Laskekatse Soomes

Kuidas õppida tulistama,õige tehnika, teooria ja praktika.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Jah ega minupoolt väljakäidud laskude hulk 200 ei pea kõik vintrelvast lastud olema,sobib ka sileraudne ja haavlitega laskmine,see kahandab oluliselt üldsummat moonale.
Asja olemus oleks ikka selles,et inimene käsitleks oma relva oskuslikult ja ohutult,seda ei saa kindlustada lihtsalt ühe laskekatsega aastas.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Kena mõte iseenesest, endalgi oleks mugavam, kõik korraldatud, muudkui mine ja anna tuld.
Aga võin küll ette öelda - see ei saa küll kunagi teoks valdava enamuse vastuseisu tõttu.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Mardil on mõttesuund õige ja muidugi näeb õieti probleemi tekkimist kohe ka Honkomees.Üldiselt kipub olema ju ikka nii ,et kõige suuremad idee vastased on tavaliselt ikka need kes ise asjaga jänni jäävad.Kui ikka mees tantsida ei oska,siis on see tema silmis jama ja tantsusaali tal asja pole :D Kui nüüd hakkaks Mardi ja Arlese jutule üheskoos vähe liha kasvatama! See kohustuslik kogus pauku teha kindlasti parandab üldist tulemust ,aga inimesed on väga erinevad .Ühele piisab sajast ,teisest ei saa tuhandega ka asja :cry: Praegu tuleb mees 100m tiiru ,seal hakkama ei saa ,minnakse otsitakse 35m tiir ja" lahkem" pererahvas,ning asi korras :wink: Minuarust peaks selle asja ikkagi paika panema laskekatse tingimusteta täitmine ja seda iga aastal.Kindlalt olen vindiga 35 m tiirus laskekatse sooritamise vastu.Olen hakanud mõtlema ,et kas mitte poleks ka see 75m distants nagu soomlastel kasutusele võtta.Minupärast võiksid olla kasvõi erineva raskusastme järgud .Kui mehel on täidetud näiteks kõige madalam laskekatse järk ,siis oleks tal lubatud antud relvaga jahti pidada ainult üksinda ja väikeulukile ,Teise järgu täitjale lisanduks sinna veel näiteks kits.Kes on aga täitnud kolmanda järgu võivav oma oskusi piiramatult kasutada ka ühiasjahil rääkimatta individuaal jahist! Keda missugune staatus rahuldab ja palju talle selleks moon kulub on ika venna enda asi! Muidugi oleks soliidne kui tiirus oleks korralik õhukas ja sellele tiir,lihtsalt mehel endale selguseks teha ,kas tasub kohe suuri pauke hakkata rasikama. See kõik ja kindlasti on kellegil veel häid mõtteid,oleks minuarust teostatav KUI seaduse tegijate hulgaon palju neid"mitte tantsijaid" ja milleks siis enda elu keeruliseks teha.
Võiksime siin hulgapeale mingi laskekatse kondikava kokku panna ,siis häälewtuse korraldada ja sealt juba edasi seltsi ,ajakirjantusse jne.
Kivi kotti!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Huvitav kas Honkomehele tuli hirm naha vahele? Kes see rumal siis poepaukudega hakkab tiirus paugutama kogu aeg. Tuleb lasta ikka laadida. Ise olen alati kahe käega laskmise poolt olnud. Toimugu see mis pidi tahes. Tõhustama peaks hoopis kontrolli. Võib teha ju küll hirmsad katsed jne, aga kui fakt hiljem on see, et enamus jahimehi rikub seadust paberiteta kütiliinil seistes siis pole asjal jumet. Kuldi pakutud idee oleks tegelikult kõige mõistlikum lahendus. Sellisel juhul ei peaks üliandekad moonale raha eriti kulutama. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

kakuke kirjutas: Kes see rumal siis poepaukudega hakkab tiirus paugutama kogu aeg. Tuleb lasta ikka laadida... :D

ot, oot... kas ma mäletan valesti või ... oli midagi sellist, et omalaetud moona on keelatud võõrandada või midagi taolist.
Aga igamees hakkab ise laadima, siis jäävad tehased ja poemüüjad nälga.
Venemaal on ohutuse eesmärgil üldse keelatud vintrelvamoona kodune laadimine...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Ülo
Postitusi: 113
Liitunud: N Juul 22, 2004 10:11 am

Postitus Postitas Ülo »

