Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas kakuke »

Ega vana koeraga on nagu vana jahimehega, et ega talle ikka uut trikki selgeks õpeta. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas pktaks »

jyri kirjutas:"Kõrval" käimine on laika jaoks kõige raskem käsk, mida targad ei soovita treenida enne 10 kuuseks saamist!

Ma ei taha provotseerida aga oskad ehk mainida ka nimeliselt mõnda sellist tarka?

Ma kirjutasin ühele foorumlasele privas ka siin just, et jahikoera kuulekus on selline hästi õhukesel jääl kõndimine - piir piisava ja üleliigse vahel on väga õrn ja seda peaks tegelikult tunnetama koeraomanik ise. Kogenumad koeraomanikud oskavad ise juba vaadata kutsika olemusest ja iseloomust-instinktide tugevusest, kas ja kui palju on vaja koera õpetada aga algajatele soovitan ikkagi alg kuulekuse treeninguid võtta. Sageli oskab objektiivne hea treener kõrvaltvaatajana anda sellist nõu, mida ise ei oska mõelda.
Ma ei poolda jahikoera puhul ületreenimist, sest teadagi toob liigne peremehe kuulamine ja oma instinktide mahasurumine kaasa selle, et oma peaga enam tööd ei tehta. Aga see sõltub väga palju koerast, tema kasutusalast (mis jahti temaga pidada tahetakse) ja omanikust.
Koerad, kes igapäevaselt elavad rahulikult väljas aedikutes ja nö sotsiaalset elu elavadki peamiselt nädalavahetustel, ei vaja tõepoolest sellist kuulekust nagu need, keda peetakse asulas kus peab ka naabrite ja perega arvestama. Ja rahulikuks eluks peab koer ka mingid elementaarsed asjad selgeks saama. Isegi kui see piirdub ainult diivanile mitteronimise ja "ei" kuuletumisega :)
jyri

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas:Ega vana koeraga on nagu vana jahimehega, et ega talle ikka uut trikki selgeks õpeta. ;)

Tänud kommentaari eest (y) , mind on tõesti raske ümber veenda, ainult minu see "vana koer" on juba surnud ja ma tõin ta lihtsalt näiteks, et õpeta/ära õpeta, tema teeb nii nagu õigeks arvab. Aga loata võetud kondi / maiustuse sülitas käsu peale välja ja ka kitsi ei ajanud (y) , seega mingi "elementaarne" koolitus oli olemas. Istmele kah ei roninud! Mida veel laikalt kuulekuse osas tahta :M
pktaks- "tarka"( raamatut) ma juba tsiteerisin, ja siin foorumis ka selle raamatu pilt oli olemas. Ehk "laikade kasvatamises targad" asuvad meist idas! (y)
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas MLP »

Üldiselt nende laikade ja muude koertega on nii,et suuresti elukeskond ja muud tingimused ise kujundavad seda koera kuulekust! Kui mul ikka koer elab aias ja käib sisuliselt nv ainult metsas ,mis kuulekust talt vaja nõuda on?! kui looma ees pole tuleb juurde ja annab ennast ilusti kätte ,käsu peale hüppab autosse ka ja istmele ei roni! Teine asi on see,et kui isend elab toas ja ta sul pidevalt jalus veereb tegeled ja keelad erinevates situatsioonides looma ka rohkem ja kindlasti kuulab 25% paremini sõna. Fakt on aga see, et koer kellel jahi instinktid paigas no ma päris tahaks näha kuidas töötav koer sea juurest eemale kutsutakse,ega ikka ei kutsu küll...siinkohal räägin (hagijatest ja laikadest)!!!
sinu nukker noku!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas rajaleidja »

MLP kirjutas:Fakt on aga see, et koer kellel jahi instinktid paigas no ma päris tahaks näha kuidas töötav koer sea juurest eemale kutsutakse,ega ikka ei kutsu küll...siinkohal räägin (hagijatest ja laikadest)!!!

