optika paigaldamine M39 vindile?

Küsimused relvameistritele lootuses kompententsetele vastustele.
Kasutaja avatar
Ernie
Postitusi: 9
Liitunud: T Mär 14, 2006 10:01 am

optika paigaldamine M39 vindile?

Postitus Postitas Ernie »

Kuna on kavas tuua Soome Lahe põhjakaldalt M39 vint (Mosin Nagant'i soome modifikatsioon) siis hakkasin huvi tundma selle relva jahipidamises kasutamise kogemuste vastu mujal maailmas. Vastukaja oli üldiselt positiivne, kuid mu tähelepanu paelus üks sihiku modifikatsioon.
Nimelt pakub paar firmat "kit'e" optika aluse kinnitamiseks relva tagumise sihikualuse külge. Midagi sellist.
Tavaoptika jaoks alus ei sobi, küll aga võimaldab edukalt kasutada Long Eye Relief (LER) tüüpi sihikuid - kas siis spetsiaalseid "Scout"-tüüpi või püstolisihikuid.
Kuna puurimist või muud relva permanentset muutmist nõudvate sihikualuste kasutamine on minu jaoks välistatud, siis on huvi selle variandi vastu üsna suur.

Sellega seoses tekkisid mõned küsimused:
1. Kas kellelgi on vahetuid kogemusi seda tüüpi modifikatsiooniga või ees paikneva optikaga üleüldse? Kommentaarid oleks teretulnud.
2. Kas keegi oskab hinnata komplekti USA'st tellimise võimalikkust? Ikkagi relva osa... tõenäoliselt eksisteerivad piirangud nii siin, kui sealpool.
3. Kas mõnele kohalikule relvasepale on analoogi valmistamine jõukohane?

Edit:
Tulemus peaks välja nägema umbes selline:
Pilt
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Postitus Postitas Olavi Kool »

kindlasti on mehi kes sellega hakkama saavad, lihtsaim lahendus oleks tagumise sihiku täielik eemaldamine. Nimelt on tagumine sihik paigaldatud kalasaba "tapiga" rauale ja kui sihiku dift välja lüüa ja sihikut kuumutada sõidab ta püssiraualt maha ning jääb alles terve sihiku pikkune optika siin, edasi mine relvapoodi ja osta vastavas mõõdus optikajalad ja kruvi peale ja tuld! Ja kui ükskord jälle tahad vana sihikut tagasi siis jälle kuumaks ja dift sisse, jõudu! Sobivad 11 mm ühestükis jalad mis mõeldud IZ 18 püssidele ja teistele sellistele, jääb ilusam kui sinu pildil.
naised saunas rääkisid
sergo
Postitusi: 435
Liitunud: N Dets 15, 2005 1:21 am

Postitus Postitas sergo »

soovitaksin varianti, mis endal on: ajus lased optika alt, kui kiire on, kaugemalt läbi kiikri. Analoogsed jalad endal kahel püssil peal, siiani pole pettunud. Küsi, kui huvi on. Juttu jätkub....

see sõna "ajus" ikka konkreetset toimetamist tähendab, mitte füsioloogilist äpardumist
Martin Lints
Postitusi: 6
Liitunud: T Juul 12, 2005 10:09 pm

Re: optika paigaldamine M39 vindile?

Postitus Postitas Martin Lints »

Ernie kirjutas:2. Kas keegi oskab hinnata komplekti USA'st tellimise võimalikkust? Ikkagi relva osa... tõenäoliselt eksisteerivad piirangud nii siin, kui sealpool.


Relvaseaduse paragrahv 21 punkt 1. Tulirelva olulised osad on relvaraud, lukk, padrunipesa ja revolvritrummel, samuti nende toorikud, kui neid saab lõpuni viimistleda üldkasutatvate tööriistadega.

Punkt 2. Tulirelva olulise osa käitlemisele laieneb sama kord, mis käesoleva seadusega on kehtestatud seda liiki relva käitlemisele, kui seadus otseselt ei sätesta teisiti.

