sokujahi algus

2005. aasta teemad
mango
Postitusi: 149
Liitunud: E Dets 27, 2004 1:45 am

sokujahi algus

Postitus Postitas mango »

Ma olen mõelnud, et kas sokujaht ei alga meil suts liiga vara. Kui vaatan nii juulikuu esimes kümnepäevaku vältele lastud soku välis- ja siseelundeid/sisikonda, siis enamikel juhtudel on ilmne, et sokutöö tal veel tegemata. Või just tegemise peal. Meie hilinema hakanud ja külmade kevadete puhul loomulik. Ja need sokupunnid, kes varem ära kustutatud, on seega mängust sootuks väljas. Kui õige ootaks selle kiire asjaga, kuni kitsemammid kenasti käima peale pandud ning jooksuaeg läbi, ja siis... Võib-olla olen imelik, aga niisugused mõtted mul tiirlevad. Pole ise juba mitu aastat enne juuli algust soku peale mõelnud, just sellesama pärast. Väikesi röövulukeid küll ja veel, keda jahtida, kui just jahikirg silmanägemist võtmas ja valgetel jaaniöödel passida tahan. Olen kindel, et paljud kaitsevad seda varast sokujahi algust tuliselt, ja ega tahagi neid halvustada. Pean vaid endamisi aru, et äkki mõni mõtleb veel samamoodi... või olen üksik "hull"? Arvake midagi, lugupeetud kvoorum.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Oleneb, kuidas võtta. Ühelt poolt võimaldaks varasem alustamine justkui teostada jooksuaja eelset valiklaskmist (selle jaoks võiks alustada isegi veel varem), teisalt jälle - kui võtta arvesse reaalset jahikultuuri, mis reeglina pigem ei jäta ilusate sarvedega "tõusokku" jooksuajaeelselt ellu sugu jätkama - on probleem reaalne ning osades piirkondades on metskitsesarvede üldine tase selle tulemusena oluliselt alla käinud (isiklik mulje). Olen arvamusel, et totaalne regulatsioon (keelamine) ei pruugi olla alati parim lahendus, pigem tuleks nii jahiseltside/klubide kui ka riigi tasandil mõelda viisile, kuidas tagada, et enne mingit kindlaksmääratud aega (kas igal aastal sama või aasta-aastalt muudetav) kütitaks ainult teatud kriteeriumitele vastavaid, st viletsamate sarvedega, karvavahetushäiretega vms ka post-mortem tuvastatavate tunnustega isendeid. Kui neid ei leidu, siis selles piirkonnas tõepoolest algakski sokujaht hiljem.

Kuid jätkuvalt tuleb olenemata riigipoolse regulatsiooni muutmisest või muutumatusest ikkagi rõhutada seda, et sellise sugusokkude kaitse saab iga oma jahipiirkonda majandav kasutaja ise kehtestada oma organisatsiooni siseselt.

Päikest ;)

BM
hunt
Postitusi: 138
Liitunud: T Mär 16, 2004 10:20 pm

Postitus Postitas hunt »

ideaalis võiks sokujaht alata rahulikult juunist, tuleks lasta nõrgad isendid ära ja korralike geenide esindajad rahus tegusid tegema jätta.Paraku on elu näidanud, et kui rohi madal ja päike kõrgelt käib saab tinaube esmajärjekorras korralik trofeesokk. Kui ikka hooajaks on ainult üks luba mehe/meeste peale siis ei kipu keegi niiväga igeriku peale luba "raiskama".Meil jahtkonnas näit.eelmisel aastal oli juhus, kus juuli keskel karvaste sarvedega ja poolpime sokk passis ja keegi oma luba käiku ei lasknud ja nii see loom seal konutas...
Iseasi oleks kui saaks haigeid ja viletsaid mingite lisalubade vms. abil ära kutsuda.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Just minu mõte. Aga mõnelpool pidada see lisalubade asi töötama kah. Ja hästi.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

mosse kirjutas:Just minu mõte. Aga mõnelpool pidada see lisalubade asi töötama kah. Ja hästi.


Kas pead silmas lisalubade asja selliselt, et olemasoleva metskitselimiidi piires moodustatud sokulaskmise limiidi raames määratakse osa lubasid varasemalt realiseerimisele viletsamate isendite valiklaskmiseks ja ülejäänud hilisemaks võimalikuks trofeejahiks? Või hoopis seda, et lisalubasid peaks saama keskkonnateenistusest ? Mis on minumeelest vähem tõenäoline, kuna lihtne (ja ka põhjendatud reeglina) on öelda, et jahipiirkonna kasutaja peab ise oma piirkonna ulukifondi majandama ja seega ka ise vaatama, kuidas ajaliselt lubatud jahiaja piires konkreetse ulukiliigi jahti korraldada.

BM
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Postitus Postitas Kolevoll »

Kas sokujahiga pole siis nii nagu kõigega - üheksa korda mõtle, üks kord…? Baddmann ja Hunt on sokujahi iva ülevalpool juba ära maininud.

Ehk saab olukorra lahendada nii, et enne sokujahi algust kutsutakse jahiseltskond kokku, arutletakse pisut küttimiseks sobivate ulukite parameetrite teemal ning lepitakse kokku, et enne x kuupäeva “sugupulli” ei kütita.

