Jahikoera kuulekusest (poolitatud teema)

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
madiskl
Postitusi: 147
Liitunud: L Mär 17, 2007 5:08 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas madiskl »

Küsimus kus saaks eestis laikaga minna seaaeda katsetama mis koer teeb ,on 8 kuune vene euroopa laika
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas puugi »

Mõnistes on siga ja aed olemas.Lääne-Virumaal on vast ka paar kohta.
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas vollifedja »

Tädi Volli kirjutas oma üllatus-kogemusest Poolas verejälje katsel käies, kus ka küsisin, milleks SELLINE kuulekus-kahe pauguga ja poolakate vastuse. Loomulikult on eri maades-metsades-eri jahipidamise viisid-võimalused-koerad. Sellest ka erinevused. Üldharivas mõttes on iga kogemus teretulnud. Ei ole olemas ainult Venemaa ja laikad. Euroopas käiakse jahil vastavalt jahile ka vastavaks jahiks aretatud koeraga-Soomlased-jänese-rebasejahis hagijaga, aga kui rebane urgu läheb, võetakse autost terjer e taks ja lastakse urgu järele...mõistan küll, et siin on suht laikakeskne seltskond, pole esimene ega ka viimane kord, kui mõnitatakse. Mul paks nahk.Puugi-mul on karmikarvaline taks, kes on iseloomult suht terjer. On ka video viimaselt Poola 3-võistluselt, missuguse brilliantse kuulekuse tegi lätlaste SAKSA JAHITERJERMillegi pärast ei lase üles panna. Otsin targema, ehk saab.. KÕik , kogu õpetamine on kinni ikka peremehes. Ma ei kasvata koeri. ei näituseks ega jahiks. Mul On kolm isast taksi)2 pikakarvulist ja 1 karmik)-taks on teatavasti nagu ka terjer mitmekülgne koer. Sellest, et käin ka näitusel-on puht minu lõbu. Põhiline on ikka jaht. Ausalt-üks ei sega teist. Ei ole vahet, kui mitmekümne maa iluCH on, jahis teeb oma tööd. Sama on töö Ch tiitlitega-ei anna näitustel mingit eelist, aga jahis küll.Nii etAndrus, sõbrapäeva kingist loobun, olen juba piisavalt tõestanud-on võimalik kõik, kui OMANIK viitsib.Ja mu põikpäine "terjer" on veel kõige kuulekam.Küsi Aivolt, kuidas sea pealt maha saan.Sõitke ringi , vaadake ,kuidas mujal peale Venemaa(see ei ole maailma naba!) jahikoertega JAHimehed tegelevad, koolitavad,vaadake veenduge, mis kasu sellest metsas on.
(8 kuuse ükskõik mis tõugu jahikoeraga katsele ei saa, koer peab olema 9 kuune.Harjutada, treenida saab.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas honkomees »

vollifedja kirjutas:.. .. on võimalik kõik, kui OMANIK viitsib ....
nõus, kõik on võimalik, aga kas on vaja kivist vett välja pigistada? Ehk laikast teha nt linnukoera kuulekuse osas?
vollifedja kirjutas:... koolitavad,vaadake veenduge, mis kasu sellest metsas on.
...

Ja keegi koolitamise-kuulekuse fännidest võiks ikkagi sõnadega selgeks teha, mis kasu sellest laika puhul metsas on!

Mina olles pikki aasta(kümne)id jahimees olnud, ei näe sügavat mõtet ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas kakuke »

Mingi elementaarne kuulekus nüüd küll paha ei tee.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas pktaks »

