Verejäljekoerast

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ei ole ilmselt ka see saksa härra mingi võlur,küllap leidub meil endilgi entusjaste kes midagi oskavad .Küllap on meil ja saksas ka looduslikud tingimused erinevad,mine sa tea kas sealsed kõvad mehed siin hakkama saavadki :M Lisaks on meil ju Jyri,kes ööl kui päeval üle eesti appi tõttab,magage rahulikult! :D
Tegelikult ei ole ma seda verejälje värki kunagi lõpuni mõistnud,aga see võib olla ka ainult minu probleem.Sellised potensiaalsed äraminevad loomad on tabamuse saanud kuhugi soolestiku piirkonda ja sellise lasuga võib loom veel mitu päeva elada ja just sellise tabamuse korral jääb ka veri ruttu kinni. Saan aru ,et tabamiskohas võib uskumatuid asju leida ,mis pealiskaudsel vaatlusel märkamata jääb,aga mis saab edasi? Tavaliselt on 100-200 m pärast veri kinni ,noh leiame mingi 50-100 m tagant ühe piisa ,mida kaugemale seda vähem.Rääkimata siis veel peale öö otsa sadanud vihma.Mul tekkib küll mõte,et mida see koer siis ajab ,teie väitel ta jälge ju ei aja. :M Mingil katsel ,kus verd jorus maha kallatakse /(hea küll mingi vahemaa tagant tilgutatakse),on asi selge.Kui verd on palju ,siis on verejälge võimeline ajama ka inimene ja ilmselt pole tabamuse saanud loom ka kuigi kaugel,selle loogika järel võiks küsida ,et milleks siis see koer?
Muidugi ei taha ma väita ,et haavatud ulukit pole tarvis otsida , kindlasti tuleb seda parimaid võimalusi kasutades teha,aga samas on ka selge et praaki tuleb ikka ette,ei päästa siin ka mingid supper koerad.Teisalt lähevad ka selle supper koera oskused rooste ,kui neid pidevat ei treenita.Ei usu küll ,et ühes jahtkonnas oleks nüüd ühele spets koerale piisavalt rakendust,milleks siis nõuda selliseid asju seadusega ,kui juba enne on näha ,et need asjad ei hakka toimima.Selline nõudmine oleks pigem koerakasvatajate äriliste huvide upitamine.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas andrus »

[quote="jyri"]Jäljekoerale soovitus-kutsu oma härra saksast mitte suvel,vaid veebruaris.Koos koertega./quote]


Mis selle asja mõte on??
jahismurf
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas kakuke »

jyri, omast arust rääkisin seda, kuidas eluke käib, mitte ei unistanud. Mina leian ikka enda telefonist Feeni tel numbri ülesse, kui jama majas, kes siis oma Tobiga tuleb ja aitab, ka ilma seadusesäätteta muideks. Eks isegi võiksid järgi mõelda, kui väga Sinu enda kodujahtkonnas eluke käib seaduste järgi ja miks seal ise jahis ei käi. Või asi selles, et puudub vastab seadusesäte või sootuks mingite päevadega (mis meelel see keelel) tegu? ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas tony »

hundikütt kirjutas:Mehed,palju te neid spets verekoeri töös olete näinud,et nii hirmsalt kiidate.Ei väidagi,etsee koer oma töös hea pole kui ta selleks aretatud on aga meil ju selline praktika peaaegu puudub.Seda ,et vana ja vihmapestud jälge veel paremini võtab ,andke andeks aga ei usu.
Oma sektsioonis olen kõik kehvad lasud üles otsinud hagijaga.Ainus häda ,et ei tee häält,kui loom surnud.Aga siis on saanud koera kutsuda ja õhutamise peale viib ilusti loomani.Muidugi jälg peab olema mitte vanem kui3-4 tundi.Kätte olen saanud nii jäneseid ,sigu,põtru kui sokkusid.Nüüd olen õpetanud läänekat ja tundub, et toimib samuti,kusjuures surnud loomale teeb paar haugatust.
Tahan selle jutuga öelda seda ,et seni kui meil pole spets verekoeri,ja vaevalt,et neid ka eriti palju olema saab,saame hakkama vanade vahenditega ja usun ,et väga eduliselt.Lihtsalt peab olema tahtmist.


