Küsimus laikameestele

2005. aasta teemad
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Küsimus laikameestele

Postitus Postitas Ax1600 »

Oman L-S laikat, 2,2 a, isane. Tegi korralikult tööd (Põtra haukus, siga peatas, ilvese ajas puu otsa , võttis kährikut ning nugist). Nüüd siis komme juures, et ajab hiiri, haugub siili. Kui varemalt otsis suures raadiuses, siis nüüd kõlgub 100m ringis ringi. Nüüd ajab põtra ja siga taga ja ei ürita neid isegi peatada. Kui loom seisab, siis koer ei haugu. Küsimus teadjamatele: Miks võis koera käitumine sedasi muutuda ja kas see muutub tagasi endiseks?
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Väga kummaline on just see, et seisvat looma ei haugu, muust võib veel aru saada. Laika jahibki kõike mis liigub ja peatamisest võis ära võõrutada mõni jõuline loom (kult, karu, ilves)
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Postitus Postitas Ax1600 »

Sai kunagi juba kuldilt sugeda ning läks sellepeale pöörasemaks. Ei usu et sea pärast niimodi nüüd muutunud on. Eripära on see, et esimesel 2 km-l otsib ilusti, aga hiljem hakkabki juures kõlkuma. Kui ei tunneks paremini ütleks et on väsinud. Olen jooksutanud metsas 13km ja on tal jõudu üle jäänud, aga nüüd siis 2 km?
andrus1
Postitusi: 59
Liitunud: E Jaan 17, 2005 5:13 pm

Postitus Postitas andrus1 »

see on mööduv nähtus...arvata võib et keegi teda korralikult hirmutanud, sest koer ei ole ju veel proff, vanust veel vähe.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Laika ju ikkagi oma olemuselt just peatav koer ongi. Ja siis ta peab haukuma peremehe tulekuni. Kui ta seda ei tee, siis ta ei ole laika. Kui laika ajapikku kaotab huvi jahi vastu, siis on ta ilmselt kas ülesöönud ja sellele lisaks ka vähe jahil käinud. Spetsid ütlevad,laika söötmisega peab kitsi olema. Kord päevas kehva sööki, niipalju, kui 10min jooksul suudab sisse ahmida,täiskasvanud koerale muidugi. Ja kui jaht edukas, toit selleks korraks rammus. See täpsemalt hr. Mae, laikaspetsi, soovitus.
Ja kuskilt loetust meenub, hagijatele ei antud süüa paar päeva enne jahti. Nii, et nälg on ilmselt see liikumapanev jõud!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

seda öeldakse jah, et enne jahti ei soovitata süüa anda. täiskõhuga ei viitsi koer tööd teha ja tervisele ei ole see ka hea. aga et koera pool näljas hoida!?!?! mina seda varianti ei kasuta. minu koer tikub ka natuke liiga minu lähestikku hoidma. käib tiiru ära ja tuleb siis tagasi vaatama, kas ma ikka lähen talle järgi või ei. vaatasin ka, et ega siit vist asja ei saa. aga tema nii kontrollibki, kus ma olen. ja ükskord ajas ta mulle kuldi ette ka. tahtis kurivaim jalgevahelt läbi joosta.
aga praegu on asi nii, et kui tal on isu, siis ta paneb terve metsatuka sik-sakis läbi. kui tal erilist isu ei ole, siis käib ära natuke aega, tuleb jälle tagasi jne.
ma usun, et su koeral on see mööduv nähtus ja hakkab varstiks jälle vanaviisi tööle.

ja hr. maed ma laika spetsiks just ei peaks
jahinaine
Postitusi: 80
Liitunud: K Jaan 12, 2005 11:19 am

Postitus Postitas jahinaine »

puukoi kirjutas:Laika ju ikkagi oma olemuselt just peatav koer ongi. Ja siis ta peab haukuma peremehe tulekuni. Kui ta seda ei tee, siis ta ei ole laika. Kui laika ajapikku kaotab huvi jahi vastu, siis on ta ilmselt kas ülesöönud ja sellele lisaks ka vähe jahil käinud. Spetsid ütlevad,laika söötmisega peab kitsi olema. Kord päevas kehva sööki, niipalju, kui 10min jooksul suudab sisse ahmida,täiskasvanud koerale muidugi. Ja kui jaht edukas, toit selleks korraks rammus. See täpsemalt hr. Mae, laikaspetsi, soovitus.
Ja kuskilt loetust meenub, hagijatele ei antud süüa paar päeva enne jahti. Nii, et nälg on ilmselt see liikumapanev jõud!

No mida juttu? "kui ei oota peremeest ära siis polegi laika". :D
Ja süüa ei soovitatta jahikoerale vahetult enne jahti anda selle pärast et koer vajab toidu seedimiseks rahulikku lesimist ja magamist, vastasel juhul ta oksendab toidu välja.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

rajaleidja kirjutas: ja ükskord ajas ta mulle kuldi ette ka. tahtis kurivaim jalgevahelt läbi joosta.
aga praegu on asi nii, et kui tal on isu, siis ta paneb terve metsatuka sik-sakis läbi. kui tal erilist isu ei ole, siis käib ära natuke aega, tuleb jälle tagasi jne.