Kahe käega selle poolt, et mehed rohkem lasketiiru külastaksid.
Kuldile vaidleks küll vastu selle koha pealt, et 35 m vintrelvaga kuulikatse tegemine keelata. KUI 35 m KATSE SOORITADA NAGU KORD ETTE NÄEB, siis selle sooritaja laskeoskused juba päris talutavad. MA RÄÄGIN SIIS TAVAJAHIMEHEST, mitte sportlaskurist. Ja...Kult, kus meil hetkel see 75 m tiirgi näiteks Järvamaal võtta oleks ?? Ja täismõõtmetes 100 m tiiru ehitamine ikka paras tõsine ülesanne...juba vaba maa leidmise osas. Kindlasti annab olemasolevaid 35 m tiire ümber ehitada 50 m tiirudeks (mis meil ka Türil plaanis)
Kas asi käsu korras käima panna...see omaette teema. Kui väidetakse, et ka hetkel laskekatsetest "kõrval hiilitakse" ja "lahkemat pereahvast" leitakse, siis kes välistab selle variandi ka karmimate reeglite korral...siis ju stiimul veel suurem.
Kaval oleks muidugi mehi laskmise juurde meelitada stiimulite kaudu, mitte käsukorras.
Ka ei ole ma sugugi kindel Arlese väite osas, et mida rohkem laskjaid, seda odavam padrun....juba hetkel olen kuulnud ühe Tallinna jahitarvetega kaupleva firma juhi väidet, et Lõuna Eesti mehed rikuvad padruni turgu, müües liiga odavalt laskemoona !!! Minu väite peale, et mida odavam padrun seda rohkem laskjaid ja suure käibe ja mõistliku kasumi korral ka suurem lõpptulu, vaid muiati . Vastus - kui huvilisi palju - küll siis ostavd ka kirvehinnaga padrunit ja kasum ju tuleb hoopis väiksema vaevaga kätte...
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

turu rikkumine

Postitus Postitas Arles »

Tegelikult on ju turu rikkumine see, mille abil ühel hetkel hind odavaks saab. Või siis odavamaks.
Kunagi öeldi ka säästumarketi ja nende teiste kohta turu rikkujad - täna saab igaüks valida, mida, mis hinnaga ja kust ostab.
Parimat!

Arles
arlestaal.blogspot.com
Ülo
Postitusi: 113
Liitunud: N Juul 22, 2004 10:11 am

Postitus Postitas Ülo »

