Jahimehed ei tunne enda seadust!!!

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Eks see ole igaühe enda asi kuidas seadust tunneb, mööda külge see nüüd küll maha ei jookse. Oli mõni aeg tagasi ühe jahimehega vestlus teemal, et kas talle jaht hakkab pihta 1 sept või 1 okt. Imelik, aga ei tundnud ennast küll vähem väärtusliku jahimehena kuna teadsin kindlalt et see ikka 1 sept. pihta hakkas. Mis, aga puutub sellesse, et noorematel kiiremini pauk lahti läheb siis minu kogemused on suisa vastupidised olnud. Ikka on prõmminud huupi need kes mulle vaata, et vanaisaks sobivad. :wink: Ehk hoiduks üldistustest?!
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
-Ils-
Postitusi: 57
Liitunud: E Okt 24, 2005 2:10 pm

Postitus Postitas -Ils- »

Tõesti seda teemat püstitades ei olnud minu eesmärk solvata 75 aastaseid ja vanemaid. Juhtisin lihtsaalt tähelepanu nende võibola natuke kulunud teadmistele jahiseadusest. Ja ei jäta siinokohal mainimata, et kindlasti on vanematel meestel palju õpetada noorematele loodusest, loodusest ja muust, kuid seejuures olgem kursis ka jahiseadusega. Seadust peavad minu arusaama järgi kõik tundma. Avan, et eelpool väljedasin end selgelt ja ei otsinud ühegi 78 aastasega käesurumis turniiri. Jäägem mõistlikuse piiridesse. Kui te minu postitustest sellise tõe suutsite välja lugeda, siis ma seda ei julgeks eriti komenteerida. Tembeltatakse mind veel psüholoogiks ka!!!!
Minult ei küsi neid küsimusi 75 aastased. Nendele küsimustele vastavad absoluutselt kõik kes on ühisjahti kohale ilmunud.

Ja arvan siiani, et selline ettevõtmine tuleb meie meestele kasuks ja ma ei ole ainuke, sest ei ole enda sektsioonist kuulnud ühtegi kaebust selle kohta. Keegi ei vingu, et ei oska ja ei viitsi oma aega poolmõtetu seaduse peale kulutada. Vastatakese ja testitakse ennast.

See kas olen anonüümne või mitte ja kas olen õpilane või olen üldse mingi käesurumis bõkk ei kuulu siia teemasse.

Tahtsin vaid teada teie arvamust sellese ettevõtmisse.

Täie austuse juures -Ils-
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Ma võtaks nüüd kah siis mingi seisukoha....kui istekohti enam ei jätku.

Ei ole õige väita, et jahimehel on põhjust teada ainult neid konkreetseid jahiõiguse alaseid norme, mida ta justnimelt metsas jahil olles arvab enda tegevusega kokku puutuvat. Teadma peab ikka rohkem. Ma ei ütle,et peast teadma, aga ettekujutus võiks olla. Nii jahipiirkonna majandamist puudutavatest, otseselt jahipidamisega seonduvatest, kuigi võibolla ennast mittehuvitavate ulukite kohta käivatest kui ka võibolla veel nii mõnestki muust normist. Miks küsite ehk ?

Aga ennekõike sellepärast, et siis on ka igal lihtjahimehel rohkem võimalusi oma seltsi juhtimisel kaasa rääkida. Tuleb selleks ju ikkagi OMA PEAGA mõelda, mitte pimesi juhtide jalajälgedes astuda. Kui ei omata kasvõi kaudset ettekujutust sellest, millest peavad needsamused juhid juhinduma, siis ei osata oma kollektiivseid õigusi kaitsta ja kerkivad esile näiteks sellised küsimused, mida foorumiski on lahatud teemade all nagu (vaba viide) "kuidas teil suurulukijaht korraldatud on". Selleks, et mitte lasta endale pähe istuda, on teatud olukordades vaja seadust tunda. Kui ei tunne, on see loomulikult oma vaba valik, aga siis ei ole ka erilist mõtet kellegi juurde kurtma tormata, et näe, kurask, õiglust pole ollagi.

