Kulutused

2004. aasta teemad
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Kulutused

Postitus Postitas pri:t »

Nagu pealkirjastki võib aru saada tahaks puudutada raha teemat. Selge on et erinevatel meestel ja ka naistel on erinevad kulutused aga enam vähem mingi pildi sooviks endale ette saada. Mis need põhilised kulutused oleks kui arvestada et on olemas juba vintrelv ning optika.
Laskemoona kulumine oleneb ka sellest kui palju tiirus käia aga oskab äkki keegi tuua mingi näite kus kajastub palju tal moona peale raha kulub? Huvitaks ka palju muudele asjadele raha kulub(ulukihoole, relvahooldusvahendid, liikmemaksud jne.) Siledaraudse jahirelva pugul tuleksid vist kulutused väiksemad või mis? Siinkohal oleks ka huvitav teada mida ühe või teise relva omanikud rääkida oskavad (ka nubrites).
Ma tean et kõik need kulutused on sõltuvuses väga paljudest asjadest aga siiski äkki oskab keegi midagi hääd öelda.... :oops:
Mine metsa!! ;)
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Jaht on paratamatult seotud kulutustega.Aga samas tuleb sealt kindlasti ka mingi tulu. Kulutusi on võimalik vähendada kaaludes arukalt millist jahivarustus sul on vaja.Sest kallihinnaline jahivarustus (relvad, riided,jne. ei aita sul kahjuks rohkem loomi metsast kätte saada.Näiteks relva puhul pole vahet kas 100 000.- või 5000.- tapab samamoodi aga hinnavahe on tuntav.Oluline kulutus on muidugi ulukihoole - sest näiteks sõõta võib sigadele tonnide kaupa viia ja muidugi üks söödapöld peaks ka olema(hektari kulu umbes 3- 4000 krooni.Seepärast tuleb jahinduses nagu igas teiseski kaaluda millised kulutused on vajalikud millised lihtsalt edevusest tingitud.
Egas elevant pole siga!
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Jahinduse suurim kulu on minu arvates ikak jahilkäimine eriti kui jahimaa asub veel mingi 50km näiteks elukohast. Siis orjenteeruv kulu 1 korra jahilkäimise kohta 150 kr. Ja kui teha seda 3Xnädalas siis võib igaüks ise arvutada.
Jahipidamise juures on kulu padrunitele üks tühisemaid. Muidugi natuke harjutamist tiirus on vajalik igaühele.
Söödapõldude rajamisele ja lisasöötmisele kulub kindlasti ka kena hulk raha, kuid see tuleks lahendada. Mis metsast tuleb ei peaks kõik minema jahimehe kõhtu, vaid osa tuleks võimaluse korral turustada ja saadud raha eest rajada söödapõlde ja sigu sööta.
Peaks oluliselt kergendama koormust jahimehe rahakotile.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Iga hobiga,kaasaarvatud jaht,saab tegeleda minimaalse varustuse ja kulutustega.Hobikaupade hinnad on samuti seinast seina ja erineva kvaliteedi astmega.Läbi saab ajada kõige hädavajalikumaga ja pole vaja ilmtingimata kulutada mugavusele ja kvaliteedile.Rõivaste ja jalanõude poole pealt pole algul ilmtingimata vaja spetsiaalriietust.Mida rohkem ja intensiivsemalt hobiga tegeled,seda nõudlikumaks ise muutud.Relva ja optika,kui muretsed vintraudse, ostad ikka rahakoti järgi ja moona kulub parasjagu niipalju,kui lased.Kui käid tihemini tiirus,läheb rohkem,kui ainult laskekatsed ja sihiku kontrollimiseks ja jahil,siis õige vähe.Mitmesugused lõivud maksud,teenustasud ,mis seotud relva soetamisega on ühekordsed.Igaastane liikmemaks ja uluki küttimisload. Silmas peab pidama kulutusi transpordile,oleneb kui kaugelt jahil käid.
Kasutaja avatar
pistrik
Postitusi: 115
Liitunud: P Juun 01, 2003 1:09 pm

Postitus Postitas pistrik »

