Kuul metskitsejahiks

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Vasta
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Ärge plahvatavate Varmint-kuulidega, "rotitapjatega" metskitsejahti minge :shock: , kitse jaoks on erinevad poolmantelkuulid olemas! :lol:
Kasutaja avatar
Heino
Postitusi: 149
Liitunud: P Dets 24, 2006 4:30 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Heino »

Tõin neid kuule 200 tk USA-st, 50 grain, laadisime u 1000 m/sek, täpsus oli 132 m kaugusele täpselt nagu videos, samas on nad väga tuuletundlikud, lasin paar rebast, kui loom oli risti ja õnnestus käpa taha sättida, siis sai nahast asja, kui aga veidigi diagonaalis oli, siis jäi järgi ainult saba...
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

kas keegi on kasutanud kitse laskmisel 30-06'st 6,6g ehk siis 100gr Scenar't???
Oleks huvitav teada...lasin endale laadida, kuid proovilaks veel kirtse suunas tegemataa :lol:
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Sarvik »

Motorist kirjutas:kas keegi on kasutanud kitse laskmisel 30-06'st 6,6g ehk siis 100gr Scenar't???
Oleks huvitav teada...lasin endale laadida, kuid proovilaks veel kirtse suunas tegemataa :lol:

.... usun et tegelikult pead silmas 6.5 g hp lapuat ....on oma olemuselt küll scenariga sarnane (nn. "otsaauguga").....aga hp (ja ka scenar) on oli ja jääb ikka vaid tiirupauguks....ja ärge palun sellega metsa ronige....ja ärge hakake ajama seda jura et on võimalik...et korra mul õnnestus jms. ....vähegi eetiline jahimees laseb metsas ikka jahimoonaga kus kuul projekteeritud/konstrueeritud loomakeres max vigastusi tekitama .....mitte tiirupauguga kus võideldakse vaid paberiga :lol:
kärbes kirbule!
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Sõber Sarvik
olen jahimees juba üle 20 aasta ja jahti pidanud peale eestimaa metsade ka mitmete muude maade metsades...nii et eks ma ikka tean mida teen. Otsin praegu häid lahendusi kitse kuuli jaoks, kuna ei soovi ega viitsi neid purustada ei 9,10, ega raskemate kuulidega 30-06's mis on minu põhirelv...samuti ei soovi hakata ostma mingit 22 cal derivaati hypersoonikut. :roll:
Kuna olen ka USA jahisaitidel "liige", siis seal on oluliselt teistsugused "tuuled" puhumas ja kasutatakse palju nn kergeid kuule. Siit ka minu huvi antud küsimuses ja soovist kuulta siinsete meeste arvamusi. :wink:
Olen oma jahimehe algetapil lasknud palju kitsi 308'st ja 8,6gr lapu poolmantliga...tulemus ei olnud liha suhtes just parim..praegune moon Lapu Mega (9,7 ja 12) on samuti kitse jaoks liig...ei ole just pähe laskja tüüp...kuid erinevalt paljudest rääkijatest saan sellega ok hakkama....lihtsalt on nooremast peast sssss kogemusi selle pähe laskmisega :D
Kas sa pead siis paremaks nn hypersoonikut ja 22 cal. derivaati kergete kuulidega või???
Tervitades Motorist
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Sarvik »

ehhh....ikkagi hakkab see jura pihta :lol:

on vist vähe kuule ja püsse(kaliibreid)/ vahendeid millega ei oleks ise kunagi sokku lasknud ja või laskmise juures tunnistajaks olnud .....markantsemateks näideteks on vene ajal naelapüstoli "edasiarendus".....no saage aru et nende jurade aeg on läbi .....no teisalt ex iga põlvkond millegipärast tahab uuesti jalgratast leiutada ja ei ole siin ameeriklased ka mingi erand... :VS

aga veelkord isiklikult soovitan sokule/ kitsele kasutada 3006 cal. juures nosler bal.tip 150 või 180 graini kuuli
kärbes kirbule!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas kakuke »

Minu mõttemaailmale risti vastu, on mega just see liha säästev kuul ja lapua 6,5g hp on pihustuv kuul. Ma küll ei kahtle, et 30-06 ja see 6,5 lapua hp kitsest jagu ei saaks, aga kas sealt ka liha hiljem saab, on iseasi. Lase ehk prooviks esmalt mõni rebane või saada kuul tiirus märga kataloogipakki. :)
Kusjuures ma ise ka kaldun sinna kergemate kuulide poole just täpsuse pärast, aga lapua hp 6,5g kuul see ka kohe kinldasti pole, millega ise jahile läheks. Nõks paremaid asju selleks olemas.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas hendrik »