Saksamaal,nimelt Baieris tehakse koertele igal aastal verejälje katse.Rada tehakse maha 24 tundi varem ja katse toimub igal juhul olenemata sellest,kas vahepeal on vihma sadanud või mitte.Katsetel osalevateks koerteks on valdavalt taksid ja igat sorti linnukoerad, kes ka katsed tavaliselt edukalt läbivad.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas aivar00 »

Kuldile infoks- sellel verejälje koolitusel sain mina verejälje koera eelisest aru nii- oma hea haistmise ning flegmaatilise iseloomu (rahuliku, kui mitte isegi öelda uimase) tõttu ajab tema suvalist jälge millisele sa ta paned. See ei pea olema tingimata verejälg. Võib olla ka näiteks inimese jalajälg. Ja teised jäljed teda sel juhul ei tohi tema otsinguid häirida. Eks selle pärast teda Saksas ka kõrgelt hinnatakse.
Samas mainiti ka koolitusel, et meie metsades (tihe võsa ja padrik) on väga raske teostada otsingut nagu Saksamaa nn. parkmetsades (alustaimestik-põõsad praktiliselt puuduvad) koera rihma otsas hoides. Siis pead ise nagu koer kõik põõsaalused läbi roomama.
Sellest ka siis oli koolitajate soovitus- käituda vastavalt kohalikele oludele. Ja ei öeldud nende "väljamaa koolitajate" poolt ühtegi halba sõna meil kasutatavate korte kohta. Lihtsalt mainiti, et teised koerad on oma iseloomult "rahutumad", millest ka raskem nendega tööd teha- seega põhimõtteliselt müts maha meie meeste ees.
Viimati muutis aivar00, T Mär 23, 2010 10:24 am, muudetud 1 kord kokku.
ikka lõbusalt
jyri

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas jyri »

Andrus!Vastuse oma küsimusele asja mõttest leiad ilusasti AivarOO kirjutatust! (y)
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas hundikütt »

Tony kirjutas:Saksamaal,nimelt Baieris tehakse koertele igal aastal verejälje katse.Rada tehakse maha 24 tundi varem ja katse toimub igal juhul olenemata sellest,kas vahepeal on vihma sadanud või mitte.Katsetel osalevateks koerteks on valdavalt taksid ja igat sorti linnukoerad, kes ka katsed tavaliselt edukalt läbivad.

No andke andeks,aga olen selline uskmatu Toomas.See on ju loogika vastu,et vihmapestud ja vana jälge haistab koer paremini kui värsket.Hagijas,kes puhas jäljekoer,ei taha ju kavana jälge.Katsu sa talle eelmise päeva jälge näidata. Saan aru,et veri on konkreetne asi, mis eritab lõhna,mitte ainult paljas jälg,aga kui see on 24h vana ja öö läbi on vihma kallanud,mis lõhnast saab seal enam juttu olla.Tavaliselt sellest haavast,millega loom maha jääb,tuleb ka verd väga vähe,enamus jookseb sisse-palju seda lõhna sinna siis jääbki.Ja lihashaavaga, kust verd tuleb palju,võibki taga ajama jääda,kätte nagunii ei saa.
Nii,et mina jään ikka selle juurde,et annan loomale aega maha heita,ja siis koeraga järele,ei jää vihma ja homset päeva ootama.Ja kogenud koer juteab,mis teda seal verise jäljeraja lõpus ootab ning ei vali karjast uut suvalist looma välja nagu siin keegi muret tundis.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas hundikütt »

Aivar00,sada protsenti jutuga nõus.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas andrus »