Ehk ühesõnaga lase käia. USAs osad poed ei pruugi saata, kuna ei tea kohalikke seadusi, kuid mõni võib saata.
hirvekütt
Postitusi: 54
Liitunud: L Mai 01, 2004 4:00 pm

Postitus Postitas hirvekütt »

teadjamiis kirjutas:kindlasti on mehi kes sellega hakkama saavad, lihtsaim lahendus oleks tagumise sihiku täielik eemaldamine. Nimelt on tagumine sihik paigaldatud kalasaba "tapiga" rauale ja kui sihiku dift välja lüüa ja sihikut kuumutada sõidab ta püssiraualt maha ning jääb alles terve sihiku pikkune optika siin, edasi mine relvapoodi ja osta vastavas mõõdus optikajalad ja kruvi peale ja tuld! Ja kui ükskord jälle tahad vana sihikut tagasi siis jälle kuumaks ja dift sisse, jõudu! Sobivad 11 mm ühestükis jalad mis mõeldud IZ 18 püssidele ja teistele sellistele, jääb ilusam kui sinu pildil.
Mitte mingil juhul ei tohi vintpüssi rauda kuumutada. Kui on vaja lukukojast eemeldada raud, siis tuleb keerme kohalt (Mossin) ümbert ringi lukukoda veidi haamriga koputada ja keerad lahti. Samuti on tagumise sihiku raamiga, tuleb kuumutamata maha võtta. Kui püssirauda kuumutad, tõmbub see kuumutamise kohalt veidi kokku ja pärast see koht "pigistab" kuuli ära nii, et raua suudmeni ei haara see enam vinti ning püss hakkab "loopima". Oma kogemused!
Pea jahti, ära tapa!
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Postitus Postitas Olavi Kool »

Mosini sihik on sinna raual olevale kalasabale tinaga peale istutatud ja ilma kuumutamata ei saa seda kuidagi kätte. Tina sulamiseks vajaliku kuumuse andmine ei tee relva rauale midagi häda muidu ju kõik kokku joodetud püssid pigistaks kuule lapikuks.
naised saunas rääkisid
Kasutaja avatar
Ernie
Postitusi: 9
Liitunud: T Mär 14, 2006 10:01 am

Postitus Postitas Ernie »

Asjad on nüüd oma vaiksel ja tagasihoidlikul kombel arenenud nii kaugele, et oleks vaja hakata püssitoru sihikuga paaritama...

Sellega seonduvalt olen juba ette tohutult tänulik inimesele, kes võtab vaevaks edastada mulle vendade Nurkade (või mõne muu kompetentse relvasepa) kontaktandmed.
taipohh
Postitusi: 5
Liitunud: N Juun 28, 2007 7:30 pm

Postitus Postitas taipohh »

noh,kuidas projekt lõpuks valmis sai..
olen huvitatud,sest plaanis endalgi taoline operatsioon ette võtta.
Kasutaja avatar
villuvih
Postitusi: 112
Liitunud: E Juun 14, 2004 8:09 am

Postitus Postitas villuvih »

ma arvan et Ernie pole just eriti tihe foorumikülastaja ega tea/saa oma lõpptulemust näidata. Aga taipohh mis siin enam mõelda http://www.atigunstocks.com/product-mosin.html ---> osta selline Mosin Nagant Scope Mount with Bolt Handle kruvi peale ja valma
Kasutaja avatar
Ernie
Postitusi: 9
Liitunud: T Mär 14, 2006 10:01 am

Postitus Postitas Ernie »

villuvih kirjutas:ma arvan et Ernie pole just eriti tihe foorumikülastaja ega tea/saa oma lõpptulemust näidata. Aga taipohh mis siin enam mõelda http://www.atigunstocks.com/product-mosin.html ---> osta selline Mosin Nagant Scope Mount with Bolt Handle kruvi peale ja valma


No foorumisse ikka vahel satub - aga postitaja olen küll niru - seda tuleb tunnistada ;)

Aga asja juurde..
Püssi "tuunimine" on otsaga nii kaugele jõudnud, et sai tellitud Netikulleri vahendusel uus laad (kusjuures seesama ATI oma), firma Huber Concepts päästik ja Weaveri-tüüpi sihikualus.

