Seakatk Lätis !!!!

Põevad metsloomad mitmesuguseid haigusi ja siin saab nendest juttu teha.
Vasta
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas honkomees »

Selle lätlaste jutu peale (metssigade tallatud viljast nakatunud kodusead) tooks teadusmeeste tsitaadi jahilistist, täpsemalt repostist loodusaja listist
... vabalt saadaval on:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 293.x/full

Meie jutu kontekstis on ehk huvitav, et seni on haigus metssigade populatsioonis sumbunud, põhjuseks peetakse resistentsuse teket/viiruse muteerumist ja võib-olla ka haigete metssigade käitumist, mis ei võimalda kodusigadega võrreldavat nakatamisefektiivsust:

Jori F, Bastos ADS (2009) Role of wild suids in the epidemiology of African swine fever. EcoHealth 6:296–310

Igatahes paistab, et Euroopas nakatavad kodusead metssigu, mitte vastupidi. Nii et vara veel Eesti metssigadele suurt hingekella lüüa, aga väike on küllap asjakohane.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
mrr
Postitusi: 315
Liitunud: P Nov 07, 2010 9:52 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas mrr »

Loodame siiski, et kunagi teemat "Seakatk Eestis !!!!" teha ei tule aga Veterinaaramet just palju lootust siin kirjatükis küll ei jäta: http://www.postimees.ee/2871445/veterinaaramet-metssigade-nakatumist-valtida-on-voimatu
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas pktaks »

Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas sooviku »

Meie liikmed on informeeritud, kuidas katku nakatunud metssigadega käituda, kuidas teha katku tuvastavat proovi ning kuidas matta hukkunud siga,» rääkis Korts.

Millised liikmed :shock: .Või pole ma liige :M Arvan,et enamus ei oska,metsast leitud,surnud seaga midagi peale hakata.Praeguste ilmadega on see elukas jäme ka kohe ja sinna ta jääb.....katku levitama.
Naine võib olla,koer peab olema!
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas pktaks »

Meile saadeti meili teel märtsi alguses juhend, juhuks kui leitakse metsast surnud siga.
Manused
SAK proovivõtujuhend jahimeestele.doc
(36 KiB) Allalaaditud 413 korda
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas kakuke »

Vot metssea kurgumandlid on küll keeruline teema. :D
Ja huvitav, kes hapul seal läheb otsima neeru ja põrna? :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas aivar00 »

Mina ka ei ole kuulnud sellest "juhendist" muhvigi. Aga nagu meil ikka kombeks nõuka ajast - pasundame 5-aastaku plaanitäitmisest juba enne 5-aastaku saabumist :lol: :lol: :lol: . Mina isiklikult sealaipa küll torkima ei hakka - on olemas telefon 1313 ning oskan seda numbrit valida. Mida nad edasi teevad on juba nende rida. Kui palutakse kohe auku ajada, siis OK. Tean praktikast, et neil on tööpäev E-R 8-17 ja kogu moos. Mille pagana pärast pean siis mina hakkama nende tööd tegema ning seda veel tasuta. Kui asi kriitiline, siis pangu kasvõi regiooniti spetsialistid ööpäevaks valvesse.
ikka lõbusalt
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas Tormis »

Hukkunud suuruluki mahamatmine, või muu utiliseerimine on kohaliku jahiseltsi ülesanne, kui helistad 1313, siis sealt tuleb kõne seltsipealikule. Mitte keegi ei kompenseeri seltsile uluki ärakoristamist. Ma olen keskkonnaametiga kembelnud hülgeraibete pärast aga mereäärsed uppunud põdrad ja sead oleme meie pidanud koristama. Kui muidu ei taheta jahimehi teatud NATURA 2000 aladele jahile lubada, siis hukkunud suuruluki puhul tegutsetakse väga kiirelt ja operatiivselt (eriluba rannas mootorsõidukiga liikumiseks).
greenhorn
Postitusi: 188
Liitunud: N Apr 29, 2004 8:31 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas greenhorn »

Täpsustaks Tormise poolt kirjutatut: "Liiklusõnnetuses hukkunud..." ehk kui tahaksid vaielda, siis seadusest lähtuvalt uppunud suurulukit koristama ei peaks. Samas oleme ka meie mere äärest nii hülged, metssead, metskitsed jne ära koristanud. Ka ei saa seadus sundida jahimeest katkuhaiget metssiga ära koristama.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas baddmann »

aivar00 kirjutas:...Mille pagana pärast pean siis mina hakkama nende tööd tegema ning seda veel tasuta. Kui asi kriitiline, siis pangu kasvõi regiooniti spetsialistid ööpäevaks valvesse.


