Eetika

2005. aasta teemad
Kasutaja avatar
Jahimeez
Postitusi: 67
Liitunud: N Juun 24, 2004 4:08 pm

Postitus Postitas Jahimeez »

siin oli juttu salaküttidest, teate isegi (avalik saladus), et salakütte palju jahimeeste endi seas.
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

Mnjah, kevadel hani jah magus on, aga miks? No on ju tegelane end lõunas head-paremat, aprikoose ja säärast täis söönud nii-et...
Külaline

Postitus Postitas Külaline »

serx kirjutas:mõnel lööb omanikuks olemine ikka kõvasti pähe............jube kui õelax võivad inimesed muutuda....


Sattusin juhuslikult lugema teie foorumit. Vana teema kuid siiski ütleks paar sõna. Mina kui maaomanik arvan küll, et seda ei ole jahiseltsilt palju palutud, et nad maaomanikku teavitaksid kui jaht tema maalt/metsast läbi läheb. Puhtalt kasvõi selleks, et teaks ennast või lapsi või koeri metsast eemal hoida jahi ajal. See ei ole ju ometi omanikuülbus. Ise olen paar korda peale sattunud kui minu metsamaja lähistel ja sellega piirnevas metsavalduses jahimehed viibivad (10-20 m. majast ja eravalduse sildiga tähistatud) Küsimusele mis toimub ainult ühmavad midagi ja väidavad endal lepingud sõlmitud olema. Olen jätnud ka meestele tel. numbri et keegi ühendust võtaks, mida pole tehtud. Et kas siis antud juhul on mulle omanikuks olemine pähe löönud kui soovin olla informeeritud (mitte keelata jahti)? või on hoopis jahimeeste käitumine antud juhul natuke üleolev?
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Ei, see ei ole omaniku ülbus. eks teinekord ole ikka jahimehed ka ise süüdi. Kui inimesed kohe küljeall elavad, siis minu arust normaalne et neid teavitatakse. Eks see suhtumise muutmine tule pikkamööda.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Arvan, et teavitada pole ikka reaalne, nädalavahetusel teeme ca 6+6 aju, need läbivad pea poolte vallaelanike maid + riigimetsi. Kui leping on tehtud, mis jahtkonnale isegi tohutu peavalu, siis on ju teada et iga jahihooaja laupäev-pühapäev on jaht, mis võib ka minu metsas olla (elan nt naaberjahtkonna maal). Teavitada tuleks ju lugematu hulk kordi sadu inimesi, juba telefoniarve teeb jahipidamisele iga päev kõva kulu juurde. Teame oma jahtkonnas neid, kes ei luba jahti pidada ja nende väikeste metsasiilude pärast jäävad tegelikult suured metsad läbi ajamata, sest pole võimalik poole metsa pealt aju teha. Aga mis parata, parem mitte tühjast tüli tekitada. Aga mõni tuleb siis ka lõugama, kui kõrval riigimetsas jahti pead - ikka tema õigusi rikud!
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Usun ,et asi oleks kohe klaar ja mingeid jamasi poleks ,kui see nn rendi maks läheks omaniku taskusse ,mitte riigile.Jahimees olgu siis tola,käigu sõlmigu rendilepinkuid ja riik paneb rahale käpa peale.Muidugi küsib iga omanik õigustatult-mis mina sest saan :wink: Minuarust peaks olema nii:kui riik seda raha tahab,kehtestagu maale üldine jahimaa maks(nagu maamaks),mis tuleb igaljuhul maksta ja las siis omanik valib kas sõlmib jahimeestega lepingu ,kes tema eest maksu tasuvad ja peavad tema maal jahti v maksab maksu ise ja antud maal jahti(suuruluki) ei peeta Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Selle maamaksu teemal on ka arutletud... aga kuidas see oligi... (nt. saarel)... 2000 maaomanikku, kõik tahavad renti... nt. jahipäeva eest kroon, lased põdra. Ja selle hinnaks tuleb... minge nüüd, nii ka ei saa. Siis on üldse mõtekas pillid kokku pakkida.
Õnneks on meil ses suhtes paigas, et käiakse seal kus käiakse, kelle vaja, antakse teada (õnneks pole selliseid kohti palju :P ) ning seal, kus ikka ei taheta jahimehi näha, seal ei peeta jahti ka.
Aga selle jahimeeste ülbuse kohta ütlen küll, et kui maaomanik on juba teavitanud, et ta tahaks ikka jahist enne kuulda, siis peaks kõikidel jahihuvilistel maaomaniku nr taskus olema.
Ja summutite teemal (ei hakka õiget rubriiki üles otsima), mulle meeldiks küll kuulda, et maja taga metsa paugud käivad (teaks kohe, et jaht), aga kui jahist annab märku kõrvale puuse tungiv kuul, siis see mulle küll ei meeldiks.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Eks see teavitamine ole kahe otsaga vorst. Inimesi on väga palju erinevate iseloomudega. Mõni jahimees kohe oskab maaomanikuga tülli keerata. Pärast arusaamatusi väga tüütu lahendada. Mõnel juhul on aga maaomanik jälle paras oinas. Meil oli konkreetne juhus, kus üks vanaproua peale oma mehe surma ei soovinud oma maadele lepingut pikendada. Põhjendas, et teeb ise oma lastega erajahipiirkonna. Keeras oma naabri kah üles, kelle maadest pool meil ja pool RMK käes. Nüüd jutust kaks aastat möödas, naaber ei lase RMK mehi oma maadele ja meie ei käi kah tema ja proua maadel, kuigi jahikorraldusega on meie seltsi jahimaade piires. Minu ja teiste jahimeeste kontaktandmeid teavad väga hästi. Nüüd käivad aga "maaomanikud" vallas kaebamas, et metssead teevad liiga, põdrad söövad noorendikku jne. Vastavalt seadusandlusele ei saa nad ka kompensatsiooni küsida, kuigi seda vist veel kuskil ei maksta. Selts elab selle paarikümne hektarilise maatükil jahil käimise keelu üle, aga minu arvates peaksid nüüd "maaomanikud" ise tee jahimeeste juurde leidma. Kui paar inimest tahavad teada, millal tema maadel jahti peetakse, siis minuarvates nende teavitamine küll mingit lisakulu ei tee. Iseasi, kui kõiki peab teavitama. Lihtne lahendus on panna kasvõi lehte (valla või maakonna) et vastavalt hooajale käib sellest kuupäevast selle kuupäevani jaht ja kogu lugu. Tavaliselt on ühisjahid ainult nädalavahetustel ja see ei tohiks küll probleem olla.