Päikest ja üritagem ikka teiste algatustes positiivset näha ;)

BM
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Jahimehed ei tunne enda seadusi

Postitus Postitas jorr »

LP ILS, kas see teema oleks ehk noorjahimeeste alla paremini käinud?Räägid, et teil tehakse seda seadusekondrolli enne ühisjahti aga minusugune loll vanamees(käed veel ei värise,ei ole ka nii kõvad pohmakat olnud) ei jaga ära, milleks on see vajalik?Või tahate viktoriinile minna?Jahilkäimise põhitõed on vanadel kindlasti selged ja kui midagi uut juurte tuleb,räägitakse ühisjahi algul alati üle, vähemalt meil käib see nii.Jahiseadustik on küllalt pikk joru ja seda tuimalt pähe taguda......?Kuigi BM neid seadusi tundub teadvat, ei usu, et temagi kõike peast oskab ütelda.Jahiaegade kohta on ju kalender ja seadused paberil olemas, kui vaja, vaatame.Kõik muutub ja mulle tundub, et siin foorumis kajastuvad muudatused kõigeenne ning sõelutakse kohe läbi,ise sellepärast kasutangi et kursis olla.Sinu joru lugedes tekkis minulgi sama tunne mis Kuldilgi.Arvan, et oled minust rohkem ka koolipinki nühkinud, kuigi selle kohta ütles kadunud F, Klement , et ega ülikool matsi riku,ja veel sügaval veneajal.Panin vist jälle puusse, aga anna vanamehele andeks.HUGO.
noorus on ilus aeg
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

ah et miniviktoriin? sõrad sõkaldest?

Postitus Postitas tsuks »

Enamus jahte- just nimelt ajujahte niigi algab "mokalaadaga".
Vanemad mehed targutavad niietvähepole. Saan neist isegi aru- vanad semud saavad kokku- silmad ei põle kui tõllarattad- et saaks aga põmmutada- ja mehed tunnevad jahipiirkonda, etteminekukohti, ajusuunda, seletavad, õpetavad heameelega kui küsid- a ikka läheb vahest tund~1,5 enne kui liikuma akatakse!
Kui veel viktoriin tuleks- ca 10-20 mehele- no krt- ütlen ausalt- vahetaks sekstiooni.
Niigi linnameestega põdrajahis enam ei käi- üks targem kui teine ja P..sse - justnimelt suuretähega- saata tahaks heameelega- aga solvata ei tahaks- siiski jahimehed - oma heade ja veadega. Lihtsalt oian end ebameeldivast asjast eemale. Omavalik.
Jaht peab olema nauding- ei väsi seda kordamast- a kui akatakse enne seajahti, kui väljas on -10C veel ajusi keppima? a´la kuna lõppeb linnujaht?
Selleks on suvepäevad- meil sektsioonis juba 7 aastat järjest on jahiteemaline viktoriin- küsimusi seinast seina.
Jahihooaja minikalender mul jahitunnistusekõrval- keda kuna lasta tohib.
Ja lõppkokkuvõttes nüüd käib IGALE jahimehele ajakiri koju!
Kui sealt juba eioska infi väljalugeda- siis ei aita hommikune mõnitamine enne jahti kah- kes tahaks end lollina tunda- sa jääd heidikuks- Ils- usu või ärausu.

ps. Ils- arvad et kõigil jahimeestel on internet või nad tellivad RiigiTeatajat?
Healjuhul käib Postimees või Maaleht ja E. Jahimehes pole kõiki seadusemnuudatusi kajastatud õigeaegselt.
tsuks nigu ma olen...
Kasutaja avatar
Estlander
Postitusi: 338
Liitunud: K Nov 17, 2004 12:25 pm

Postitus Postitas Estlander »

Elul on omad seadused.
Hundist toakoera ei saa.
Buck
Postitusi: 214
Liitunud: N Okt 13, 2005 9:53 am

Postitus Postitas Buck »

Niigi läheb pea tund, poolteist mokalaada peale- pole ju nädal aega näinud. Kui keegi veel viktoriini jutuga lagedale tuleb, reaktsioon oleks lühike, vähemalt minu poolt. Kui ei tea küsi teiste käest, nemad ei tea -uuri raamatust, võibolla õpetab ka elu ise. Ühesõnaga kes on viitsinud kõik omale pähe taguda saab õiguse kogu hooaja kütiliinis seista? Lahe võrdsuse printsiip teil Ils.
Kasutaja avatar
-Ils-
Postitusi: 57
Liitunud: E Okt 24, 2005 2:10 pm

Postitus Postitas -Ils- »

Ei oska öelda, kuidas teistes jahtkondades selline asi välja kukuks. Meil juba pikemat aega selline asi töötanud. Vastatakse kiirelt ära. Enamusel oma pastakad juba kaasas ja ei lähe mingit erilist aega. Mainiti, et see oleks rohkem noorjahimeeste teema. Äkki pakuksite välja kuidas jaotaksime jahisektsiooni noor- ja vanemjahimeeteks. Ei kujuta seda eriti ette. See kütaks üles tahtmatuid intriige.

Buck kirjutas: Ühesõnaga kes on viitsinud kõik omale pähe taguda saab õiguse kogu hooaja kütiliinis seista?