Laad on nüüd külge pandud, kuigi päris "bolt-on" variandiga, nagu müüja väitis, tegemist ei olnud. Näiteks päästiku ava ümbrus tahtis päris korralikku avardamist, et pooma ei jääks, salve pesa samuti. Ka sihukualuse kohta tuli õgvendada, kuna see on M39 laiem ja massiivsem, kui muudel Mosinitel.
Üldjoontes võib rahule jääda, kuigi veidi on vaja veel siit-sealt kohendada. Metsas müttamiseks kõlbab küll ja on teine vist isegi grammikese kergem, kui vana puuosa.

Uue päästikuga olen hetkel väga rahul - endisega võrreldes on vahe märgatav. Päästiku käik on lühem ja palju sujuvam, kui varem.

Mis sihikualusesse puutub siis sellega läksin alt. Idee kinnitada sihik raudsihiku lehe asemele tundub üldjoontes olevat toimiv, kuid konkreetne sihikualus ei ole selleks küll kõige sobivam variant - vähemalt M39 puhul. Sihik jääb üksnes kruvide najale toetuma ega jäta küll kusagilt otsast stabiilset muljet.
Eks ma seda juba enne tellimist kahtlustasin aga see $12 ei tundunud nii kohutava summana, kui see vastu taevast lendabki.
Ilmselt tuleb sammud ikka relvasepa jutule seada.

Mis sihikusse puutub siis sai peale pikki kõhklusi/kahtlusi hangitud Bushnelli Holosight XLP eks paistab, kui hästi/halvasti asi ennast õigustab.
Perspektiivis plaanis siiski ka optika soetada - praegu mõlguvad mõtted Burrise või Leupoldi suunas, kuid see hange jääb ilmselt järgmisse eelarveaastasse.
sergo
Postitusi: 435
Liitunud: N Dets 15, 2005 1:21 am

Postitus Postitas sergo »

erni, oleks Sa eelmise aasta märtsis tegija mees olnud oleks Sul eelmise aasta põdrajahiks asi käes olnud. Nüüdseks härrased Nurgad Tallinnas ei baseeru ja Sinu tegutsemistempot arvestades võiks püssi kätte saada kah poolteise aasta pärast. Jõudu, seda muidugi järgmise aasta põdrajahis! Ja seda võin ma Sulle ka öelda, et parem on uus maja ehitada kui vana romu remontida, tuleb odavam kätte, muidugi kui erilisi hingekraapivaid elamusi eelnevalt ei kaasne.
Kasutaja avatar
Ernie
Postitusi: 9
Liitunud: T Mär 14, 2006 10:01 am

Postitus Postitas Ernie »

sergo kirjutas:erni, oleks Sa eelmise aasta märtsis tegija mees olnud oleks Sul eelmise aasta põdrajahiks asi käes olnud. Nüüdseks härrased Nurgad Tallinnas ei baseeru ja Sinu tegutsemistempot arvestades võiks püssi kätte saada kah poolteise aasta pärast. Jõudu, seda muidugi järgmise aasta põdrajahis! Ja seda võin ma Sulle ka öelda, et parem on uus maja ehitada kui vana romu remontida, tuleb odavam kätte, muidugi kui erilisi hingekraapivaid elamusi eelnevalt ei kaasne.


Tjah - eks sul ole kahtlemata õigus, kuigi asjaolu et püssi alles novembris EW pinnale sain oleks selle kättesaamise põdrajahi alguseks üsna keeruliseks teinud - olgu ma nii tegija mees kui tahes.. See selleks.