Elementaarne kuulekus, mida üldjuhul nendel katsetel nõutakse, tähendab kõrvalkõndimist umbes 20 meetrit kas rihmas või rihmata, ootama jäämist, kutse peale juurde tulekut (ootamise pealt), seejärel lastakse koer vabalt ja mingi aja pärast kutsutakse juurde (selle vaba oleku pealt). Lisaks siis seaaias looma pealt äratulek. Üldjuhul teevad selle miinimumi ära enamus koeri, kellega omanik on vähegi viitsinud. Minu täiesti õpetamata koer, kelle puhul ma nimelt juba sünnist saadik ei panustanud väga kuulekuse peale, tegi selle ära Lätis, aasta tagasi, ilma mingi eelneva harjutamiseta ja täiesti rahuldavalt, st piisavalt.
Keegi polegi ju väitnud, et jahikoer peaks tegema kuulekust IPO tasemel, kus koer jälgib omanikku nagu silmatera. Uskuge mind, selline elementaarne kuulekus, mida katsetel nõutakse, ei riku teie koeri, ka laikasid, mitte mingil moel ära.
Kakukese koera olen ise näinud kuulekuse trennis ja muul ajal ka, kuulab sõna küll seal kus vaja aga tööd teeb ka ikkagi väga hästi. Heade instinktidega koer teeb tööd olenemata sellest, et ta neid paari käsklust teatud situatsioonides ka oskab.
Mina lisaksin ülaltoodud nõuetele veel ühe. Koer peab laskma inimese lõpuks loomale ligi, olgu tal see instinkt kui suur tahes ja seda peab talle omanik õpetama.

Ma lisan veel juurde: metsas on nendest käsklustest kasu täpselt nii palju, kui palju omanik ise tahab. Kujutage ette olukorda, kus on ajusse minek ja koer on omanikul rihma otsas metsa serval ja lõugab juba eelnevalt nagu segane. Alati ei saa ka päris nii, et koer autost otse metsa. Teine situatsioon - koer või koerad peavad siga kinni aga käsu peale eemale ei lähe. Lasta ei saa, variant on minna noaga torkama aga kui paljud seda teevad kui tegemist on näiteks suuremat sorti haavatud loomaga? Ja nii edasi.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Minu koerad autos istmele ei roni ,lõugama ei hakka ,ka üksi jäädes.Autosse tulevad /kätteannavad ka kohe,kui just jäljel ei ole .Siis peab ikka väga ligi saama :oops: .Ja rihmaga mind järel ei lohista .Ja mulle piisab ,trummi ei peagi oskama mängida. :) Neid mehi on küll sant vaadata ,kelle koeri pool seltskonda peab püüdma jne.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas honkomees »

Ahto Kattai kirjutas:Minu koerad autos istmele ei roni ,lõugama ei hakka ,ka üksi jäädes.Autosse tulevad /kätteannavad ka kohe,kui just jäljel ei ole .... .Ja rihmaga mind järel ei lohista .Ja mulle piisab ,...
MOTT ja pole mingit kuulekusetrenni vaja ...,kui just jäljel ei ole
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas Andrus Michelis »

honkomees kirjutas:
Ahto Kattai kirjutas:Minu koerad autos istmele ei roni ,lõugama ei hakka ,ka üksi jäädes.Autosse tulevad /kätteannavad ka kohe,kui just jäljel ei ole .... .Ja rihmaga mind järel ei lohista .Ja mulle piisab ,...
MOTT ja pole mingit kuulekusetrenni vaja ...,kui just jäljel ei ole

Kui veel käsu peale natuke aega paigal istuks ja kõrval käiks ilma rihmata. Nii enam-vähem, siis selle nimi ongi kuulekuse miinimumprogramm.
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas andrus »

Võtsin kavasse selle miinimumi. :roll:
jahismurf
saialõikaja
Postitusi: 406
Liitunud: E Okt 04, 2004 10:03 am

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas saialõikaja »

honkomees kirjutas:
Ahto Kattai kirjutas:Minu koerad autos istmele ei roni ,lõugama ei hakka ,ka üksi jäädes.Autosse tulevad /kätteannavad ka kohe,kui just jäljel ei ole .... .Ja rihmaga mind järel ei lohista .Ja mulle piisab ,...
MOTT ja pole mingit kuulekusetrenni vaja ...,kui just jäljel ei ole


