Hommikune suudlus

2005. aasta teemad
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Hommikune suudlus

Postitus Postitas bighornet »

Suudlus lahkuminevatel ühe pere loomadel... või "Suudlus" optikalt ristitüübiga German 4!?

Eile hommik, enne kella poolt üheksat. Öösel on maha tulnud kerge lumeke. Paar kuud tagasi lageraiega haavalank 100*200m, mida eraldab metsateest 50 m puistu. Temperatuur plussis, kerged uduvoolmed liiguvad.
Langi keskel, tagaservast 20m kaugusel, üksiku pooloksteta 10sm kuuse taga tundub olevat ümberpaiskunud seemnepuu juurikad koos kännuga. Ainuke tume objekt raiesmikul... ikka ei ole.. (põdra jaoks kolossaalselt suur :!: ).
Kahtlen. Kontrollin optikast, hoolikalt - turritav känd!
Liigun 10-kond meetrit aeglaselt puude vahel, vaatan, nojah, ikka on ühed valged põlvikud sel 4-5 meetrisel kännujuurikal ka. Valgeneb iga hetkega.
Keeran optika 10* peale.
Ees seisab lehm, kelle taga surub end tihedalt tema vastu 2 parajat vasikat ja nende taga kohakuti omakorda SUUR pull.
Nii me siis seisame. Juba 5 min . Minul kiiret ju pole. Absoluutselt 101% kindel värk. No kuulge? Puu najalt!? Võib-olla +-5-6 sm. German 4 tüüpi rist ja puha.. Ka sisselülitatud punatäpi 4 aste osutus vettinud metsa taustal ideaalseimaks.
Idülliks kahjuks on ainult üks suur lehm, kelle tagumikust turritavad pikad sarveotsad, ja lehmal eestpoolt vasikate ahtrid. Kordan omaette, no Seda lehma ma EI LASE.
Mitmed ülekontrollid, et kõrgemaid oksavitsikuid trajektooril ei ole. No ei ole :!: .
Läheneb jahikaaslase automürin. Ometi loomad lahknevad!!! kõik 4-5 m teineteisest korraks ja tarduvad paigale. Kõks!...

Kuna põtrade seismise kohast ainsatki verepiiska (Vulkan 170 gr) ei leidnud :?: , avastasin ma lõpuks looma spurtimise kohalt maasepuuritud musta meteoorijälje. 15 min edasitagasi käpuli roomamist tegi mulle selgeks et kuuli viis alla horisontaalselt turritavad 1 sm kaseoks, mida loomad öösel näksinud olid, ja mille taga nad korraks ka peatusid. Kuul oli vahetult enne langemist veel meetrise vahega 2-l loksal pool ära hammustanud. Kohale tulnud koertega ajajad tunnistasid asja õigeks.

Optika jäme horisontaaljoon ja ilmselt ka see punatäpp suutsid kenasti selle "päästja" ära varjata.

...Ja nüüd on jälle, keda jahtida :oops:. (Elamusterohke jahipäev oli!).
Auto esiklaasi ei saand süljest puhtaks.

No ei tea, miks neid ristide tüüpe küll naa palju välja mõeldakse....
:o
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ja kaugel loom sellest päästvast oksakesest lasu momendil oli? Küsin sellepärast ,et kui võsa on vahetult looma ligidal ,siis kuul nii palju kõrvale ei jõua ilmselt kalduda,et suurest loomast puhtalt mööda põrutaks.Müidugi kui oksake loomast kaugemal /kütile ligemal ,siis kindlasti!
Kivi kotti!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kui see oks kütile lähedal asub siis ei pruugi seda läbi optika üldse märgatagi, kui optikal suur suurendus peale keeratud. Mul paar/kolm sellist juhust olnud, et hakkan sihtima läbi okste augu ja loom hakkab liikuma. Vean kaasa ja ei pane tähelegi, et oksad juba ette jäävad. Huvi pärast võiksid ju kunagi kui trehvad sinna kohta, korrata sama situatsiooni. Optikale sama suurenduse kordade arv peale ja vaatad läbi optika, et kas siis läbi selle märkad juba seda oksa või ei. Kõike ei pruugigi märgata. Pärast alles kui hakkad viga otsima, märkad datailsusi.
Loomal peab ka vahest vedama. :wink:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

kult kirjutas:Ja kaugel loom sellest päästvast oksakesest lasu momendil oli? Küsin sellepärast ,et kui võsa on vahetult looma ligidal ,siis kuul nii palju kõrvale ei jõua ilmselt kalduda,et suurest loomast puhtalt mööda põrutaks.Müidugi kui oksake loomast kaugemal /kütile ligemal ,siis kindlasti!
Kivi kotti!


Paraku oli kaugus kuskil 8-kond meetrit ja sealt veel 2-te oksa, ühte altpoolt, teist pealtpoolt poolitades otse mulda!
Samas veel üks ammustest juhustest - sügisese kõrrepõllu ja rohumaa piiri vahelise umbrohuriba taga seisev kits, vahe kuskil 1-2m (lastud toelt! peale pikka kaalutlust ja hõredama otsingut , abasse, 70-80m. Kuul Oryx), tegi paarikümne m jooksu ja alles ümberlaadimise heli järel putkas. Murdunud raudrohu varred, ei piiskagi verd. Nädalapärast kollas jälle samas :!: :?: Alul kahtlused, hiljem järeldus. Ainult kõrvale.

