Põdra- ja metsseakatse juhendid

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas aadu kadakas »

Ei-ei, tuleb teha veel teine "raund", kus laikad võistlevad taksidega urujahis (ning ei pea silmas kopraurge) :D
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas tony »

Feen kirjutas:
jyri kirjutas:Tegelikult tobedus küll võrrelda taksi laikaga seaaedikus.Järgmiseks ma kutsuks taksimehed metsa võistlema,kelle koer saab 1-2 tunni jooksul rohkem kährasid kätte-kas on tulijaid?


Kui leiaks mõne kährikuvaba koha, siis võiks viigi peale välja minna küll :D


Feeni taksile julgeks küll panustada (seaaias), tean, et see taks annab nii mõnelegi laikale silmad ette.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas tony »

jyri kirjutas:
tony kirjutas:Andke siis teada mis kuupäevadel gigandid heitlema hakkavad. Tuleks isegi hea meelega kaema. Aluseks võtke hetkel olevad seaaia katsete eeskirjad. Las Aivo hindab ja enim punkte saanud koer ongi võitja.

Vot see ei ole õige!Kergem on siis koerte diplomeid omavahel võrrelda ja "võitja" käes :VS
Egas ma muidu väsimatult korruta,et on vaja kindlaks teha mõningad parameetrid,mille järgi see "võitja" selgitada.Minu nägemus on 2 parameetrit-sea leidmisele kulunud aeg ja seaga töötamise aeg+v.o. osavus.Hääl pole kah viimane asi.
Antud aspektis pole näiteks "kuulekusel" mingit mõttet.
Tegelikult tobedus küll võrrelda taksi laikaga seaaedikus.Järgmiseks ma kutsuks taksimehed metsa võistlema,kelle koer saab 1-2 tunni jooksul rohkem kährasid kätte-kas on tulijaid?


Vot julgen nendes diplomites kahelda, s.t. täna ei pruugi need koerad enam oma diplomite väärilised olla. Kui julged kiidelda oma koertega, siis julge ka katsetel seda tõestada.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

kult kirjutas:Aivo siga on eriline frukt :D :D :D Täielik peremees ,ei lase ennast koertest häirida,esimese asjana tuleb otsib inimese ülesse,ja katsub sellega suhtlusse astuda,mina igaljuhul pelgasin! :D Koertel pidi siiski eriliselt pinda käimise korral koha kätte näitama.Tundus aga ,et seniks kuni koer hambaid külge ei aja on tal koertest jumala suva.Koerad kes metsas sigu kinni võtavad olevat seal peremehe häbisse jätnud!

Kui enda taksiga käisin, kui see oli 9 kuune, siis see suutis küll vähemalt ühel korral ketuka välja rääkida. :D Aga kandadest hakkas näksima ka.
Aga jyri, katse on kompleks asjadest, igal asjal mõte. Nii, et ära põnna midagi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Ei tea,kas mu väljendusviis on kuidagi eriline,aga ikkagi ei saa aru,kuda te tahate võrrelda ajavat koera peatava koeraga?Ehk nagu kirjutatud,kaheraudset vindiga.Ainus argument on,et kaheraudsest võib samapalju ulukeid küttida,kui vindiga ja siit järeldus :VS ,et "samahead".See on venekeeli öelduna " sravnivat Bozij dar s jaitchnitsei" ehk mitte kõikse kõrgema IQ tunnus.Äkki võrdleks veel maasturit sedaaniga jne.?
Ma tulen kindlasti näitama,kuidas saab aedikus siga 3 minutiga,kui sedagi ,leida.Kui on tahtjaid näha.Kui on järgi tegijaid,andke minna.
Aga edasi-ei ole kindel,et mu koer hakkab aedikus aktiivselt töötama-täiesti tema suva järgi,koduloom ikkagi.
Mis puudutab kahtlusi diplomites-eks see teie oma asi,uskuda või mitte.See ju koera väärtust küll ei alanda,et keegi ilmselge võhik koerteomadustes,kes ei suuda neid vajalikke isegi meeles pidada ja eristada,milleski kahtleb.Koer sai esimese seatöö diplomi juba 10 kuuselt!Vormistati hiljem,sest laikasid ei tohtivat alla aasta vanuses testida.
Nii et kordan-kui on tahtjaid viimast korda näha tõelise "superotsinguga" koera(ikkagi 12,5 aastat vana juba),tulen meelsasti näitama.Ühelgi teisel minu laikadest sellist otsingut polnud ja teistel koertel pole kah näinud.Nii on lood.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Kui vintraudse püssi omanik ütleb, et sileraudse püssiga märgile pihta ei saa ning sileraudne mees ütleb, et teeme 50 m, märkleht sama ning puntide peale. Või jooksev siga mõlema püssiga nt 35 m... või VSS :D siis saab võrrelda küll. Koer on koolitatud, treenitud, omab mingit kogemust, seega, koeral ja koeral on vahet ning mõni tahab, vist, näidata, et mõni taks on sama hea kui laika :D Püsside osas aga sõltub mehest, ehk ka treeningust ja eeldustest. Mõni laseb 50 m pealt siledat kindlasti paremini kui terve rida mehi vindist.

