Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Soovitage 308 vindi kuuli põdrale

Postitus Postitas Tooming »

Tere

Mis kuule kasutate põdrajahis? Mis kaaluga? Eelistate kergemat kiirema algkiirusega, raskemat väiksema algkiirusega? Huvitaks ka mis purustused on tekkinud? Kas kasutate metsas sees ja lagendikul sama kuuli?

Mul endal põdra laskmisega vähe kogemusi, seega huvitaks teie kogemused. Kaliibriks on 308 ja kasutan poemoona.

Avamaa, lagedam koht metsas.
Hetkel olen lagedama koha peal kütiliinis või varitsuses relva laadinud 11,7g accubondi või hornady interbondi 10,7g. Nende kuulidega pole veel põtra lasknud, aga lugenud, et töötavad hästi.
Soov oleks minna üle pliivabade kuulide peale, kui nad töötavad nii nagu peab. Millist kuuli eelistada? Gmx 9,7g ja 10,7g jooksid tiirus päris hästi, teisi pole veel proovinud. Foorumit lugedes tahavad pliivabad kuulid saada kiiremat kiirust avanemiseks. Seega peaks vaatama kergemaid kuule? Või siis tekivad suuremad purustused? On kellegil kogemusi 308 GMX ja põder? Või kogemusi teiste pliivabade kuulidega? Huvitaks just tehase laetud 308 kaliiber, aga jagage ka kogemusi teiste kaliibritega.

Metsas sees(metsasihid, metsateed jne.)
Metsas sees kasutan vähe tömbima otsaga kuuli, et rikošeti võimalus oleks väiksem, kui peaks oksa või puud tabama. Metsas sees laadinud 11g naturalis padruniga. Foorumit lugedes aga ei tundu naturalis just kõige parem kuul, kuna ei avane hästi ja tahab loomast läbi lennata!? Kui kitsa sihi peal olen teiste küttidega, siis laadinud relva 12g mega või sako hammerheadi 11,7g. 2 põtra olen hammerheadiga lasknud ja kuulid pole läbi läinud. Purustusi ei näinud, kuna üks põder läks Linnamäele koos nahaga ja teist põtra ise ei nülginud.

Nb! Proovime teemas püsida ja mitte isiklikuks minna ja kedagi solvata. Tänud!

Tervitades,
Tooming
Viimati muutis Tooming, K Okt 21, 2020 4:55 pm, muudetud 9 korda kokku.
Kasutaja avatar
cazador
Postitusi: 31
Liitunud: E Mai 16, 2011 9:10 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas cazador »

Arvan, et naturalis sobib igale poole ja need mitte avanemise probleemid on pigem 10 aaata tagused.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas aivar00 »

Tegelikult mina lisaks valikusse veel moona võsastunud maastikul põdra küttimiseks...
Ja neid alaliike võiks veel hulgim siia aretada. Algajana soovitaksin hoopistükis leida enda relvast täpselt jooksev moon ning sellega küttida igal pool. Ma kohe mitte ei usu, et sul on selline relv, milline sööb ühtemoodi 9,7, 10,7 ja 11,7-t. Põdrale piisab täiesti ka 9,7. Et aga asjad OK oleksid tuleb rohkem tiirus käia ja kätt harjutada. Kas sul läheb kaotsi ajujahis lastud põdrast 1 kg liha või kondi tabamuse korral näiteks 3 kg liha ei oma absoluutselt mitte mingisugust tähtsust.
ikka lõbusalt
otse
Postitusi: 40
Liitunud: N Jaan 27, 2011 4:41 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas otse »

Kui ma õigesti mäletan, siis siin samas foorumis on eelnevalt kirjutatud, et soomalsed olid rikoseti testi teinud ja seal ei olnud määrav niivõrd kuuli kuju vaid kaliiber.
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas Tooming »

