Kuul metskitsejahiks

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Vasta
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas baddmann »

Njah, kõiketeadev jürr ei ole jahieeskirja lugemisel viitsinud paragrahvist number 1 kaugemale liikuda või on tema jaoks JUBA metskits väikeuluk (eks ta nii ole ju tõepoolest, kui laika jõuab üksi maha murda, järelikult ei ole suur loom).

BM
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

ma ka üldiselt ei kipu kaela, ega ka pähe laskma...mõned aastad tagasi, kui kitsi palju veel oli, siis tegime "raha laskmise" eesmärgil ühe sellise päeva...6 kitse/sokku sain selle päevaga pikali, aga muidugi kõik olid toelt lastud ja vahemaa jäi ikka mõistliku 100-120m vahele.
Mul drillingul 7x57R, mis peaks suht sama kanti nende 6,5 olema...ainus mure padruni saadavus...
Sako ja lapua ei tooda...jääb vaid Norma. Kui just kesk-euroopa kalleid padruneid ei vaata või tsehhi/sloveenia kvaliteedi ei looda...aga need jooksid minu rauas kehvasti.
Mis puutub nn raskesse kuuli, siis siinkohal naljaga pooleks lugu sellest. Mõned aastad tagasi olin kesk-eestis sõbra äia juures jahil...sõitsime ringi ja otsisime põldusel sokku. Mul juhuslikult ka autos 9,3x64 (aafrika jaoks), kuna olin just käinud eelnevalt tiirus laskmas. Leidsimegi ühe ullikese põlla pealt ...oli teine 175m eemal...mõlemad teised jahimehed põlgsid käe pealt laskmiseks kaugeks. Kuna mina just kevadel aafrikast tulnud ja 300m ühe gemsboki pikali virutanud (aususe huvides lamades), siis otsustasin proovida...äkki läheb õnneks :lol:
pauk käis ja sokk pani "mingi tekk järal" korval olevasse põõsasse...läksime ligi ja näe...oligi teine 5 m eemal pikali maas...tekiks osutus sisikond, mis tagajalgade vahelt väljas...väike lõige noaga ja oligi teine soolestatud... :D
Kuul läks esijala tagant sisse (loom veidi nurga all lasu hetkel) ja võttis kogu sisikonna kaasa väljudes tagajalgade vahelt...IRW
rohkem pole sokujahti selle kaliibriga läinud, paar siga, mis sellega lastud olid samuti hirmasalt purustatud...nii et pigem jätan selle püssi koju kappi
niipalju siis raskest kuulist 19grammisest kuulist ja suurest kaliibrist... :mrgreen:
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

baddmann kirjutas:Njah, kõiketeadev jürr ei ole jahieeskirja lugemisel viitsinud paragrahvist number 1 kaugemale liikuda või on tema jaoks JUBA metskits väikeuluk (eks ta nii ole ju tõepoolest, kui laika jõuab üksi maha murda, järelikult ei ole suur loom).

BM

Paragrafist 2 lõige 2 loevad paljud välja ka seda,et hunti,kitse ja ilvest ei tohtivat haavlitega ka lasta.Aga on lubatud kõik,mis pole keelatud.Siit saab ka hea juristi olemasolul tõestada,et täismantel kuul on tegelikult haavel :D

Aga BM-le soovitaks omalt poolt vähem seeni süüa,siis ei hakka loodetavasti ka mind ühindama kitsi murdvate laikadega või teisi järeldusi tegema haiglaslikule fantaasiale toetudes.

