Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Vasta
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Pauli »

Too summutijutt jah sisemin.-i poolt pisuke puusse panemine, aga muus osas on meeldiv lugeda, et teistes ministeeriumites peale KKM-i ikka tööd ka tehakse. Sest olgem ausad, kui ka sisulised etteheited kõrvale jätta, siis vormiliselt olid nii eelnõu kui selle seletuskiri ikka täielised soperdised. Ja jumal, ansip või kes iganes tänatud, et teistel min.-idel ka sisulisi etteheiteid oli.
Summutite üle vaidleks edasi näiteks selles teemas: http://www.marandi.fie.ee/jahifoorum/viewtopic.php?f=23&t=3641&start=45, aga mina kuulaks ka hea meelega vettpidavaid põhjendusi, miks summuti peaks keelatud olema. Omal ei tule kohe ühtegi pähe.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas kakuke »

andrus kirjutas:Suhteliselt OT-ks kisub aga mis sileda paugust saab??Mis te pardijahis teete?? JA paljukest sul neid inimesi seal jahil kõrval seisab?
Koera kõrvakuulmise pärast nii palju muretsed siis ära lase koera kõrva ääres.Või veel lihtsam ära võta üldse koera omale.

Pole veel näinud ühtegi mõistlikku argumenti.
JA üldse ei saa ma aru milleks jahile summutit on vaja.Kui ei taha õhtust vaikust majade juures rikkuda,siis oledki inimene ja jätad selle paugu tegemata.

Seadus ei pea kohe kindlasti muretsema sinu tervise pärast kui sina ise seda ei tee.

Pardijahis näiteks lasen kordades vähem välja aasta jooksul, kui vintrelvast. Ka pole sileda pauk nii valus kõrvale, kui on seda vindi plaks. Samas pardijahti minnes on tõesti teada, et läheb kätte pardijahiks ja saab kas või klapid pähe panna, aga vintrelvaga jahti minnes ma küll ei tea, kuna täna pauk käib, kui üldse käib.
Ja tea kas tasub sellise soovituse peale ikka kurta, et meil väikekiskjaid palju või tegelt sellele olemas lihtne seletus, neid on palju selle tõttu, kuna kõik ongi inimesed (Andruse seletus) :D Sest teadagi rebane ei ela sel määral paksus laanes, kui näikeks tihealade kõrval.
Seadus mulle ei hakka ostma summutit, aga samas ta ei anna mulle ka selleks võimalust. Need kes pauku tahavad, neid ei kohustata seda ellimineerima.
Ja veel see pos. pool, et tagsilöök relval tehakse palju väiksemaks. Usun, et see viimane juba mõjutaks oluliselt praagi teket tänastel jahimeestel, kes paugukartuse küüsis siplevad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Ja veel see pos. pool, et tagsilöök relval tehakse palju väiksemaks. Usun, et see viimane juba mõjutaks oluliselt praagi teket tänastel jahimeestel, kes paugukartuse küüsis siplevad.

Ei ole küll spetsialist, kuid väidetavalt on sumbutajaga ning ilma sumbutajaga vaja kasutada erinevat moona. Tea kas meie jahimeestest enamus on üldse selliseks väljaminekuks valmis- mina isiklikult kahtlen selles (loomulikult kes ikka tõesti soovib, see sumbutaja ka muretseb ning ei pea ka tänasel päeval paljuks kõrvaklappe metsa kaasa võtta- meie pundis selline mees olemas-kütiliinile jõudes paneb nn. elektroonilised võimendiga klapid pähe).
Seetõttu usun, et paljud "spetsialistid" hakkavad justnimelt tootma praaki kuna teadmatusest kasutavad tavalist moona (näiteid kasvõi kitse laskmisest täismantlida endagi seltsis mitu tükki olnud vana jahimehena esimese vintraudse relva soetamisel). Salaküttimise suurenemist mina aga küll ei pelga- kes väga tahab teeb seda juba praegu ning kasutab ebaseaduslikku tihti omavalmistatud sumbutajat. Minu pilgu läbi on sumbutaja hind kordades kallim, kui ametlikult mitme aasta peale ostetud ulukite load.
ikka lõbusalt
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas tony »

aivar00 kirjutas:tsiteerin:
Ja veel see pos. pool, et tagsilöök relval tehakse palju väiksemaks. Usun, et see viimane juba mõjutaks oluliselt praagi teket tänastel jahimeestel, kes paugukartuse küüsis siplevad.