Sest kallihinnaline jahivarustus (relvad, riided,jne. ei aita sul kahjuks rohkem loomi metsast kätte saada.Näiteks relva puhul pole vahet kas 100 000.- või 5000.- tapab samamoodi aga hinnavahe on tuntav. (SAARLASE TEKST)

Sellele tahaks küll vastu vaielda, sest isiklikult arvan, et varustusel on suur vahe(eriti relvad ja optikad). Odava opt. sa lihtsalt ei näe hämaras,klaasid udused, või hoopis lahti, jne. sealt ka mõõdalasud ja haavamised(raiped).
Odava relva lasketäpsus ja töökindlus annavad vahest soovida.
Minu soovitus on sealt mitte kokku hoida. Muidugi inimeste võimalused on erinevad, sellest lähtuvalt teeb valiku igaüks ise. Kasulikum osta 1 kord norm relv ja opt. kui neid hiljem välja vahetada ju kiruda.
Kasutaja avatar
pistrik
Postitusi: 115
Liitunud: P Juun 01, 2003 1:09 pm

Postitus Postitas pistrik »

Tegin siin kiired ja üldised arvutused. Minu eelneva aasta jahipidamise kulud/tulud peaksid enam-vähem nullis olema. Kuludeks panin, ulukihoolde, aastamaksu, load, proovide rahad, laskemoon mis metsas kulutatud,jne. st. kulud mis puudutavad otseselt jahipidamist, mitte tiirus põmmutamist ja oma lõbuks/mugavuseks soetatud lisavarustust.
Tuludeks on kütitud ulukite realiseerimine.
tsuks
Postitusi: 197
Liitunud: N Apr 17, 2003 10:56 pm

Postitus Postitas tsuks »

pistrik kirjutas:... jahipidamise kulud/tulud peaksid enam-vähem nullis olema.
Tuludeks on kütitud ulukite realiseerimine.


Vat see on minujaoks suur uudis, et saab ka 0-s olla...
Mul ikka kipub kolesuur miinus olema- sest kuhu ja kellele ma müün rebase? koppra? pardi?
Sigu ja põtru jagub meil ainult omale söömiseks- mingist müügist eisaa juttugi olla. Ja miks sa jätsid autubensiini kuludest välja? Tihti sõidad jahis mitukümmend kilomeetrit maha ju. Ja tihti eisaa jahist midagi muud kui värskeõhu laengu, mõnusa elamuse ja üldfüüsilise trenni- ei liha ei nahka...
tsuks nigu ma olen...
Kasutaja avatar
pistrik
Postitusi: 115
Liitunud: P Juun 01, 2003 1:09 pm

Postitus Postitas pistrik »

tsuks kirjutas:
pistrik kirjutas:... jahipidamise kulud/tulud peaksid enam-vähem nullis olema.
Tuludeks on kütitud ulukite realiseerimine.


Vat see on minujaoks suur uudis, et saab ka 0-s olla...
Mul ikka kipub kolesuur miinus olema- sest kuhu ja kellele ma müün rebase? koppra? pardi?
Sigu ja põtru jagub meil ainult omale söömiseks- mingist müügist eisaa juttugi olla. Ja miks sa jätsid autubensiini kuludest välja? Tihti sõidad jahis mitukümmend kilomeetrit maha ju. Ja tihti eisaa jahist midagi muud kui värskeõhu laengu, mõnusa elamuse ja üldfüüsilise trenni- ei liha ei nahka...

Seda ma juba ootasingi. Tulu olen saanud põhiliselt sigadest. lastud on neid ikka omajagu. Jätkub omale ja ka kombinaadile, maksavad 55 eek kilo miinus maksud, kätte 41 eek. kg.
jahipidamiskuludeks pean 1 kuus keskmiselt 800-1000 eeku.st 10 000 aastas, selle olen ka tagasi teeninud.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Kui käid tihemini tiirus,läheb rohkem,kui ainult laskekatsed ja sihiku kontrollimiseks ja jahil,siis õige vähe.Mitmesugused lõivud maksud,teenustasud ,mis seotud relva soetamisega on ühekordsed.Igaastane liikmemaks ja uluki küttimisload.