ja 3 minutitga aedikus sea leidmine.... hmmm, taks saab sellega ka hakkama, nagu mainitud, kui sedagi aega kulub. Olen ise sellist taksi näinud :)

Muidugi on positiivne kui laika sea kiiresti leiab. Meil see talv, kui lumi alles 15 cm oli, siis juhtus ka nii, et taks otsis esimesena sead üles, laika aga võttis asaja ple, taksi haukumise peale. Sellest kuidas emis jahimehi, laikat, taksi jms eemale peksis, see on omaette lugu. Lisaks olen näinud samas ajus paljusid laikasid korraga, on need laikad kes sead esimesena leiavad ning n need, kes jahist jahti kampa löövad.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Omamoodi oskus on vahest ka keel hammaste taga hoida, mitte laksutada lõugu nagu teismeline stiilis, fafafa minu isal on suurem, kui sinu isal.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Aga miks sa ei soovita püsside võrdlust viia läbi näiteks 150 või 200m pealt?Lamades ja toelt?Mis siis saab?Kuidas saab võrrelda laikat,kes tavalise jahipäevaga jookseb otsingus ca.25 km keskmiselt taksi poolt läbiotsitud alaga-ei tea suurust ega tahagi teada?Töö ulukiga algab ju siis,kui see uluk lõpuks leitud on,mitte kohe autost väljudes,onju?Ja nagu öeldud,koera asetamine loomade "ülekäigule",kui kvartal x kvartal(ehk ca.0,5km x0,5 km) on ring peale tehtud ja loomad sees-no siin ju polegi vahet,mis tõugu,kui üldse,koer peale lastakse. Hakkab mingi külaPentu 50m pealt lõugama,seakari kütiliinis ja siis kiitma,et kui kõva tegija see koer ikka on :VS .Sedagi nähtud.Aga kui lumel on jäljed vihmast sulanud nii,et ei saa arugi,kui vanad nad on ja sedasamust vihma aina sajab ja ka ringi ei saa autoga korralikku peale teha topograafilistel põhjustel....Sellistes tingimustes muuseas ongi mu penil I järk välja teenitud-leidis ikka selle kuldi üles.Aga palju jõuab taks nendes oludes jooksta?Mitte sellepärast,et ta s..t koer on,vaid objektiivsetel põhjustel-jalad lühikesed,aretatud ju urukoeraks?Nii on lood.Et ärgem tehkem maha maastureid sellepärast,et nad linnas palju kütust võtavad-vaatame parem,kuidas nad offroad-i sõidavad , võrreldes sedaaniga (y) .Asjaolu,et veneajal sai jahil ainult "sõiduautodega" käidud ei tähenda,et nad ka siiani metsas maasturitest paremad on.Seda ma püüangi kogu aeg selgeks teha niimõnele.Mitte et sõiduato vilets on ja kui maasturit pole,pole mõtet ka metsa minna,nagu vist aru saadakse või tahetakse see mõte mulle suhu pista.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas aadu kadakas »

Sportlik moment asja juures on muidugi ka huvitav. Teema oli "Põdra- ja metsseakatse juhendid" ning tasapisi võiks ju hakata äkki siinse vastasseisu põhjal mingit juhendit koostama. Lihtsalt paistab siit välja nö kategooriaviga, mis seisneb selles, et segi aetakse tulemusetaotlus nö mängu iluga. Minuarust võiks eelnev olla tervikus.
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Tegelikult on minu 3 minutit suure varuga.Tavaliselt mahtus 50 sek.sisse
Lõpetan selle teema valmidusega tulla Aivo juurde näitama soovijatele,kuidas koera otsing on kiiruselt ja kvaliteedilt-kordagi ei otsi juba kontrollitud kohas jne.Mõlemat saab Astrolt näha.
Leppige omavahel kokku ja teavitage mind paar/kolm päeva ette läbi priva päevast ja ajast.
Mõttetut vaidlust teemal,kes jookseb kiiremini,kas laika( 50+ km/t) või taks(15 km/t) ja seeläbi suudab suurema ala läbi otsida,jätkata ei näe mõtet :VS .Nagu ka siledaraudsest võistelda 300m pealt