Ei ole küll spetsialist, kuid väidetavalt on sumbutajaga ning ilma sumbutajaga vaja kasutada erinevat moona. Tea kas meie jahimeestest enamus on üldse selliseks väljaminekuks valmis- mina isiklikult kahtlen selles (loomulikult kes ikka tõesti soovib, see sumbutaja ka muretseb ning ei pea ka tänasel päeval paljuks kõrvaklappe metsa kaasa võtta- meie pundis selline mees olemas-kütiliinile jõudes paneb nn. elektroonilised võimendiga klapid pähe).
Seetõttu usun, et paljud "spetsialistid" hakkavad justnimelt tootma praaki kuna teadmatusest kasutavad tavalist moona (näiteid kasvõi kitse laskmisest täismantlida endagi seltsis mitu tükki olnud vana jahimehena esimese vintraudse relva soetamisel). Salaküttimise suurenemist mina aga küll ei pelga- kes väga tahab teeb seda juba praegu ning kasutab ebaseaduslikku tihti omavalmistatud sumbutajat. Minu pilgu läbi on sumbutaja hind kordades kallim, kui ametlikult mitme aasta peale ostetud ulukite load.


Nende klappidega nii ja naa.Mulle isiklikult need ei sobi kuna iga krõbin-krudin kuulda ja tuleva looma suunda ka õieti ei erista.Sumpsiga lastes pole küll vaja moona vahetada,pigem mõned krõpsud üles-alla keerata.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Küll see Andrus on meil üks tubli mees,küll lubab alkohoolikud kastreerida,küll "koerale klapid pähe".Sorry,aga keegi võib ju sinust erineval arvamusel olla! Ei pea ju enda seisukohti teistele peale suruma hakkama,tehes seda veel nagu ristiusu toomist ,ikka mõõga ja kirvega :shock: Ise kurdad veel ,et keegi ei taha sinuga jahile tulla :M Sa jäta lihtsalt vahel mõni teema komimata :!:
Endal on sumpa ametlikult (tiiru tarbeks) olemas ja kindlasti oleks tema kasutamisel ka jahil nii mõnedelgi eelmainitud olukordadel otstarbekus olemas ,aga eks seal ole ka miinuseid.Minu silmis on kõige suuremaks miinuseks kaal ja relva kohmakus.Ega hästi ei viitsi ühte lisa kolakat metsas kaasas vedada küll.Pukis ja koerte vahelt lasta oleks aga mõistlik küll.Kahtlustangi ,et olen ühe oma laika kuulmise ära rikkunud.
Aivarile: Kõlbab igasugune jahimoon ,jahiks muidugi kõlbmatu on subsonic.See siis inimese tapmiseks.Summuti ülesanne on vähendada raua suudmerõhku,seega kahaneb oluliselt ka tagasilöök.Kuna suudme rõhk on madal jääb ära gaasidest tekkitatud pauk ja jääb alles heli mida kuul tekitab igaljuhul ületades helikiirust .Ja optikat muidugi tuleb kruttida,sest raua teistsuguse fibratsiooniga muutub tabamispunkt.
Viimati muutis Ahto Kattai, E Nov 29, 2010 3:29 pm, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas hendrik »

Summutiga ei ole vaja kasutada mingit spetsmoona, lihtsalt pauk ei kao täiesti ära aga on samas kõigile palju talutavam. Kostab piisavalt, kui keegi tahab järelevalvet teha või jalutab lähedamal. Subsonicu teema on täiesti eraldi muusika ja liha-jahimehe jaoks nagunii üsna ebavajalik, kuna suuruluki tabamiseks tuleb kuulile ikkagi ülehelikiirus anda energia huvides.