Ilmselt need mehed kes aastasadu aretasid verekoeri ja teevad seda mõttetut koerajuhi tööd oleks vist ikka pidanud ära ootama Hundiküti sünni.Sest kogu tarkus ja tõde sellel teemal pärineb ju ikkagi ainult temalt.
Erinevalt eesti jahimehe mõttemaailmast hoolib saksa jahimees ulukist.Ja tahab ta igal juhul kätte saada,mitte ei löö käega peale 100m järel käimist.JA alati ei pruugigi koerajuht jõuda samal õhtul.Määravaid tegureid võib olla kümneid ja kümneid miks ei saa samal õhtul otsingut jätkata.JA siis ongi Hundiküti hagijas ja Jyri laikad jumala mõttetud tegelased.
jahismurf
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas tony »

Sa Hundikütt võid ju uskumatu Toomas olla,see sinu valik.See 24 tundi ja vihm või mitte tingitud ikkagi reaalsetest olukordadest.Lastes õhtuhämaras ulukit (Saksamaal) ei minda teda pimedas väga kaugele jälitama (minu tutvusringis), vaid oodatakse hommikut.Kui vahepeal on vihma sadanud,siis ei lööda üritusele käega vaid katsutakse endast ikkagi parim anda.Sellest lähtudes viiaksegi katse läbi,olenemata kas on vihma sadanud või ei.Olen näinud seal linnukoeri,kes leides uluki (jänes,rebane),võtavad selle hambusse ja toovad teise peremehe jalgade ette.Aga see loomulikult kõva treening ja pidev koeraga tegelemine.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas andrus »

JA panite nüüd tähele........uluk ei ole mitte ainult põder ja siga :!:
Ega meil vist vaadatakse imelikult meest kes viitsib 2 päeva oma verist rebast taga ajada. :M
jahismurf
jyri

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas jyri »

Andrusele mõtisklemiseks-telekast kindlasti näinud,kuidas kaasajal Aafrika või Austraalia aborigeenid õpetavad noori jahimehi tallatud rohul ulukite jälgi tuvastama ja neid järgima (y) .Kuidas arvad,äkki saaks ka meil neid aastatuhandite vanuseid jahiviise kasutada,eriti praegustes talvetingimjstes.Õige aborigeen näeb ju rohukõrt ka läbi 1m paksuse lume,onju :D ?
andrus kirjutas:Erinevalt eesti jahimehe mõttemaailmast hoolib saksa jahimees ulukist
Vot sellega olen 100% nõus ja jutt käibki minuarust selle üle,kuidas ka Eesti jahimees panna ulukist hoolima,kasvõi algselt haavatud isendi "sunniviisilise" jälitamisega ja
andrus kirjutas:Määravaid tegureid võib olla kümneid ja kümneid miks ei saa samal õhtul otsingut jätkata
sellised seletused kuulutada "seadusevastaseks" :D .Kui jahipidamine piirdub ainult päästikule vajutamisega siis parem on tõesti raha koguda võimaliku laskepraagi kõrvaldajatele ehk muutuda "külalisjahimeheks".
Aga haavatu uluki "veretut" jälge ajavad ka Eestis "traditsioonilised" koeratõud piisavalt hästi,v/o isegi verekoerast paremini,sest oskavad kasutada ülemist haistmist ja mõistust,selles Hundikütiga nõus.Ainult proovi sa koera omanik panna (üle)järgmine päev jälge võtma-äkki on asi hoopiskit selles,ehk inimeste "pohhuismis"?Mida kinnitavad ka "oponent" Tony sõnad.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:

andrus kirjutas:
Määravaid tegureid võib olla kümneid ja kümneid miks ei saa samal õhtul otsingut jätkata
sellised seletused kuulutada "seadusevastaseks" :D

Kui sa Jyri nüüd oma emotsioonid oled natukene maha rahustanud, siis hakka rahulikult mõtlema miks ei soovitata asuda kohe haavatud ulukit jälitama.
Arvan, et tead põhjust samahästi, kui ma isegi- kõigepealt peab looma jätma rahule, et teda mitte peletada kilomeetrite kaugusele (šokis looma on tõenäoliselt enamus jahimehi näinud- tina täis lastud ja ikka jookseb edasi).
Sakslased soovitasid unustada kohese otsimise- põhjendus lihtne- mõne tunni möödudes hakkab vigane loom kangestuma ning sellest tingituna on tema edasine liikumine raskendatud- too on siis + otsijale.