Kuna konkreetse püssi puhul on tegemist esmaselt relvavendade kingituse ning seda kaudu emotsionalset väärtust omava mälestusesemega, siis tema jahirelvaks muundamine ei ole minu jaoks eesmärk omaette vaid väike projektike mille kallal nokitseda. Siit ka minu mõningane vastumeelsus kergemat teed minna ja relvasepa kaudu asja ajada - kuigi pean tunnistama, et kiusatus on olemas.
See jahirelvaks kujundamine sai ette võetud rohkem selleks, et püss ilmaasjata kapis ei vedeleks - ei ole need riistapuud selleks mõeldud. Uus laad sai tellitud puitosa säästmiseks ja päästik selleks, et vana oli minu maitse jaoks niruvõitu. See sihiku värk rohkem selline edevuse asi - mitte eesmärk omaette.
Üleüldse see sõjapüssi kasutamine jahis on nii vana ja läbivaieldud teema - siingi foorumis, et kas tasub seda jälle üles võtta. Maitse asi ju - joku tykkää äitistä, joku tyttärestä, joku molemmista.

Mis põdrajahti puutub siis jõudu selleks läheb vaja ilmselt juba sellel aastal - hooaega vahele jätta plaanis ei ole. Parema puudumisel isaisade kombel raudsihikuga ja kui häda käes siis ajan asja nagu eelmiselgi aastal - 16 kal MZ-10 tuli kenasti toime kõigi silma alla sattunud põdrasoo esindajatega.

P.S. majaromu remontimisega tegelen jõudmööda ka ja kui sellest väheks jääb siis on 39a. vana auto kuuri all oma järge ootamas..
Kasutaja avatar
villuvih
Postitusi: 112
Liitunud: E Juun 14, 2004 8:09 am

Postitus Postitas villuvih »

Aga Ernie mida sa poldiga teinud oled või plaanid teha? Mahasaagida ja see kõver ameerika käepide peale panna või mingeid muid omalahendusi nt. painutada, keevitada jne.

Mind ka on üks üleliigne Ukko-Pekka ootamas teiselpool lahte. Kindlasti oled sa juba soome jahifoorumis http://www.eralle.net sarnaste mosin projektidega tutvunud. Edu!
Kasutaja avatar
Ernie
Postitusi: 9
Liitunud: T Mär 14, 2006 10:01 am

Postitus Postitas Ernie »

villuvih kirjutas:Aga Ernie mida sa poldiga teinud oled või plaanid teha? Mahasaagida ja see kõver ameerika käepide peale panna või mingeid muid omalahendusi nt. painutada, keevitada jne.

Mind ka on üks üleliigne Ukko-Pekka ootamas teiselpool lahte. Kindlasti oled sa juba soome jahifoorumis http://www.eralle.net sarnaste mosin projektidega tutvunud. Edu!


Ma käepidet puutuda ei plaani - tahan sihiku paigutada lukukojast ettepoole, nii et segama ei jääks. Samas see variant välistab tavapärase optika kasutamise.
Kui sul aga puurimine pole vastunäidustatud siis ilmselt see ATI variant tõesti üks lihtsamaid.
Üheks võimaluseks veel S&K alus, mis spetsiaalselt M39 jaoks mõeldud. S&K suurim miinus minu jaoks on see, et mu sihik nõuab Weaver-tüüpi alust aga seda varianti firma M39 jaoks ei valmista.
VR
Postitusi: 233
Liitunud: K Juul 20, 2005 9:05 pm

optika paigaldamine M39 vindile?

Postitus Postitas VR »

Sattusin siinset juttu lugema ja ei saa aru, et mis pagana pärast te püüate neid püsse ehitada?? On asi rahas (aga selles ta ju olla ei saa, kui seda jampsi nõnda palju on, või siiski - äkki on raha palju), püssi auras või mõnes säärases omaduses millest pole kirjutatud või millest mina aru ei saa.

VR
Vasta