P.S.Muuseas,Eestis on aediku sea peal koerte VÕISTLEMINE keelatud.Sellepärast käiaksegi Lätis!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas tony »

jyri kirjutas:Ei tea,kas mu väljendusviis on kuidagi eriline,aga ikkagi ei saa aru,kuda te tahate võrrelda ajavat koera peatava koeraga?Ehk nagu kirjutatud,kaheraudset vindiga.Ainus argument on,et kaheraudsest võib samapalju ulukeid küttida,kui vindiga ja siit järeldus :VS ,et "samahead".See on venekeeli öelduna " sravnivat Bozij dar s jaitchnitsei" ehk mitte kõikse kõrgema IQ tunnus.Äkki võrdleks veel maasturit sedaaniga jne.?
Ma tulen kindlasti näitama,kuidas saab aedikus siga 3 minutiga,kui sedagi ,leida.Kui on tahtjaid näha.Kui on järgi tegijaid,andke minna.
Aga edasi-ei ole kindel,et mu koer hakkab aedikus aktiivselt töötama-täiesti tema suva järgi,koduloom ikkagi.
Mis puudutab kahtlusi diplomites-eks see teie oma asi,uskuda või mitte.See ju koera väärtust küll ei alanda,et keegi ilmselge võhik koerteomadustes,kes ei suuda neid vajalikke isegi meeles pidada ja eristada,milleski kahtleb.Koer sai esimese seatöö diplomi juba 10 kuuselt!Vormistati hiljem,sest laikasid ei tohtivat alla aasta vanuses testida.
Nii et kordan-kui on tahtjaid viimast korda näha tõelise "superotsinguga" koera(ikkagi 12,5 aastat vana juba),tulen meelsasti näitama.Ühelgi teisel minu laikadest sellist otsingut polnud ja teistel koertel pole kah näinud.Nii on lood.



No see 3 min. küll mingi eriline asi pole. Ei ole kunagi oma koeri kiitnud, aga minu vana emane (9,5a) kulutab sea otsinguks (aedikus) tavaliselt 1-2 min. Nagu kunagi mainisin, olen sinu koeri metsas töötamas näinud. Sel korral pidasid nad sigu nähtavasti koduloomadeks, kuna nad ei teinud neist väljagi, samas Veiko koerad töötasid (samas ajus) vägevalt. Mart Mae paneb välikatsetel koerale esimese järgu juba siis, kui sul on võimalik seale ligi minna ja ta ära lasta. Mina seda õigeks ei pea.
mõtus
Postitusi: 79
Liitunud: L Nov 12, 2005 5:38 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas mõtus »

Tonyga nõus see kolm mintsa ei ole nyyd kyll teab mis number.Enda omaga ka paar korda aeda juhtunud ,mõlemad korrad leidis alla minuti.Kas ka hypersuper koer :D Hakka või kiitma ka teist!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

mõtus kirjutas:Tonyga nõus see kolm mintsa ei ole nyyd kyll teab mis number.Enda omaga ka paar korda aeda juhtunud ,mõlemad korrad leidis alla minuti.Kas ka hypersuper koer :D Hakka või kiitma ka teist!