Tere.
Sain irooniast aru :D
Pigem vist jah võiks küsida, mis kuul töötab nii pikema maa pealt(varitsusjaht) kui ka lühema maa pealt laskmiseks(ajujaht). Näiteks pliivabad kuulid tahavad kiiremat kiirust korralikuks avanemiseks, seega kas 308 kaliibris ikka töötavad pikema maa pealt korralikult?
Tiirus käin piisavalt. Tiirus saad teada mis jookseb hästi, mis mitte, aga kuidas looma peal töötab, seda ikka ju ei tea :M Sellepärast siin foorumis küsingi! Iga relvaga proovin enamus padrunid tiirus ära, mida poest saab. Mõnest poest saab õnneks ka 5 kaupa osta, et tihedust proovida. Jahipaun kahjuks erand, peab terve karbi ostma :? Aga olen ka sealt ostnud. Kui 100m peale rahule pole jäänud 5 lasuga, siis olen ülejäänuga jooksvat siga lasknud (märki, mitte ajus 8) )

308 olen lasknud (~1500 lasku erineva laskemoonaga). Eelmisel relval (sako varmint) oli twist 11 ja see valis rohkem kuuli/kaalu. Uuel relval (howa) twist 10 ja see valib palju vähem kuuli/kaalu, vähemalt 100m peale! Valiks paar hästi töötavat kuuli välja ja siis prooviks ka 300m lasta, siis saaks aru, et kuidas jookseb ka pikema maa peale.
Viimati muutis Tooming, K Okt 21, 2020 4:58 pm, muudetud 1 kord kokku.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas Välek »

Aivar ütles olulisema ära. Parem pane paraja maa pealt tutakas ja vaata mis juhtub. Egas Sa kodukindlustust tee, et igaks olukorraks oma lahendust otsi. :D 308 jaoks peaks 9.7 g parim kaalu ja trajektoori , energia suhe olema, nagu kaugest ajast meeles on.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas TiitR »

Mina nii valiv pole, et igal maastikul ja jahivormist olenevalt erinev moon. Kasutan kõikides situatsioonides kaliiber 308win, Norma Oryx 11,7g (eelnevalt kasutasin mõned hooajad Sako SHH 11,7g...ei meeldinud) ja selle hooaja 5-st põdrast 3tk on minu arvel. Kõik jäävad maha ja kopsupaukudega max 100m on tulnud järele kõndida.
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas POLT »

Kes tahab pikemaid vehemaid jahil lasta siis soovitaks uut norma bondstrike 11,7g kuuli. Kuulil hea BC ja teoreetiliselt peaks ka 600m peale 308 lastuna avanema. Panin 2,75g VV540 järgi, cronost kolm matsu 775,776 ja 777m\s. 100m pealt lastuna kuul lõikab kuuli tihedus. Proovisin kolm lasku 425 m märki, hajuvus u. 5cm, lastud autokapotilt peanbag-ilt.
Olen lasknud see aasta kaks põdra pulli. Esimene 50m kaela, jääk kaal 6,4g kuul naha all. 100m abadesse kuul naha all ja jääk 9,2g. Olen lasknud ka palju oryx-t ja minu arust lähi distantsil püsib paremini koos(jääk kaalud paremad) aga ei jookse minul nii hästi ja kiiruse kadu suur pikematel vahemaadel.
Bondstrikega kaugele looma pole lasknud.
Relvana siis tikka t3 light 308, stalon victor ja vortex viper pst II
POLT
Postitusi: 49
Liitunud: T Mär 29, 2016 7:51 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas POLT »

vasakult paremale: bondstrike, bondstrike, oryx, oryx
Manused
08D9F89B-B72D-48DC-ADC2-140454771D13.jpeg
Viimati muutis POLT, T Okt 20, 2020 11:02 pm, muudetud 1 kord kokku.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas kakuke »

Tooming kirjutas:...
Soov oleks minnaga üle pliivabade kuulide peale, kui nad töötavad nii nagu peab. Millist kuuli eelistada? Gmx 9,7g ja 10,7g jooksid tiirus päris hästi, teisi pole veel proovinud. Foorumit lugedes tahavad pliivabad kuulid saada kiiremat kiirust avanemiseks. Seega peaks vaatama kergemaid kuule? ...