Ajas kuldi ette...Kumb tahtis jalge vahelt siis läbi joosta? Kult või koer?
Kui vana koer Sul on siis? Noor?
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

NO jalgevahelt tahtis läbi joosta ikka kult. koer oli kuldil kohe tagumikus kinni ja too ei pannud siis mind tähele. mina kuulsin et mingi ragin tuleb, aga tiheda võsa tõttu ei saanud aru, kellega tegu. no kui juba päris lähedal oli, siis sain aru, kes sealt tuleb. paar meetrit enne mind keeras siis paugu peale kõrvale.
Koer hetkel nats rohkem kui 2 aastat. juhtum leidis aset eelmise aasta oktoobris
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

Tähendab, ma sain ikka vist õigesti aru, et kult oli es ja koer oli taga?
10-kond aastat tagasi oli üks selline lugu, et üks tõsine koer, isane 5-6 a laika ründas ägedalt suuremast karjast üht kesikupoolset tegelast. Kari liikus, ütleksin loiult, raiesmiku servapidi paksema metsa poole. Ühel hetkel nagu välk keeras kogu kari kannapealt tagasi ja kukkusid koera taga ajama, ahelikus, risti üle raiesmiku, nii, et koer jäi üle noatera ellu. Päästis vist kaugelt sinnapoole suratud pauk. Kuu-poolteist, hooaja lõpuni, võttis koeral kuraasi maha.
Edaspidi oli hea taga tööd teha, haukumisstiili ja taktika järgi oli kohe aru saada, kui suure karjaga ja kas suurtega on tegu. Püüdis nigu karjakoer lambaid pundis hoida, hakkas kuidagi "võu-võu võu" tegema imelikult. nn õiendas nende kallal nagu.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

No vastasid enne, kui järgmist treisin. Selge, et polnud noorega, kes kuldi eest põgenes.
Kahjuks on töökoerte iga suht kesine. Ei jõuagi neid lõpuni tundma õppida. :cry:
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

kult oli ees ja koer ikka taga jah
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Postitus Postitas Ax1600 »

Seekord andsin enne jahti koerale lahjat toitu ja jahipäeval oli taas tegija. Sellest siis järeldus, et ei tohi siis enne jahipäeva toita. :D
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Nüüd mul sama probleem käes, mis Ax1600`l oli. Eile oli meil siis põdrajaht. esimeses ajus koer väga töökas, teise aju alguses ka. teise aju keskel kuulsin aga järsku, et koer kiskleb kellegagi. kisma kestis ehk 4-5 sekundit. peale seda jooksis koer kuusikust välja ja jäi minu taha seisma. vaatas korraks mind, siis kuusikusse, siis jälle mind ja uuesti kuusikusse. läksin siis vaatama, et mis värk on. ei ühtegi hingelist. natuke maad edasi minnes leidsin kuuskede alt sea pesad. neid oli seal ühes ringis päris mitu. pärast kuulsin, et sead olid juba enne aju algust välja pannud aga kult keeras tagasi. üks jahimeestest kuulis ka kuidas kult talle kuusikust vastu häälitses. minu arvamus on, et koer jooksis lihtsalt hooga kuusikusse, kus passis kult ja sai siis kohe sealt paar hoopi ka. igatahes peale seda hakkas koer vaid minu järgi sörkima. aeg-ajalt käis kaugemal ära, aga kohe tuli tagasi ka. tavaliselt on meil nii, et kui koer minu järgi käib ja mina seisatan, siis koer paneb hooga minust mööda. nüüd aga kui mina seisatasin ja ümber pöörasin, pani koer hirmuga jooksu!?!?!?! täielikult pelgas mind. mõtlesin, et kas krt mina nüüd talle midagi teinud. aga kui kutsud, tuleb ilusti juurde ja ei pelga midagi. viimases ajus nägin põtra. koer samas enda juures, aga see teeb näo nagu ei näekski looma kui põder jooksu pani, läks korraks järgi, aga tuli suht kohe tagasi ka. värsked põdra ja sea jäljed ei pakkunud üldse huvi.
nüüd lähen ja vaatan, mis ta mul täna metsas teeb. kas on samasugune kui tavaliselt või on ikka imelik
Kasutaja avatar
metsavana
Postitusi: 82
Liitunud: K Okt 20, 2004 6:23 pm

Postitus Postitas metsavana »

Jah see koerte söötmine enne jahti , võib koeral ajamise isu ära küll võtta. Kuid üks asi mis meie koertel jahiisu röövib on hunt piisab sellest kui eelmine päev tükist hunt läbi läinud nii laika tallab kannad maha , kuid teises ajus tormab kui pöörane ja sead, põdrad aga muudkui tulevad . Ja piisas kui korra jooksis hundi pessa põdrajahis ,hakkas usinalt pidama ning kui ma olin umbes 100 meetrit sellest paigast justkui visati koer mu seljataha , jälgedest selgus et oli olnud kaks hunti . Peale seda ta nagu vaistuga paneb paika kus hundid on .
Suletud