Kunagi korraldasime sellise ürituse, sest jahiseltskonna liikmete teadlikkus valiklaskmise põhimõtetest vajas pisut turgutamist. Kutsusime sellele koosviibimisele esinema Tiit Randveeri, kes autoriteedina suutis ka kõige suurematele põmmpeadele selgeks teha valiklaskmise vajalikkuse. Seejärel leppisime kokku, et asjalikku sokku ei küti enne augusti algust. Üritus jätkus sokujahiga, millele järgnes saunatamine koos kõigi lisadega… Nii jäi see väike teabepäev kõigile hästi meelde ja kokkulepitust peeti ka kinni.

Kui soovime olla peremehed ja ise majandada oma jahimaadel, kas on siis mõistlik leida, et keegi kolmas peaks tulema ja mingid regulaatorid seadma ?
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Mosse mõtles seda, et kui kaed juunis vaikselt sokku ja tuleb selline äbarik, siis kutsud selle ära ning sarvedega jalutad Liivi juurde, kes lihtsalt kirjutab uue loa välja. Ja meeste vahel on kokkulepe, et trofeesokku enne augustit üldse ei jahita. (põhimõtteliselt olekski alguses siis selliste äbarike ellimineerimise teema). Tegelikult tehitigi meil sektsioonis (kui ma õigesti mäletan) sokujahti alles kusagil juuli lõpus, vähemalt sokud lasti augusti kanti. Eelmisel aastal siis oli selline lugu, et ka jaanisoku passimine oli võimalik.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Ja ongi siis jahiseltsi sisene reguleerimine. See, et klubi tahab seal vahel funktsioneerida, ei muuda sisu. Meeles tuleb pidada ka seda, et klubi ei saa ikkagi limiidi väliselt anda.

BM
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

minu arvates pole vahet kas sokujaht algab juunis või juulis,kui kitse arvukus on kõrge ja populatsioon tugev võib vabalt jahti alustada juunis,kui aga soku vähe on ei tohiks teda üldse lasta,kuu ja päev ei tähenda siin midagi , välja tuleks praakida vaid haiged ja äbarikud,lubade asi muidugi võiks paindlikum olla, eelmine sügis oli juhus kus ühe välja peal käis söömas üle 20kitse, kolmel kitsel,kahel tallel ja ühel sokul oli tagumik lausa kandadeni sõnnikuga koos,niikaua käisime neile pinda kui kõik need kuus looma olid maha lastud, õnneks meil lubadega probleemi polnud ,aga kui limiit oleks täis lastud, mis siis saab jätame haiged loomad ellu või ja järgmine aasta imestame miks meil kitse nii vähe on.
243win
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Haige looma laskmine on HOOPIS teine ooper, selle jaoks on (vähemalt teoorias) võimalik saada täiendav luba keskkonnateenistusest.
mango
Postitusi: 149
Liitunud: E Dets 27, 2004 1:45 am

Postitus Postitas mango »

Rõõm kuulda, et samad mõtted liiguvad. Täiega nõus, et bürokraatlik keeld pole parim lahendus, ja ei pidanudki seda silmas - jahtkonna sisene regulatsioon kipub olema see kõige paindlikum. Valiklaskmise poolt kümne küünega.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

jahemees kirjutas:aga kui limiit oleks täis lastud, mis siis saab jätame haiged loomad ellu või ja järgmine aasta imestame miks meil kitse nii vähe on.

Ega sa oma maade kõiki haigeid loomi ikka tea ja ilves võtab ka oma.Rebasele tina ja siis saab kitse ka rohkem olema.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

trucker kirjutas:
jahemees kirjutas:aga kui limiit oleks täis lastud, mis siis saab jätame haiged loomad ellu või ja järgmine aasta imestame miks meil kitse nii vähe on.

Ega sa oma maade kõiki haigeid loomi ikka tea ja ilves võtab ka oma.Rebasele tina ja siis saab kitse ka rohkem olema.

praktiliselt igapäev saab metsas käidud ja maaala kus mina ringi liigun on pilt üsna selge ,mis loomad kuskil liiguvad, noh nägupidi just loomi ei tunne :D aga enam vähem on asi teada.
243win
Teet
Postitusi: 67
Liitunud: P Veebr 20, 2005 9:20 pm

Postitus Postitas Teet »

Olen truckeriga nõus andke rebasele tina ja on kitse ka rohkem. Juunis sokujahiga algust teha on täiesti normaalne. Meil käib asi ikka nii et katsume äbarikud alguses ära lasta ja pärast Jaani nii umbes Juuli keskel ilusamate sarvede jahile. Aga ega loomad metsas kettis pole, just vanu sokke on juulis augustis raskem tabada. Ja pole hullu kui kukub mõni äbarik sokk rohkem, selle võrra lastakse kitsi vähem.
Suur
Postitusi: 13
Liitunud: K Jaan 14, 2004 7:51 pm

Postitus Postitas Suur »

Nonii, sokujaht on juba alanud ja mõnda aega kestnud. Milliseid emotsioone see on juba tekitanud kah?? Ja kuidas sokukesed välja näevad? :wink:
Suletud