Arlesega nõus.
Selge ju see, et kasum padruni müüjal peab olema, küsimus vaid selle suuruses ühe padruni müümisel. Kui orienteeruda käibe kaudu kasumile, siis mida suurem käive (rohkem laskjaid) seda suurem kasum. Mida odavam padrun - seda rohkem loodetavasti ka laskjaid...
Aga ju ka teoreetiline võimalus, et 10 laskjat ostavad 1000 hirmkallist padrunit ja ka kasum müüjal käes.....ja padrunite toomise - asjajamise vaev müüjal hoopis väiksem.
Aga jahimehi tiiru meelitamisel tõhusaim vorm ikka stimuleerimise vorm Ehk, laskjad peaksid ise aru saama, et tiirus laskmine neile kasulik. Aga milline see stimuleeriv süsteem võiks olla....see küll paras pähkel katki hammustada. Ehk üheskoos saame sellega hakkama !
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Minu arvamus ühtib 100 % Ülo omaga. Selle Arlese väitega ma kuidagi nõus ei saa olla, et kui rohkem ostetaks padruneid, siis on lootust, et kaupmees laseb hinna alla. Selliseid mõistlikke kaupmehi leidub meie riigis kahjuks väga vähe, sest kõik tahavad ratsa rikkaks saada. Seda ärifilosoofiat, et madalama hinna ja seetõttu suurema läbimüügi pealt on võimalik rohkem teenida, kui kallima hinna ja vähema müügi puhul ei taheta veel aksepteerida. Pole kaugel see nn. putkade aeg, kus isegi näiteks Zigulli kereplekid toodi venemaalt tehasest "peaaegu" muidu kohale, siin müüdi aga "kulla" hinnaga s.o. 200-300% protsendilise juurdehindlusega. Praegu enam sellist võimalust aga ei ole. Sama efekt ka Tallinnas ja ka suveti Pärnus, Saaremaast rääkimata. Ikka püütakse rikast "turisti", kellele meie mõistes hinnakirves selga lüüa kasvõi mingit supilaket müües asutuses nimetusega baar, mis aga ei kannata isegi söökla nimetust välja toidu kvaliteedi poolest.
Samas see nn. 200 paugu pealesurumise värk on ka selline asi, et nõukogude võimu ka suruti peale aga välja kukkus nagu alati (õnneks sitasti :lol: ). Ikka tasa ja targu. Kord väikse sunni kord präänikuga.
Pealegi minu seltsis ja usun, et ka mujal on suht palju pensionäre jahimeesteks. Kui nüüd pensionär panna fakti ette, et ta peab ainult laskmise peale igal aastal kulutama kasvõi 3000 krooni, siis usun, et enamus mehi lihtsalt sellest loobub. Pakun, et taolised ettepanekud võiksid jõustuda ehk 20 aasta pärast ja siis ka ikka järk-järgult. Ei ütle, et jaht on odav lõbu nagu ta vene ajal oli, kuid kohe vanu kogemustega mehi "surnuaaeda" visata varianti ka õigeks ei pea. Ei tea, kes neid praegusi "noori" jahimehi siis õpetas-õpetab. Samas kui oleks olemas nn. arengukava, kus kirjas, et näiteks aastast 2008 kehtestame sellise laskekatse nõude ja aastast 2010 sellised jne. siis on ka vanematel meestel aega sellega juba harjuma hakata. Ning lisaks lõpuks ka seda, et mõni "vanamees" teeb "poisikesele" ilma trennita ka silmad ette. Laskekatsetel ja oma seltsi nn. laskepäevadel olen seda tihti näinud. :lol:
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Mnjah,see präänikuga meelitamine on kindlasti kõige effektiivsem,aga mis see präänik olla võiks.Muidugi tiirud võiks rohkem initsiatiivi ülesse näidata ja mingeid kohalikke võistlusi - laskmispäevi korraldada.Isegi mäletan,kui sai seltsiga taldrikuid lastud,mul võttis ikka hasardi nii sisse,et enne sadat pauku pidama ei saanud. :lol:
Kui selliseid seltsidevahelisi võistutulistamisi pidada,siis paratamatult tekib selline ärategemise tahtmise tunne,et vaatame,kes järgmine kord peale jääb.See juba natuke prääniku moodi. :D Aa siis jäävad ikkagi osad kõrvale.Tegelikult on ikka nii,et kui kuu aega relvast ei tulista on kindlus läinud,saad mõne paugu teha - tunne tagasi.Sellest ka see minu 200 paugu mõte hooaja jooksul, võib ka sada,aga kui juba tiiru saad lased karbi ikka ära :D ,innustab ikka see,kui näed kui ... lased.
Midagi peaks aga selles vallas muutma,kõigil metsas kindlam tunne.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Vaadake selleks stiimuliks minu arvates kõlbakski selline kolmeastmeline jahikatse ,mida eelpool kirjeldasin. Kas siis pole stiimul täita see kõige raskem katse ,et pidada jahti mistahes lubatud jahiulukile ,või leppida ainult väikeulukiga. Kui ikka vastavale ulukile pole katse täidetud ,siis sellisele vennale ei saa kirjutada ka vastava uluki luba ja välistada tuleks ka tema vastava ulukijahil viibimine relvaga!
Ma olen täitsa kindel Ülo ,et sinu juurest ei tasu seda "lahkemat peremeest" otsida ,kes selle katse niisama ära teeb! Ometi on mul konkreetseid näiteid ,kus mees oma IZ -18... kl 308 ei saanud 100 m pealt isegi seisvale põdrale pihta,rääkimatta märklehest :wink: ,kuid katsetanud mitmed korrad ,loobus ja ennäe imet siiski selle katse 35m tiirus sooritas :?: :shock:
Väita siin ,et nagu tahetakse vanematele meestele liiga teha on minuarust küll asjatu kartus! Kes ikka noorelt laskmise on enam -vähem käppa saanud see laseb ka eakana. Samas on just küllaga noori kes peaksid praegu harjutama ,et ka vanamehena vormis olla! Minu ealised mäletavad ju kõik ,et laskekatse tingimusi on ju tegelikult leeventatud,ei olnud ju veneajal mingit seisvale siluetile laskmist ,tuli oma 18 punga välja lasta ja sealjuures ka dubleesid kasutades.
See kas nüüd 100 v 75 tiir !? Selge on see ,et lähemale annab alati minna,kui maksimum olemas! Pidasin seda 75 m jutuga silmas,et soomlased ju näiteks seda kasutavad ja kuna minuarus jahipraktiliselt just metsas kõige rohkem selliselt distantsilt v lähemalt pauku tehakse,las siis olla see katse 75 m ja edasijõutnutele/ jahilaskuritele jäägu ikka 100m
Kivi kotti!
indian
Postitusi: 410
Liitunud: E Okt 31, 2005 5:11 pm