Põhjuseid, miks ei saa kohe otsinguid jätkata- võtame siis esimesena pähe tulnud mõtte- "kõva koeramees" käis alles 1-e haavatud kulti otsimas ning tema usin pitsu sai kuldi poolt sugeda nii, et koeral soolikad ripakil (n) . Ma ei tea, kas see on piisav põhjus samal õhtul sama koeraga otsinguid mitte alustada :twisted: . Nüüd, kui veel kellaaeg on tiksunud kasvõi keskkööks ja teine koeramees elab 100 km kaugusel. Eeldan, et iga koeramees teab sellist asja, et enne nn. koeraga tööle minekut on vaja koer kusetada, ennast riietada, seejärel kohale sõita jne. Vot kogu see protseduur võtabki aega. Või väidab mõni koeramees, et ta magab saapad jalas, koer kogu aeg kusetatud ning ootab ainult väljakutset- no andke andeks.
Aga uskmatud Toomad on ju revolutsionäärid- las aga mässavad edasi- loodan, et ka nende ajudesse jõuab millalgi kohale mis ja kuidas. Eks me ole kõik noored ja "kõige targemad" olnud :lol:
ikka lõbusalt
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas andrus »

Jyri lihtne näide sulle.
Oli nüüd suure lumega juhus kus keegi tõpra nahk lasi siga ja avastati see 2 päeva hiljem.Mehed kes avastasid käisid järgi umbes 200m.Vastus ühene veri kinni ja seal on juba teised sead nii palju tuianud,et ei leia enam midagi.Meie õnneks ei olnud 4 päeva sadanud ja kuna meil polnud suurt midagi teha võtsime kätte ja läksime lihtsalt huvi pärast vaatama mis värk oli.Ajasime siis 3kesi jälge ja otsisime käpuli maas tilkasid ja leidsime ega ikka päris kinni ei jää ta küll.Imepisikesi tilgakesi leidus ikka,vahepeal küll tekkis omalgi tunne,et kõik enam ei leia.Aga siis läksid viimase tilga juurde tagasi ja hakkasid minema uuesti,pühkisid aga kergelt lund tallatud rajas ja leidsid..Sedasi jõudsime 1,5km kaugusele kust avastasime magamis aseme.Vat seal oli juba kärsal veri korralikult kinni jäänud ja lahkumis rajas enam verd ei leidnud absoluutselt.Aga kui selline asi oleks juhtunud sügisel.......ei oleks inimene sealt leidnud mitte halligi ja need nn.ülemised lõhna võtjad oleks sind viinud 8x mujale rajale.Küll aga oleks aidanud korralik verekoer veenduda selles,et siga on saanud lihtsalt rinnaalla riivaka.JA on elus ning terve.
jahismurf
jyri

Re: Verejäljekoerast

Postitus Postitas jyri »

Andrus ja AivarOO.Ei vaidle teie argumentidele absoluutselt vastu.Kõik õige ja täiesti nõus (y) .Ma üritan jõuda sinna,et haavatud uluki RATSIONAALNE (anda aega pikali heita,teha luure,et kas on ikka siise jäänud,arutleda-kas jätkata homme või minna öösel jne.) otsing oleks iseenesest mõistetav jahijätk.Mitte nii,nagu ma kirjutasin ühest sõjaseltsi pomost.Ehk just see SUHTUMINE,nagu Andrus rõhutas,oleks vastav.Praegu paraku,eriti sigadele,seda ju ei tehta põhjusel,et ei peeta üldse vajalikuks.Aga eks kasutatavad meetodid ja koerad on iseasi,kellele mis sobilikum.Peaasi,et ei löödaks käega sellele toimingule vaid vastupidi! (y) Sellest üritangi oma mõtet teisteni tuua,paraku mu sõnapruuk ei ole see kõige "diplomaatilisem",(isegi vene ajal mind välditi koosolekutele kutsumast,kuna rääkisin,mida õigeks pidasin,mitte mida aktivistid käskisid). :VS Aga see selleks.
Vasta