Ei, ei ole midagi sellist maininud.

Lugesin Tsuksi postitusest välja hea mõtte(suvel jahiteemaline viktoriin) ja arvan, et see oleks võibolla tõesti parem variant, kui iga jahi alguses küsimusi küsida, aga ka variant, mis meie sektsioonis kasutusel on, ei häiri mind eriti. Kõik kulgeb libedalt.

Mitu korda olen kirjutand, et selline asi vajalik, sest tõstab meie jahimeeste teadlikkust ja meie teadlikus on väike. See on minu arvamus. Ei ole tegelikult juhtkonna käest küsinud, miks selline kord sisse toodi. Arvan, et juhtkond arvab sama mis mina.

Mitmes kohas olen ka kirjutand, et ei küsita tervet jahiseadustikku mille me nagu sombid peaksime siis monotoonselt juhtkonnale ette kandma. Küsitakse põhilisi asju, mida üks jahimees peaks teadma nii loodusest, jahtkonnast kui ka seadusest. Ja üllatus, üllatus vastatakse ka valesti. Iga kord on samad küsimused mis lihtaslt jaotatakse suvaliselt laiali. Kui saad sama küsimuse mida oled juba vastanud, siis oskad juba vastata ja see tähendab, et teadmisi on juures ja teadmised ei ole mitte halvad asjad.

Täie austuse juures -Ils-
saialõikaja
Postitusi: 406
Liitunud: E Okt 04, 2004 10:03 am

Postitus Postitas saialõikaja »

Noorjahimehed on küll nii kulunud mõiste, ja arvan, et see küll pole veel mingeid intriige kuskil pununud! Noorjahimehe ja vana tegija piir ei ole loomulikult aastatega paika pandud, kuid mingi hägune piir seal siiski on ja ei usu, et keegi on tundnud ennast puudutatuna (kui teda kutsutakse noorjahimeheks) ka siis, kui jahimees oldud juba näiteks 30 aastat!
Põhimõttelin värk... :wink:
tuleb jaht või jaa?
madis
Postitusi: 123
Liitunud: L Veebr 21, 2004 10:43 pm

Postitus Postitas madis »

nõustun siin tsuks'ga, kes nimetas, et osadel jahimeestel käib vb Postimees, Maaleht ja peale seda veel tasuta Eesti Jahimees. Kust kohast selline inimene peaks nendest seadustest siis seda väikestki osa õppima?
beliving that the bow has soul
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

madis kirjutas:nõustun siin tsuks'ga, kes nimetas, et osadel jahimeestel käib vb Postimees, Maaleht ja peale seda veel tasuta Eesti Jahimees. Kust kohast selline inimene peaks nendest seadustest siis seda väikestki osa õppima?


See, andke andeks, on juba selle jahimehe enda asi! Küsib naabrimehe käest, kui too paremini juhtub teadma näiteks. Arvata võib, et kui seltsis kord juba see n.ö jooksva õppimistegevuse põhimõte juurutatud on, siis on ka üksikutel laisematel keeruline hakata koosolekul sõrgu vastu ajama, et ei viitsi, ei suuda, ei saa jms.

Ils, jõudu teie seltsile sellise tegevuse juures! Arvan, et kirjeldatud kujul on tegemist igati tänuväärse algatusega.

BM
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Postitus Postitas hendrik »

Üldjoontes kipun ka arvama, et Ilsil tegelikult õigus - ega üks keskmine jahimees ei tea ikka kehtivast seadusandlusest kindlasti mitte kõike mida peaks. Seda, kas on vaja enne iga jahti viktoriini pidada, ma 100% heaks variandiks ei pea. Ilmselt on palju paremaid kohti, kus õppida ja harjutada. Aga raudselt kuluks igale jahimehele ära aegajalt pisuke seaduselugemine - kordamine on tarkuse ema nagu keegi teadis rääkida. Pealegi, alati enne mängu mängimist tuleb ju reeglid selgeks teha, muidu mäng ei toimi. Sama ju jahiga. Ja selle taha, et seadused muutuvad nii tihti, ei ole mõtet küll ju pugeda. Jahiseaduses ei ole nii palju muudetud, et ei tunneks ära endist jahikorralduse seadus ja neid muudatusi, mis tehtud on, ei ole üle mõistuse palju. Üldjoontes asjad kõik samad, kes on korra-kaks lugenud ja üritanud mõista, sel on ainuüksi intuitsiooni najal ühtteist võimlaik korda ajada. Ja alati peaks olema võimalus ju enda tarbeks oma teadmisi kontrollida, st lüüa raamat lahti või helistada sõbrale ( kel seadus paberipeal või nett olemas).

