kutsika õpetamine

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
madiskl
Postitusi: 147
Liitunud: L Mär 17, 2007 5:08 pm

kutsika õpetamine

Postitus Postitas madiskl »

Tere seline küsimus et endal 4 kuune jahikoera kutsikas ,ja küsimus selline et kui vanalt võin koeraga minna metsa kus põdrad ja et ta 100 prossaselt põdraga kohtub,ei tahaks et koer hätta jääks ja kehva mälestuse osaliseks saaks,oleks infi eest tänulik.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas sooviku »

Ei ole väga hea mõte minna jahivälisel ajal koeraga põtra ajama.Kui põdrajaht lahti läheb siis loomulikult tuleb noor koer kohe metsa kaasa võtta.Siis ta juba kümnekuune ka.
Naine võib olla,koer peab olema!
Kasutaja avatar
pktaks
Postitusi: 539
Liitunud: L Nov 26, 2011 12:34 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas pktaks »

Jahikoerast ei saa head jahikoera, kui sa temaga juba noorest peast metsa ei lähe. :roll: Oodates nüüd veel kuus kuud kuni oktoobri alguseni, tähendab see tegelikult, et koeraomanik magab maha kõige magusamad kuud, millal kutsikale õpetada otsingut, metsas liikumist ja tagasitulekut. Eks hirm, et midagi juhtuda võiks, on kõigil algajatel koeraomanikel sees olnud aga selle vastu aitabki mingis mõttes GPS kaelus, et sa näed, kuskaugel kutsikas liigub ja ei pea igakord muretsema, kui ta nägemiskaugusest kaugemale läheb.
Soovitaks sigimise ajal vältida selliseid kohti, kus põder olla võiks, aga üldiselt küll - koer kaenlasse ja metsa jalutama-õppima.
PS: kevad-suvi on ideaalne aeg kutsikaga ka üks sats koertekoolis käia elementaarseid kuulekuselemente õppimas.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas MLP »

10kuune koer on veel väga noor nii ,et ära torma.
Kui ema piimaga mingisugused instinktid ikka kaasa antud on kyll toimetama hakkab,aga jalutada metsas (looduses) paha ei tee ja egas see 5-6kuune koer väga kaugele lähe ka nii,et kui natuke seadust tahad rikkuda ,ss võid ju lahti ka lasta. Nb: ega see gps koera kihva ega sõra eest ei päästa ja enne pole vast mõtet soetada kui ära näed kus kaugel sul koer käib või läheb !
sinu nukker noku!
atshunter
Postitusi: 100
Liitunud: N Mai 02, 2013 8:21 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas atshunter »

Mina kindlasti ei soovita kutsikaga jalutamist metsas. Koer harjubki ära et peremees alati kaasa. Istud kännu otsa maha ja annad koeral ise toimetada. Ja mitte kunagi ära vaheta oma asukohta kui koer ei näe, koera ja peremehe vahel peab tekkima usaldus, et kui koer tuleb tagasi , leiab ta peremehe alati sealt kus viimati nähti. Alguses soovitan viia koera tühja metsa, et koer õpiks ise otsima ja vaeva nägema.
Omast kogemusest tean et on närve sööv kui Istud kännu otsas ja kutsikas kaevab kännu kõrval mutte või ainult tiirleb 25m kaugusel. Kuid kannatust ,koer tüdineb, läheb otsima midagi põnevamat, ja nii need otsingu tiirud suurenevadki. Minu koer on õppinud et mina temaga metsas ei kõnni ja see on minu meelest väga hea. Ise lasen alati koera auto juurest lahti.
Tean mehi kes jalutavad koeraga metsas, koerad ei eemaldu peremehest enne kui on värske jälg/lõhn leitud. Jama kui koer läheb loomaga ohtliku tee suunas ja ise oled metsas ja autosta 500m kaugusel.
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas GC »

10 kuuselt metsa on ikka raisatud mitu kuud!
Kui ise olin veel tatikas, oli meil kodus vene eurooplasel mai alguses neli kutsikat. Kogu pesakond kasvas vabaduses, ümber ringi suur ja lai mets. Ema tegi kutsikatele õppust juba väga varakult, vast 3...4 kuuselt, hommikul olid õue peal märjad, mudased ja väsinud tegelased.
Oktoobris ei jõudnud juba vanad koerad põdra ajamisel noortele järgi.
4 kuu vanune koer ei lähe ju tegelikult peremehest kuigi kaugele.
Loom on selle kära peale ammu kaugustes, seega koeraga kokku saamine suhteliselt välistatud.
Metsa tundma õppimine selles vanuses peaks olema suht ohutu, aga vajalik.
koos koeraga
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas honkomees »

GC kirjutas:...4 kuu vanune koer ei lähe ju tegelikult peremehest kuigi kaugele.
Loom on selle kära peale ammu kaugustes, seega koeraga kokku saamine suhteliselt välistatud.
Metsa tundma õppimine selles vanuses peaks olema suht ohutu, aga vajalik.