Kui täismantel kitsele tõesti üheselt keelatud,on mind segadusse viinud keegi (minule autoriteetne) inimene,kes ise osales nende eeskirjade väljatöötamisel ja ise lasi kitsi täismantliga :VS .Egas ma tema teadmisi kunagi pole kontrollinud.Ja nii kohe palju aastaid järjest.Ju siis peab tõesti rohkem lugema kui "autoriteete" kuulama.Hea,et pole vahele jäänud ja vabandan foorumlaste ees valeinfo levitamise eest.Aga eks tegijal ikka juhtub (y)
Tegelikult praeguse relvaga mind vahele võtta ei saagi,sest ühes rauas raskem poolmantel ja teises kerge täismantel-loomulikult kährade ja repside laskmiseks :D .Peale pauku aga kuuli puudumisel nagunii keegi,k.a. mina ise, midagi ei tõesta-seda siis "eeskirjade" veepidamisest ja kontrollimise võimalikkusest.
Viimati muutis jyri, E Mai 23, 2011 1:45 pm, muudetud 1 kord kokku.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Jyri...vaata nats sügavamalt...9gr ja 6,5mm kaliiber on kehtestatud tõesti vaid 4 suurulukile...samas seaduses ütleb $19, et suurulukite loetelu annab KK minister oma määrusega ja see veel täna kehtiva määruse järgi on:
§ 1. Suurulukite loetelu

Suurulukid on:
1) hunt (Canis lupus);
2) karu (Ursus arctos);
3) ilves (Lynx lynx);
4) metssiga (Sus scrofa);
5) punahirv (Cervus elaphus);
6) põder (Alces alces);
7) metskits (Capreolus capreolus).
Jahiseaduse $27 aga viitab jahieeskirjale, mis samuti on kinnitatud KK ministri määrusega ja selle $2 ütleb selgesõnaliselt suurulukile võib jahti pidada vaid poolmantel kuuliga.
Nii et kokkuvõttes peaks tõesti KITS/SOKK olema suuruluk ja teda jahtida tohib poolmantel kuuliga :mrgreen:
Kuidgi ma ei pea seda poolmantel sõnastust kõige paremaks. Maailmas kasutatakse jahis (eriti nn DG jahis väga tihti nn solid või FMJ kuule...mis peaks eesti mõiste järgi käima täismantel kuulide alla vist).
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas aadu kadakas »

Tore, et see selgeks sai, et metskits veel suuruluk on ja et täismantliga pole seaduse järgi luba teda küttida. Muidugi "hea juristi olemasolul tõestamine, et täismantel kuul on tegelikult haavel" lause aga... nojah, eks olgem ausad, jänes on ka ju tegelikult roomaja... :D
Motorist kirjutas:Kuul läks esijala tagant sisse (loom veidi nurga all lasu hetkel) ja võttis kogu sisikonna kaasa väljudes tagajalgade vahelt...IRW


Tegelikult muidugi hea lugeda nii vahetuid emotsiooni Teie jahtidest, kuid selline ameerikalik juhuu pisut häirib. Minu arvamus on, et sokujaht on üks kõige kaunemaid jahilisi elamusi üldse koos kõige juurdekuuluvaga ja seetõttu pole lihtsalt eriti sünnis irvitada, kui nii juhtus nagu kirjeldate. Las Aafrika jahid jäävad siis Aafrikamaale.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

sorry Aadu...ega ma ei irvitanud. Lühend irw on interneti avarustes kasutusel kui naeratav nägu või :D jne. Sokujaht on tõesti huvitav, kuigi pean ausalt tunnistama...soku peibutamisega ma hakkama ei saa. Ei oska ma seda pilli õieti puhuda nii et sokku ligi meelitada..seega jääb soku&kitsejaht minu jaoks rohkem hiilimisjahiks ja täpseks lasuks distantsilt :D ...kadestan veist ja pean lugu meestest,kes sileraudsega ja pill huulte vahel soku laskmiskaugusesse meelitavad. :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas kakuke »

jyri kirjutas:Kakuke-loe hoolikalt normatiivakte!min.6,5mm ja 9g poolmantel nõue kehtib ainult loetletud 4 suuruluki kohta.Hunt,ilves,kits-lase või haavlitega või 22kesktule jahikaliibriga.Piirangut pole!Ja seda teavad ka paljud foorumlased :D
Kuna tean niigi,ei viitsi surfata konkreetse sätte otsimiseks ja kellelegi millegi tõestamisel.Sellel juhul vähemasti.

Ma gramme ja kal teemal ei rääkinudki, pigem seda täismantel = haavel värki silmas pidasingi, et nuputasin omaette, mida huvitavat jyri see kord sealt siis välja luges. :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas baddmann »

jyri kirjutas:...