(kunagistest öistest laskmistest täismantlitegagi läbi vineerkujude [sekka trasseerivad] ei meenu üle 30, no harva üle 45 kraadised rikošetid. Needki vast maast kividelt põrganud).
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

Laskmise teooriast juurde

Postitus Postitas Arles »

Juhiks tähelepanu ühele laskmise teooria poolt tulnud soovitusele - nimelt lasta kahe avatud silmaga. See tähendab ka paremaid võimalusi oksi märgata. Loomulikult ainult võimalust ja teatud kauguseni aga asi seegi.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Sant lugu jah aga kuhu jäi teine lask? Kolmas?
Tugevas hämaruses soovitan 4A ristiga 7 või 8 kordset suurendust, siis ei kata liialt "pilti" kinni.
Hämaras jahtiva kütina eelistan seda Nightforce risti mis suurenduse suurenedes jämedamaks ei lähe, nõelterava ristiga tuleb veel harjuda!

http://www.nightforceoptics.com/full_si ... _np2dd.jpg
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

kult kirjutas:Ja kaugel loom sellest päästvast oksakesest lasu momendil oli? Küsin sellepärast ,et kui võsa on vahetult looma ligidal ,siis kuul nii palju kõrvale ei jõua ilmselt kalduda,et suurest loomast puhtalt mööda põrutaks.Müidugi kui oksake loomast kaugemal /kütile ligemal ,siis kindlasti!
Kivi kotti!


Kadrilaupäeva hommik aitas mul selle minu jaoks selgusetule loole siiski punkti panna.
Jällegi oli öösel õnneks sadanud. Sama metsalanki üle vaadates ja hingelist leidmata läksin nüüd veelkord, et olukorda üle sirvida, sama puu najale, millelt lask sooritati. Öine, vist veidi kleepuv lumi oli iga pisimagi kõrrekese üle glasuurinud. Kuuli trajektooril leidus veelgi midagi :!: .

Kuna kuuli maandumiskoht oli täpselt teada, panin sinna püsti teiba ja oletatava tabamispunkti, mis vasikal oleks 160+-10cm. Igale kuuliga ripsanud oksale sidusin märgi. Etteöeldult, et peale esimest suurema oksa läbimist juba avanenud kuul (Vulkan 170gr) enam kõrvale ei kaldunud.
Nüüd teistpidi vaadates oleks laskmispunkt pidanud asuma kusagil 2 m kõrgusel vähemaltl!!! (olen 185 cm).
Laskekohast mingi 60-70 m kaugusel turritas rataste alla tallatud kuusekönni kahe oksaotsa imepeened võrsed, milledelt 4-5 otsakest puudu, ja mis lumetolmu mahakoputamise järel olid küll teisest, Vistascope 3-9*40 (Standard Duplex) optikast 7,5 -se suurendusega hästi nähtaval, kuid tollel German4 -ga veelkord vaadates mitte küll eriti (kell küll seks ajaks juba mingi pool kümme).
Suure tõenäosusega need udemed lennujoone 10-kond cm allesjäänud 120 m kohta allapoole tõidki (ja siis tuli too oks).

Estlander ütles:
Duplexi keskmine rist peenem.Võimaldab tabamispunkti paremini eristada.
Germani keskmine rist aga selline jäme hämarate õhtute-hommikute rist.
Saba lahti, nokk kinni:).

...Mnjah!? Kuna eriti põdra- ja seajaht üks lõputu vidukas algav ja vidukasse lõppev "mitmevõistlus" kipub olema, mõlguvad mõtted juba kiirkinnituse suunas. Äkki avardabki võimalusi !?

Sellist aega kulutasin, et veenduda valikuõigsusest oma uue optika puhul.
BH.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ma ei saa sinust aru,mida siin mõelda ,juhul kui kasutuses "punatäpp/rist" :M Minu valik oleks peeneike punatäpp/rist.Valgel ajal peenike rist hea ,läheb ämaraks ,täpp põlema ja lase jälle!
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Olen ka mõelnud optika väljavahetamisele ja kindlasti ostan valgustatud ristiga,aga millist veel ei tea.Sellist pirakat punatäppi küll ei taha,hakkab liialt segama.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

kult kirjutas:Ma ei saa sinust aru,mida siin mõelda ,juhul kui kasutuses "punatäpp/rist" :M Minu valik oleks peeneike punatäpp/rist.Valgel ajal peenike rist hea ,läheb ämaraks ,täpp põlema ja lase jälle!
Kivi kotti!


Vot! Nõus peaaegu.
Kuid sel German 4-l on ju alumine ja küljed paksud (no eelmistes situeiššenites fine!) kuid, jooksvat ulukit oksterisus püüdes, paneb kallitele poolsekunditele jala ette :o .Kuigi näiteks öösel kübekesegi läbipilve kumaga (lumega lagedal 1 astme täpiga) saab jällegi suurepäraselt hakkama!