Vot tean mina koeri, kes tulevad. Mitte jahipäeva hommikul kohe, aga kui pool tundi on juba ära tuuseldatud, siis tulevad ka looma pealt maha. Aga sellega on koerte puhul ka vaeva nähtud.
jyri

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas jyri »

Mu sõnavõtu peateemaks oli öelda, et erinevalt tesitest tõugudest, kus koerale peab selgeks tegema, mida ja kuidas teha, mis varvaste vahel peab trummikeppi või nuga/kahvlit hoidma, seisneb laikade kasvatus vaid sellest, mida ta ei tohi teha. Ülejäänuga saab koer ise hakkama.
Mul oli tuttav nigisepüüdja, kes õpetas( tõsi küll kaika abiga) oma veneeurooplasele, et Eestis oravajahti ei peeta. Ja see koer haukuski ainult nugist! (y)
Kasutaja avatar
duma
Postitusi: 523
Liitunud: N Mär 15, 2007 12:10 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas duma »

rajaleidja kirjutas:
MLP kirjutas:Fakt on aga see, et koer kellel jahi instinktid paigas no ma päris tahaks näha kuidas töötav koer sea juurest eemale kutsutakse,ega ikka ei kutsu küll...siinkohal räägin (hagijatest ja laikadest)!!!

Vot tean mina koeri, kes tulevad. Mitte jahipäeva hommikul kohe, aga kui pool tundi on juba ära tuuseldatud, siis tulevad ka looma pealt maha. Aga sellega on koerte puhul ka vaeva nähtud.

Minu koer on 1 korra sea pealt ära tulnud, ja see juhtus katsel. Ilmselgelt pole pole piisavalt õpetanud/pole osanud.

jyri kirjutas:Mu sõnavõtu peateemaks oli öelda, et erinevalt tesitest tõugudest, kus koerale peab selgeks tegema, mida ja kuidas teha, mis varvaste vahel peab trummikeppi või nuga/kahvlit hoidma, seisneb laikade kasvatus vaid sellest, mida ta ei tohi teha. Ülejäänuga saab koer ise hakkama.
Mul oli tuttav nigisepüüdja, kes õpetas( tõsi küll kaika abiga) oma veneeurooplasele, et Eestis oravajahti ei peeta. Ja see koer haukuski ainult nugist! (y)


Vot kui ei ole piisavalt vana, et eluaeg koeri kasvatanud, siis ei taha koerale kaigast anda justnimelt selles hirmus, et ehk ei hakka üldse tööle? ( ja pärast mõtled, et äkki oleks korralikult tööle hakanud)

Eks jah GPS-id on koera visadust juurutanud (ettesõitmise ja eest ära laskmisega) siiski oskab koer edukalt oma jälgi mööda tagasi tulla. Mõnikord läheb lihtsalt kauem aega.

PS: Läti metsseakatse teemast läheb asi kaugele, ehk poolitatakse/liigutatakse jutt
duo on parem
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Postitus Postitas puugi »

Ma sain oma kõige vähem sõnakuuleliku koera ka ükskord seaaias kutsudes enda juurde.Aga järgnevad korrad ei ole toimunud seda imet.Ei saa üldse aru milles probleem,küllap ükskord ikka järele jätab,kui pole sobiv elukas.Poolest päevast kuulavad minulgi kõik sõna-ainult kutsun ja kohal.Kui koer orava leiab lähen puu juurde ja kui eemaldun tulevad ära.
Ei ole ühtegi oma koera peksnud,ega kägistanud!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Postitus Postitas honkomees »

puugi kirjutas:.... Kui koer orava leiab lähen puu juurde ja kui eemaldun tulevad ära.
Ei ole ühtegi oma koera peksnud,ega kägistanud!
Vot mina pole suutnud oma koertele selgeks teha, et tuleb looma juurest ära tulla. Linnukoer on muidu sõnakuulelikkus ise, aga nii kui loomalõhn ninas, siis on kõik unustatud, pärast vaatab õnnetu näoga mulle otsa ja igatepidi alandlik.
Laikat sai veel sea ja põdra juurest ära, aga puu alt mitte, nugist-oravat-kassi võis haukuda terve päeva ja kätte ei andnud ... seejuures peksuga laikat kasvatada ei proovinud, küll sõnade ja tarkade järgi kägistamisega aga ei midagi.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
jyri