Summuti mittelubamise põhjused on vähemalt sama mõttetud, et mitte öelda täiesti ajuvabad, kui need lubamise motiivid. Kahtlejatele - huvide tasakaalustamise mõttes võiks siis anda mingi perioodi nt 5a kui summuteid saab kasutada ja siis teha praktilisi järeldusi - usun, et plusse on igaljuhul enam kui miinuseid. Praegu on summutil paljude silmis mingi "palgamõrtsuka-päti" hõng juures - avardage oma silmaringi... teatud puhkudel võiks olla ta väga heaks abimeheks. Vastutustundlik "rebasenoppimine" küla lähedal, pukijaht jne..

Kõrvaklappide kasutajaid on juba praegu hulka, mõni teeb seda kehvema kõrvakuulmise parendamise eesmärgil, mõni kuulmise säilitamise ja paugukartuse huvides - vahet pole, oranžid katted on väga head turvaelemendid kütiliinil. Koeramehele summuti kaasaandmine on ehk liig aga kui relva otsas koera kuulmise säilitamise jaoks kompensaator juhtub olema, siis on koeramehel ka enda tarbeks klapid tihti peas. Kasutage terviseks ja ärge laske kiunujatel end segada..!
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas aadu kadakas »

Kooskõlastusringilt erinevate ministeeriumite poolt on tulnud päris palju sisulist tagasisidet ja see on üllatavalt hea minu meelest. Hakka või uskuma, et riigisektoris kõva arenguhüpe toimunud. 90-ndate lõpu metsaseaduse puhul polnud ligilähedalegi sellist sisukust.
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Eik »

aadu kadakas kirjutas:Kooskõlastusringilt erinevate ministeeriumite poolt on tulnud päris palju sisulist tagasisidet ja see on üllatavalt hea minu meelest. Hakka või uskuma, et riigisektoris kõva arenguhüpe toimunud. 90-ndate lõpu metsaseaduse puhul polnud ligilähedalegi sellist sisukust.


Nagu minister Parts ennustab, et võtke aega vähemalt 1,5a kooskõlastamiseks Euroopas. :D
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Tore ju kui asjad sedasi on ! Kuna võimukandjad ühe mütsi all ,siis vast peale valimisi näha ,kas rahvast püüti lollitada,või on tõepoolest asjad sedasi nagu nad praegu paistavad.Mingi umbusu see kuidagi tekitab,või on mul ka see eestlase sündroom,mis paneb juba mäest kelguga alla laskma hakates,muretsema mäkkeronimise pärast. :)
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas andrus »

kult kirjutas: Ise kurdad veel ,et keegi ei taha sinuga jahile tulla :M


Nii need "külajutud" tulevadki.Kuskilt võetakse mingi killuke ja serveeritakse seda endale parimal kujul.

sry OT pärast.
jahismurf
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Ain Aavik »

Küll ikka on lood - loed ja suu jääb lahti

http://eoigus.just.ee/?act=10&subact=1&ESILEHT_W=290322

Täiendused neile, kes ei saa e-õigust lahti ... uuendused eelnõus on näha, millised ettepanekud läbi läksid, pealkirjad läksid enne sassi, nüüd asi parandatud.

nüüd siis ka seal üleval

http://dh2.envir.ee/atp/index.php?op=ad ... jahiseadus

paistab, et asjaga on hirmsasti kiire :M
Manused
Uuendused ja parandused, mis läbi läksid või ei läinud.doc
(135 KiB) Allalaaditud 373 korda
See on nüüd siis see valmis eelnõu..doc
(120.5 KiB) Allalaaditud 352 korda
Jahiseaduse eelnõu seletuskiri.doc
(132.5 KiB) Allalaaditud 308 korda
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Pauli »

Jahiseaduse § 26. lg 7 ütleb et ääretulepadrunit võib kasutada püütud väikeuluki surmamiseks ning kährikkoera, nugise, tuhkru, mingi, ondatra ja lindude, välja arvatud haneliste ja laugu, küttimiseks.
Sisemini kommentaar selle kohta on: Kuna tsiviilkäibes on lubatud ka suurema kaliibriga ääretulepadrun, teeme ettepaneku täpsustada eelnõus sätestatud ääretulepadrunit, lisades sõnale „ääretulepadrun“ järgselt sulgudes (.22 LR või 5,6 mm).
Ja KKM vastab et mittearvestatud. Suurema kaliibriga ääretulepadrun omab suuremat energiat, mistõttu ei ole vajalik suurema kaliibriga ääretulepadrunite keelustamine.