Ja kui sügis-talve madalalt käiva päikesega, puude vahel virvendavate päikesekiirtega metsasihil ( päikesega ristise metsasihiga) juhtud olema, jälle asendamatu!

Päälik! mõõda-kaalutle pikalt. Kui ei pakitse.

BH.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

BIGHORNET .Mis mõõdus see optika sul on (see vannutud German -4 ristiga),et nii palju probleeme selle vaatevälja varjamisega?Minu meelest on palju tähtsam optika valgusjõud kui see risti jämedus.Ostsin hiljuti Meopta 3-12*56 seal see rist üsna õbluke,aga siiski igati piisav sihtimiseks valgel ajal ja ütlen veelkord ,viletsa nähtavuse jaoks see punatäpp/rist ju välja mõeldud ongi! On ka muidugi selliseid optikaid millega ei näe ei valges ega videvikus :wink: ,üks selline kökats oli mul Walther 3-9*40 . Selle vaateväli on küll nii jamalt ahtake ,et peab ikka aega olema kui sellise riistaga tihkad pauku teha!
Kivi kotti!
Kasutaja avatar
põrgukütt
Postitusi: 33
Liitunud: L Okt 15, 2005 12:30 pm

Postitus Postitas põrgukütt »

kui Sa püsti seisid ja puu või toe najalt lasid.....vasikas suht kõrge jalaga, pidid päris suured oksakesed ja maast kõrgel olema. Kuhu Sa üldse sihtisid ? Ja kas teist lasku ei jõudnudki teha ?
sula loodusega kokku
Buck
Postitusi: 214
Liitunud: N Okt 13, 2005 9:53 am

Postitus Postitas Buck »

Mina lastes looma ei mõtle kunagi teise lasu peale. Lihtsalt keskendud selle ühe ja ainsa peale, mis peab õnnestuma. Lased siis, kui oled vähemalt 99% kindel. Peale lasku ootad millal loom kukkub. Igakord ei olegi kuulda seda tumedt mütakat. Muidugi refleks on sees, et kohe uus kuul rauda, aga lukk peale. Kui loom jooksma juba hakkab, siis alles läheb kiireks.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

Buck kirjutas:Mina lastes looma ei mõtle kunagi teise lasu peale. Lihtsalt keskendud selle ühe ja ainsa peale, mis peab õnnestuma. Lased siis, kui oled vähemalt 99% kindel. Peale lasku ootad millal loom kukkub. Igakord ei olegi kuulda seda tumedt mütakat. Muidugi refleks on sees, et kohe uus kuul rauda, aga lukk peale. Kui loom jooksma juba hakkab, siis alles läheb kiireks.

Sama mul.

Tore. Ära ootasin selle kaasamõtlemise.
Seletan detailsemalt. Mille peale välja läksin, oli see nn "puhas" lask. Jaa. Olin ses mitte 99,vaid 101 % kindel (sest eelnevad väikeulukid, käelt [ootamatu reps näit.] 80-90m ja eestvaates silme vahele ja teine analoogne
juhus kinnitas. et mulle see raske püss justkui naelutatud!).
Kuna pull jäi lahknedes tagaotsaga küljeti (ja teades, mida 7 rem. magn. mida iganes teeb!), oli otsus välkkiire. Ristiseisev vasikas ja siis kohe pull (veelenam, et sesisusuund oli kõigil lagedama poole).
Aga vasika kindlat kukkumist ei tuld ja see hetkeline minu jahmatus(ümberlaadimine käib mul alla 0,5sek) oli minu esimene viga. (süvaanalüüs: kokku 4).Seda küsimuse esitanuile. Ja edasine šou polegi vast siinjuures oluline.

Kuna teema tõstatus nagu üheainsa hea optika valikust ja muust sarnasest, siis ma tõingi spetsiaalselt selle oma story. (privas loetust sain ma jällegi tiba targemaks. Ja tänud mittekoonerdajatele).
Ah et mis mõõdud? keskelt 30.
Ja RÕBAT tsiteerides:
eh, kaesin ka oma klaasitoru - ei miskit nime. ainumalt mõni nummer peal.
rist sees ja puha.
ühest otsast vaatan - palja silmaga vahest es näegi, mida kõike mul näitab
teise otsapidi vahin kodus eite - too nii väike ja kaugel. kohe julgem kõnelda tead - ei ulata mul' äsama!
______________
iga kord ei näkka!

Ilusat lumerohket nädalavahetust kõigile :) BH.

Ahjaa. Okulist lubas nädalaga Pariisist klaasid ka muretseda(mis ka näokarvadega klapiks). Ealine muutus :wink:
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

Lisaks.
Kui kel`gi aega ja tahtmist, proovige, palju Te ühe sekundiga optikat kõrvale suunates, poolvalges, selle ristide tsentrist eemalt, (oma optika tüübiga) selle keskosa perifeeriast tähele panete! Pilk pingsalt tabamispunktil.
BH.
Suletud