Ehh, eks igaüks pea enda kõrvadevahe järgi toimetama. Kuigi viisakas oleks mõne asjaga tegeledes olla kursis selle konkreetse asja, antud juhul jahinduse seadusandlusega. Kindlasti ei ole mõtet inimesel, kes seadust uurida ei viitsi, kiunuda, et seadus on halb ja kirju, inspektorid teevad liiga vms. Loll pidi kirikus ka peksa saama ju... :D
Teder
Postitusi: 417
Liitunud: N Okt 07, 2004 3:17 pm

Postitus Postitas Teder »

No mis siin ikka vaielda. Eks vahetevahel võiks ju mingi kokkuvõtte seadusemuudatustest ära kuulata. Kui ma jahimeheks astusin, siis teadsin kõiki seadusi ja jahieeskirju filigraanselt. Aga tõesti on palju muutunud ja ei viitsi kõigega kursis olla, ennem lähed vabal ajal jahile. Lubatud ulukid ja jahiajad võiks vahel üle vaadata.
Noori ja vanu pole mõtet vastandada, parem kui nad läbi saavad. Ühtedel on kogemused, teistel värsked eksamiteadmised. Hea kui keegi kõrval on, kes oskab kohe vastata.
Vanad ei võta ka neid eeskirju ja seadusi nii südamesse, kuna need on elu jooksul pidevalt muutunud ja sisulist erilist vahet pole. Näiteks oli jänesejaht varem lubatud 07.novembrist, siis 15. oktoobrist, siis jälle 07. novembrist, siis jälle muudeti, nepijaht algas 20. augustil, nüüd 1. augustist jne., hani enne 20. augustist ja võis lasta 1 hane päevas, nüüd lase palju tahad, ka pardil enam norme pole, enne oli vist 3 parti sisemaal, 5 Peipsi -Pihkva järvel, 10 merel. Enne ole prozektoriga jaht lubatud, siis lubatud ainult seale, nüüd pole üldse lubatud, mis tulevik toob, me ei tea. Enne olid rebasel-kährikul- nugisel omad ajad- 7. nov- 28. veebr., nüüd on rebane näiteks vaba, kährikut ma isegi ei mäleta, kuidas ta praegu hetkel just on. Mäger oli vahepeal keelatud, nüüd jälle lubatud. Enne pidi isegi väikeulukijahiks tuusik registrerima metsavahi juures, nüüd pole vaja. Kunagi kanti ka põdraluba kohe maha kui pauk oli käinud, jälitada oli lubatud.
Andke andeks, kuid iga eksimuse tõttu laskeaegades, lastud ulukite arvus, loa registreerimises jne. võib kohe mõni algaja tembeldada karmilt salaküttimiseks ja rääkida korvamatust kahjust loodusele jne. Tegelikult suht suva. Targem neid reegleid täita, et mitte lollilt vahele jääda, eetikast pole aga siin midagi suure suuga rääkida. Ehk pole aga hoopis eetiline seadusetegijatel pidevalt oma seisukohti muuta vastavalt poliitilisele survele näiteks (ulukite arvukusese muutustest tingitud seadusemuudatused on mõistetavad).
Küsin näiteks, et miks Peipsi järvele ei tohi pärast päikese loojumist peale minna ega järve ääres jahti pidada (õhtune pardi lend?), mina olen jahimees ja mulle pole eriliseks argumendiks piirivalve töö lihtsustamine, kuidas see kõik põhiseadusega ja liikumisvabadusega kokku käib. Mere ääres seda probleemi pole, ehkki ida pool on ka Venele kuuluvad Tütarsaared vastas ja seal pole ju Euroliidu piir. Lihtsalt mere ääres on liikumist raskem ära keelata, Peipsi-äärsete külameestega ei arvesta keegi.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Teder kirjutas:...
Küsin näiteks, et miks Peipsi järvele ei tohi pärast päikese loojumist peale minna ega järve ääres jahti pidada ... kuidas see kõik põhiseadusega ja liikumisvabadusega kokku käib. ...


Äkki viitad, kust allikast selline informatsioon/teadmine pärineb, siis oleks lihtsam kontrollida?

BM
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Nii ongi, seaduse mittetundmine ei vabasta karistusest, aga kustkohast seda seadust lugeda on, kes teab kust seda vastavat sätet, parandust, muudatust otsida!? Ei olnud ka ise teadlik Tedre poolt kirjeldatud mõnedest nüanssidest, kuigi peaks, või väh. võiks teada, kust sellest lugeda on.
Miskipärast ei usu, et see nüüd tema enda väljamõeldud on. Või kuidas!?
Vasta