Egas ta kaugele ei lähe, nii 100 +- m, aga tegelikult lasevad loomad selle maa peale juurde küll, mul 6 kuuselt võttis küll põdra üles ca 100 m kauguselt, st hakkas 100 m kaugusel haukuma, võib-olla oli põder ka lähemal.
Mul on ka see viga
Tean mehi kes jalutavad koeraga metsas, koerad ei eemaldu peremehest enne kui on värske jälg/lõhn leitud. Jama kui koer läheb loomaga ohtliku tee suunas ja ise oled metsas ja autosta 500 m kaugusel.
.. praegu 8 kuune ja käib tavaliselt nii 100-150 m ringis, kui leiab mingi lõhna või jälje, siis teeb paari kilomeetrise ringi ka. Kodu oskab ümbruskonna metsadest juba ise tagasi tulla. On teinud viimati selliseid manöövreid, et jalutuskäigul läinud ca 1 km kaugusele kõrvale, sealt koju ja siis kodunt uuesti metsa minu juurde 1,5 km kaugusele, noh selline kolmnurkne marsruut.
Ja mitte kunagi ära vaheta oma asukohta kui koer ei näe, koera ja peremehe vahel peab tekkima usaldus, et kui koer tuleb tagasi , leiab ta peremehe alati sealt kus viimati nähti.
eks see sõltub tõust, laikaga ajus olles tegelikus jahis ju nii ei ole, et peremees jääb samale kohale, ikka läheb haukuva koera juurde või läheb hoopis ajajate liiniga edasi ja koer toimetab omasoodu. Aga koeral peab usaldus ja julgus tekkima küll, et ta peremehe üles leiab.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
madiskl
Postitusi: 147
Liitunud: L Mär 17, 2007 5:08 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas madiskl »

ma ise kõnnin sihi peal,ja istun seal ja siis liigun jälle vaikselt edasi,samas väiksema metsa puhul lähen maks 20 m metsa ja kõik.
atshunter
Postitusi: 100
Liitunud: N Mai 02, 2013 8:21 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas atshunter »

On väga raske kui koer otsib peremehest 100-150m kauguselt. See tähendab et peremees peab ise metsas liikuma. Enamus koeri läheb kilomeetrisele ringile kui värske lõhn. Enda koera rekord 30km, tõsi see oli ainult trennipäev. Ja loomulikult peab liikuma peremees kui koer haugub ega muidu põtra lasta ei saa. Mina käin koeraga palju üksi metsas, kui leiab põdra ja põder jääb koha peale helistan paar kütiliini meest ette, kui põder läheb liikvele sõidan ise autoga ette.
atshunter
Postitusi: 100
Liitunud: N Mai 02, 2013 8:21 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas atshunter »

Lisan veel et mina ei lähe kunagi koeraga metsa koos ajajatega. Kindlasti koera häirivad ülemäärased lõhnad ja hääled. Koer peab otsima ka tühjas metsas hästi ja leidma põdra kasvõi kilomeetrite kauguselt.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas aivar00 »

Imelikud soovitused - või olen ma lammas :lol: ...
Ei pea ennast küll mingiks spetsialistiks - kogemusest terjeritega ( ja ka sakasa lambakoeraga kelle vana terjer "jäljespetsiks" tegi).
Kasutan metsa koerte "kusetamiseks" enda teada tühja. Ikka kutsikaga metsa, jalutad lihtsalt koos. Vana terjer teeb omi otsinguringe, hunt sellel sabas ( ehk avastatakse miskit põnevat - jälgivad metsas teineteist). Noor terjer nagu takukoonal kord ühe tagumikus, siis teise tagumikus. Ise katsun sellel momendil kui kutsikas mind ei märka mõne puu-põõsa taha peitu astuda kui koer minust 50 -100 m eemaldunud. Vanad elajad toimetavad ikka omasoodu, kutsikas tuleb mind otsima. Kui ikka mitu korda puust-põõsast mööda jooksnud nahistan kasvõi puuoksa. Üldiselt on hakanud peale mõnda "ämbrit" nina maha hakatud panema ja mind leitud. Edasine võib-olla "koeralaadse" toote eripära, kuid olenemata inimeste arvukusest ja kisa kõvadusest otsib koer mind alati aju lõppedes üles. Ei mingit GPSi või muud staffi. Tänapäeva võimalusi arvestades olen küll mitu korda kaalunud GPS seadme ostu, kuid notsude kadumise tõttu ei pea seda väljaminekut enam mõttekaks.
Siiani see värgendus mul toiminud fokside peal ja nüüd viimase 2- sakslasega samuti. Möönan, et viimane noor sakslane on peremehe töö tõttu "suur ja agresiivne jobu", kuid loodan seda viga käesoleval aastal kardinaalselt parandada. Algust olen igatahes teinud ja kevadel 2 aastaseks saav elajas näitab juba "paranemise märke" :oops: :oops: :oops: .
ikka lõbusalt
atshunter
Postitusi: 100
Liitunud: N Mai 02, 2013 8:21 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas atshunter »

Mina tahan et koer ikka metsas põtru otsib mitte mind. Minu arvamus on et koeral peab tekkima tunne et ükskõik kui kaugele ta läheb, peremees on temaga alati metsas kaasas. Koer ei tohiks karta et kui ta eemaldub peremehest 100m siis ükshetk on peremees kadunud ja peab hakkama teda ülesse otsima.
Mina kasutasin kohe algusest kutsikal gpsi, sest tahtsin teada kus ta liigub.
Aivarile küsimus et kui aju läbi ja kisajad metsast väljas aga sinu koeral on loom ees, kas ta siis lõpetab ajsmise ja tuleb sind otsima?
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas MLP »

Mina küsiks atshunterilt hoopis mitu koera sa ülesse kasvatanud oled?
sinu nukker noku!
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas TRG »

Aga mis ta valesti on öelnud?
Õnne peab olema
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: kutsika õpetamine

Postitus Postitas MLP »

TRG kirjutas:Aga mis ta valesti on öelnud?

Aga kes on öelnud ,et midagi valesti on öeldud!?
sinu nukker noku!
Vasta