Kes siin nüüd loll on, kas mina või KKM? Kas teised näevad ka vastuolu?
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas baddmann »

mosse kirjutas:Jahiseaduse § 26. lg 7 ütleb et ääretulepadrunit võib kasutada püütud väikeuluki surmamiseks ning kährikkoera, nugise, tuhkru, mingi, ondatra ja lindude, välja arvatud haneliste ja laugu, küttimiseks.
Sisemini kommentaar selle kohta on: Kuna tsiviilkäibes on lubatud ka suurema kaliibriga ääretulepadrun, teeme ettepaneku täpsustada eelnõus sätestatud ääretulepadrunit, lisades sõnale „ääretulepadrun“ järgselt sulgudes (.22 LR või 5,6 mm).
Ja KKM vastab et mittearvestatud. Suurema kaliibriga ääretulepadrun omab suuremat energiat, mistõttu ei ole vajalik suurema kaliibriga ääretulepadrunite keelustamine.

Kes siin nüüd loll on, kas mina või KKM? Kas teised näevad ka vastuolu?


Emm......vastuolu justkui ei oleks, kui KKM idee seisneb selles, et hoolimata sellest, et suurema energiaga ääretulepadrunid on samuti olemas, ei ole ääretulepadruneid eristama hakatud, vaid kõigile kehtivad JS samad keelud ja tingimused. Sisemin vist ei ole oma ettepanekut piisavalt täpsustanud (a'la et nende poolest võiks suurema kaliibriga ÄTP olla lubatud rohkemate, kui ainult kitsa ringi loomade küttimiseks).

BM
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas Pauli »

Mina saan aru nii, et Sisemin. teeb ettepaneku rammusamaid ÄTP tüüpe laiemalt lubada aga KKM vastab, et rammusamat padrunit ei pea keelama (ehkki praegune seadus seda just teeb). Üks räägib aiast ja teine aiaaugust.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Uue JAHISEADUSE väljatöötamise põhjendus

Postitus Postitas baddmann »

mosse kirjutas:Mina saan aru nii, et Sisemin. teeb ettepaneku rammusamaid ÄTP tüüpe laiemalt lubada aga KKM vastab, et rammusamat padrunit ei pea keelama (ehkki praegune seadus seda just teeb). Üks räägib aiast ja teine aiaaugust.


Eip.

Sisemin viitab JS eelnõu § 26 lg 7, mis on sõnastuses:

"7) Ääretulepadrunit võib kasutada püütud väikeuluki surmamiseks ning kährikkoera, nugise, tuhkru, mingi, ondatra ja lindude, välja arvatud haneliste ja laugu, küttimiseks."

ja ütleb, et peaks seal näitama, et 22LR või 5,6 mm. Keskkonnamin ütleb vastu, et suuremal on rohkem jõudu ja et miks peaks piirduma ainult 22LR või 5,6 mm, kui suurem on võimsam ja võimaldab uluki paremini ja kiiremini surmata. Sõnastus ei ole ideaalne, aga arusaadav.

Muidugi on Sisemin tõenäoliselt pidanud ka minu arvates silmas, et suuremat ÄTP võiks rohkem ja laiemalt kasutada, aga ta pole seda oma ettepanekutes välja öelnud. Niikuinii tekib probleem, kuna näiteks mõni .17 kaliibriga ääretulepadrun on kaliibrilt küll väiksem, aga energialt tugevam. Seega KKM ettepanek on suhteliselt arusaadav ja meie oludes, kus valdav ÄTP on siiski .22LR, selline n.ö kesktee.

BM
Vasta