Ma ise ja nii mõnedki teised on jõudnud järeldusele, et pliivaba vindimoon ja 9g nõue on ajale jalgu jäänud. Eriti pikema maa peale lastes.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas Tooming »

Vaatasin Norma lehte...
Selle lehe peal Ecostikega tehtud katsed, et mis distantsilt mis kaliibriga kuul korralikult avaneb:
https://www.norma-ammunition.com/en-gb/ ... -ecostrike
Need katsed on tehtud ballistilise želantiini sisse lastes. Kuul avaneb korralikukt:

308 ~ 110m

30-06 ~160m

300win mag ~275m
Siia alla vist võib panna ka 300wsm, 270wsm, 7 rem mag.

Ilmselt teiste tootjate pliivabade kuulide korralikult avanemised jäävad ka enam-vähem sama distantsi peale!? Kogemusi kellegil? Eks saab kaugemalt nende kuulidega ka lasta, aga siis loom liigub peale tabamust pikema maa, kui just konti ei taba. Kondi tabamuse puhul töötab kuul ilmselt teistmoodi!
Seega tundub, et ajujahi puhul saaks hakkama pliivabade kuulidega. Aga varitsusjahis(pikemalt distantsilt, kus pliivaba enam ei avane korralikult) võiks eelistada rauas bonded tüüpi kuuli, mis töötavad ikkagi paremini pikalt distantsilt.
Oryxi kohta lugesin mujalt foorumitest ka vaid kiidusõnu. Kuskil foorumis keegi kirjutas, et rääkis elukutselise jäägriga, kes lasknud üle 200 põdra ja jääger kasutabki vaid oryx laskemoona. Et proovitud kuulidest just oryx toimib põdra peal kõige paremini.
Viimati muutis Tooming, T Okt 20, 2020 8:16 pm, muudetud 4 korda kokku.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas Välek »

Pikalt distantsilt kõlbab põtra oryxiga lasta, aga lähemalt ei kõlba? No kui asi detailsemaks ajada, siis peaks 2 püssi kaasas olema. 308 ja 300winmag. Ühega lased sinna, kuhu teisega enam ei ulatu... :lol:
Tooming
Postitusi: 150
Liitunud: P Dets 02, 2007 3:13 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas Tooming »

308 saab kuni 300m ilusti hakkama, selleks pole magnumkaliibrit vaja. Üle 300m ei kavatsegi põtra lasta, kui üldse nii kaugelegi. Millega saab 308 hakkama, saavad kiiremad kaliibrid niikuinii hakkama!
Läheks üle täielikult pliivabale moonale, aga tundub kahjuks et 308 pliivaba moon avaneb korralikult kuni 110m (vähemalt ecostrike), aga bonded kuul ka pikema maa peale.
Kui ei taha liha pliiga saastada, ju siis tuleb hiilida loomale lähemale :)

Tänud kasutaja POLT, proovin bondstike ära. Oli millegipärst kahe silma vahele jäänud. Lugesin, et Rootsis testiti põdrale ajujahis ja jäädi väga rahule. Kui jookseb paremini kui accubond, siis valingi bondstrike varitsuseks, kui tõesti vaja pikemalt distantsilt lasta.
Viimati muutis Tooming, K Okt 21, 2020 8:52 pm, muudetud 5 korda kokku.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas kakuke »

Siin see teema mängu tulebki, et 308´le on kiirust juurde vaja. Mingite kuulidega saadakse 1000m/s kätte ka.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Vindi moon põdrale

Postitus Postitas aadu kadakas »

Olles veidi kokku puutunud Tikka t-3 Lite`i ja kaugemale laskmisega, siis jagaksin oma seiskohta jahi vaatevinklist. Ma loen eetiliseks või ka jahimehelikuks lasta põtra kuni 150 m, mis jahisituatsioonis võib nihkuda ka 200 meetrini. Seega peaks olema enamus tunnustatud moona ok.
Kaugelt laskmist soovitan harrastada pigem ikka tiirus.
Tooming kirjutas:Kui ei taha liha pliiga saastada, ju siis tuleb hiilida loomale lähemale :)
Viimati muutis aadu kadakas, R Okt 23, 2020 10:53 am, muudetud 1 kord kokku.
Vasta