Kui käia ainult laskekatse sooritamiseks ja sihiku kontrollimiseks lasketiirus, siis juhul kui looduse poolt erilist annet pole antud, võid jahis valusa hoobi saada. Ise olen üritanud võimaluse korral ikka ühe kahe kuu jooksul tiirust läbi käia ja siis ka paarkümmend lasku sooritada. Peaks veel rohkemgi. Relva soetamisega seotud kulused võivad olla tühised, kui soetada endale üks relv terve elu jooksul, aga kui hakkad mõtlema, et oleks tarvis linnujahiks sileraudset, suurulukijahiks vintrelva, väikeuluki jahiks vintrelva, paha ei teeks ka komb. püss jne. siis iga relva soetamisloa ja registreemise eest tuleb kokku tasuda 400 kr. + relvaloa pikendamine aegajalt. Muidugi saab hakkama ka häda korral ühe püssiga. Kõik muu põhilise on eespool kõnelejad juba ära öelnud. Ükski hobi pole odav. :?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

Seda ma juba ootasingi. Tulu olen saanud põhiliselt sigadest. lastud on neid ikka omajagu. Jätkub omale ja ka kombinaadile, maksavad 55 eek kilo miinus maksud, kätte 41 eek. kg.
jahipidamiskuludeks pean 1 kuus keskmiselt 800-1000 eeku.st 10 000 aastas, selle olen ka tagasi teeninud


Tänan pistrik et jagasid omi numreid :) aga kas tõesti läheb 800-1000 kuus? Milline sinu tavaline kuu siis välja näeks kui nüüd jahipidamist silmas pidada? Äkki keegi veel lisaks omad kulutuste numbrid siis oleks huvitav neid võrrelda.
Nende teiste asjadega (spets riided, uhked noad, muud vidinad jne) on ikka nii et saab ka nendeta hakkama. Üheks rahanappuse lahendajaks mõtlesin isegi et oleks uluki müümine, sest mis metsast tuleb võiks ikka metsa tagasi kah minna :wink:
Mine metsa!! ;)
Kasutaja avatar
pistrik
Postitusi: 115
Liitunud: P Juun 01, 2003 1:09 pm

Postitus Postitas pistrik »

Panen 10 000 aastakuludele ligikaudse selgituse. Lubadele olen kulutanud ca.2600, + proovid ca 1000, + aastamaks 1000(olen kahes seltsis) + loomade lisasööt (valdavalt nisu veidi hernest ja maisi)ca 2000-3000, + söödapõldude harimine (traktoristile)1000-2000, relvahooldus ja laskemoon ca.500 + bensiin?????? seda ikka läheb ohtrasti, tuleb teine samasugune summa veel kuna minu jahimaad on kodust ca15 ja 40km eemal. Sain siit hea idee. Sel alanud aastal võiks kulutused täpselt kokku arvestad siis oleks hea jälgida, kuhu mida ja kui palju pappi läheb.
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

Hea mõte. Peaks seda isegi rakendama....kunagi :)
Mine metsa!! ;)
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Kui üheselt ja lühidalt asjale hinnang anda siis selge on see ja vist kõigile, et jaht ilmatu kallis hobi on ja teatavatel juhtudel osta on odavam.
Kuid, palju maksab värske õhk, palju maksavad saadud elamused, emotsioonid, kogemused ja muu?! Siia vist numbreid enam ei kirjuta...Ja et saada osa loodusest, olemegi nõus asjale peale maksma ja see on loomulik, mida rohkem maksame ja mida rohkem raha läheb taaskasutusse, looduse alalhoidu ja mitte iluautode soetamiseks, seda enam ja pikemaks säilib midagi ka meie lastele ja järeltulevatele põlvedele!
Markko
Postitusi: 74
Liitunud: R Dets 05, 2003 3:49 pm

Postitus Postitas Markko »

olen kütiga samal meelel
Kasutaja avatar
pri:t
Postitusi: 388
Liitunud: E Dets 01, 2003 5:55 pm

Postitus Postitas pri:t »

Olen samal meelel samuti ja loodan et te minust valesti aru ei saanud(et ma mingi kooner vms :) ) Loomulikult on need saadud elamused jms. kuldaväärt ning mingist pealemakstavast rahast ses suhtes liig juttu teha aga lihtsalt mind huvitas et huvitav palju......?
Mine metsa!! ;)
Suletud