Vaata mõtus.Sea leidmisel hinnatakse 2 omadust-haistmine ja otsing.Haistmise juures vaadatakse,missugust koer kasutab-ainult alimist,ainult ülemist või mõlemat.Laikad on teatavasti ainsad koerad,kes kasutavad jahis kõiki kolme meelt-nina,silmi ja kõrvu.Samuti nad on ainulesed,kes oskavad ülemist haistmist kasutada.Põhjanaabrid hindavad seda omadust selle järgi,kui täpselt fikseerib koer tedre või metsise lennust jäänud lõhna ja kui täpselt siis seda traektoori järgib.Muidugi on foorumlastel ka tervet rida takse,kes seda saavad püstkõrvadest paremini teha,aga lollid soomlased seda ei tea :VS ja kasutavad jätkuvalt laikasid.Normaalse haistmisega laika soodsatel ilmastikutingimustel"fikseerib" sea asukoha kuskil 200m kauguselt.Seega,kui su koer võttis ülemise lõhna ja kohe sööstis sea juurde,ei saa tema otsingu eest punkte ja diplom jääb kah saamata-lihtsalt et ei nähtud.Otsing peab aga olema kiire-galopp-ja põhjalik.Ehk kui koer teeb liiga suuri ringe,on paha,kui liigub korduvalt oma jäljes-kas päri-või vastusuunas,jälle punktid maha,kui otsib korduvalt sama kohta-jälle paha.Ideaalis peab koer jooksma "kaheksaid" või "propellereid" tehes nii,et ainult ristub oma jäljega.Kui lugesid mu postitust siis pidid nägema,et ma pakkusin koera otsingut jälgida Astro abil.Just et näidata neid samu "kaheksaid".Samas ma ütlesin 3 min kui maksimum SÕLTUMATA ilmast,aastaajast ja JÄRJEKORRAST.Kui koer lastakse aedikusse 15-na,siis on ju kogu aedik täis sea ja teiste koerte lõhnasid,nii et see pole kaugeltki sama,kui minna teisena või kolmandana.Mäletan aasta 25 tagasi olime sõbraga Hiiumal jahis ja nägime kährat jooksmas.Siis ilmusid meie koerad.Kähra tõmbas kerasse ja "teeskles mätast".Kõik kolm koera hüppasid üle kähra ja jooksid edasi.Hiljem uurisime asja,et milles asi ja lõpuks leidsime paar hagija omanikku,kes kah olid taheldanud,et teatud ilmaoludes-niiske sompus ilma,mingit jama sajab taevast ja samas tuulevaimus,pole ka hagijatel haistmisest jälgegi.
Siit tulenevalt,võib koerte tööd hinnata nagu kergejõustiku mitmevõistlust.Komplekselt.Egas 8.30 kaugust hüpanud mitmevõistleja ei pruugi meistriks tulla,samas igal alal head tulemust näidanu ja ühtki alavõitu saavutamata võib tulla vabalt meistriks.
Siit ka koerte jaotus haistmise ja otsingu järgi eeldusel,et ka kõik teised omadused head , näeks välja järgmiselt
1)rahuldav haistmine + rahuldav otsing=hea koer
2)hea haistmine + hea otsing=väga hea koer
3)rahuldav haistmine +väga hea otsing või rahuldav otsing + väga hea haistmine= väga hea koer.Ehk enamus Eesti laikasid ongi väga head koerad.
Kui aga haistmine on väga hea ja otsing väga hea,lisaks on tohutu visadus,vali,ilus ja kaugele kostev hääl + tahtmine jahti jätkata isegi siis,kui see läbi on ja keskmisest parem mõistus(esmakordselt sai õmmelda alles eelmine talv ehk 11,8 aastaselt) teevadki koerast unikaalse isendi.Ja see on ainus selline minu 5 laikast.Ei enne ega hiljem pole kordust oodata.
Minu koer pole kaugeltki ainuke-paljud samast kennelist( Taago,Hiiumaa,Agu Takis) võetud kutsikad kasvasid sellisteks. Nende kohta räägiti,et nad ei tunnista tühja metsa.Ikka leiavad,mida võtta.
Lõpetuseks-kui tahad oma koerast objektiivset pilti saada-jälgi teda tähelepanelikumalt.Alates sellest,kuhu ta näiteks hunniku teeb-kas lihtsalt kuhu juhtub või ikka mingi mätta/põõsa otsa.See on tähtis,kui juhtud teiste koertega kohtuma.Ja aedikus püüa selgust saada,millega ta siga nii kiiresti leiab?Äkki kuulis oksa raksatust ja sööstis sinna,samas otsing ja haistmine teisel puuduvad üldse? :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

jyri kirjutas:... Mäletan aasta 25 tagasi olime sõbraga Hiiumal jahis ja nägime kährat jooksmas.Siis ilmusid meie koerad.Kähra tõmbas kerasse ja "teeskles mätast".Kõik kolm koera hüppasid üle kähra ja jooksid edasi.Hiljem uurisime asja,et milles asi ja lõpuks leidsime paar hagija omanikku,kes kah olid taheldanud,et teatud ilmaoludes-niiske sompus ilma,mingit jama sajab taevast ja samas tuulevaimus,pole ka hagijatel haistmisest jälgegi.
...

Täpselt sama asja olen kogenud ka tegelikul taksi juures. Ja võib nii isegi ka kaks korda üle joosta. Ja võid ka koera vaat, et kährikule peale tõsta, ka siis on variant, et ei jaga lahti. See viimane oli küll kogenud koeraga öösel, kõrges heinas, kus kõik kohad olid liialt lõhna täis. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas tädimaali »

jyri kirjutas:Laikad on teatavasti ainsad koerad,kes kasutavad jahis kõiki kolme meelt-nina,silmi ja kõrvu.Samuti nad on ainulesed,kes oskavad ülemist haistmist kasutada.Põhjanaabrid hindavad seda omadust selle järgi,kui täpselt fikseerib koer tedre või metsise lennust jäänud lõhna ja kui täpselt siis seda traektoori järgib.
Hmm, kas ikka on nii? Või kust see info üleüldse pärit on - oleks päris huvitav teada. Minu tõug nt kasutab nii nina kui silmi, ja kui on heli, siis ka kõrvu. Loomulikult ei vaja ta ilmtingimata kogu aeg infot kõigi kolme meele jaoks korraga, ja ma ei usu, et ka laika ilmtingimata kasutab pidevalt paralleelselt ja võrdselt kõiki kolme - ikka ehk domineerib see meel, millele (kui) tuleb kõige rohkem infot, ja selle järgi siis põhiliselt minnakse?
Teine väide on eriti imelik minule, kelle koerad kasutavad ka ülemist haistmist väga palju ja edukalt.
Vasta