12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Küsimused relvameistritele lootuses kompententsetele vastustele.
M695
Postitusi: 93
Liitunud: N Aug 04, 2005 6:11 pm

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas M695 »

Vindi puhastamisel olen kahel viimasel püssil kasutanud esimeste laskude vahel (sisselaskmisel) peale igat pauku puhastamist. Nii siis u esemesed 5 lasku, pärast peale 2 lasku, hiljem siis peale laskmisi vastavalt vajadusele. Ja mulle tundub et selliselt puhastatud rauad ei korja hiljem vaske. Esimene vint mul peale 1-2 lasku seest vaske korralikult täis, kui veel tiirus seeria lasta, siis silmaga täitsa näha et vindiharjad (karvased). Viimaste püssidega seda viga pole enam, peale 50-100 pauku tuleb puhastamisel vaske minimaalselt rauast. Selle kohta oli ingliskeelne nimetus vist "Barrel beak in" nagu siis sisselaskmine.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas kirp »

Mõlemal "leeril" omajagu õigust. Piinlikult puhtaks ehk nagu raamatutes kirjutatakse - lapp jääb täiesti puhtaks, saab ränga ja pikaldase tööga. Metall võtvat sure surve all kõvasti gaase ja tahma sisse. Eks see siis ajapikku sealt välja immitse - puhastad omaarust korralikult ära, aga paari tunni pärast taas must. Ise pean seetõttu oluliseks järgmisel päeval ülepuhastamist, esimesel samas liiga kaua ei nühi.

Teine teema on ladestunud metalli mahasaamine. Vaske ei ole ise suutnudki täiesti eemaldada - ikka on vindi põhjad vähe kollased, ka 5x vahtude ja vaseeemaldajaga töötlemisel. 10-20-30 x pole viitsinud. Püüdsin kunagi uue toruga hoolikalt "puhtust" hoida, aga minu arust lootusetu. Ka tinast täiesti lahti saamine on vaevaline - harja enam ei kasuta, parem on see spiraali moodi asjandus. Spiraal läheb kasutades isegi paremaks, kuludes tekib nagu lõikav serv. Võimalik, et uute lisanditega pliisulamid tulevad halvemini maha, aga ka rauad võivad nigelama viimistluse/siledusega olla. Või on mehed kehvemad.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas Beretta »

Väleki arvutus püssipuhastamise tundide kohta meeldis tõsiselt. Ma ei usu teps mitte, et rõhuva enamuse püssid maksaks ka uuena rohkem kui 300 000 km sõitnud keskklassi autod. Ja kui autosse oleme õppinud suhtuma kui tarbevahendisse mis teatud aja tagant välja vahetatakse, siis jumala pärast miks peaks püss olema midagi muud. Vanemad mehed siin peaks veel mäletama selliseid teenuseid nagu pastapliiatsi südamike täitmine ja sukasilmade ülesvõtmine. See oli siis kui autosid müüdi ostuloaga ja ida-saksa püsse said partei keskkomitee nomenklatuuri asjapulgad.
Enne kui peksma hakkate, kordan oma aastaid tagasi siin foorumis öeldud mõtet, et mulle ei ole ükskõik, mis mul jahile minnes seljas on ning kuidas mu relv välja näeb.
Grumpy old man
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas honkomees »

Beretta kirjutas:... Ja kui autosse oleme õppinud suhtuma kui tarbevahendisse mis teatud aja tagant välja vahetatakse, siis jumala pärast miks peaks püss olema midagi muud. ...

egas ma autot ka enne välja ei vaheta, kui ta enam oma ülesannet ei täida, st vaatamata korralikule hooldusele seisab rohkem remondis kui sõidab ja remondikulud lähevad üle mõistuse kalliks (kere mädand), st umbes 12-15 aastaselt olles ostnud uuena ja teades ise kogu tema elulugu. Aga minu isa püssidega käisin mina jahil ja käib nüüd ka minu tütar (püss vanaisalt lapselapsele), relvadel v.a. ühel kroomimata raudadega püssil pole häda midagi, oma ülesannet täidavad.
Miks ma peaksin neid välja vahetama? Muidugi, erinevate ülesannete jaoks tuleb kappi lihtsalt aeg-ajalt relvi juurde, nii tuli üle 15 a tagasi vint ja 6-7 a tagasi kombi ning nüüd peab hakkama terashaavlite jaoks sobilikule püssile mõtlema ... aga kõik vanad relvad on rivis ja saavad aeg-ajalt puhastust ning õli.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
kalur
Postitusi: 427
Liitunud: N Veebr 10, 2011 6:20 pm

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas kalur »

Kui see relvaraud selline pask on ,nagu mõne mehe jutust järeldub siis usina nühkimisega saab 308 väga eduliselt 9,3 valmis nühkida. Aga hääd nühkimist. :roll:
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas Välek »

kalur kirjutas:Kui see relvaraud selline pask on ,nagu mõne mehe jutust järeldub siis usina nühkimisega saab 308 väga eduliselt 9,3 valmis nühkida. Aga hääd nühkimist. :roll:
Ehk ongi eesmärk toru suuremaks hõõruda. Kui vangid said niidiga trellid läbi kulutada, siis pole küsimustki, et relva hooldades, "nagu kord ja kohus ette näeb", saab 22lr ist ühel päeval 45-70. :wink:
Kasutaja avatar
Karmo
Postitusi: 301
Liitunud: K Okt 13, 2004 2:30 am

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas Karmo »

Ärge siis selle nühkimisega üle pingutage. Liigne hooldamine võib olla sama kahjulik kui mitte hooldamine.
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas Beretta »

honkomees kirjutas: ... aga kõik vanad relvad on rivis ja saavad aeg-ajalt puhastust ning õli.

Nii minulgi. Ja ei ütle et oleks vähe pardijahis lasknud. Ühel hoojal korjasin kestad iga jahipäeva järel ämbrisse- sai poolteist pange. Aga 2 tundi püssipuhastamist- tänan väga. Mulle tuletas see 2 tunni lugu meelde kilpkonnade seksi - juhtusin kunagi lõunamaal loomapargis nägema. Olid kohe sissepääsu kõrval ja ajasid asja üsna häälekalt. Kui paar tundi hiljem väljusime, olid nad jätkuvalt sama toiminguga ametis. Et liigutuste sagedus (õige oleks öelda aeglus) ja häälitsuse toon ei olnud muutunud, oli lõpp ilmselt kaugel Nii et kes mida naudib.
Survepesuriga saab mõnegi asja tehtud- kopra naha puhastamise näiteks.
Grumpy old man
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: 12 cal relvaraua puhastamine survepesuriga

Postitus Postitas duv »

Eks lõppkokkuvõttes ole asi ikkagi maitses, kes naudib püssi puhastamist, kes sellega laskmist, kes naudib autoga sõitmiset ja kes selle ehtimist ja lihvimist. Tore ka, kui elu pidevalt mugavamaks muutub, et täna puhastame survepesuriga tulevikus võib olla näiteks mikrolaineahju või laseriga. Samas ei tohiks aga ka vanu lihtsaid ja praktilisi nõkse ära unustada, muidu võib paarikümne aasta pärast näiteks lahingoperatsioon nurjuda tänu sellele, et vastasel õnnestus näiteks puruks pommitada elektrijaam ja püssiraua pesula ning sõdurid ei saanud relvi puhastada.
Vasta