ikka lõbusalt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ei tea kas asi selles, et riik veel nii noor, aga tundub, et eraomand on inimestele vägagi pähe löönud. Käisime seltskonnaga põdrajahil kus mingid 16-17 aastased "maaomanikud" peale kütiliini paikapanemist hakkasid pelarussiga ajajaid metsas taga ajama. Ajajateks olid meil lapsed. Vanemate inimestega, aga ei tulnud keegi rääkima ja samuti puuduvad ka igasugused keelavad märgid. Teine analoogne juhus oli siis kui pidasime jahti riigimetsas. Järjest teravamaks see probleem viimasel ajal muutub.
Tegelikult, aga tahtsin ma hoopis seda küsida, et kuidas need asjad mujal maailmas korraldatud on ja kas mujal tunnetab maaomanik, et jahimees tema maal on vajalik nähtus? Paljudest meie seast ka tegeldakse/on tegeldud rendilepingute sõlmimisega? Neis kohtades millega ise kokku olen puutunud, sellistest asjadest nagu üldse ei räägita. :(
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Eks nii see kipub olema jah et muidu on jahimehed ebasoovitud kontigent erametsas ja põldudel aga kui siga kartuli ülesse võtab siis on jälle häda et jahimehed ei viitsi loomi lasta, Vahel on küll sihuke tunne et **** kas nad ise ka aru saavad mida nad tahavad. Oli juhus kus üks mees käis põllus siga passimas ning auto jättis põllu otsa peale, nn põllutee kuskohas traktor sõitis ja kus ei kasvanud midagi, samuti ei saanud auto kellegile ette jääda, aga kummid torgati ikka läbi et minu maa ja minu õigus, käsen poon lasen, paari nädala jooksul võttis siga kõvasti kartult ülesse, ning hiljem lustis mõnuga nisupõllus, keegi sinna passima ei läinud, loll peaks olema et endale häda kaela tõmbad. Nüüd käib see vend mööda küla ja kurdab et kui mõttetud mehed need jahimehed on, ei suuda isegi sigu maha lasta. Tegelikult oleks tahtmine teha sinna põldude lähedusse üks korralik söögikoht, et siga harjuks sinna käima :D :D
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Minu arvates see suur "maaomanikuks" olemise hullus hakkab juba läbi saama. Üksikud eksemplarid veel on. Meie meestel on küll lepinguid sõlmitud päris kõvasti. Kellega kirjalik, kellega suuline, et võime käia. Viimasel ajal justnimelt üksikud põlluharijad ise paluvad abi. Üks suur viljakasvataja isegi lasi sulastel metsaäärsetel nisupõldudel paari meetri laiusel ribal rohu maha niita, kui kurtsime, et laskesektorit ei ole. Muidugi mõni maaomanik on küll lasknud lepingusse punkti panna, et näiteks tema maalt kitse ei tohi lasta, kuid see ei ole ka probleem. Rohkem takistusi pole onud, kui kõik ilusti lahti seletada. Kes aru ei taha saada, need muidugi ei saa kah. Teine asi on muidugi RMK meestega, kelle arvates nemad käsivad, poovad ja lasevad. Paljud ei teagi, et meie mehed seal jahti ei tohi pidada, aga kuskil koosolekul saame ikka meie sõimata. Hilisemal selgitusel on muidugi mokk maas. Kõige rohkem talumeestele ei meeldigi, kui kallite dziipidega nende põllud rööplikuks aetakse. Nüüd on juba mitu maaomanikku RMK meestel oma maadele tuleku ära keelanud. Meid aga jahikorraldus sinna ei luba, sest selleks peab ministeerium loa andma. RMK ka ei taha maid ära anda, sest nemad maksavad palju väiksemat boniteeti, kui tavalised jahiseltsid ja teenivad sakstele raha. Väiksed võllas, suured tõllas. Nii oli on ja vist ka jääb.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Pikk kirjutas:Eks nii see kipub olema jah et muidu on jahimehed ebasoovitud kontigent erametsas ja põldudel aga kui siga kartuli ülesse võtab siis on jälle häda et jahimehed ei viitsi loomi lasta, Vahel on küll sihuke tunne et **** kas nad ise ka aru saavad mida nad tahavad. Oli juhus kus üks mees käis põllus siga passimas ning auto jättis põllu otsa peale, nn põllutee kuskohas traktor sõitis ja kus ei kasvanud midagi, samuti ei saanud auto kellegile ette jääda, aga kummid torgati ikka läbi et minu maa ja minu õigus, käsen poon lasen, paari nädala jooksul võttis siga kõvasti kartult ülesse, ning hiljem lustis mõnuga nisupõllus, keegi sinna passima ei läinud, loll peaks olema et endale häda kaela tõmbad. Nüüd käib see vend mööda küla ja kurdab et kui mõttetud mehed need jahimehed on, ei suuda isegi sigu maha lasta. Tegelikult oleks tahtmine teha sinna põldude lähedusse üks korralik söögikoht, et siga harjuks sinna käima :D :D

