeva. Kui midagi arendada siis tuleb seada endale eesmärk, milleni tahetakse jõuda. Vintrelva puhul jääme oma laetud moonaga rahule 100m distantsilt sisselaskmisega 1cm2 . Jooksva märgi puhul ajame taga 10 ringi. Küttimise puhul peaks olema siiski eetiline piir ja mina pean, nagu paljud teised jahimehed, selleks looma südant. See on puhas lask, sellest mööda aga siiski surmav lask on rahuldav, A4-st välja on praak, mille pärast peaks häbi tundma Ei kujuta ette, miks Sina Kakuke sead endale algselt madala eesmärgi. Laskekatset vastu võttes, küsin sellistelt, kes 100m pealt 1 ja 2 lasevad, et mitme meetri mees Sa oled. Kui vastus on 100m siis ütlen, et üle 50m Sa lasta ei tohi. Millegipärast inimene meeldib endale kõige rohkem, kõik on tal kõige paremad, auto, püss, koer ja muidugi laskeoskus. Miks selline enesepettus?
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas kakuke »

Vabandused Aarne ees. Tõesti tema autor.
Otsisin välja just VSS´i sea südamiku ja see A4 mahub seal praktiliselt 8 alasse ära. Latt võibolla tõesti madal, aga ise pean seda rahuldavaks tulemuseks. Loomulikult on ideaalne tulemus 10, aga laseb ennekõike inimene mitte masin. VSS´i sea 8 ning põdra 1 ja 2 pole vist päris võrreldavad asjad?
Madala eesmärgi (pean silmas kopsulasku) olen võtnud sellepärast, et peaagu alati, kui kitsele sinna sihtinud ja sinna ka tabanud ei ole liha kaugeltki puhas + loom ei kuku nii kiirelt. Eetiline tähendab minu jaoks ennekõike kiiret looma surmamist mitte lasku südamesse.
Pole kunagi väitnudki, et olen liivimaa parim laskur, neid võin siin foorumis terve rea ette lugeda, kes mind üle lasevad, aga ma püüan olla täna parem, kui eile. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Aarne
Postitusi: 10
Liitunud: R Jaan 07, 2005 9:51 am

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Aarne »

Veel Kakukesele!

Ma siiski ei teinud Sinule etteheidet hooplemise pärasts, pidasin silmas vähese laskepraktikaga jahimehi, keda küllap kõik on näinud ja kuulnud praalimas. Ennast petta on rumalus, millegi pärast inimesed seda ikka ja jälle teevad ja mistahes eluvaldkonnas. Minu jutu möõte oli, et igaüks seadku endale objektiivne piir (10cm) ja siis ausalt kontrolligu ennast, mitme meetri pealt sellest kinni peab.

Aarne
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Feen »

Winnetoule seda, et enne kui üldse midagi Valdrust kirjutama hakkasin, katsusin omale selgeks teha, kellega tegemist (polnud tõesti enne aimu). Üldiselt, 1 treener võib olla väga hea ja koolitada hordides laskureid, kelle jaoks VSS on nagu laudaukse pihta laskmine. Lisaks on olemas treenereid, kes kommenteerivad teiste alade ja valdkondade tegemisi (nojah, laskmine on siiski üsna sama tegevus nii VSSis kui sportpüssiga lastes... va päris palju erinevaid nüanse), ise aga ei tee selle heaks midagi, et asi parem oleks. Mulle käivad sellised tegelased (ei ole alati treenerid) natukene närvidele, kes muudkui lajatavad teistele, et need ei tea asjast midagi ning need ei oska midagi.. aga vaat nemad ise on küll tegijad. Ole siis tegija, aga kui sa kellelegi ütled, et see täielikku võsa paneb, ning seda mitte privaatselt ja suunavalt (millest oleks kindlasti palju abi), vaid läkitad ajakirjandusse (ei olnud mitte õhu- ja sportpüssi/püstoli teemaline ajakiri) mingi väga umbluu teksti. Nagu juba mainitud, stiilis, tema on tark ja teab, Arles on loll ja ei tea... süvenemata sellesse, milleks selline kirjutis loodud... süvenemata kirjutaja stiili ja metoodikasse (ilmselgelgelt jättis tema kirjutis mulje, et ta ei suvatsegi mingi noore tegelase kirjutisse süveneda, sest see pole selline stiil ja süsteem nagu tema tahaks).

Tahan öelda seda, et kui mölisema kukud, ole mees ja tee paremini. Kui soovitama kukud, ole mees ja tee seda privaatselt. Ja ole nii kõva mees kui tahad, olgu sul õpilased nii head kui nad on, minule, kui EJ lugejale pole temast mitte kui mingit tolku olnud, Arlese loost küll. Loodetavasti jõuab lugejale kohale Arlese öldu, et laskmisega tõsisemaks tegelemiseks on ikka treeneri silma, kätt ja juhendamist vaja.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas gunnar »

Feen kirjutas:Tahan öelda seda, et kui mölisema kukud, ole mees ja tee paremini. Kui soovitama kukud, ole mees ja tee seda privaatselt. Ja ole nii kõva mees kui tahad, olgu sul õpilased nii head kui nad on, minule, kui EJ lugejale pole temast mitte kui mingit tolku olnud, Arlese loost küll. Loodetavasti jõuab lugejale kohale Arlese öldu, et laskmisega tõsisemaks tegelemiseks on ikka treeneri silma, kätt ja juhendamist vaja.


Nii valus kui see mulle ka hingeliselt pole, pean ma seekord Feenile 100% õigust andma. Lisada väga enam midagi pole, kõik mis mõtlen on juba varemad postitajad öelnud.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas kakuke »

Feen kirjutas:... (nojah, laskmine on siiski üsna sama tegevus nii VSSis kui sportpüssiga lastes... va päris palju erinevaid nüanse), ...

Ehee, olles ise mõlemat asja nuusutanud, julgen väita, et päris nii see just pole. Sama moodi võiks feenile väita, et mis see võistlustants on, üks kaerajaan, ballett või tibutants kõik. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Mida arvad viimasest numbrist?

Postitus Postitas Feen »

Sellepärast oligi mul lauses, et va päris palju erinevaid nüanse ;) Seni kuni mõni sportlane (sportpüstol, õhupüstol) tuleb ja VSSis tuimalt, nagu lauda ukse pihta, 200 p ära põrutab, siis väga tore. Hetkel, teades kui palju erinevat nendes spordialades on (asendid, riietus, distants jms), tahaks näha seda, kuidas antud ala esindaja tuleb ja tulemuse ära teeb.

Ma VSSi teemal selliseid arvamusi ka kuulnud, et mis see siis ära pole, eriti veel nii ebatäpsete püssidega nagu jahipüssid on... AK4 olevat palju täpsem ja kindlam relv. Seda juttu ei rääkinud ka just kõikse halvema laskeoskusega mees, aga hoopis teiselt alalt.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Vasta