Aga BM-le soovitaks omalt poolt vähem seeni süüa,siis ei hakka loodetavasti ka mind ühindama kitsi murdvate laikadega või teisi järeldusi tegema haiglaslikule fantaasiale toetudes....


Einoh, kust nüüd kevadel need seened niiväga, puhas jürri teksti lugemine, mis pea nii sassi ajab. Nii kui jürri korraks PNG-st maha võtan, kohe saan jälle oma igapäevase laksu joonelt kätte :D Anna minna jürr, ilma sinuta ei oleks foorum enam iialgi endine (y)

BM
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Feen »

Selle 6,5 g lapua hp, ga olen lasknud mõne rebase (tiirus kasutusel moon aga mõned korrad siiski rebastel proovinud). Kindel on see, et tapab rebase maha. Lõhub kindlasti rohkem kui 9,7 g mega (sarnase tabamuse korral). Suuremate loomade peal ei katsetaks, selleks on siiski muud kuulid. Liha jaoks, tutvusringkonnas kasutatakse mega, erineva raskusega (kuidas keegi). Saab hakkama kenasti.

Kui ikka iga lihagramm on oluline (võib ju olla olukord kus tegelikult tahaks teha suitsuribi, hautatud esijalga jms), siis 100-120 m ei ole mõistlik laskmine pähe. Sokule saab ka 30 m peale, natukene rohkem põnevst ja elamust ning rohkem kindlust selliste laskude tegemisel (kui on olemas ka tugi). Veel, mega on muidugi selline nö lähimaa kuul, no 200+ lastav, aga pigem ikka 100-. Saab lasta mõistliku laskemaa pealt, Eestis selliseid võimalusi oi kui palju.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

tänks Feen
peab vist ikke jääma oma ära proovitud laetud 9,7g Mega juurde...pealegi see jookseb päris sama rada, kui 12g Mega (vähemalt minu rauas) ja ei ole vaja ümber lasta. :D
Need väiksemad tuleb jätta järelikult "kahjurite" hävitamiseks 8)
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

Feen kirjutas:Selle 6,5 g lapua hp, ga olen lasknud mõne rebase (tiirus kasutusel moon aga mõned korrad siiski rebastel proovinud). Kindel on see, et tapab rebase maha. Lõhub kindlasti rohkem kui 9,7 g mega (sarnase tabamuse korral). Suuremate loomade peal ei katsetaks, selleks on siiski muud kuulid. Liha jaoks, tutvusringkonnas kasutatakse mega, erineva raskusega (kuidas keegi). Saab hakkama kenasti. .


Mis kaliibrist jutt käib-minuteada on 9,7 Mega ikka 7,62 ja 6,5g Lapua 6,5mm.Kas tõesti tahad väita,et täismantel 6,5mm lõhub rohkem kui poolmantel 7,62 või ma sain kuskilt valesti aru :P
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Feen räägibki 7,62mm 6,5 grammisest kuulist,mitte kaliiber 6,5-est.See tiirus kasutatav eest auguga kerge kuul,põhimõtteliselt poolmantel.
M695
Postitusi: 93
Liitunud: N Aug 04, 2005 6:11 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas M695 »

Olen proovinud seda 6,5g sako HP kuuli kitse-soku peal, lõhub tugevalt ja mis peamine , see kuul kardab hirmsasti kõrt! (ilmseslt sellepärast et raskus taga otsas, eest pikalt tühi).Jahi jaoks siis teised kuulid.
Ta ikka tiiru kuul ja hea kormorane kividelt lasta!
vana känd
Postitusi: 59
Liitunud: P Jaan 27, 2008 2:18 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas vana känd »

Jahijuhataja täiendkoolitusel tehti selgeks, et hunti, ilvest ja metskitse(sokku) võib lasta ka kartetsiga ja suuruluki laskekatset selleks ei nõuta.Kui kasutad sileraudses kuuli, siis laskekatse vajalik.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas aivar00 »

Oot oot- kui ma tahan lasta rebast 12 cal sileraudsest kas siis peab mul laskekatse tehtud olema :M . Sellist tõlgendust kuulen esmakordselt :M
ikka lõbusalt
Vasta