No on ikka tuttav tunne. Üks küla (mõne tegelase ässitusel) meil hädaldas, et jahimehed sõidavad põlde pidi (kulu auto katuseni). See aasta hädaldavad, et koüprad teevad liiga. S t et ilmu taevast ja lase ainult kobrast, ära muud looma putu :lol:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

kult kirjutas:Usun ,et asi oleks kohe klaar ja mingeid jamasi poleks ,kui see nn rendi maks läheks omaniku taskusse ,mitte riigile.Jahimees olgu siis tola,käigu sõlmigu rendilepinkuid ja riik paneb rahale käpa peale.Muidugi küsib iga omanik õigustatult-mis mina sest saan :wink: Minuarust peaks olema nii:kui riik seda raha tahab,kehtestagu maale üldine jahimaa maks(nagu maamaks),mis tuleb igaljuhul maksta ja las siis omanik valib kas sõlmib jahimeestega lepingu ,kes tema eest maksu tasuvad ja peavad tema maal jahti v maksab maksu ise ja antud maal jahti(suuruluki) ei peeta Kivi kotti!


raha peabki riigile minema, metsloomad ei kuulu maaomanikule. maamaksu ja jahirendi sidumine tundub kuidagi eriliselt jabur, sest jahipidamise mõistes maad ju tegelikult oluliselt ei majandata, selleks on siiski põllu- või metsaharimine. miks peaks siis jahimees (-selts?) maksma maaomaniku eest maamaksu, kui ta seal metsa ei kasvata ja vilja ei lõika. maa toodab omanikule siiski teatavat tulu, seda kasvõi kaudselt maaomandi kui kinnisvara kallinemise arvelt
ozz
Postitusi: 179
Liitunud: K Dets 03, 2003 10:18 am

EETIKA

Postitus Postitas ozz »

Krt kui sellised tatikaabud tulevad ja ajajaid kimbutavad jne, siis tuleks ikka neid ka veidi kimbutada! Meil siin endil ka problad olnud, nii nimetatud maaomanikega, aga me oleme ikka ütelnd, et meil püssid ja mets pime jne! Ega lollidega ei saa muud moodi võidelda kui ainult samade rumalate vahenditega, küll siis mõistus ***** pähe tuleb. No ja kui ei tule, eks siis tuleb vägisi sundida, aga seda muidugi olukorras kus pole pealtnägijaid!
HEAD VÕITLUST!
Farmer
Postitusi: 93
Liitunud: E Apr 12, 2004 3:26 pm

Postitus Postitas Farmer »

Maaomaniku vägisi sundimine või käskimine on ikka ka möga ruudus. See lõhnab meie eelmise riigikorra järgi. Meie lihtsalt sellistesse kohtadesse oma nina ei topi. Tulevikus saavad paljud ise aru et ka oma kopra- või seamurega on nad üksi. Pigem on meil juba palju inimesi kes ise tulevad paluma et hoitke minu metsal või põllul silm peal. On meil ju rohkem võimalusi ka metsavargaid ja muid kaake õigel ajal märgata ja sellest teada anda.
Suletud