Scenar ei ole jahikuul - raiume selle pähe lõpuks onju. Jahilaskmiseks sobib - VSS, jooksvad märgid ja kõik muu. Aga looma ei tohiks torkida, eriti ajuvaba on lihasäästmise motiiv...
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Lõbus kohe lugeda...raiume pähe ja jälle see jura...jne. Küsisin arvamust kas kellegil on kogemust ja mis on arvamused...mitte aga moraaliloengut :lol:
Muuseas sarvikule, ei ole Nosler Ballistic Tip kasutanud 30-06, küll aga AccuBond'i (165gr)...seda küll Aafrikas ja kohaliku PH relvast, kus 45 tolliste sarvedega kudu kukkus 80-90m öise culligu ajal nagu niidetud...kuul, mis lastud vasaku esijalale (väikese tagant nurga alt) läbis looma nagu niuhti...väljudes teiselt poolt. Kudu nagu teada on selline suure hirvepuull mõõtus loom...mis juhtuks kordades kergema loomaga nagu kits ei oska hästi ette kujutada :D aga mõjuv kuul on kindlasti
Seetõttu hää kakukese kiri, mis soovitab enne millegi muu pääl proov teha (näit kataloog või rebane). Eks ma peagi proovima, kuna mu Blaser on uute kuulide vastu siiani olnud suht jonnakas...ainus, mis tõesti hästi jookseb on Lapu Mega...ainult et 12g (185gr) esijalga tabades või esijala/jalad unustada...pariaml juhul saab hakkliha :mrgreen: selline vähemalt minu kogemus aastatega ja uue kuuli otsingu põhjus :roll:
eesmärgiks olen seadnud alla 130gr kuuli, mille seenestumine mõõdukas...kas on selles osas kogemusi
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas honkomees »

Motorist kirjutas:...ainus, mis tõesti hästi jookseb on Lapu Mega...ainult et 12g (185gr) esijalga tabades või esijala/jalad unustada...pariaml juhul saab hakkliha :mrgreen: selline vähemalt minu kogemus aastatega ja uue kuuli otsingu põhjus :roll: ...

no ma ei tea ... olen sokku küll lasknud 9,7 megaga (308win) esijalga ja ei erilist probleemi, samuti teiste "tavaliste" poolmantlitega, ka 7x65R kaliibris, no pole hullu. Samade padrunitega ka kobras täitsa kulinaarne. Mu arust see üks tühjast probleemi tekitamine ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

mul mõni karp seda 9,7gr Mega olemas. "Laetud alla" 308 tasemele, kuna 30-06 tehasest seda ei saa kahjuks. Kitse pole sellega veel proovinud, aga hirvepull ja siga jäid tõesti hästi maha. :lol:
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas aivar00 »

Kui sa üldse kitsest liha tahad, siis minu kogemse järgi 2 võimalust- lasta kaela (mida mina ei harrasta-ei pea ennast täpsuskütiks) või siis lasta kopsu või südamesse. Ribide vahelt pole kitsel nagunii midagi võtta ja koertele kont maitseb. Loomast läbi laskmiseks ei ole erilist "paugutajat" vaja. Minu tähelepaneku järgi kipub 6,5 ennem loomast läbi lendama kui 9,3. Selge see, et see sõltub ka ulukist ning muidugi tabamiskohast. Et aga raske ja aeglase lennuga kuul lõhuks rohkem kui kerge ja kiire - enda ja mitme sõbra ptraktika järgi julgen väita vastupidist. Ja kitse lasen tavaliselt 6,5*55 ning Lapua 10,1-ga. Seda seetõttu, et kannatab veid kaugemalt õngitseda kui 9,3.
ikka lõbusalt
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

Lasin edukalt paar aastat tagasi(kui loomi veel oli) 6,5*57R-st kitsi täismantel Lapua kuuliga 6,5g.Kujult sama,mis MEGA.Kiiruseks oli 920m/s.Ainus probleem oli "mõtlemine" lasu ajal,sest jooksis kõvasti kõrgemale,kui 10,1g millele optika oli rihitud.Nüüd sai siis "kerge" kuuli laetud raskega samale kiirusele ja 100m peal jooksevad suht ühte.
Kõik tabatud kitsed kukkusid ilusasti,vigastused max.5cm diameetris ümber "kanali",kõik kuulid jätkasid lendu.Ei usu,et millegagi saaks paremat tulemust. Aga need minu kogemused.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas kakuke »

jyri kirjutas:Lasin edukalt paar aastat tagasi(kui loomi veel oli) 6,5*57R-st kitsi täismantel Lapua kuuliga 6,5g....

Jyri, kas siin jälle mingi seadusekonks, mida foorumlased välja pole lugenud? :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

Kakuke-loe hoolikalt normatiivakte!min.6,5mm ja 9g poolmantel nõue kehtib ainult loetletud 4 suuruluki kohta.Hunt,ilves,kits-lase või haavlitega või 22kesktule jahikaliibriga.Piirangut pole!Ja seda teavad ka paljud foorumlased :D
Kuna tean niigi,ei viitsi surfata konkreetse sätte otsimiseks ja kellelegi millegi tõestamisel.Sellel juhul vähemasti.
Vasta