Re: Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Postitus Postitas jyri »

honkomees kirjutas:
puugi kirjutas:.... Kui koer orava leiab lähen puu juurde ja kui eemaldun tulevad ära.
Laikat sai veel sea ja põdra juurest ära, aga puu alt mitte, nugist-oravat-kassi võis haukuda terve päeva ja kätte ei andnud ... seejuures peksuga laikat kasvatada ei proovinud, küll sõnade ja tarkade järgi kägistamisega aga ei midagi.


Ei kujuta ette, kuidas peale kaika (ise pole kasutanud) puu otsa haukuvat laikat mõjutada, :M see ju koheselt liigub puu diametraalselt teisele poole. Võid temaga ümber puu lausa tantsu lüüa, ikka temani ei ulata (y)
ennt
Postitusi: 28
Liitunud: P Juul 27, 2008 8:58 am

Re: Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Postitus Postitas ennt »

Vanasti öeldi,et koer on peremehe nägu?Ja sellepärast ongi jahis näha erinevaid koeri ja ka mehi!!Oma koera olen suutnud oravate pealt ära treenida kuigi selleks on kulunud pea kaks hooaega.Mida vähem nugist seda tihedamalt oravat.
ennt
Postitusi: 28
Liitunud: P Juul 27, 2008 8:58 am

Re: Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Postitus Postitas ennt »

Ja veel, miks koerale kaigast peab andma!
jyri

Re: Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Postitus Postitas jyri »

Siiralt loodan, et keegi ei hakka vaidlustama erinevat kaasasündinud kuulekuse omadust erinevatel koertel, isegi kui samast pesast.Oma koeri (ma mõtlen laikasid) jälgides üle 30 aasta, julgen pakkuda välja seaduspärasuse, et koera kuulekus on pöördvõrdelises sõltuvuses tema jahiomadustega, eriti otsingu kaugusest ja visadusest! :M Huvitav, mida sellest arvavad need, kellel ette näidata mitme koera kasvatamise/õpetamise/kasutamise kogemusi (b). Üheainsa(esimese) laika omanikudel puudub võrdluse alus, seega nende ainus kutsa ongi see kõikse parem vaieldamatult (y) nagunii, aga meelsasti kuulaks mitme laika omanikke!
maris
Postitusi: 220
Liitunud: P Jaan 27, 2008 7:09 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas maris »

puugi kirjutas:Kas Lätis on kohtunikud LMK-st või FCI-st?

Tegemist peaks olema Läti taksi- ja jahiterjerite klubi korraldatud üritusega, seega on eksam FCI süsteemis ja vastavate kohtunikega.
www.sakste.com - Sakste eesti hagijad
epood.smartdog.ee - palju kasulikku (jahi)koertele
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Postitus Postitas puugi »

Ega minulgi see oravalt maha kutsumine kergelt ole tulnud.Kui jääksin koera juurde puu alla püüdma,siis ei saavutaks midagi.Vaatan keda ta haugub ja kui on orav,kutsun koera ära.Ega ta kohe tulegi.Lähen lihtsalt minema ja kordan käsku,ise eemaldudes.Vannun omaette ja kangem jätab ka max 15 minutiga orava rahule. :D
Nad teavad,et metsas on teisigi elukaid.Oravaid on päris palju ka.
Seaga on asi raskem.Kui koera kutsuma lähed jooksevad mõlemad minema. :D Aga siga lastakse enamasti maha ka kui just ilus emis ei ole.
Vasta