Täpselt nii. Kui võimalik, edastad korjuse GPS koordinaadid ja edasi nende oma rida sellega edasi tegeleda.

BM
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas Pauli »

Issand, sa näed ja sa ei mürista! Mida paganat te jonnite? Kui küsimus on katku diagnoosimises ja leviku pidurdamises, siis peaks olema meie igaühe huvides need ****** proovid sealt kuidagimoodi kätte saada ja raibe ära koristada. Nagu väikesed lapsed: "Jass ajas morsi põrandale, mina ei ajanud. Miks mina koristama pean? Tatsun sees, mis sest et kleebib."

P.S. Regiooniti on spetsialistid valves: volitatud veterinaaraarstil on kohustus telefonile vastata 24/7.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
rixa
Postitusi: 387
Liitunud: P Mai 04, 2008 6:37 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas rixa »

Selles juhendis on kirjas, kuidas tuleb proove võtta ja säilitada, aga midagi ei ole kirjutatud selle kohta, kuidas korrektselt käituda, et jahimeestest sellisel juhul ei saaks endist suurimat nakkuse levitajat. Leitakse surnud siga, jahimees läheb matab maha. Siis läheb ta nende samade kummikutega koju ja kui kodus sigu, siis lauta. Õhtul läheb ta nende samade kummikutega põldu, päeval ehk käib mõnel söödalgi. See oli selline lihtne näide.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas honkomees »

Pauli kirjutas:.... Mida paganat te jonnite? Kui küsimus on katku diagnoosimises ja leviku pidurdamises, siis peaks olema meie igaühe huvides need ****** proovid sealt kuidagimoodi kätte saada ja raibe ära koristada. ...

... midagi ei ole kirjutatud selle kohta, kuidas korrektselt käituda, et jahimeestest sellisel juhul ei saaks endist suurimat nakkuse levitajat.

just nimelt, vähemalt iseendale olen viimaste sündmuste valguses selgeks teinud, et kui näen surnud siga, siis isegi ei lähene talle ja valin kohe võlunumbri (ehkki võib-olla kellegi laskepraak kah). Aga mida teha jalatsitega, millega mööda sea tallatud maad käidud ja võib-olla ka nakatunud sita sisse astutud ... millega neid desinfitseerida nii igaks juhuks. Käsi kindlasti külge ei pane.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Tormis
Postitusi: 290
Liitunud: N Juul 08, 2010 4:40 pm

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas Tormis »

Mida teha, kui jahimees leiab metssea?

mitte puutuda korjust, vältida ka lemmiklooma või jahikoera kontakti korjusega,
koheselt teavitada:
kas leiukohajärgse maakonna veterinaarkeskust (telefonile vastatakse tööajal)
kontaktid: http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=160
või leiukohajärgset volitatud veterinaararsti (telefonile vastatakse ka pärast tööaega ja puhkepäevadel):
kontaktid: http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=927 (vt faili manuses)
Seejärel järgida veterinaararsti korraldusi
Kui veterinaararstiga kokkuleppel tekib vajadus loomakorjus matta, siis tuleb järgida järgmisi põhimõtteid:
korjus matta vähemalt 2 m sügavusele,
soovitatavalt katta korjus vähemalt 0,5 meetrise pinnasekihiga sellisel moel, et metsloomade ligipääs maetud korjusele oleks minimaalne.

Kaitsmaks oma koduloomi nakatumise eest tuleb peale kokkupuudet metssea korjusega järgida elementaarseid bioohutusmeetmeid - enne loomapidamishoonesse sisenemist vaheta riided, desinfitseeri või vaheta jalanõud.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Seakatk Lätis !!!!

Postitus Postitas baddmann »

Sigade klassikalise katku ja sigade aafrika katku tõrje eeskiri:

https://www.riigiteataja.ee/akt/128062014123

§ 41. Metssigadelt proovide võtmine, laboratooriumisse saatmine ja uurimine

(1) Proovid võtab volitatud veterinaararst või veterinaarjärelevalveametnik koostöös jahipidamise õigust omava isikuga.


Mina loen siit välja, et jahimees iseseisvalt proove võtma ei pea ja ei tohigi seda teha.

BM
Vasta