Postitus Postitas indian »

See tulistamine nii, et ka tulemused oleksid head ei ole niisama paugutamine, see on seisund. Kui mees on kindel ja teab mida ta teeb siis ka laseb korrektselt ja täpselt. ``Niisama`` paugutajad on klass omaette, küll on optika paigast ära, küll on püss kõver jne. Kui juba oled asja käsile võtnud, siis tea ka mis toimub, siis on puzzle koos ja oskad ka tervet pilti näha. Pelgalt päästikule vajutada ja ``kusagile sinna`` sihtida oskab pea igaüks. Mis aga toimub ja kuidas toimub, vot seda teavad vähesed. Paraku on see suuresti kogu asja alus, algus ja lõpp.
Iga asi tuleb omal ajal või siis natuke hiljem.
Ülo
Postitusi: 113
Liitunud: N Juul 22, 2004 10:11 am

Postitus Postitas Ülo »

Eks kogu laskekatse mõte ju tegelikult selles, et mees kes püssiga metsas tegutseb ka vajalikul tasemel relvaga ümber käija oskaks. Ehk kohustusliku laskekatse sooritanu vastab nö miinimumnõuetele. Sellega oln küll 100 % nõus, et laskekatse sooritamise kvaliteet peab olema küll tagatud. "Lahke pererahva" võimalust küll olla ei tohiks. Edasine areng on nüüd muidugi mehe enda teha....kuni meisterlaskurini välja. Seetõttu vast mitmeastmelist kohustuslikku laskekatset ehk ei olekski vaja.

Arvan, et meil kahjuks puudub veel, kuidas öelda, vintrelva kasutamise kultuur. Kultuur selles mõttes, et iga jahimees peaks metsas (eriti metsas) laskmisel lähtuma nn 10 cm reeglist (see ühe vana laskuri-jahmehe termin) ehk :
saad seisvale 10 cm tabamisalaga märgile kolm lasku kolmest pihta 35 m - ära las ka metsas kaugemalt.
saad samale märgile käelt lastes kolm lasku pihta 100 m - on see didstants ka metsas sulle jõukohane, lased samasse liikuvasse märki 100 m kolm lasku kolmest - seega ka liikuv märk metsas samal distantsil jõukohane jne. jne.
Kui jahimees sellest reeglist kinni ei pea, siis ju pea ükskõik, mis distantsilt ta katset sooritab. On see 35, 50 või 100 m.
Sileraudse püssi puhul ju üldiselt ikkagi maksimaalsed laskemaad paigas ja kes neid rikub, eks see teeni siis ka mõne kurjema sõna. Aga vintrelva puhul küll seda normaalset laskekaugust praktikas ei ole jahimeeste puhul täheldanud. Poole kõrvaga jahijutte kuulates distantsid ikka seal 200 m ringis....
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Postitus Postitas 22LR »

Küsimus tiiruvaldajaile.Kas tiirus võiks toimida sama effekt,mida Ülo ootab padrunimüüjatelt-mida rohkem kasutajaid,seda väiksem "pileti"hind?See võiks olla 1 kruvi selles suures ja keerulises masinavärgis! Mõnes tiirus toimib asi nii ,et mida rohkem seeriaid lased,seda rohkem maksad ka tiiru kasutamise eest. Äkki oleks rakendatav ka kliendikaardi süsteem?Oskab ehk keegi öelda, millised hinnad tiiru kasutajale üle Eesti üldse on ?
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
Ülo
Postitusi: 113
Liitunud: N Juul 22, 2004 10:11 am

Postitus Postitas Ülo »

22LR :
"Küsimus tiiruvaldajaile.Kas tiirus võiks toimida sama effekt,mida Ülo ootab padrunimüüjatelt-mida rohkem kasutajaid,seda väiksem "pileti"hind?..."

Kindlasti ja see ju minuteada ka toimib. Eks tiirupidajad ju arvestavad ikka hindasid lähtudes potensiaalsetest klientide arvust ja arvestades vajalikke kulutusi.
Kui lased taldrikuid, siis küll nii, et mida rohkem lased, seda suurem ka arve...iga taldrikul ju tükihind. Kindlasti rakendatav ka nn. "püsikliendi hind" aktiivsemate tiirukasutajate puhul.
Vasta