MOTT oma tavapärases tähenduses konteksti justkui ei sobi ju Honkomees? Kõik mida Ahto kirjutas võibki nimetada elementaarseks kuulekuseks. Ja Ahto on varem ka ise kirjutanud, kuidas käis oma koera kõrvast "tutistamas", kohe kui nägi, et koer käpad istmele pani ja seda seni, kuni koer sai aru, et temal istmele asja ei ole. Ka see on kuulekustreening. Ilmselt on ka rihmas käimise ja kätte andmisega samuti koeraomanik natukene suunamistööd teinud. Ja sellest piisabki juba, et jahikoeraga jahipidamisest täit mõnu tunda aga siiski on see kuulekustreening.
tuleb jaht või jaa?
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Jah ,ilma "piitsata"mina ei oska,aga ise nad ei kasva.Üks tähtis asi on veel najale hüppamisest võõrutamine ,aga see on kõige lihtsam!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas rajaleidja »

Elementaarne kuulekus kulub jahil igati ära. Olgu see siis kaasjahimehe või koera puhul. Kui ma oma koerad saaks looma pealt ära kutsutud, oleks ikka siga rahul küll. Lust on kuulata, kuidas noor koer põtra haugub, aga kui see toimub jaanuaris-veebruaris, siis oleks hea, kui kutsumise peale(kasvõi väga pika kutsumise peale) saaks ikka koera kätte ja ei peaks pool päeva koera taga ajama.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas kakuke »

Nii see on, et tegelikult polegi paljut vaja, et see elementaarne täidetud saaks, aga kui seda tahta, siis sellega tuleb tegeleda. Keegi teine Sinu eest koeraga tegeleda ei saa. Ja naljakas on lugeda, et nii kui juttu tuleb nendest elementaarsetest asjadest, nii kes hakkab vabandama oma laiskust, kes lollust ja kes lihtsalt pehmo olemist. Mina ka ei oska vaid pehmete võtetega koera suunata ja ikka vaja "piitsa" juurde, aga präänikut ei tohi ka ära unustada. Kuna mul endal teadmisi nappis, pöördusin ise omal ajal profesionaali poole, sest koera mõttemaailm on sootuks teine, kui inimese oma.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Lätti metsseakatsele!

Postitus Postitas jyri »

rajaleidja kirjutas:Lust on kuulata, kuidas noor koer põtra haugub, aga kui see toimub jaanuaris-veebruaris, siis oleks hea, kui kutsumise peale(kasvõi väga pika kutsumise peale) saaks ikka koera kätte ja ei peaks pool päeva koera taga ajama.

Laika õpetamine piirdubki kutsale selgeks tegemisest, mida ta EI TOHI teha . Kas üldse või hetkel. Ja praktiliselt kõik! (y) Seda käsklust hakatakse õpetama koheselt võõrandamisest, esmalt nööri otsas kausi juures. Kui üritab sealt võtta, öeldakse "ei" ( või mistahes keelukäsk. Minuomadel on prantsusekeelne "tubo", mis kõlab paremini kui "fuu") ja nööriga tõmmatakse kutsikas veits tagasi, et ei ulataks. Paari korra järel öeldakse "võta" ( või analoog) ja lubataksegi võtta. Mõne päevaga saab koerale selgeks, mida see "ei" tähendab. Esiistmele/diivanile ronimine, uluki rapsimine, kitsede tagaajamine( täpselt sama meetod mis toiduga, ainult pika nööriga), tüli norimine jne (y) ."Kõrval" käimine on laika jaoks kõige raskem käsk, mida targad ei soovita treenida enne 10 kuuseks saamist! Aga muud käsud- siia, istu, lama jms, mis diivanterjerile on "pühad", ei pruugi üldse vajalikud olla juba mainitud põhjusel-koer on kuskil 2km kaugusel, kisa või häälepaelad katki ( minu vanamees käsule "siia" viibutas saba, et kuuleb ja saab aru küll, aga täita ei kavatsenud, sest ei pidanud hetkel vajalikuks. Samuti pardijahil, kui ma veel käisin- tõi merest ainult ühe linnu, jättis selle ca. 5...10 m kaldast ja see aeg, mis ma ise seda toomas käisin, oli seljataha metsa kadunud. Põdra ja seajaht olid talle tähtsamad)
Nii et suurulukile töötava laika õpetamine pole kaugelt sama, mis "taskukoerte" õpetamine ja siit ka selle "kuulekuse" liigse ülistamise tahe (b) .
Vasta